Заправка кондиціонера авто своїми руками. Скільки, чим і як заправляти кондей

Автокондиціонер є агрегатом, що створює і підтримує в салоні автомобіля заданий мікроклімат. Кондиціонер авто, так само як і будь-яке інше обладнання, вимагає своєчасного обслуговування. Саме тому, щоб підтримувати його в робочому стані, потрібно періодична дозаправка кондиціонера автомобіля, чистка системи кондиціонування, і ряд інших процедур, які запобігають виходу його з ладу. Ті автовласники, які часто користуються кондиціонером, швидше за все, вже не раз відвідували сервіс центри по його обслуговуванню, сплачуючи енну суму грошей (ціна заправки кондиціонера авто стартує від 1000 руб.). Однак на цій процедурі можна заощадити, про те, як проводиться самостійна заправка автокондиціонера і розповімо в нашій статті.

Заправка кондиціонера автомобіля

Розберемося з такими моментами:

 • Як працює кондиціонер в авто
 • Коли потрібно заправляти автокондиціонер
 • Який фреон в автомобільному кондиціонері
 • Які норми заправки фреону
 • Яке потрібно устаткування для заправки кондиціонерів авто
 • Як відбувається заправка кондиціонера в машині своїми руками
 • Як продовжити термін служби кондиціонера

Принцип роботи кондиціонера

Принцип роботи кондиціонера в машині

Перш ніж приступати заправці кондиціонера в машині своїми руками, щоб процедура була успішною, бажано розібратися з пристроєм і принципом його роботи. Система має три основні частини:

 • компресор;
 • конденсатор;
 • випарник.

Процес кондиціонування відбувається приблизно так :

 • Фреон, циркулює по замкнутому контуру, проходячи всі 3 частини.
 • Компресор кондиціонера стискає газ і підвищує його температуру.
 • Далі холодоагент (вже гарячий і під тиском) надходить в конденсатор, де він охолоджується і конденсується (стає рідким).
 • Після чого фреон йде в контур з високим тиском і підводиться до розширювального клапану, де розпорошується і потрапляє в випарник.
 • Саме в випарнику і відбувається процес охолодження, оскільки там холодоагент піддається випаровуванню, як наслідок з повітря відводиться тепло, а він охолоджується.
 • В замикання кругообігу фреон знову надходить в компресор (у вигляді холодного газу) по стороні низького тиску, а там процес назад повторюється.

Як часто заправляти кондиціонер в машині?

В процесі роботи кондиціонера відбувається невеликий витік фреону. Норма такої втрати газу за 1 рік може досягати до 15% . Так що, кожні три роки , якщо не траплялася розгерметизація контуру, в машині потрібно заправляти холодоагент в кондиціонер. А в тому випадку, коли автомобіль вже досить старенький, природна витік ще більше, тому заправка може знадобитися на рік частіше, але метод заправки буде аналогічним.

Коли є великий витік фреону, заправляти кондиціонер автомобіля не має сенсу, потрібно спочатку визначити пошкоджену ділянку і усунути (це можна зробити тільки на спеціалізованому сервісі із застосуванням ультрафіолету). Тому перш за все потрібно перевірити працездатність кондиціонера.

Коли витік фреону більше норми, то, швидше за все:

 • або трубки системи кондиціонера через механічне / корозійне пошкодження втратили герметичність;
 • або всередині конденсатора з'явилися корозійні процеси.

Який фреон в автомобільному кондиціонері?

Види холодоагенту застосовувані в автокондиціонерів

Раніше для заправки кондиціонера використовували фторсодержащий фреон R-12 , хоч він і більш продуктивний, але через те, що дуже шкідливий , в 1992 році його застосування заборонили, і замінили на холодоагент R-134а . Тому власникам автомобілів з кондиціонером випускався до 1992 року випуску, доводиться або самостійно заправляти, або переходити теж на новий вид фреону. Адже хоча вони і працюють на R-12, але на сервісних станціях заправка хлорфторосодержащего газу заборонена. Так що все нові моделі машин з автомобільним кондиціонером заправлені фреоном R-134а. До речі, який фреон в автомобільному кондиціонері конкретної системи, можна побачити на табличці, піднявши капот. Хоча переплутати складно, адже навіть заправні штуцери різні (в трубці під R-134а він вище і з великим діаметром). На наклейці під капотом також можна побачити і норму заправки фреону в автокондиціонерів.

Кількість фреону в кондиціонері автомобіля

Перед тим як заправляти кондиціонер своїми руками, бажано точно визначиться, скільки фреону в кондиціонері автомобіля, щоб розрахувати з покупкою необхідної кількості балончиків. Подивитися норму заправки фреону в автокондиціонерів, як уже з'ясували, можна на табличці під капотом, де вказано як тип холодоагенту, так і його кількість в системі.

Кількість фреону в кондиціонері автомобіля

Коли з якихось причин таблиця відсутня, то дізнатися, скільки потрібно холодоагенту можна також і у автодилера або подивитися в мануалі. Для російських автомобілів норма заправки зазвичай становить близько 600-900g . Хоча, в принципі, точність за великим рахунком і не потрібна, адже, як правило, своїми руками проводиться дозаправка системи, а не повне заповнення кондиціонера. Заправка автокондиціонера проводиться або ще на заводі, або ж після ремонту, коли газ повністю вийшов, а при плановому обслуговуванні, ми можемо тільки дозаправити фреоном до норми, коли він зможе працювати на повну потужність. Але при такій часткової заправці автомобільного кондиціонера ми не можемо знати, скільки грамів фреону залишилося. Тому заправка кондиціонера в машині відбувається по тиску, Відображається на манометрі. Тому, якщо ви не змогли дізнатися точних цифр і визначити кількість фреону в кондиціонері автомобіля, то стежте за стрілкою приладу.

Так як в гаражних умовах немає можливості дізнатися точну кількість холодоагенту, то набагато простіше визначити скільки потрібно фреону для заправки машинного кондиціонера за показаннями манометра.

Долив масла при заправці кондиціонера

У таблиці кількості фреону в машинному кондиціонері завжди є цифри і заправних норм масла, але мало хто знає, як його долити, та й навіщо. Деякі водії, при заправці кондиціонера, радять завжди доливати масло. Але ж надлишок мастила часто призводить до поломки поршневого компресора, оскільки масло, проходячи через агрегат разом з газоподібним холодоагентом, нагоряє на вузлах. Так як же бути в цій ситуації?

Відповідь досить проста - для заправки автомобільного кондиціонера краще використовувати фреон з додаванням олії (така інформація вказується на балончику з холодоагентом), оскільки воно там вже дозовано. Але якщо, все ж, передбачена окрема заправка мастила, то слід використовувати поліалкіленгліколевое масло - PAG (на фото посередині). Масло заливається в компресор через картер (вказано стрілкою на фото праворуч).

Масло для заправки кондиціонера

Вакуумирование кондиціонера своїми руками

Далеко не всі це враховують, але не менш важливою процедурою, крім норм заправки фреону і кількості масла в системі, також є і вакуумирование кондиціонера !

вакуумирование кондиціонера автомобіля

Вакуумирование кондиціонера автомобіля

Коли в системі автокондиціонера залишилося менше ніж 50% холодоагенту, то завоздушіваніе і потрапляння всередину вологи - неминуче. Природно, агрегат зможе працювати, хоча і не на всю можливість, але, швидше за все, компресор вийде з ладу, а на трубках системи утворюється корозія, і тоді ремонт обійдеться куди дорожче, ніж вакуумирование. Для видалення з кондиціонера атмосферного повітря і парів вологи потрібно вакуумний насос.

Щоб вакуумувати автокондиціонер самостійно вам буде потрібно:

 1. Включити обігрівач і прогріти авто, щоб волога конденсувалась в випарнику;
 2. Підключити вакуумний насос до штуцера компресора, а потім, викрутивши ніпель, повернути під ним краник (проти годинникової стрілки);
 3. Включити насос на 15 хвилин, потім перекрити вентилі і вимкнути його. Процедуру повторити кілька разів.

Після завершення процедури потрібно почекати години 2-3, і тільки потім можна виробляти заправку кондиціонера автомобіля.

Устаткування для заправки кондиціонера авто

Самостійна заправка автокондиціонера вимагає як базових навичок, так і певного комплекту обладнання. Тому, для перевірки тиск в системі і подальшої заправки автомобільного кондиціонера, потрібно придбати:

Набір обладнання для заправки кондиціонера автомобіля

 • метрологічну станцію;
 • шланги;
 • перехідник з краном, що дозволяє підключиться до системи;
 • балон холодоагенту відповідного типу (R-12 або R-134а).

Все необхідне обладнання для заправки кондиціонера автомобілів своїми руками можна придбати в будь-якому автомагазині.

Стандартний магазинний комплект для заправки підключається наступним чином:

 1. Балон з фреоном, на ньому є різьблення і площину, яка проколюється голкою під час під'єднання адаптера (коли такий перехідник з краником відсутня, то потрібно докупити окремо).
 2. Сполучна муфта дає можливість підключити через трійник, манометр і шланг.
 3. Інший кінець шланга підключається до метрологічної станції (не надається) до якої приєднується ще один шланг.

Як відрізнити де який штуцер

Яким чином заправляється і як відрізнити, де який штуцер?

Системи кондиціонування мають дві сторони: низького (показана червоною стрілкою) і високого тиску (на неї вказує синя стрілка).

Заправка автокондціонера проводиться в магістраль низького тиску, тому, перш за все вам знадобиться знайти потрібний штуцер. Щоб виключити заправку з боку високого тиску, розміри вхідних отворів різні. У деяких моделей ковпачки штуцерів позначаються буквами «H» і «L» або мають різний колір.

При відкручування краника магістралі низького тиску, ретельно протирайте сам ковпачок і ділянку трубки ганчіркою, щоб всередину не потрапила пил або сміття.

Етапи самостійної заправки кондиціонера

Заправка кондиціонера авто своїми руками - наочне відео

Незалежно від моделі авто і зовнішнього вигляду вузлів, загальна інструкція по заправці кондиціонера автомобіля буде аналогічна.

Отже, щоб заправити фреон в систему автокондиционера, робимо наступне:

 1. Очищаємо від бруду захисний ковпачок і ділянку магістралі низького тиску, потім відкриваємо його.
 2. На заправний штуцер надягаємо шланг від зібраного раніше обладнання.
 3. Інструкцією по заправці автокондиціонерів передбачений запуск двигуна і підтримка 1500 оборотів. Тримати їх потрібно для того, щоб компресор прокачивал фреон по магістралях. Тому на даному етапі або потрібна допомога, або можна помістити що-небудь під педаль газу.
 4. Включаємо рециркуляцію повітря по салону на максимум.
 5. Відкриваємо краник магістралі низького тиску, перевернувши балон з холодоагентом догори дном, і потихеньку відкриваємо вентиль. Кондиціонер починає заправлятися (на працюючому двигуні).
 6. Заправка кондиціонера автомобіля супроводжується постійним контролем показань манометра. Тиск в магістралі низького тиску не повинно перевищувати 285 кПа і в ідеалі має становити на 10 одиниць менше. Перевищення максимально допустимого тиску може привести до виходу з ладу компресора. Щоб зрозуміти чи правильно заправляється система, можна подивитися у віконце фільтра-осушувача - якщо там не спостерігається бульбашок і видна прозора рідина, значить, ви все робите правильно.
 7. Як тільки в салон піде прохолодне повітря (близько 5-8 C °), а шланг біля штуцера низького тиску буде холодним, як лід, процедуру заправки кондиціонера машини можна завершити.

Як продовжити термін служби кондиціонера на автомобілі?

Для продовження працездатності кондиціонера слід дотримуватися простих рекомендацій по самостійного обслуговування:

 • періодично мити радіатор кондиціонера (Конденсер);
 • в зимовий період заїжджати в тепле приміщення і давати попрацювати кондиціонеру хвилин 10-15, хоча б раз на місяць.

Як бачите, самостійна заправка автокондиціонера не є складною, і якщо немає необхідності шукати витік фреону або ремонтувати систему кондиціонування, то можна впорається з обслуговуванням своїми руками. Хоча, природно, щоб була вигода від самостійних дій, потрібно мати в наявності весь необхідний набір для заправки холодоагенту, адже його вартість обійдеться вам в ту ж ціну, що і заправка кондиціонера на СТО. Тому дану процедуру вигідно робити при регулярному, раз в 2-3 року, обслуговуванні кондиціонера.

Автор: Іван Матієшин


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found