Чому димить синім? Причини і наслідки коли йде синій дим з вихлопної труби

Поява синього диму з вихлопної труби для багатьох водіїв стає повною несподіванкою. Особливо, якщо це трапляється вперше. Забігаючи наперед, відразу скажемо, що це є наслідком попадання моторного масла в циліндри двигуна . У чому полягають причини цього, і що варто зробити для усунення проблеми? Спробуємо пролити світло на це питання.

Синій дим з вихлопної труби

Чому димить синім димом з вихлопної труби

Перед тим як діагностувати поломку, необхідно пам'ятати, що кількість і колір диму і пари з вихлопної труби залежить від наступних факторів:

 • рівня нагрівання двигуна;
 • якості моторного масла;
 • кількість обертів роботи двигуна;
 • температура і вологість повітря.

Зазвичай кількість диму більше в сиру погоду, тому відхилення в його кольорі і домішках легше помітити саме тоді.

Колір самого "синього" диму може бути різним. Починаючи блакитним і закінчуючи густим насиченим синім. Однак в будь-якому випадку характерною особливістю є його жирність. Саме вона і дозволяє встановити причину появи. Такий дим погано розсіюється в повітрі, а в його складі присутні жирні краплі, які буквально вилітають з труби разом з газами. На відміну від білого диму, який викликаний появою в циліндрах охолоджуючої рідини, синій дим говорить автовласникові про те, що в камеру згоряння потрапляє масло.

При найменших підозрах на появу синього диму з вихлопної труби, необхідно заміряти рівень масла в двигуні.

Крім безпосереднього появи синього диму з вихлопної системи існує ще ряд непрямих ознак, що вказують на те, що всередину циліндра потрапляє масло:

 • двигун "троїть" (працює нестабільно);
 • значно зростає рівень витрати моторного масла (може досягати значення 1 літр на 100 км пробігу);
 • швидкий вихід з ладу свічок запалювання;
 • зниження значення компресії в одному або декількох циліндрах;
 • можливі проблеми з запуском машини в холодну погоду;
 • наявність запаху гару в салоні або навколо машини.

Як масло потрапляє в циліндри

Найчастіше (але не завжди) масло в камеру згоряння потрапляє одним з двох способів, зокрема, через:

 • поршневі кільця;
 • зазор між стрижнями клапанів і направляючими втулками;
 • проблеми з турбіною (на турбованих моторах).

Чому масло потрапляє в циліндри

Відповідно до наведеної вище інформації можна легко позначити ті деталі, несправності в роботі яких привели до появи синього диму з вихлопної труби. Зокрема, до таких причин належать:

 • повна або часткова розгерметизація клапана;
 • значний знос або вихід з ладу маслос'емного ковпачка;
 • поява подряпин на поверхні циліндра;
 • дефекти в роботі поршневих кілець;
 • зміна геометричних розмірів одного або декількох циліндрів.
Маслозйомні ковпачки

Маслозйомні ковпачки

При прогорании або негерметичність клапанів дим стає біло-блакитним. Визначити несправність нескладно. Для цього потрібно виміряти компресію. Вона буде незначна або відсутні зовсім. Тепер розглянемо деякі з описаних ситуацій.

Знос маслос'емних ковпачків

Коли вони дубеют або тріскаються кількість потрапляє в циліндри масла збільшується на холостому ходу і під час гальмування двигуном. У цей час у впускному колекторі виникає велике розрідження. Внаслідок цього виникає велика різниця тиску і масло просочується в циліндри і накопичується на стінках у вихлопній системі. У момент коли дросельна заслінка відкривається густота синього диму з маслом збільшується.

Дефекти в стані циліндрів

Поверхня зношеного циліндра

Поверхня зношеного циліндра

Найчастіше це поява задір або різних дефектів на поверхні циліндра. Через них відбувається розгерметизація і масло надходить в камеру згоряння. Причинами появи позначених дефектів можуть бути:

 • Наявність абразивних частинок в маслі. Це може бути через низьку якість масла, засмічення фільтра або значного пробігу машини без заміни масла двигуна.
 • Корозія на кільцях або циліндрах. Вона може виникнути внаслідок різних причин. Одна з найпоширеніших - тривала стоянка автомобіля під відкритим небом без запуску двигуна.
 • Дефекти під час ремонту двигуна або використання бракованих деталей (зокрема, поршні і поршневі кільця).

Зміна геометрії циліндра

За великим рахунком це природний процес, який відбувається поступово, у міру експлуатації двигуна. Діагностику необхідно проводити на СТО, оскільки для цього використовується спеціальне обладнання. Заміри проводять по:

 • по двох вертикальних площинах;
 • трьом-чотирьом рівням по горизонталі.

залягання кілець

закоксовавшіеся поршень

закоксовавшіеся поршень

Вони також є частою причиною появи синього диму з вихлопної труби. Справа в тому, що на поршні існують отвори, які поступово забиваються підгорілим маслом. При цьому клапана і циліндри знаходяться в непоганому стані, і лише коксуються кільця. Причина цього може полягати у використанні неякісного палива і / або масла. Через це кільця погано знімають тепло зі стінок циліндрів. Синій дим в цьому випадку з'являється при розгоні машини. При цьому компресія знижується.

Також порушується робота системи вентиляції картерних газів. Вона призначена для відділення масла і регулювання швидкості потоку. Відповідно, коли відбувається збій в її роботі, то тиск картерних газів підвищується.

У разі несправності циліндропоршневої групи двигуна слід заміряти компресію. Однак, якщо з'явилися зазори невеликі, то існує ймовірність того, що значення компресії буде високим, оскільки надходить масло поступово їх ущільнить.

Причини виникнення синього диму

Можливі причини синього диму

Нестандартні причини виникнення синього диму

Іноді виникає ситуація, коли йде сизий дим з вихлопної труби нового автомобіля . Найчастіше це відбувається при прогріванні мотора, а після того як він нагріється, дим зникає. Причина явища в даному випадку полягає в тому, що деталі нового двигуна ще не притерлися один до одного. Відповідно, в холодному стані між ними залишаються зазори. А після нагрівання їх геометрія змінюється, і все стає на свої місця.

Чому димить синім дизель

Причина димленія дизеля і двигуна з турбіною

Якщо двигун вашої машини забезпечений турбіною , то можлива інша причина димленія синім димом з вихлопної труби. Зокрема, швидше за все вона полягає в зносі ущільнень і підшипників ротора компресора. Якщо пошкодилося ущільнення турбіни, то діагностика ускладнюється тим, що масло потрапляє в вихлопну систему, де і догорає. Для діагностики просто зніміть впускний патрубок турбокомпресора і загляньте всередину. У разі пошкодження ущільнення ви побачите калюжу масла.

Якщо ваша машина має автоматичну коробку передач (АКПП), то дим з синюватим відтінком може виникати через несправності мембрани її регулятора в тому випадку, якщо є вакуумний датчик величини навантаження. Діагностувати несправність в цьому випадку можна по значному нагару на свічках запалювання. Ви легко дізнаєтеся масло, оскільки трансмісійне масло для АКПП має червонуватий або жовтий відтінок і специфічний запах.

Також існує ще ряд більш серйозних поломок, які діагностувати ще простіше. Зокрема:

 • Поломка перемичок між кільцями на порушених або самих кілець. Як правило, це відбувається через детонації.
 • Якщо двигун сильно перегрітий, то можливе виникнення деформації спідниць поршнів. Через це з'являється великий зазор між поршнем і циліндром. А по ньому може проникнути масло з відповідними наслідками.
 • Деформація шатуна. Така ситуація може виникнути, наприклад, від гідроудару або при розриві ременя і ударі поршня по клапану, який в той момент був незакритим.
 • При використанні неякісного масла можливо пригорання або залягання кілець в поршневих канавках.
 • Також кільця можуть бути завальцьовані в тих же канавках в силу тривалого калильного запалювання. В цьому випадку відбувається їх повне знерухомлення.

Зазвичай описані вище дефекти відбуваються не у всіх циліндрах, а лише в одному або декількох. Найпростіше почати діагностику з оцінки стану свічок запалювання, а також виміру рівня компресії.

висновки

Причин, чому з вихлопної труби йде синій дим, існує не так багато. Як правило, проблеми виникають з маслос'емниє ковпачками, кільцями, циліндрами. Пам'ятайте, що використовувати машину при цьому можна, проте небажано, Оскільки така робота двигуна призводить до підвищеної витрати пального і масла, а також до втрати потужності внаслідок збільшення шару нагару на клапанах. Якщо ж автомобіль використовувати потрібно, то робити це потрібно обережно, уникаючи значних навантажень на двигун. Адже експлуатація в таких умовах зношує і без того "втомлений" двигун і наближає час його капітального ремонту. Тому коли димить синім димом не затягуйте з діагностикою та ремонтними роботами. Найчастіше своєчасна заміна копійчаних маслос'емних ковпачків зможе попередити дорогий ремонт більш складних вузлів двигуна машини.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found