Яке масло заливати в коробку передач: механіка, автомат

Заміна автомобільного масла - основного мастильного матеріалу, що не дає металевим компонентам, які стикаються один з одним, прийти в непридатність, дуже важлива процедура. У статті піде мова про олію для КПП.

Роль масла в КПП

Розберемося для початку, чому так необхідно масло для коробки. Заглянемо всередину деталі.

Те, що в КПП є шестерні, встановлені на валах, які, в свою чергу, обертаються на підшипниках і те, що шестерні стикаються один з одним за допомогою зубів - все це ми знаємо.

Забуваємо ж про те, що високий тиск і чимале поздовжнє ковзання негативно позначається на трансмісійної рідини, руйнує масляну плівку в зоні контакту тертьових деталей, призводить до заїдання металу і в підсумку, руйнується все.

важливі властивості

Усунути негативні впливи навколишнього середовища і неминучих процесів механіки покликане в'язке масло із спеціальними присадками . Воно здатне забезпечити збереження і малу сприйнятливість масляної плівки до різних впливів. Корисно буде також знати, що ще на стадії виробництва шестерень та інших деталей коробки, ті покривають фосфатом.

Що стосується добавок, то трансмісійні рідини для коробок містять ті ж речовини, що знаходяться в моторних мастилах. Йдеться про протизносних, в'язкісно-температурних, протикорозійного і інших добавках. Тільки ось в трансмісійної рідини ці самі добавки змішують в інших пропорціях.

Крім того, щоб посилити масляну плівку, зробити її міцніше, в рідину додають сполуки хлору, цинку, сірки і фосфору - одним словом, цілий букет з таблиці Менделєєва. Зате утворюються міцні плівки оксидів, відмінно протистоять високому тиску і механічного впливу.

Типи основ масла

Як і моторне масло, рідина трансмісійна має три різновиди або типу основ. Синтетичні, напівсинтетичні і мінеральну основи. Розглянемо кожну з основ окремо, дізнаємося їх призначення і роль.

синтетична основа

 • Вона має кращу плинністю в порівнянні з мінеральною. З іншого боку, при крайніх зміни робочих температур, такі масла можуть викликати небажані витоку через сальники коробки передач. Особливо актуальна така ситуація у авто з великим пробігом;
 • Є у синтетичних масел і переваги крім кращої плинності. Так, густота синтетичного масла менше залежить від зниження температури в холодну пору року , що дозволяє використовувати їх в більш широкому температурному діапазоні, роблячи з них всесезонку;

напівсинтетична основа

 • Є певним гібридом, комбінованим варіантом, щось середнім між повною «синтетикою» і «мінералкою»;
 • Це масло покликане забезпечувати поліпшення ряду властивостей мінеральних масел, одночасно знижуючи високу вартість синтетичних.

мінеральна основа

 • Вважаються самими споживаними , так би мовити, популярними маслами, з огляду на свою дешевизну;
 • Щоб хоч якось підвищити якість мінеральних масел, туди додається певна кількість присадок з великим вмістом сірки.
Виходить, що синтетичні масла за своєю якістю краще мінеральних, але за ціною значно дорожче. Напівсинтетика знаходиться десь в середині, даючи можливість заощадити.

Важливо: пам'ятайте, що ні в якому разі не можна змішувати «синтетику» з мінеральною основою або навпаки!

Різниця масла за типом коробки

Крім того, масла треба вміти відрізняти за їх властивостями. На сьогоднішній день відомі два види масел: для АКПП і для МКПП. Ось в чому їх відмінності.

для МКПП

 • Масла для МКПП (або MTF) ефективно знімають механічні навантаження, змащують пари тертя, відводять тепло і частинки іржі.

Слід знати, що все зубчасті передачі та знаходяться всередині них підшипники вимагають змазування зануренням в масло і розбризкуванням. У деяких конструкціях (особливо навантажених або складних механізмах) і такий мастила може не вистачити. Маслу в таких випадках забезпечується примусовий підведення під тиском.

для АКПП

 • Відмінність масел для АКПП (маркуються вони як ATF ) в тому, що до них застосовні більш високі вимоги , ніж до мастилі для МКПП. Це масло виконує як би роль передавача механічної енергії у всій трансмісійної системі. Швидше, це гідравлічна рідина, ніж звичайне масло;
 • Масла ці не тільки в стані змащувати зубчасті передачі, але і забезпечують рідку середу, а також плавну роботу фрикційних механізмів, краще відводять тепло і захищають від корозії;
 • Вони мають більш високий індекс в'язкості і краще пручаються піноутворення;
 • Мастило ATF слабкіше впливає на сальники і різні еластомери, ніж масло для МКПП;
 • Такі масла повинні бути дуже стійки і до окислення.

Часто на форумах задають таке питання : чи можна використовувати масло для автомата в механічних коробках. У звичайні МКПП заливати дане масло не можна, так як густота його нижче, і відсутні необхідні антифрикційні присадки. Але, є деякі моделі МКПП, в яких крім звичайного трансмісійного масла використання ATF (Automatic Transmission Fluid) також передбачено виробником. Наприклад, такі коробки передач установлювалися на деякі старі моделі Мерседес. Якщо ж говорити в цілому - то робити цього не варто .

Таблиця відомих масел для АКПП

Марка опис призначення
Dexron 3 Масло для АКПП, відповідне останнім вимогам провідних виробників Для автомобілів з коробками Степ-тронік, Тип-тронік, АКПП і так далі
ЄВРОМАКС ATF Спеціальна рідина для АКПП іномарок дуже високого стандарту якості Коробки Форд Меркон, Крайслер, Міцубісі Диамонд, Ніссан, Тойота і т.д
Мобіл Делвак ATF Масло для АКПП, виключно добре працює при мінусових температурах Вантажівки з АКПП, автобуси, легкові автомобілі тощо
Тойота ATF Масло із спеціальними добавками, що захищають від корозії і надмірного зносу Коробки автомобілів Тойота і Лексус
Хонда ATF Масло з використанням спеціальних інгредієнтів, що захищають сальники і кільця ущільнювачів Коробки АКПП всіх моделей Хонда

Класифікація масла за ступенем в'язкості

З основою розібралися, тепер переходимо до однієї з найважливіших характеристик - особливостям конкретного масла і класифікації за ступенем в'язкості SAE і API .

Класифікація API передбачає поділ усіх відомих трансмісійних масел на 7 груп , найпоширенішими з яких є GL-4 (помірні навантаження) і GL-5 (жорсткі, екстремальні навантаження).

Класифікація SAE (детально про цю класифікації можна прочитати в інших статтях нашого сайту) умовно ділить масла на 3 групи : зимові / літні / всесезонка.

Нижче ми бачимо таблицю, в якій наведено найпопулярніші трансмісійні масла і значиться їх в'язкість, а також різні важливі властивості.

На синтетичній основі , напівсинтетика
Марка масла SAE Особливості API
Мобіл 1 SHC 75W / 90 Універсальне СНТ * всесезонка (призначення - МКПП, гіпоїдні і інші передачі) GL4
Лукойл ТМ-5 75W / 90 Розроблено спеціально для МКПП з будь-якими типами зубчастих передач - ПСНТ ** GL5
Кастрол Сантранс Трансаксл 75W / 90 Повністю СНТ (призначення - МКПП, раздатка, КПП в блоці з головними передачами) GL4
Мобіл GX 80W Призначення - комбіновані КПП / передній привід GL4
Лукойл ТМ-5 85W / 90 Розроблено для МКПП / АКПП, раздатки, рульового управління - ПСНТ GL5
Тойота 75W / 90 Оригінальна масло СНТ (призначення МКПП, гіпоїдні передачі редуктора заднього моста, рульової колонки) GL4 / GL5

Рекомендовані трансмісійні рідини для деяких моделей вітчизняних і зарубіжних авто.

Марка / модель авто Рекомендоване масло API
ВАЗ (класика) 75W / 90 СНТ або ПСНТ (Зік, Лукойл, Кастрол) GL4 / 5
Лада Пріора / Калина 75W / 90 або 80W / 85 (Лукойл ТМ-4 / ТМ-5, Шелл Трансаксл) GL4
Форд Фокус 2 75W / 90 або 80W / 90 ПСНТ (Форд Сервіс або інші рекомендовані); для АКПП - Меркон V Форд GL-4/5
Хендай 75W / 90 (Hyundai Kia MTF, Кастрол Універсал); для АКПП - (Hyundai Kia ATF, Диамонд ATF SP-3 або SK ATF SP-3) GL-4
Кіа 75W / 90 СНТ (Hyundai Kia MTF, Mobil 1); для АКПП (Hyundai Kia ATF) GL4

Заміна масла в коробці передач

Масло для КПП не у всіх марках авто підлягає заміні. Відомі деякі дорогі моделі машин, в яких заміна не передбачено самим виробником. Як правило, це автомобілі з новим типом АКПП, де рідина залита на весь термін служби (що співпадає з терміном служби самого авто). У таких КПП навіть немає щупа, щоб перевірити рівень.

Ось, наприклад, моделі авто, в яких заміна не передбачено:

 • На німецьких автомобілях, вже після 90-х років випуску, ставляться коробки без щупа;
 • Акура RL з АКПП типу MJBA;
 • Шевроле Юкон з АКПП типу 6L80;
 • Форд Мондео з АКПП FMX;
 • Хонда CR-V останніх років випуску і багато інших

Але все це, як би поверхнево і на практиці справи йдуть трохи інакше. Може знадобитися заміна, якщо виявилася проблема в коробці. У будь-якому випадку потрібна буде діагностика (з визначенням рівня по сканеру і графіку) і заміною краще, щоб зайнялися фахівці.

Дамо спокій дорогі моделі авто і перейдемо до звичайних. У коробках цих машин рекомендується проводити заміну через кожні 80 тис. Км пробігу, що приблизно становить 2 роки. Але і тут не все сходиться. Знову ж таки, все це відноситься до класичного, так би мовити сценарієм, маючи на увазі, що автомобіль рідко потрапляє в міські пробки, клімат країни, де проживає водій помірний, а якість доріг не викликає сумнівів (як в Німеччині, наприклад). У нас в країні, де умови водіння мало не екстремальні, проводити заміну актуальна не через кожні 80 тис. Км і навіть не через 40 тис. Км пробігу, а через кожні 25 тис. І це не гучні слова, а реалії нашого життя. Тим самим, ми подбаємо про коробку і не дамо їй вийти з ладу раніше часу.

Є й інший варіант. Мастило можна оглянути візуально і визначити її стан. Так, якщо помітно, що рідина змінила колір на більш темний або придбала запах горілого, чекати планової заміни вже нерозумно. Терміново звертайтеся в сервіс, де спочатку проведуть діагностику, а потім замінять масло.

висновок

Сьогодні приблизна вартість масел для АКПП складає 250-1000 рублів за літр. Найдорожчим вважається французьке масло Мотуль ATF, а одним з дешевих - американське Шеврон ATF. Масла для МКПП починаються від 100 рублів за літр.

Час не стоїть на місці. З'являються нові сорти масел, стають доступними імпортні фірмові продукти, змінюються рекомендації. Автомобілісту треба бути в курсі останніх подій, як і фахівця в будь-якій області. Періодично перевіряйте якість масла, проводите діагностику і стан коробки.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found