Перевірка 15 датчиків двигуна. Як дізнатися який не робітник датчик авто самому

Перевірка датчиків двигуна багато в чому схожа між собою, незважаючи на те, що ці пристрої вимірюють різні фізичні величини і значення. Для перевірки більшості з них використовується електронний мультиметр, здатний вимірювати значення електричного опору і напруги. Однак більшість датчиків можна перевірити і іншими методами, в залежності від принципу їх роботи. Перед перевіркою датчики необхідно демонтувати з їх посадкового місця, адже в більшості випадків перевірка прямо на місці неможлива.

Розглянемо призначення і способи перевірки основних датчиків під капотом будь-якого сучасного автомобіля. Так як, якщо вийде з ладу хоча б один з них, порушиться робота всього двигуна.

зміст:

 • Датчик масової витрати повітря
 • Датчик положення дросельної заслінки
 • Датчик температури охолоджуючої рідини
 • датчик детонації
 • Датчик кисню
 • Датчик положення колінчастого вала
 • Датчик швидкості
 • Датчик положення розподільного валу
 • Датчик антиблокувальної системи
 • Датчик холу
 • Датчик тиску масла
 • Датчик тиску палива
 • Датчик абсолютного тиску повітря
 • датчик фаз
 • Датчик температури всмоктуваного повітря

Перевірка датчиків

Датчик масової витрати повітря

Як зрозуміло з назви, скорочено ДМРВ, вимірює об'ємне кількість всмоктуваного двигуном повітря. Одиниця виміру в даному випадку - кілограми на годину. У більшості машин цей датчик встановлюється на корпусі повітряного фільтра або на впускному колекторі. Його пристрій просте, тому виходить з ладу досить рідко. Однак в деяких випадках може фіксувати і видавати некоректну інформацію.

Наприклад, при завищенні показань від нього на 10 ... 20% виникають проблеми в роботі двигуна, зокрема, можуть «плавати» холості оберти, мотор «захлинається» і погано запускається. Якщо ж значення показань від датчика будуть нижче, ніж вони є насправді, то падають динамічні характеристики машини (вона не розганяється, слабо їде в гору), а також підвищується витрата палива.

Коректна робота датчика масової витрати повітря у дуже залежить стану повітряного фільтра. Так, якщо останній дуже забитий, то виникає ризик потрапляння на датчик елементів сміття - піщинок, бруду, вологи і так далі, а це дуже шкідливо для нього, і призводить до того, що датчик видає некоректну інформацію. Це може також відбуватися, якщо на машині встановлений фільтр нульового опору (або фільтра просто немає).

Цікава особливість датчика масової витрати повітря полягає в тому, що машини, обладнані їм, не можна тюнінгувати, збільшуючи потужність мотора. Зокрема, це стосується двигунів ВАЗ, які деякі автолюбителі «розгойдують» до значення потужності в 150 ... 160 кінських сил. При цьому датчик свідомо буде працювати некоректно, оскільки просто не розрахований на таку кількість проходить в двигун обсягу повітря.

Для стандартних ВАЗівських моторів датчик масової витрати повітря на холостих обертах повинен фіксувати проходження близько 8 ... 10 кілограмів повітря в годину. При збільшенні оборотів до значення 3000 об / хв відповідне значення збільшується до 28 ... 32 кг / год. У двигунів, за обсягом схожих на ВАЗовский ці значення будуть близькими або аналогічними.

Перевірка датчика масової витрати повітря полягає в вимірі видається їм постійної напруги за допомогою електронного мультиметра.

Датчик положення дросельної заслінки

Датчик призначений для фіксації положення дросельної заслінки в конкретний момент часу. Відповідне положення змінюється в залежності від того, чи натиснута педаль акселератора і наскільки сильно. Зазвичай датчик положення дросельної заслінки встановлюється безпосередньо на дроселі та / або на одній осі з заслінкою. Відзначається, що якщо на машині встановлений оригінальний якісний датчик, то проблем в його роботі, швидше за все, не буде. Однак у продажу є багато підроблених датчиків низької якості (наприклад, китайського виробництва), які, по-перше, служать недовго (близько місяця), а по-друге, видають некоректну інформацію, що призводить до роботи двигуна в неоптимальних для нього умовах.

Наприклад, при частковому виході датчика положення дросельної заслінки з ладу з'являються проблеми в реакції машини на дії водія по відношенню до педалі газу. Наприклад, з'являються провали при її натисканні, мимовільне підвищення оборотів, їх «плавання». Також при несправності положення дроселя можливі ривки та провали при роботі двигуна під навантаженням. Одним словом педаль акселератора як би «починає жити своїм життям».

Відомі випадки, коли ДПДЗ виходили з ладу через те, що на автомобільних мийках їх пошкоджували потужної водяним струменем. Аж до того, що їх можуть просто збити з їх посадкового місця. Тому потрібно уважно стежити за цим при виконанні мийки на машини самостійно або в спеціалізованому закладі. В цілому ж, датчик положення дросельної заслінки - пристрій досить надійне. Однак при виході його з ладу ремонту воно не підлягає, тому його слід тільки міняти повністю.

Перевірити датчик дросельної заслінки можна за допомогою мультиметра, здатному виміряти постійна напруга в діапазоні до 5 Вольт.

Датчик температури охолоджуючої рідини

Має й інші назва - датчик температури, датчик охолоджуючої рідини. Як зрозуміло з назви - його завдання фіксувати температуру тосола або антифризу, і передавати цю інформацію на електронний блок управління двигуна (ЕБУ). На підставі отриманої інформації блок управління коригує обогащенность паливо-повітряної маси, що потрапляє в двигун, відповідно, чим холодніше двигун - тим багатша буде ця сама суміш. Датчик температури охолоджуючої рідини найчастіше розташований на випускному патрубку головки блоку циліндрів (хоча можуть бути і інші варіанти, це залежить від конкретної моделі автомобіля).

По суті, цей датчик є термістором - тобто, резистором, який змінює своє внутрішнє електричне опір в залежності від температури його контрольного елемента. Чим нижче температура - тим вище опір, і навпаки, чим вище температура - тим нижче опір. Однак на ЕБУ датчик подає значення не спротив, а напруги. Це реалізовано системою управління датчиком, коли на нього подається сигнал напругою 5 Вольт через резистор з постійним опором, яке знаходиться всередині керуючого контролера. Тому разом з опором змінюється і вихідна напруга. Так, якщо температура антифризу буде низька, то вихідна напруга буде великим, а в міру прогрівання напруга буде зменшуватись.

Ознаки виходу датчика з ладу:

 • мимовільне включення охолоджуючого вентилятора при холодному двигуні;
 • невключення охолоджуючого вентилятора при гарячому двигуні (на граничних температурах, коли він повинен включитися);
 • проблеми з запуском двигуна «на гарячу»;
 • збільшена витрата палива.

Справедливості заради варто відзначити, що пристрій датчика досить просте, і ламатися там просто нема чому. Однак в деяких випадках (наприклад, при механічних пошкодженнях або від старості) може пошкодитися електричний контакт всередині датчика. Друга можлива причина поломки - обрив проводки від датчика до ЕБУ або пошкодження її ізоляції. Як і у випадку з іншими датчиками, цей вузол ремонту не підлягає, і його потрібно тільки міняти на новий.

Перевірку датчика температури охолоджуючої рідини можна як прямо на його посадковому місці в двигуні, так і попередньо демонтувавши його.

датчик детонації

Датчик детонації (скорочено ДД) фіксує появу в двигуні безпосередньо детонаційних стукотів. Зазвичай датчик детонації встановлюється безпосередньо на блоці циліндрів двигуна, найчастіше між другим і третім циліндрами. В даний час існують два типи таких датчиків - резонансні і широкосмугові. Перші з них (резонансні) вважаються вже застарілими, і їх можна зустріти лише в двигунах старих конструкцій. Резонансний датчик розрахований на певну звукову частоту, яка відповідає мікровзривов в моторі. Широкосмуговий же датчик фіксує звукові хвилі в діапазоні від 6 Гц до 15 кГц. Відповідна інформація передається на електронний блок управління, і вже блок управління приймає рішення про те, чи має місце детонація чи ні. І якщо вона таки є, то ЕБУ автоматично зрушує кут запалювання,щоб уникнути її повторення.

Ознаками виходу з ладу датчика детонації є наступні фактори:

 • втрата динамічних характеристик машини (вона не розганяється, погано тягне в гору);
 • холості оберти «плавають», також вони можуть бути нестабільними і в робочому режимі;
 • підвищення витрати палива.

Перевірку датчика детонації можна виконувати двома методами - виміром значення вихідного опору, напруги або за допомогою осцилографа дивитися режим його роботи в динаміці.

Датчик концентрації кисню

Інша назва датчика - лямбда-зонд. Основне завдання вузла - фіксувати кількість кисню у вихлопних газах. Як правило, встановлюється поруч з каталізатором або на випускній трубі глушника. У деяких моделях автомобілів конструкцією передбачено використання двох датчиків кисню - один до каталізатора, а другий після. Відповідна інформація традиційно передається на електронний блок управління, а він вже приймає рішення про подачу палива в двигун, коректуючи склад паливо-повітряної суміші (бідна / багата). Якщо кисень в вихлопних газах виявлено - значить, суміш бідна, якщо не виявлено - багата.

Сам по собі кисневий датчик досить надійний, і виходить з ладу рідко. Однак якщо це сталося, то збільшується викид шкідливих речовин разом з вихлопними газами в атмосферу. Зовні вихід з ладу лямбда-зонда можна визначити по що збільшився витраті палива. Умовним недоліком датчика є його відносно висока ціна в порівнянні з іншими датчиками автомобіля.

Перевірка датчика кисню виконується як візуальним методом, так і тестером.Способ виміру напруги і подачі сигналів залежать від того, скількох контактна конкретно взята лямбда.

Датчик положення колінчастого вала

Його скорочена назва - ДПКВ. Це один з основних датчиків двигуна внутрішнього згоряння, і від нього залежить вся його робота. Завдання полягає в тому, щоб формувати електричний сигнал про зміну кутового положення спеціального зубчастого диска, закріпленого на колінчастому валу. На підставі цієї інформації електронний блок керування двигуном приймає рішення про те, в який час в будь циліндр подати паливо і запалити свічку. Як правило, датчик положення колінчастого валу встановлюють на кришці масляного насоса. Конструктивно прилад дуже схожий на звичайний магніт з тонким дротом.

При виході з ладу датчика ДПКВ можливо виникнення двох ситуацій. Перша - двигун повністю перестає працювати, оскільки втрачається синхронізація подачі палива, іскри і так далі. Це трапляється найчастіше. Однак в деяких випадках електронний блок управління переводить двигун в аварійний режим, в якому обороти мотора обмежуються значеннями 3000 ... 5000 об / хв. При цьому на приладовій панелі активується сигнальна лампа Check Engine.

Перевірка датчика положення коленвала виконується трьома методами: вимірюється опір, індуктивності і осцилографом.

Датчик швидкості

Він розташовується на коробці передач і фіксує швидкість обертання валу, передаючи відповідну інформацію на електронний блок управління. А ЕБУ вже розраховує швидкість на підставі отриманої інформації. В автомобілях з механічною трансмісією відповідна інформація передається на спідометр, розташований на приладовій панелі. У машинах, обладнаних автоматичною трансмісією, на підставі інформації в тому числі від нього (але не тільки) приймається рішення про переключення передач на підвищення або пониження. Також на підставі інформації від датчика швидкості виконується розрахунок пробігу машини, тобто, робота одометра.

Датчик видає на електронний блок управління імпульси напруги в діапазоні від 1 до 5 Вольт з частотою, пропорційною швидкості обертання коліс. За їх частоті прилад обчислює швидкість переміщення машини, а за кількістю імпульсів - пройдену відстань.

Сам по собі датчик являє собою досить надійний пристрій, проте в деяких випадках зношується пластикова шестерня, можуть окислюватися його контакти, що призводить до проблем ЕБУ. Зокрема, блок управління не може зрозуміти чи варто машина або їде, і на якій швидкості. Відповідно, це призводить до проблем в роботі спідометра, а також перемиканні передач на автоматичній трансмісії. Також при виході датчика з ладу (окисленні контактів) відзначається знижені значення оборотів холостого ходу, при різкому гальмуванні обороти двигуна сильно «просідають», знижуються динамічні характеристики машини (вона слабо розганяється, не тягне). На деяких автомобілях (наприклад, на деяких моделях Chevrolet) електронний блок управління в аварійному режимі відключає двигун, і рух стає неможливим.

Перевірки датчика швидкості вимагає скористатися одним з трьох наявних методів.

Датчик положення розподільного валу

Аналогічно ДПКВ датчик положення розподільного валу (скорочено ДПРВ) зчитує інформацію про вугілля його положення, і передає відповідну інформацію на ЕБУ. На основі отриманої інформації блок управління приймає рішення про відкриванні паливних форсунок в певний момент часу. На старі інжекторні мотори (приблизно до 2005 року) датчик положення розподільного вала не встановлювався. Через це впорскування палива у впускний колектор на таких моторах проводився в попарно-паралельному режимі, в якому відкриваються дві форсунки одночасно, що характеризується перевитратою палива.

На двигунах, на яких встановлюється ДПРВ, виконується так званий фазований уприскування палива. Тобто, відкривається лише одна форсунка інжектора, куди в даний момент має подаватися паливо. Що стосується розташування датчика, то на восьмиклапанним двигунах він монтується в торці головки блоку цілінров. На шестнадцатиклапанного силових агрегатах цей датчик також зазвичай розташовують на голівці блоці циліндра, поблизу першого циліндра.

При виході датчика положення розподільного валу з ладу електронний блок управління переводить двигун в аварійний режим, при якому форсунки працюють в попарно-паралельному режимі, відкриваючись одночасно. Це призводить до перевитрати палива на 10 ... 15%, в деяких випадках двигун "троїть". Зазвичай при цьому в ЕБУ формується сигнал помилки, і на приладовій панелі активується сигнальна лампочка Check Engine. Тому необхідно виконати додаткову діагностику за допомогою електронного сканера помилок.

Перевірку датчика ДПРВ можна виконати за допомогою мультиметра і / або осцилографа.

Датчик антиблокувальної системи

Як зрозуміло з назви, цей вузол є ключовим для роботи антиблокувальної системи (скорочено АБС). На машинах, обладнаних цією системою, на кожному колесі є по одному такому датчику. Їх завдання - фіксувати швидкість обертання колеса в конкретний момент часу. Метод розташування у машин може бути різний, проте в будь-якому випадку датчик буде знаходитися в безпосередній близькості до колісного диска, в районі маточини. Зазвичай до нього йдуть сигнальні дроти, по яких і можна визначити точне місце розташування датчиків на передніх і далеких колесах.

Як правило, самі датчики є досить надійними, і виходять з ладу рідко, хіба що через механічних пошкоджень, пов'язаних з тим, що вони встановлені в безпосередній близькості до колеса і дорозі. Найчастіше ж пошкоджується проводка, що йде до них / від них. Вона може перетерти або на проводах буде пошкоджена ізоляція. Якщо електронний блок управління «бачить», що від датчика / датчиків приходить некоректна інформація, то він активує сигнальну лампу Check Engine на приладовій панелі, а систему АБС просто відключає в аварійному режимі. Природно, що це призводить до зниження безпеки керування автомобілем.

Перевірка датчика АБС виконується різними способами - шляхом вимірювання опору, напруги або за допомогою осцилографа (найбільш прогресивний метод). На новіших машинах в якості датчиків АБС встановлені датчики, що працюють на ефекті Холла.

Датчик холу

Датчики, робота яких заснована на ефекті Холла (чому вони так і називаються), використовуються в електронних системах запалювання. Їх застосування дає дві основні переваги - відсутність контактної групи (проблемний вузол, який іноді може підгорати), а також забезпечення більш високої напруги на свічці запалювання (30 кВ замість 15 кВ). Однак подібні датчики також використовуються і в інших системах сучасних автомобілів - гальмівний, антиблокувальною, в роботі тахометра. Однак принцип перевірки у них практично однаковий і полягає в вимірі опору і / або напруги на датчику електронним мультиметром.

При виході з ладу датчика Холла, розташованого в електронній системі запалювання, виникають наступні зовнішні ознаки цієї поломки:

 • проблеми з запуском двигуна аж до повної неможливості його запустити;
 • проблеми в роботі двигуна на холостому ходу (з'являються перебої, нестійкі обороти мотора);
 • сіпання машини при русі в режимі, коли двигун набрав високі обороти;
 • двигун глухне під час руху машини.

Датчик Холла - досить просте і надійне пристрій, проте в деяких випадках він може «брехати», тобто, видавати некоректні дані. Якщо в результаті виконаної перевірки з'ясується, що датчик повністю або частково вийшов з ладу, то відремонтувати його навряд чи вдасться (та й немає сенсу в цьому), тому необхідно виконати його заміну. Датчик в системі запалювання карбюраторного авто розташований в трамблере.

Перевірка датчика Холла в системі запалювання може бути виконана одним з чотирьох способів.

Датчик тиску масла

Існує два типи датчиків тиску масла (або скорочено ДДМ) - механічні (вважаються застарілими і встановлюються, відповідно, на старі машини) і електронні (сучасні, встановлюються на більшість сучасних автомобілів). Незалежно від його типу ДДМ зазвичай положення датчика тиску масла перебувати в районі масляного фільтра в підкапотному просторі.

Датчики тиску масла - досить надійні пристрої (хоча механічний виходить з ладу частіше, оскільки в його конструкції є рухомі електричні контакти, які з часом виходять з ладу), але трапляються несправності в їх проведенні (обрив проводів, пошкодження ізоляції). Ознаками виходу датчика з ладу будуть проблеми з індикацією тиску і / або рівня масла в двигуні.

Зверніть увагу, що при виникненні проблем в роботі датчика тиску масла діагностику потрібно виконувати якнайшвидше, оскільки низький рівень змазує рідини в картері мотора є критичним показником, і його обов'язково потрібно тримати на нормальному значенні постійно!

Перевірка датчика тиску масла можлива лише при демонтажі з посадкового місця. Для перевірки автолюбителю знадобиться електронний мультиметр (його може замінити лампочка-контролька) і повітряний компресор.

Датчик тиску палива

Датчик тиску палива призначений безпосередньо для того, щоб ЕБУ, власне, отримував інформацію про значення цього тиску. Ці пристрої встановлюють як бензинові двигуни, обладнані інжекторами, так і на сучасні дизельні мотори з паливною системою Common Rail. Ці датчики встановлюються в паливній рампі двигуна. І в бензинових і в дизельних двигунах завдання датчика тиску палива однакова, і полягає в тому, щоб забезпечувати значення тиску в певних рамках, необхідних для нормального функціонування мотора, забезпечення його номінальної потужності, нормалізації шуму при його роботі. У деяких системах передбачена установка двох датчиків - в системах високого та низького тиску.

Конструктивно датчик являє собою сенсорний елемент, що складається з металевої мембрани і тензорезисторов. Чим товще буде мембрана - тим на більший тиск розрахований датчик. Завдання тензорезисторов полягає в перетворення механічного вигину мембрани в електричний сигнал. Вихідна значення напруги при цьому становить близько 0 ... 80 мВ.

Якщо значення тиску виходить за задані рамки (ці значення закладені в пам'ять електронного блоку управління), то в системі спрацьовує регулюючий клапан в паливній рампі, і тиск відповідним чином коригується. У разі виходу датчика з ладу ЕБУ активує сигнальну лампу Check Engine на приладовій панелі, і починає використовувати стандартні (нерегульовані) значення витрати палива. Це призводить до роботи двигуна в неоптимальном режимі, що виражається в перевитраті палива і втрати потужності двигуна (динамічних характеристик машини).

Інформацію про перевірку регулятора тиску палива ви зможете прочитати окремо.

Датчик абсолютного тиску повітря

У класичному виконанні датчик абсолютного тиску повітря (ДАТ) виконаний з чотирьох резисторів, що мають змінне значення опору, і які з'єднані електронним мостом. Вони наклеєні на діафрагму, яка або стискається або розтягується в залежності від того, який тиск вхідного повітря в даний момент є на впускному трубопроводі. Завдання ДАТ полягає в тому, щоб фіксувати зміну тиску на впускному трубопроводі в залежності від зміни навантаження і частоти обертання колінчастого вала, перетворюючи цю інформацію в вихідний електричний сигнал. Цей сигнал традиційно подається на електронний блок управління, і на підставі цієї інформації ЕБУ змінює тривалість подачі палива в камери згоряння, а також кут випередження запалювання.

Як правило, датчик тиску повітря розташовується на впускному повітряному тракті (залежить від конструкції конкретного автомобіля). При виході його з ладу починаються проблеми в роботі двигуна - «плавають» холості оберти, машина втрачає динамічні характеристики, зростає витрата палива. У разі пошкодження датчика необхідно виконати його заміну на новий.

Як перевірити ДАТ

При несправності датчика абсолютного тиску повітря у впускному колекторі двигун авто буде працювати нестабільно і знизиться його потужність. Перевірити працездатність датчика ДАТ можна мультиметром і шприцом. Але спочатку його потрібно почистити

Детальніше

датчик фаз

Робота датчика фаз заснований на згаданому вище ефекті Холла. Його завдання - фіксація так званої верхньої мертвої точки стиснення поршня першого циліндра. Відповідна інформація передається на ЕБУ, і на її підставі проводиться фазований впорскування палива в інші циліндри відповідно до порядку роботи циліндрів двигуна. Як правило, місцем установки датчика фаз є задня частина головки блоку циліндрів.

При виході з ладу датчика фаз виникає разфазіровка уприскування палива в циліндри, тобто, двигун переходить в режим нефазованого уприскування палива. Електронний блок управління при цьому активує сигнальну лампу Check Engine на приладовій панелі. Двигун при цьому починає працювати нестабільно, аж до повної зупинки, зниження динаміки машини в різних режимах їзди, двигун "троїть". У деяких випадках відзначається навпаки підвищена витрата палива. Заміна датчика не викликає складнощів. Зазвичай для цього потрібно лише скористатися гайковим ключем.

Часткову інформацію як відбувається перевірка датчика фаз ви можете подивитися в окремій темі.

Датчик температури всмоктуваного повітря

Датчик скорочено називається ДТВВ або в англійській абревіатурі IAT. Він необхідний для того, щоб топливовоздушная суміш мала оптимальний для роботи двигуна склад. Як правило, датчик температури всмоктуваного повітря встановлюють на корпусі повітряного фільтра або ж за ним, тобто, в місцях, де відбувається безпосередній забір повітря в двигун. У деяких випадках він може бути частиною датчика масової витрати повітря. Вихід з ладу зазначеного елемента загрожує нестабільною роботою мотора, "плаваючими" холостими оборотами (вони будуть або занадто високими або занадто низькими), втратою динаміки і потужності автомобіля. Також при несправному вузлі будуть проблеми з запуском двигуна, а також значний перевитрата палива, особливо при сильних морозах.

Несправність датчика може бути викликана через пошкодження його електричних контактів, виходу з ладу його сигнальної проводки, мала напруга в електричній автомобільної мережі, коротке замикання всередині датчика, забруднення контактів. Справедливості заради треба відзначити, що у цього датчика, на відміну від багатьох інших, можна відновити його працездатність, тобто, не виконувати заміну. Іноді допомагає і елементарна очищення (потрібно робити обережно).

Перевірка роботи датчика температури всмоктуваного повітря проводиться за допомогою електронного мультиметра.

Перевірка датчиків

У більшості випадків процес перевірки нескладний, і не займає багато часу. Перед виконанням перевірки рекомендується зробити сканування пам'яті електронного блоку управління на наявність помилок за допомогою спеціального сканера (наприклад, популярного пристрою ELM 327 або його аналога). Це спростить виконання перевірки як конкретного датчика, так і несправності автомобіля в цілому.

Іноді виникають ситуації, коли невідомо місце розташування того чи іншого датчика. В цьому випадку краще звернутися за допомогою до мануалу. Також на спеціалізованих сайтах є інформація про стан датчиків на конкретних моделях автомобілів.

висновок

Перед тим як перевіряти той чи інший датчик, необхідно переконатися, що ознаки поломки вказують саме на вихід з ладу конкретного датчика. Якщо у вас є сумніви з цього приводу, то краще звернутися за допомогою в автосервіс. Безпосередньо перевірка в більшості випадків виконується за допомогою електронного мультиметра, здатного вимірювати електричний опір і постійна напруга в діапазоні до 12 Вольт. Тому придбати такий прилад, якщо у вас його ще немає. Необов'язково брати дорогі зразки, цілком достатнього приладу з середньої цінової категорії (дуже дешевий теж купувати не слід, оскільки він може показувати некоректні дані). Ну а для демонтажу датчиків необхідно мати під рукою звичайні слюсарні інструменти - гайкові ключі, викрутки і так далі.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found