Перевірка датчика тиску масла на справність мультиметром, компресором з лампочкою, манометром (основні способи)

Питання про те, як перевірити датчик тиску масла (далі ДДМ) цікавить водіїв, які зіштовхнулися з проблемами в роботі масляної системи двигуна, зокрема, коли горить лампочка масла. Перевірити цей вузол можна за допомогою електронного або стрілочного мультиметра, контрольної лампочки або справного манометра. Процедура перевірки нескладна, і під силу навіть початківцю автолюбителю. Далі наведені докладні алгоритми перевірки із зазначенням тонкощів і нюансів.

зміст:

 • Принцип роботи ДДМ
 • діагностика несправності
 • Перевірка електричного датчика тиску масла
 • Як перевірити справність механічного ДДМ
 • Як удосконалити систему

Принцип роботи датчика тиску масла

Перш ніж розбиратися яким чином можна перевірити ДДМ, необхідно коротко зупинитися на теорії, зокрема, як працює датчик тиску масла. Це дасть повноту розуміння процесу. В першу чергу необхідно вказати, що датчики тиску масла бувають двох видів - механічні (встановлюються на старі машини, зокрема, радянських моделей) і електронні (більш сучасні, повсюдно використовувані в автопромисловості).

Конструкція механічних датчиків

Пристрій механічного ДДМ

Усередині механічного датчика є мембрана, яка змінює свою форму в залежності від прикладеного до нього тиску. Відповідно, чим воно більше - тим більше вигинається мембрана. Згинаючись, вона впливає на наявний в конструкції шток, який відповідає за стискання рідини в спеціальній герметичній трубці. З протилежного боку цієї трубки шток, на який давила ця рідина, і ось другий шток рухав стрілку приладу - дифманометра, або просто манометра. Тиск зростає - стрілка йде вгору, тиск падає - стрілка опускається.

Також існує ще одне, більш поширений пристрій механічного датчика тиску масла. Воно аналогічно, але з додаванням змінного резистора - реостата. Так, на наявну в його конструкції мембрану поміщають резистор, який змінює свій опір залежно від, власне, значення яких докладають зусиль. Відповідно, чим має місце велика деформація мембрани - тим більше змінюється опору датчика. При відсутності деформації мембрани значення опору дорівнюватиме нулю. Ця зміна фіксується електронним блоком управління двигуном (ЕБУ), на який і подається відповідний сигнал. Його програмне забезпечення створено таким чином, що воно контролює знаходження сигналу від ДДМ в певному проміжку, відповідному нормальній робочому тиску масла в масляній системі двигуна. Як правило,до механічних датчиків приєднують стрілочні манометри, на шкалі яких показується абсолютне значення масла. Хоча насправді ці прилади є вольтметрами, стрілка яких змінює своє положення відповідно до приходять на прилад значенням опору з ДДМ.

Конструкція електронного датчика

Пристрій електричного ДДМ. 1 - шток, 2 - сигнальна лампа, 3 - контакти, 4 - мембрана

Конструкція електронного датчика тиску масла (до слова, встановлюється на автомобілі ВАЗ-2114 і його аналоги, нові моделі «Лади») має на увазі, що при рівній мембрані (яка не знаходиться під тиском) живить ланцюг сигнальної лампи на панелі приладу нормально замкнута, тому вона включається у відповідних умовах. Однак, коли мембрана вигинається під дією тиску масла вона своїм штоком механічно розмикає ланцюг і сигнальна лампа гасне. Це, власне, і відбувається при запуску двигуна, про що можна судити по тому, що лампочка маслянки при включеному запалюванні, а також перші 1 ... 2 секунди знаходиться в активному стані (світиться).

Таким чином, суть перевірки сучасного ДДМ полягає в вимірі опору обмотки датчика мультиметром, переведеним в режим вимірювання електричного опору (омметра). Однак його також можна перевірити і іншими методами.

діагностика датчика

Як зазначалося вище, бувають двох типів датчиків тиску - механічний і електронний. Відповідно, процедури перевірки аварійного датчика тиску масла в обох випадках будуть відрізнятися, хоч і незначно (мають місце лише конструкційні особливості даних датчиків). В першу чергу необхідно переконатися, що саме датчик тиску масла несправний. Для цього буде потрібно виконати додаткову діагностику масляної системи - перевірити рівень масла в ній, стан фільтра, насоса і так далі. Якщо ж підозри впали саме на справність датчика тиску масла, то в першу чергу необхідно його демонтувати з посадкового місця при вимкненому двигуні (як правило, він розташований в районі масляного фільтра).

Де датчик тиску масла

Дізнайтеся, де розташований датчик тиску масла на різних моделях машин, оскільки це залежить від конструкції двигуна, а на деяких автомобілях їх аж два

Детальніше

Зазвичай для цього використовуються ключі різних діаметрів, наприклад, на 24, 27 або інші (залежить від конкретної моделі автомобіля). Після цього не забудьте заткнути його посадочне місце ганчіркою з тим, щоб при роботі двигуна з нього не випливало масло, а також в масляну систему не потрапив різне сміття або дрібні деталі (болти, гайки та інше)!

Бажано також перевірити тиск в масляній системі автомобіля. Для цього потрібно в посадочне місце, звідки був викручені ДДМ, вкрутити манометр, за допомогою якого зробіть контрольний замір тиску масла на різних оборотах роботи двигуна. Зверніть увагу, що при цьому потрібно забезпечити максимальну герметичність, щоб показання манометра були гранично точними. Обов'язково потрібно подивитися на тиск при роботі двигуна на холостих обертах, а також на середніх і високих.

У різних машин значення відповідного тиску буде різним, тому точну інформацію ви знайдете в мануалі або технічної документації до конкретної машини. Якщо значення тиску в нормі, але при цьому інформація не доходить до ЕБУ, то винен, швидше за все, датчик, тому його і потрібно перевірити.

Як дізнатися про несправності датчика моторного масла автосканером

На всіх сучасних автомобілях про проблеми з датчиком може сигналізувати не тільки лампочка маслянки, а й індикатор "перевірте двигун". У таких випадках дізнатися причину допомагає недорогий оригінальний OBD-2 діагностичний автосканер Scan Tool Pro Black Edition , який варто підключити в роз'єм ЕБУ і зі смартфона або планшета по Bluetooth або Wi-Fi через доступне додаток підключиться до модуля управління двигуном (ECM).

Індикатор тиску масла і чека двигуна

Помилка датчика моторного масла

Залежно від характеру проблеми в пам'ять можуть вноситься коди помилок датчика тиску моторного масла: P0520, P0521, P0522, P0523 і P0524. У режимі реального часу ви можете підключитися до блоку управління і подивитися наявність помилок, а також показання датчика тиску масла (напруга на датчик і температуру масла). Що дозволить більш точно визначитися з причиною несправності.

Завдяки 32-х бітного чіпу Scan Tool Pro дозволить не тільки вважати і скинути помилки в двигуні, але і проводити виміри роботи в інших системах авто (коробки передач, трансмісії, ABS, ESP і т.д.) на певних часових відрізках і зберегти дані в пам'яті.

Перевірка електричного датчика тиску масла

Перевірка датчика мультиметром

Електронні датчики тиску масла, використовувані, як на іномарках, так і вітчизняних авто, зокрема, на автомобілях ВАЗ-2114 та інших сучасних «ладах», перевірити нескладно. Їх пристрій аналогічно тому, де використовується реостат, проте вони просто розмикають ланцюг при певному тиску. Відповідно, його перевірка ще простіше. Для цього потрібно:

 • Встановити мультиметр в режим «прозвонки» (розриву) електричного кола.
 • Забезпечити герметичне з'єднання повітряного насоса і вхідного (чутливого) отвори, куди подається повітря. Тут аналогічно необхідно забезпечити якісну герметизацію, оскільки від цього безпосередньо залежить результат експерименту.
 • Один щуп мультиметра встановити на центральний вихідний контакт датчика, а другий - його корпус, «масу».
 • Одночасно з цим за допомогою насоса подати на датчик тиск повітря близько 1 ... 1,5 атмосфер. Сильно дути не потрібно, щоб не пошкодити мембрану. Якщо датчик справний, то електричний ланцюг розімкнеться майже відразу, під механічним впливом штока, що знаходиться в жорсткій зв'язку ззгинальних чутливої ​​мембраною датчика тиску масла.

Як зрозуміло з схеми роботи датчика, якщо ланцюг розімкнулася (фіксується мультиметром), значить, датчик справний. В іншому випадку - ні. У рідкісних випадках замість датчика проблему, чому горить лампочка масла, необхідно шукати в несправної (перебитою або з пошкодженою ізоляцією) проводці.

Також працездатність датчика тиску масла можна перевірити і іншим методом. Так, потрібно зняти провід живлення з датчика і замкнути його на «масу». Якщо датчик справний, то сигнальна лампочка на приладовій панелі загорятися не повинна. В іншому випадку датчик несправний.

Перевірка двох датчиків

На деяких сучасних машинах встановлюють два однотипних ( «нових») датчика тиску. Перший розрахований на значення абсолютного тиску в діапазоні близько 0,15 ... 0,45 атмосфер, і призначений для розмикання контрольної лампи після запуску двигуном. Його перевірка аналогічна, і відповідає описаної вище процедури. Тобто, підключення таке ж. Його ланцюг повинна розмикатися при нагнітанні в ньому тиску в зазначеному діапазоні.

Другий датчик призначений для контролю тиску масла на працюючому двигуні. Він по типу аналогічний першому, але його відмінність полягає в тому, щоб контролювати верхню межу масла (щоб не допустити його зростання до критичного значення). Верхнє значення може бути різним, і відрізняється у конкретних моделей автомобілів. Однак в більшості випадків воно знаходиться близько 1,8 атмосфери. При досягненні цього рівня тиску або вище ланцюг контакту повинна замикатися, і відповідно, на приладовій панелі повинна активуватися сигнальна лампа тиску масла в системі двигуна.

Перевірка датчика тиску за допомогою лампочки

Для перевірки електричного (нового) датчика тиску масла замість мультиметра можна скористатися лампочкою, розрахованої на роботу під напругою 12 В постійного струму, а також блоку живлення (акумулятора) і компресора (бажано з манометром). Алгоритм перевірки наступний:

Схема підключення

 • До контактів лампочки необхідно приєднати два дроти.
 • Один з кінців дроту, що йде на лампочку, приєднати до вивідного контакту датчика тиску.
 • Масу від блоку живлення (або мінус від акумулятора) відповідно приєднати на корпус (масу) датчика.
 • До іншого проводу на лампочці приєднати плюс від блоку живлення або акумулятора.
 • Якщо датчик справний, то після включення блоку живлення (або просто при виникненні контакту від акумулятора) лампочка повинна засвітитися. В іншому випадку датчик відразу можна вважати несправним.
 • Далі для перевірки необхідно за допомогою компресора або насоса подати на чутливий елемент датчика тиск близько 0,5 атмосфери. Значення тиску може бути різним, і це залежить від того, на яке саме тиск розрахований датчик. Зазвичай воно знаходиться близько вже згаданої 0,5 атмосфери.
 • При зростанні тиску до вказаного значення (критичного для датчика) лампочка повинна згаснути, оскільки при цьому в корпусі датчика розімкнеться контрольна електричний ланцюг. Якщо цього не відбулося, то датчик також можна вважати непридатним.

Замість компресора цілком можна обійтися звичайним автомобільним і навіть велосипедним насосом, які без проблем видадуть необхідні полатмосфери тиску повітря.

Перевірка механічного датчика

Перевірку старого механічного датчика (наприклад, встановлюється на деякі моделі ВАЗ «класика» і старі іномарки, наприклад, «Вольво 240»), за допомогою якого є можливість прямо дізнатися, який тиск зараз є в масляній системі автомобіля, можна здійснити навіть без мультиметра, проте з використанням додаткових приладів (повітряного насоса і електричного автомобільного манометра). Датчик аналогічно необхідно демонтувати з машини, оскільки перевірити його прямо на двигуні не вийде.

Перевірка датчика манометром

Перевірка трохи складніше, ніж у електронних, проте це полягає, в першу чергу, в деякій складності збирання електричної схеми. Діяти потрібно за наступним алгоритмом:

Як перевірити механічний датчик, схема підключення

 • На датчику необхідно знайти контакт, який видає сигнал для аварійної лампи тиску масла на приладовій панелі автомобіля, а також іншої контакт, звідки подається сигнал для індикації тиску масла. «Масу» для подальших вимірів потрібно буде просто взяти з корпусу датчика (в звичайних умовах все датчики беруть «мас» просто з корпусу двигуна).
 • Аналогічно на електронному манометрі необхідно розібратися, куди підключати плюс і мінус його харчування, а також безпосередньо сигнал від датчика (тобто, передбачено три контакту).
 • Підключити електричну схему, і герметично під'єднати повітряний шланг, що з'єднує насос і чутливий елемент датчика.
 • Далі потрібно за допомогою насоса подати 1 ... 2 атмосфери на чутливий елемент датчика. Якщо він справний - то на стрілочному манометрі буде явно показуватися надходить тиск. Якщо цього не відбувається - значить, датчик тиску масла несправний.

Як правило, датчики тиску масла не підлягають ремонту, тому якщо була виявлена ​​їх несправність, то потрібно виконати заміну даного вузла. Благо, коштують ці елементи недорого і доступні повсюдно практично в будь-якому автомагазині.

Зверніть увагу, при монтаж датчика на його посадочне місце після перевірки рекомендується змастити його термостійким герметиком.

Одна голова добре а дві краще

На численних форумах в мережі інтернет нерідко можна зустріти розповіді досвідчених автолюбителів про те, що разом з електронним датчиком тиску масла вони встановлювали паралельно з ним механічний. Зокрема, це виражається в тому, що в разі падіння рівня тиску масла спалахує не тільки відповідна контрольна лампа на панелі приладів, але і буде видно абсолютне значення тиску на манометрі, установленому де-небудь в районі приладової панелі.

Робиться це з тієї причини, що іноді, наприклад, після виконання на двигуні капітального ремонту або при використанні неякісного (або застарілого) моторного масла, яке скомковалось, чутливий елемент датчика не спрацьовує належним чином, відповідно. Відповідно, при падінні тиску контрольна лампа не загоряється, що є критичним фактом, оскільки двигун в таких умовах працює «на суху», тобто, без належного змазування. Це значно знижує його ресурс і може повністю вивести мотор з ладу в найкоротші терміни.

Так, автолюбителі встановлюють в місці підключення датчика тиску так званий трійник, на один вихідний кінець якого підключається традиційний електронний датчик, а на іншій - механічний. Шланг з проводами монтується в підкапотному просторі відповідно до конструкції двигуна. Головне, щоб він не заважав іншим елементам мотора, і сам не піддавався механічному й значного теплового впливу. На його кінці встановлюють манометр, наприклад, від ВАЗ «класики», УАЗ або інший подібний прилад. Насправді його модель не важлива, головне, щоб було зручно орієнтуватися за шкалою, тобто, вона повинна мати детальну градуювання.

висновок

Датчик тиску - досить надійний вузол, і виходить з ладу рідко. Тому при появі проблем з системою індикації масляної системи, необхідно перевірити інші параметри - тиск масла, наявність витоків, стан безпосередньо масла, його рівня і масляного фільтра, і лише після цього перевіряти стан датчика тиску масла. В цілому, перевірка справності цього вузла не складає великих труднощів, і під силу навіть початківцям автолюбителям, буквально використовуючи автомобільний компресор і мультиметр. У разі, якщо датчик вийшов з ладу, то ремонт його навряд чи можливий, тому краще купити новий ДДМ в автомагазині, благо коштує він недорого.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found