3 способи як перевірити датчик включення вентилятора охолодження двигуна

Питання як перевірити датчик вентилятора , автовласників може цікавити коли вентилятор охолодження радіатора двигуна не включається або, навпаки, працює постійно. А все тому, що часто саме цей елемент і є причиною такої проблеми. Щоб перевірити датчик включення вентилятора охолодження необхідно знати принцип його роботи, а також варто скористатися мультиметром для проведення деяких вимірювань.

зміст:

 • Принцип роботи датчика
 • Несправності датчика вентилятора
 • Як перевірити датчик

Як перевірити датчик вентилятора

Перед тим, як перейти до опису процедури перевірки датчик включення вентилятора радіатора, має сенс розібратися з тим як він працює і його основних видах несправностей.

Як працює датчик вентилятора

Сам датчик включення вентилятора є температурне реле. В основі його конструкції лежить биметаллическая пластина, з'єднана з рухомим штоком. При нагріванні чутливого елемента датчика биметаллическая пластина згинається, і прикріплений до неї шток замикає електричний ланцюг приводу вентилятора охолодження.

На датчик включення вентилятора від запобіжника постійно подається стандартне автомобільне напруга 12 Вольт (постійний «плюс»). А «мінус» подається при замиканні штоком електричного кола.

Чутливий елемент стикається з антифризом, як правило, безпосередньо в радіаторі (в нижній його частині, збоку, залежить від моделі машини), але є моделі двигунів де датчик вентилятора ставлять в блок циліндрів, як наприклад, у популярного автомобіля ВАЗ-2110 (на інжекторних двигунах). А іноді конструкція деяких двигунів передбачає цілих два датчика включення вентилятора, зокрема, на вхідному і вихідному патрубках радіатора. Це дозволяє як включати, так і відключати вентилятор примусово при зниженні температури антифризу.

Також варто знати, що існують два типи датчика температури вентилятора - двоконтактний і трьохконтактні. Двоконтактний розраховані на роботу вентилятора при одній швидкості, а трьохконтактні - на дві швидкості роботи вентилятора. Перша швидкість включається при меншій температурі (наприклад, при + 92 ° С ... + 95 ° С), а друга - при більшій (наприклад, при + 102 ° С ... 105С °).

Температура включення першої і другої швидкості зазвичай вказується безпосередньо на корпусі датчика (на шестигранник під гайковий ключ).

Несправності датчика включення вентилятора

Датчик включення вентилятора охолодження - пристрій досить просте, тому причин поломок у нього небагато. Не працювати він може в таких випадках:

Роз'єми на фішці трьохконтактного ДВВ

 • Залипання контактів. При цьому вентилятор буде працювати постійно, незалежно від температури антифризу.
 • Окислення контактів. В цьому випадку вентилятор не включатиметься взагалі.
 • Поломка реле (штока).
 • Знос біметалічної пластини.
 • Відсутність харчування від запобіжника.

Врахуйте що датчик включення вентилятора є нерозбірним і не підлягає ремонту, тому при виявленні відмови в роботі його змінюють. У сучасному автомобілі сигналізувати про проблему буде лампочка чека двигуна, так як в пам'яті електронного блоку управління (ЕБУ) буде фіксуватися одна або декілька з наступних помилок - p0526, p0527, p0528, p0529. Коди цих помилок будуть повідомляти про обрив ланцюга, як сигнальної, так і харчування, але сталося це через відмову датчика або проблем з проводкою або підключенням - можна дізнатися лише після перевірки.

Як перевірити датчик вентилятора

Щоб перевірити працездатність датчика включення вентилятора його необхідно демонтувати з його місця. Як зазначалося вище, розташований він зазвичай або на радіаторі, або в блоці циліндрів. Однак перед тим як демонтувати і перевіряти датчик, необхідно переконатися, що до нього підключений до джерела живлення.

Перевірка харчування

Перевірка харчування ДВВ

На мультиметри включаємо режим вимірювання постійної напруги в межах близько 20 Вольт (залежить від конкретної моделі мультиметра). У отсоединенной фішці датчика потрібно перевірити наявність напругу. Якщо датчик двоконтактний, то ви відразу побачите чи є там 12 Вольт. У трьох контактному датчику слід попарно перевірити напругу між висновками в фішці з тим, щоб знайти, де один «плюс», і де два «мінуса». Між «плюсом» і кожним «мінусом» теж має бути напруга 12В.

Якщо харчування на фішці немає - в першу чергу потрібно перевірити чи цілий запобіжник (він може бути як в блоці під капотом так і в салоні авто). Його розташування часто вказано на кришці блоку з запобіжниками. Якщо запобіжник цілий - потрібно «продзвонити» проводку і перевірити фішку. Потім варто приступати до перевірки безпосередньо самого датчика вентилятора.

Однак перш ніж зливати антифриз і викручувати датчик вентилятора охолодження радіатора варто провести ще один невеликий тест який дозволить переконається в справному спрацьовуванні вентилятора.

Перевірка спрацьовування вентилятора

За допомогою будь-якої перемички (шматочка тонкого дроту) замкнути попарно «плюс» і спочатку один, а потім другий «мінус». Якщо проводка ціла, а вентилятор справний, то в момент замикання включиться спочатку одна, а потім друга швидкість вентилятора. На двоконтактний датчику швидкість буде одна.

Також варто перевірити, відключається вентилятор при відключенні датчика, що не залипнули чи в ньому контакти. Якщо ж при відключенні датчика вентилятор продовжує працювати, то це означає, що з датчиком щось не так, і необхідна його перевірка. Для її виконання датчик потрібно демонтувати з машини.

Перевірка датчика включення вентилятора

Перевіряти ДВВ можна двома методами - підігріваючи його в теплій воді або можна навіть нагріти паяльником. Обидва вони мають на увазі перевірки на обрив. Тільки в останньому випадку знадобиться мультиметр з термопарою, а в першому - термометр, здатний вимірювати температуру вище 100 градусів за Цельсієм. Якщо перевірятися буде трьохконтактний датчик включення вентилятора, з двома швидкостями включення (ставиться на багатьох іномарках), то бажано одночасно використовувати відразу два мультиметра. Один - для перевірки одного ланцюга, а другий щоб одночасно перевірити другий ланцюжок. Суть перевірки в тому, щоб дізнатися, чи спрацьовує реле при нагріванні до тієї температури що вказана на датчику.

Перевіряють датчик включення вентилятора охолодження радіатора за наступним алгоритмом (на прикладі трьохконтактного датчика і одного мультиметра, а також мультиметра з термопарою):

Перевірка ДВВ в теплій воді за допомогою мультиметра

 1. Встановити електронний мультиметр в режим «прозвонки».
 2. Приєднати червоний щуп мультиметра до «плюсового» контакту датчика, а чорний - до «мінуса», який відповідає за меншу швидкість обертання вентилятора.
 3. Щуп, що вимірює температуру під'єднати до поверхні чутливого елемента датчика.
 4. Включити паяльник і прикласти його жало до чутливого елемента датчика.
 5. Коли температура біметалічної пластини досягне критичної позначки (зазначеного на датчику), то справний датчик замкне ланцюг, і мультиметр буде сигналізувати про це (в режимі прозвонки мультиметр пищить).
 6. Перемістити чорний щуп на «мінус», який відповідає за другу швидкість обертання вентилятора.
 7. У міру продовження нагріву через кілька секунд на справному датчику повинна замкнутися і другий ланцюг при досягненні порогової температури, мультиметр знову запищите.
 8. Відповідно, якщо при прогріванні датчик не замикає свою ланцюг - він несправний.

Перевірка двоконтактний датчика виконується аналогічно, тільки опір потрібно вимірювати лише між однією парою контактів.

Якщо нагрів датчика виробляє не паяльником, а в ємності з водою, то стежте щоб покривала не весь датчик цілком, а лише його чутливий елемент! У міру нагрівання (контроль здійснюється термометром) буде відбуватися таке ж спрацьовування як і описувалося вже вище.

Після покупки нового датчика включення вентилятора його також має сенс перевірити на працездатність. В даний час у продажу багато підробок і виробів низької якості, тому перевірка не завадить.

висновок

Датчик включення вентилятора охолодження - надійний пристрій, але якщо є підозри що він відмовив то для його перевірки потрібен мультиметр, термометр і джерело тепла який буде гріти чутливий елемент.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found