Інструкція як перевірити паливні форсунки інжектора в домашніх умовах

Питання як перевірити форсунки , може періодично виникати як у власників інжекторних автомобілів, так і машин з дизельним двигуном. Для діагностики форсунок фахівці використовують різні методи і інструменти. У більшості випадків, найпростіша перевірка форсунок здійсненна своїми руками. Як перевірити роботу форсунок , що для цього потрібно зробити, і які інструменти вам знадобляться далі ви і дізнаєтеся.

Що ми розглянемо:

 • ознаки несправностей
 • Причина несправності
 • Як перевірити форсунки
 • Як чистити форсунки
 • Чистка форсунки не знімаючи її

форсунки

інжекторниє форсунки

Ознаки поломки форсунок

Завдання форсунки - подача палива в камеру згоряння. Тому основна несправність, яка може з нею виникнути - засмічення або повний вихід її з ладу. До ознак несправної роботи форсунок відносяться такі чинники:

 • нестійка робота двигуна на холостому ходу;
 • значне зростання споживання палива;
 • проблеми з запуском двигуна, особливо "на холодну";
 • в деяких випадках може з'явитися значна кількість чорного диму з вихлопної труби (в разі, якщо в камеру згоряння потрапляє багато палива через протікає форсунку), а іноді так само супроводжується і періодичними дзвінкими ударами з глушника;
 • втрата динамічних якостей автомобіля, що виражається в тому, що машина погано розганяється, їй не вистачає потужності, відчуваються ривки під час їзди навіть по рівній поверхні, в тому числі при скиданні газу і при зміні значення навантаження на двигун.

Ці ознаки звичайно можуть вказувати і на інші проблеми силового агрегату автомобіля, однак все ж при їх виникненні радимо вам перевірити форсунки і при необхідності відремонтувати або замінити їх.

Несправності в роботі форсунок тягнуть за собою значний знос ДВС, і наближають термін його капітального ремонту.

Причини несправності інжекторних форсунок

Пристрій паливної форсунки інжектора

пристрій форсунки

Сучасні паливні форсунки в бензинових двигунах бувають двох типів - електромагнітні і механічні. Перша являє собою електромагнітний клапан, який управляється системою ЕБУ автомобіля. При подачі відповідних сигналів клапан відкривається на певний кут, регулюючи кількість подаваного палива в циліндр. Друга лише подає паливо в канал. В її конструкції є голка зі сходинкою. Коли тиску досить, паливо долає опір пружини, і голка піднімається. Відповідно, розпилювач відкривається і паливо подається в камеру. В даний час широку популярність придбали електромагнітні форсунки, як більш технологічні. Тому далі будемо розглядати перевірку і чистку на їх прикладі.

Несправностей електромагнітної форсунки може бути всього кілька:

 • відсутність сигналу від ЕБУ;
 • несправність або повний вихід з ладу обмотки;
 • засмічення випускного отвору форсунки.

Як показує практика, саме останній варіант є найбільш частою причиною повного або часткового виходу форсунки з ладу.

Як перевірити паливні форсунки на инжекторном двигуні

Існує кілька методів того, як перевірити працездатність форсунки. Перерахуємо їх по порядку з детальним зазначенням алгоритму дій.

Перевірка за допомогою виміру опору

Перевірити форсунки, не знімаючи їх можна за допомогою мультиметра. Для початку уточніть, які форсунки встановлені на вашому автомобілі - високого або низького імпедансу (електричного опору). Ці дані будуть необхідні для виконання точної діагностики. Для того, щоб перевірити форсунки тестером, не знімаючи їх з двигуна, необхідно дотримуватися такого плану:

Перевірка опору форсунки

Замір опору обмотки форсунки

 • зняти високовольтні дроти з форсунок;
 • встановити мультиметр в режим виміру опору ізоляції (омметра) в межах від 0 до 200 Ом (в залежності від технічних параметрів приладу верхня межа може відрізнятися, головне, щоб омметр міг показувати значення опору в кілька десятків Ом);
 • вимикайте запалювання і зніміть "мінусову" клему з акумулятора;
 • відключіть електричний роз'єм на диагностируемой форсунки (як правило, для цього отщелкивали кріпильний затиск, розташований на корпусі колодки);
 • підключіть вимірювальні щупи тестера до висновків форсунки і зробіть виміри.

Форсунки високого імпедансу мають опору ізоляції в межах 11 ... 17 Ом, а низького - 2 ... 5 Ом.

Якщо значення виміряного опору ізоляції значно відрізняється від зазначеного, це говорить про те, що форсунка несправна. Відповідно, форсунку необхідно демонтувати і виконати детальну діагностику.

Пам'ятайте, що під час перевірки форсунок мультиметром, діагностувати необхідно всі пристрої по черзі! Так можна перевірити яка форсунка не працює.

Важливо знати, що напруга на форсунки від ЕБУ подається в імпульсному, а не незмінному вигляді. Тому рекомендується не тільки заміряти опір омметром, але і знімати осциллограмму імпульсної передачі напруги за допомогою осцилографа, так ви зможете побачити яке пікова напруга вона приймає. Тестер вам покаже лише усереднені значення.

Як перевірити харчування на форсунках

Перевірка подачі живлення на паливну рампу ВАЗ 2110-2112

Перевірку наявності харчування на рампу розглянемо на прикладі автомобілів ВАЗ 2110, 2111, 2112, як одних з найбільш популярних. Але спочатку нагадаємо, що в колодці з контактами чотири з них подають харчування на форсунки, а один (рожевий дріт з чорною смужкою) є спільною "масою". Діяти ж потрібно за наступним алгоритмом:

 • від'єднати фішку харчування;
 • на мультиметри виставити верхню межу вимірюваного опору в районі 200 Ом (це значення залежить від конкретної моделі тестера);
 • заміряти попарно кожен з чотирьох контактів від форсунок із загальним роз'ємом.

Значення опору повинно знаходитися в межах 11,5 ... 15,5 Ом . Пам'ятайте, що так ви виміряти лише опір кожної форсунки на рампі.

Можна перевірити форсунку просто на вібрації. При працюючому двигуні справна форсунка повинна трохи вібрувати . Якщо тремтіння немає - значить, вона вийшла з ладу.

Перевірка подачі живлення від електричної ланцюга автомобіля проводиться досить просто, вам всього лише потрібно:

 • по черзі від кожної форсунки необхідно від'єднати колодку живлять проводів;
 • після цього двома шматками проводів підключити форсунку безпосередньо до акумулятора;
 • включити запалювання.

У разі, якщо форсунка почне розпорошувати паливо, значить проблеми необхідно шукати в проводці.

Будьте обережні, щоб паливо з форсунки не потрапило на вас або інші предмети. Направте її сопло в будь-якої закриту посудину.

Як перевірити пускову форсунку

Для початку скажемо пару слів про моноинжектор. На сьогоднішній день таких агрегатів зустрічається все менше, оскільки система є застарілою. Її суть полягає в установці лише однієї форсунки - перед дросельною заслінкою. Їх можна зустріти на старих моделях іномарок VW, Audi, Skoda, Seat і інших.

Наведемо алгоритм перевірки опору форсунки на Моноінжектор:

 • перевірити попарно контакти з форсунок і порівняти їх з даними з мануала (як правило, ці значення повинні перебувати в межах 1,2 ... 1,6 Ом);
 • при перевірці контакту 1 і 4 необхідно упевнитися в тому, що ДТВВ (датчик температури всмоктуваного повітря) працює правильно, для цього також скористайтеся даними по опору з мануала;
 • якщо значення опору виходять за межі допустимих, необхідно діагностувати форсунку більш детально.
пускова форсунка

пускова форсунка

Найчастіше в старих моноінжекторних двигунах, крім клапанної форсунки ще використовується і так звана пускова форсунка, завдання якої полягає в тому, щоб при запуску двигуна, особливо в холодну погоду і високих оборотах двигуна, давати додаткову кількість пального з тим, щоб полегшити його пуск. Час її роботи визначається автоматично за допомогою ЕБУ (зокрема, теплового реле), але як правило, становить всього кілька секунд, після чого відключається, оскільки двигун запускається, і в її подальшому використанні немає необхідності.

Її робота повністю аналогічна роботі форсунок в інжекторі. В процесі експлуатації вона також частково або повністю може вийти з ладу. Явною ознакою таких проблем є той факт, що холодний двигун запускається і відразу ж глухне. Перевірка пускової форсунки проводиться за наступним алгоритмом:

 • підібрати якусь невелику мірну ємність (на зразок склянки);
 • зняти форсунку з двигуна і встановити її в згадану ємність;
 • один контакт форсунки підключають безпосередньо до акумуляторної батареї автомобіля, а інший - до його "масі";
 • до "плюса" акумулятора також під'єднують реле паливного насоса, тим самим вводячи його в роботу.

Під час роботи і перевірки насоса форсунки необхідно звертати на кут розпилення палива, а також кількість перекачаного обсягу бензину. Довідкові дані ви знайдете в довідковій інформації до тієї форсунки, яка встановлена ​​у вашому автомобілі. Як орієнтовного приклад можна навести дані про систему K-Jetronic. В даному випадку кут розпилу становить 80 °, а обсяг - від 70 до 100 кубічних сантиметрів палива в хвилину. Природно, що в інших системах ці показники будуть іншими.

Після того, як ви перевірите роботу моно форсунки, від'єднайте її та витріть насухо. В нормальному робочому стані її корпус є герметичним. А це означає, що з нього не повинно підтікати паливо. Почекайте деякий час і переконайтеся в цьому (для цього достатньо 1 ... 2 хвилин).

Перевірка форсунки на слух

перевірка інжектора

Досвідчені автомобілісти здатні перевірити стан і працездатність форсунок, не знімаючи їх з двигуна, зокрема, на слух . Для цього використовують звичайну прямокутну дощечку або краще стетоскоп.

Один її край щільно прикладіть до перевіряється форсунки, а інший край - до вуха. Якщо форсунка знаходиться в нормальному робочому стані , то ви не почуєте від неї ніяких сторонніх звуків або вібрацій, тільки рівномірні клацання . А от якщо не клацає чи звуки не рівномірні, а також присутні інші вібрації і стуки, це означає, що досліджувана форсунка засмітилася. І чим сильніше стуки і шуми - тим ступінь засмічення більше.

В цілому ж можна слухати форсунки і без згаданої дощечки. Однак для цього необхідний відповідний досвід. Справа в тому, що при несправному вузлі з блоку циліндрів буде доноситься приглушене високочастотний звук, схожий на писк або свист. Якщо ви почули його при працюючому двигуні - рекомендуємо вам більш детально перевірити роботу форсунки на стенді або рампі.

Перевірка форсунки на рампі

Паливна рампа

Паливна рампа

Ще один метод перевірки форсунок - при знятої паливній рампі (знімається разом з форсунками, тому цей метод можна віднести до такого, який має на увазі зняття форсунок). Для цього рампу знімають разом з форсунками, а під них встановлюють стаканчики або інші ємності, куди потраплятиме паливо. При цьому бажано зняти "мінусову" клему від акумулятора, а джгути дротів живлення від'єднати. Перед включенням схему слід відновити.

Після цього з'єднайте дві паливні трубки, а ключем затисніть тримають їх штуцери. Далі необхідно 10 ... 15 секунд покриття стартер (але не довше, оскільки це шкідливо для нього). При цьому важливо зауважити форму "факела", під яким подається паливо, а також кількість бензину в склянках. При справних форсунках кількість бензину в них повинно бути однаково . Якщо це не так, то для подальшої детальної діагностики її необхідно зняти і перевірити на стенді.

Також буде корисно помітити, чи не підтікає бензин з форсунки при заглушеному двигуні. Якщо це так, то має сенс перевірити цілісність корпусу форсунки, а також ступінь її закриття.

Перевірка балансу форсунок

Перевірка балансу форсунок

Розглянемо перевірку балансу форсунок на прикладі автомобілів ВАЗ. Дії виконуються в наступній послідовності:

 • відключити бензонасос і завести машину з тим, щоб прибрати надлишковий тиск палива в системі (машина повинна пропрацювати кілька секунд і стихнути);
 • підключити манометр до паливної системи;
 • підключити назад бензонасос в систему;
 • підключити комп'ютер з відповідним програмним забезпеченням і кабель для зняття і діагностики показань до комп'ютера автомобіля.

Подальші дії проводяться в програмному забезпеченні, за допомогою якого включається і відключається бензонасос, а також форсунки. Алгоритм дії для кожної з них такий:

 • включити запалювання;
 • перевіряємо показання на манометрі (повинно бути близько 2,8 ... 3 ат);
 • за допомогою ПО відключити реле бензонасоса;
 • на манометрі тиск трохи впало (приблизно 2,8 ат);
 • за допомогою ПО включити першу форсунку;
 • перевірити тиск на манометрі (в ідеалі тиск не повинен значно впасти);
 • знову за допомогою програми включити реле бензонасоса з тим, щоб відновити тиск до вихідних 2,8 ... 3 ат;
 • далі повторити процедуру з усіма форсунками, після чого не забувати відновлювати тиск в системі за допомогою бензонасоса.

В ідеалі всі форсунки повинні показувати однакове значення скидання тиску. Якщо ж в якийсь із них скидання відбувається з дуже різнилися значенням, це означає, що з форсункою щось не так, і потрібна додаткова діагностика.

Після виконання описаних процедур не забудьте скинути повністю тиск в системі. Необхідно підключити бензонасос і завести автомобіль, після чого можна від'єднати манометр.

Перевірка форсунок на стенді

Стенд для перевірки форсунок

Стенд для перевірки форсунок

Механічні характеристики впливають на роботу форсунок. А їх перевірка можлива тільки на спеціальному стенді. Як його зробити своїми руками ви можете почитати в окремому матеріалі. Зокрема, на стенді перевіряють:

 • кількість палива, що проходить через форсунку;
 • тиск палива;
 • форму "факела" форсунки.

Перевірка знятої форсунки на стенді є найбільш точним методом діагностики. З його допомогою можна визначити ступінь пошкодження форсунки і доцільність ремонту.

Як чистити форсунки

Найчастіше проблемою в роботі форсунок є їх банальна забрудненість. Тому, щоб відновити їх працездатність і повернути номінальну продуктивність форсунки, досить провести чистку. Це можна зробити двома шляхами - не виймаючи з двигуна (додавши в паливо спеціальний очищувач) і в знятому стані (пропускаючи засіб для чищення по окремо взятій соплах або ультразвуком). Для очищення використовуються наступні методи:

 • механічний;
 • ультразвукової;
 • за допомогою хімічних складів.

У даній статті ми поговоримо лише про деякі, оскільки часто для чищення форсунок необхідно додаткове професійне обладнання. Детальну інформацію про самостійному чищенні ви знайдете в іншому матеріалі. Тут же торкнемося цих способів коротко.

Чистка форсунки в домашніх умовах

Окремо взяту форсунку можна чистити за допомогою спеціальних хімічних складів. Наприклад, тих же присадок, які додаються в паливо для очищення системи або так званий "Очисник карбюратора". Діяти в даному випадку необхідно за наступним алгоритмом:

 • заздалегідь підготувати "Очисник карбюратора" (або його аналог у вигляді балончика з розбризкувачем), контактну кнопку без фіксації замкнутого становища, шприц об'ємом 5 мл або більше, трубочку для продовження горлечка шприца з ущільненням, порожню тару, бажано великого обсягу (5-10 літрів ), зарядний пристрій від мобільного телефону з обрізаним штекером, контактні проводи з клемами;
 • далі необхідно вставити випробувану форсунку в задню частину шприца (як можна більш щільніше, з гумкою або без неї);
 • після цього підключити клеми через кнопку із зарядним пристроєм і включити його в розетку;
 • вставити трубочку в розпилювач кошти для очищення, а зворотний частина форсунки розгорнути в підготовлену порожню тару;
 • після цього натиснути на розпилювач з тим, щоб кілька речовини потрапило в форсунку;
 • натиснути на кнопку контакту, щоб привести в дію форсунку.

Якщо форсунка справна, з її зворотного боку має під напором вийти миючий засіб. Процедуру продувки необхідно повторити кілька разів для досягнення необхідного ступеня чистоти.

Якщо у вашому автомобілі встановлені низькоомні форсунки, то натискати кнопку відкриття форсунки необхідно на частку секунди. Якщо ж у вас високоомні форсунки, то тримати кнопку можна 2-3 секунди.

Крім вище перерахованих методів перевірки також можна згадати про перевірку токсичності газів і димності, - низький рівень CO при прогазовке, є ознакою поганої роботи форсунок. Даний метод практикується на деяких СТО, в якості контролю роботи двигуна. Оскільки потрібні як певні знання, так і обладнання, то розглядати його як одне з варіантів самостійної діагностики не будемо.

Також не можна обійти стороною і не приділити увагу перевірці форсунок по корекції подачі палива і лямбда, але тут така ж ситуація як і токсичністю, буде потрібно не тільки діагностичне обладнання, а й вміти розбиратися у всіх цифрах що буде показувати вам діагностика.

Чистка форсунки не знімаючи її

очищувач інжекторів

очищувач інжекторів

В даному випадку чистка може здійснюватися кількома методами:

 • З використанням спеціальних очисних присадок, які додають до палива. У їх складі містяться спеціальні засоби для чищення, які в щадному режимі очищають отвори форсунок.
 • Чистка за допомогою тиску. Для цього необхідно розігнати машину до швидкості 110 ... 130 км / год, і проїхати так 10 ... 15 км (близько 5 ... 6 хвилин) на високих оборотах двигуна. Внаслідок високого навантаження в форсунках відбудеться природне очищення.
 • Холостий хід. Цей метод аналогічний попередньому. Необхідно на автомобілі, що стоїть запустити двигун і підтримувати обороти на рівні 4 ... 5 тисяч протягом 3 ... 4 хвилин. Внаслідок цього також відбудеться очищення форсунок. Однак попередній метод очищення краще, оскільки навантаження при його умов вище.

висновки

Проблеми в роботі форсунок не є критичною поломкою, проте все ж при їх виникненні рекомендуємо вам не відкладати перевірку і усунення несправності. У більшості випадків ремонтні роботи можна провести самостійно за допомогою описаних вище методів. Своєчасна перевірка і діагностика форсунок дозволить вам уникнути проблем з експлуатацією машини. Профілактика обійдеться вам дешевше, ніж ремонтні роботи на форсунках або інших вузлах двигуна. Рекомендуємо вам чистити форсунки через кожні 30 ... 35 тисяч кілометрів пробігу вашого авто незалежно від їх стану.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found