Знос Шин. Кілька видів - 7 Причин (Докладний аналіз)

Знос шин - це явище, яке відбувається унаслідок контакту поверхні з асфальтом. Може бути як природний, в процесі тривалої експлуатації, так і прискорений - при неправильному куті установки сходу / розвалу коліс, виборі невірного тиску в шинах, несправності амортизаторів, занадто великій швидкості.

знос шин

Причини зносу:

 • 1. Температура покриття
 • 2. Структура покриття
 • 3. Швидкість руху
 • 4. Тиск в шинах
 • 5. Несправні амортизатори
 • 6. Кут установки коліс
 • 7. Балансування коліс

визначення зносу

Поради щодо продовження терміну служби

Причому зношуються абсолютно все покришки - камерні і безкамерні, зимові та літні, низько- і високопрофільні. Перевіряти ступінь їх зносу можна за допомогою спеціального приладу, звичайної монеткою або за наявними на покришці індикаторами зносу шин (маються не на кожній гумі).

Мінімально допустима висота індикатора становить 1,6 мм. Коли він стосується асфальту, це означає, що покришку пора міняти.

Після першої зими зчіпні властивості покришки знижуються приблизно на 10%. Далі характеристики погіршуються за експоненціальним законом (все швидше). До того ж знижується еластичність гуми протектора. Знос шин автомобіля відбувається поступово, тому з поведінки машини на дорозі визначити знос досить складно.

Перевірку потрібно виконувати візуально. В іншому випадку при виникненні критичної ситуації гума може не впоратися з покладеними на неї функціями, що може привести до ДТП. Допустимий знос шин найчастіше визначається по глибині залишився протектора в зазначеному виробником гуми місці. Наприклад, для зимових шин мінімальна відповідна глибина становить 4 мм , а для літніх - 1,6 мм . Але варто наголосити на тому що знос не завжди рівномірний і при виникненні певної причини він може бути більше з внутрішньої, зовнішньої сторін або піловідниє.

Типи стертою гуми з нерівномірним зносом і рекомендації щодо усунення
Тип Наочний приклад фактори причини Поради
З'їдає гуму по центру Знос гуми по центру Великий тиск в центрі плями зносу Розбіжність в розмірах дисків, тиску або навантаженні. Невірно обрані або шини перекачані Підібрати найбільш підходящі шини. Збалансувати тиск відповідно до навантаженнями. Перевірити схожість розмірів дисків і шин.
Гума стирається по краях (плечові зони) Знос гуми по краях Зосередження підвищеного тиску на краях плечових областей Розбіжність в розмірах дисків, тиску або навантаженні. Невірно обрані або в шинах слабкий тиск. Збалансувати тиск відповідно до навантаженнями. Перевірити схожість розмірів дисків і шин. Підібрати найбільш підходящі шини.
Стирається з одного боку (зовнішня сторона колеса або з внутрішньої сторони) Знос шини з одного боку Виникнення бічного тиску Незбалансоване положення осей, і / або коліс на них. Виконати перевірку, і установку схід-розвалу.
Поперечний гребінчастий знос Поперечний гребінчастий знос гуми
Ступінчастий знос плечових областей з двох сторін Ступінчастий знос плечових областей шини
Поздовжній гребінчастий знос Поздовжній гребінчастий знос гуми протягування Певний стиль водіння. Незбалансоване положення осей. Розбіжність в навантаженнях і тиску. Виконати перевірку, і балансування осей авто. Збалансувати тиск відповідно до навантаженнями.
Хвилеподібний знос плеча з одного боку Односторонній хвилеподібний знос плеча Виникнення бічного тиску або ж протягування Незбалансоване положення осей, і / або коліс на них. Неполадки в вузлах підвіски. Непропорційність у вазі шини. Виконати перевірку, і балансування осей авто. Перевірити, і при необхідності відремонтувати компоненти підвіски. Усунути дисбаланс.
ексцентричний знос Ексцентричний знос шини протягування Спотворення правильного розміру колеса. Вагова непропорційність в колесі і / або силова разнохарактерность. Виявити причини неправильної геометрії колеса, і усунути їх.
плямистий знос плямистий знос протягування Різність шин при парній установці. Непрацездатність окремих вузлів підвіски. Перевірити попарно встановлені шини на відповідність один одному. З метою профілактики періодично їх міняти місцями. Перевірити, і при необхідності відремонтувати компоненти підвіски.
Знос по діагоналі Знос по діагоналі Виникнення бічного тиску або ж протягування Різність шин при парній установці. Незбалансоване положення осей, і / або коліс на них. Непрацездатність окремих вузлів підвіски. Перевірити попарно встановлені шини на відповідність один одному. З метою профілактики періодично їх міняти місцями. Виконати перевірку, і балансування осей авто. Перевірити, і при необхідності відремонтувати компоненти підвіски.

Причини зносу шин

Всього існує сім основних причин, які впливають на знос шин автомобіля. В кінці статті будуть наведені рекомендації, які допоможуть водіям продовжити термін експлуатації покришок.

температура асфальту

Перший фактор, що впливає на знос шин легкового автомобіля, - це температура дорожнього покриття , найчастіше, асфальту. Відразу варто зазначити, що чим вона вище - тим вище знос автомобільних шин. На це є цілком логічне пояснення.

Справа в тому, що при русі колеса його поверхню розігрівається внаслідок природного тертя об дорожнє покриття. І чим більше швидкість - тим вище температура. При нормальних умовах тепло повинно передаватися від гуми до асфальту. Однак в спеку відбувається зворотна ситуація, внаслідок якого колеса ще більше нагріваються. Температура поверхні покришки може досягати + 60 ° С ... + 70 ° С і навіть вище. При таких умовах верхній шар гуми значно розм'якшується і зношується (попросту «залишається» на асфальті).

У спеку завжди стежте за тиском в шинах. Допускається його збільшення на 0,2 ... 0,3 бару, але не більше того!

зернистість асфальту

Їзда по грубозернистими асфальту призводить до перевищення норми зносу шин. Часто на поверхні дороги стирчить щебінь з гострими гранями, який сам по собі шкодить гумі. А якщо додати сюди літню спеку, то фарби і зовсім згущуються. Крім того, за статистикою їзда по такому асфальту пов'язана з підвищеною витратою палива приблизно на 0,3 ... 0,5 літра на кожну сотню кілометрів.

Вихід в даному випадку один - намагайтеся рухатися з невисокою швидкістю і контролюйте тиск в шинах. При використанні блокових протекторів коліс на ведучій осі при їзді по поганому асфальту може виникнути деформація колеса. Наслідком цього буде так званий пилкоподібний знос протектора шин. Він обумовлений протягуванням згаданих блоків. Це загрожує їх повним стиранням.

Швидкісний режим

Їзда з великою швидкістю супроводжується надмірним зносом покришок. Це пов'язано з високим механічним навантаженням і високою температурою, при якій їм доводиться працювати. За статистикою, на швидкості 120 км / год шина зношується приблизно в два рази швидше, ніж на 60 км / ч. Однак це залежить від індексу швидкості. Чим на більшу швидкість розрахована покришка - тим її поверхня буде м'якше.

Однак це більше відноситься до гоночної гуми, а для рядового автомобіліста головне пам'ятати, що їзда на великій швидкості значно скорочує ресурс шини .

Тиск у шинах

Тиск повітря в колесах впливає не тільки на комфортну їзду, але і на знос гуми. Його надмірне значення призводить до зносу центральній частині покришки, а недостатнє - до бічних. Особливо актуально перевіряти тиск і при необхідності підкачувати колесо перед далекою поїздкою з вантажем (наприклад, у відпустку). У цьому випадку значення тиску повинно бути трохи вище стандартного.

Який тиск має бути в шинах

Від того який тиск накачати в шини автомобіля залежить його стійкість на дорозі і ступінь зносу покришки. Яким має бути тиск повітря можна дізнатися по таблиці

Детальніше

несправні амортизатори

Амортизатори не тільки забезпечують комфортну їзду для водія і пасажирів, а й плавно розподіляють зусилля на колеса. Особливо при їзді по ямах, коли власне і спрацьовує підвіска. Відповідно, при несправних амортизаторах (чим більше вони зношені - тим сильніше) навантаження на покришки збільшується, а значить і відбувається надмірний знос гуми. Вихід тут один - стежити за станом елементів підвіски і при необхідності проводити своєчасні ремонти.

Кути установки коліс

Це так зване розвал / сходження. У нормальному положенні все колеса повинні стояти строго вертикально . В іншому випадку їзда буде виконуватися не по всій площі покришки, а по внутрішній або зовнішній її частині. Відповідно, і її знос буде таким же. Тут існує ще один нюанс. Справа в тому, що при їзді на повній площі пляма зіткнення з дорогою буде максимальним. А це означає, що при інших рівних умовах знос буде рівномірно розподілятися по поверхні гуми. Розбалансування розвалу / сходження є основною причиною зносу шин з внутрішньої сторони .

У разі ж, якщо колесо нахилене в будь-яку сторону, то пляма контакту значно зменшиться, і аналогічна навантаження припадатиме на меншу площу. І чим більше менше буде пляма (більш вузька колія) - тим більший буде знос.

Насправді ліпша на шляху яма, яка привела до розбалансування розвалу / сходження може навіть за 1000 км пробігу буквально «вбити» покришку. Тому обов'язково стежте за цією важливою характеристикою ходової частини машини. Якщо розвал / сходження не дотримується на задній осі, то виникає ризик пошкодження сайлент-блоків з відповідними наслідками.

Знос протектора з зовнішньої сторони може бути обумовлена ​​також входженням на великій швидкості на поворотах. А ось знос з внутрішньої сторони - тільки неправильним розвалом / сходженням. Якщо ж колесо встановлено строго вертикально, а малюнок зносу говорить про облисіння одночасно з зовнішньої і внутрішньої сторони, то має місце низький тиск в шинах.

Для більш рівномірного зносу провідних і ведених коліс рекомендується періодично міняти місцями передні та задні покришки.

При неправильному розвалі / сходження автомобіль на дорозі буде нишпорити з боку в бік. Також часто при цьому буде виникати писк гуми при проходженні поворотів навіть на звичайній (НЕ завищеною) швидкості.

розбалансування колеса

Якщо колесо не отбалансировал, і якась його частина важить трохи більше (зрушення маси), то це може привести до появи так званих залисин . Причому, вони можуть мати точковий (плямистий) характер. Природно, що товщина гуми в районі плями буде зменшуватися швидше аж до повного виходу покришки з ладу.

Насправді це явище дуже небезпечне, тому що пляма з залисиною на колесі знайти складніше, ніж залисину у вигляді смужки або рівномірного зносу. Разом з тим на великій швидкості їзда на подібній покришці дуже небезпечна. Особливо якщо якість і / або гарячого поверхні (асфальту). Тому завжди стежте за балансуванням всіх коліс вашого автомобіля.

Як визначити знос шин

Існує кілька простих способів, як перевірити знос шин. Серед них:

Індикатор зносу на шинах Мішлен і Нокиан

 • Індикатор зносу . Це перемичка на центральній канавці. Поки ця перемичка не стосується асфальту - покришкою можна сміливо користуватися. Але як тільки знос протектора дійшов до тієї фази, коли індикаторна перемичка також почала торкатися до дороги, а тим більше зношуватися, значить покришка підлягає заміні . На жаль, індикатор зносу є не на всіх шинах, а тільки на більш-менш дорогих, що випускаються відомими торговими марками. Як правило, виробники гуми візуально позначають місце, де на покришці має місце бути вказаний індикатор. Зазвичай це один з трьох варіантів: значок трикутника, напис TWI або індикатор розташовується неподалік від напису торгової марки на шині.
 • Цифрові індекси . У тілі протектора видавлюються цифри від 8 до 2 на літніх шинах або до 4 на зимових. Цифра 8 має найменшу глибину, відповідно 2 і 4 - найбільшу. У міру зношування покришок цифри стираються, що дає можливість оцінити стан протектора. Критичний рівень зносу гуми приходить, коли зникає з видимості остання цифра.
 • Кольорові індикатори . Нещодавно на ринку з'явилися шини, поверхня яких змінює свій колір у міру зносу. Як правило, покришка при найбільшому зносі стає червоною. Однак такі шини коштують досить дорого, тому вони поки не знайшли широкого розповсюдження.
 • Вимірювач глибини профілю . Це спеціальний маленький, зазвичай пластмасовий, прилад з тонким наконечником, який вставляють в протектор з метою вимірювання його глибини.
 • Інші методи . Знос протектора також можна виміряти за допомогою штангенциркуля, лінійки або монетки. Перші два інструменти можна використовувати, просто вставивши їх в канавку і, відповідно, заміривши глибину. Що стосується монетки, то для цього підійде двухрублевой монета. Так, голова вигравіруваним орла поміщається в протектор. Відповідно, після цього голови не повинно бути видно, це означає, що гума в порядку. Якщо ж весь орел залишається на увазі - вам пора їхати в автомагазин за новими покришками.
Не забувайте регулярно перевіряти стан гуми, і робити це не тільки в міжсезоння при зміні літньої гуми на зимову або навпаки, але і в процесі їзди, особливо після дальніх поїздок або їзди по поганому асфальту.

Коли міняти гуму на зимову

Міняти гуму на зимову потрібно при середньодобовій температурі нижче + 5-7 ° С. Зимові шиповані шини підійдуть для покритої снігом і льодом траси, а гума без шипів краще для ...

Детальніше

Індикатори зносу відомих брендів - Bridgestone, Dunlop, Yokohama, Кама

У більшості відомих світових виробників шин індикатори зносу трохи відрізняються.

Так, у відомого бренду Бріджстоун індикатор зносу шин розташовуються на боці протектора. Виконано дані мітки у вигляді стрілки, і всього на шині їх 6 штук. Прояв даних міток по експлуатації шин означає, що знос підійшов до критичної точки, і краще їх замінити.

У Йокогама аналогічні індикатори зносу. Додатково на зимовій шині є спеціальна мітка у вигляді виступу в середині протектора. Сигнал до заміни - якщо цей виступ порівнюється з іншою поверхнею шини.

На шинах від Кама індикатор зносу реалізований у вигляді шкали. На бічній частині шини є спеціальна шкала, від 2 до 7 мм. Поруч, паралельно шкалі, зроблений невелике жолоб, який має поступове поглиблення від одного краю, до іншого. І таким чином, в процесі зносу шин цей жолоб зменшується, і на шкалі наочно показує що гума стерта, скільки мм зносу.

На шинах від Данлоп мітки зносу на шинах в канавках протектора є спеціальні перемички. Коли вони порівнюють по своїй висоті з іншою поверхнею, значить покришки пора міняти.

Рекомендації щодо продовження експлуатації покришок

Незалежно від того, яка причина зносу шин була в вашому випадку, існує кілька простих рекомендацій, виконання яких дозволить вам збільшити термін експлуатації гуми (неважливо, зимової або літньої). До них відноситься:

Замір зносу протектора

Замір глибини зносу протектора монетою

 • Правильний тиск в колесах . Його значення необхідно перевіряти приблизно раз на два-три тижні, а при необхідності регулювати (накачувати). Пам'ятайте, що малий тиск не тільки надмірно зношує гуму, але і збільшує витрату палива, а значить і ваших коштів.
 • Справна підвіска . Справні амортизатори - це не тільки синонім комфортної їзди, а й малого зносу покришок. Слідкуйте за їх станом, а при необхідності виконайте ремонт або заміну.
 • Вибір правильного швидкісного режиму . Це один з найважливіших факторів, що впливають на знос шин. По-перше, чим з більшою швидкістю їде машина (обертається колесо) - тим швидше лисіє гума. По-друге, при нахилі автомобіля в повороті на великій швидкості відбувається знос зовнішньої і навіть бічній поверхні покришки. Завжди дотримуйтеся швидкісного режиму і намагайтеся різко не стартував і гальмувати (а тим більше з пробуксовкою або юзом).
 • Купуйте хорошу гуму . Мова не йде про дорогі всесвітньо відомих торгових марках. Але і купувати відверто неякісну гуму теж не варто. Велика ймовірність того, що така покришка довго не прослужить. А це означає, що вам знову доведеться вирушати в магазин. Всім відома приказка «скупий платить двічі».
 • Вчасно міняйте гуму восени і навесні . Мало того, що на літній гумі небезпечно їздити взимку, так це ще й призводить до її зносу при пробуксовці на льоду або в снігу. Аналогічно не рекомендується їздити на зимових покришках влітку, особливо, якщо у них є шипи. Це наближає граничний знос шини.

висновок

Перевірити знос шин можна лише візуально за допомогою спеціального приладу, монетки або індикатора їх зносу при його наявності на протекторі. Якщо покришки вашого автомобіля раптово почали швидко лисіти - шукайте причину серед наведених вище. І відповідно, усувайте її. І чим швидше ви це зробите - тим довше згодом вам прослужить покришка. Ну і прислухайтеся до рекомендацій по збереженню гуми в робочому стані. Що стосується нових шин, то намагайтеся купувати покришки з середнього або більш дорогого цінового діапазону. Дешева гума довго не проходить навіть при дотриманні перерахованих рекомендацій.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found