Антифриз в маслі: чому пішов, як визначити, наслідки

Антифриз в маслі двигуна може перебувати з різних причин - вихід з ладу прокладки ГБЦ, пошкодження площині головки блоку циліндрів, пошкодження теплообмінника і іншим. Однак в будь-якому випадку результатом того, що антифриз пішов в масло будуть вельми неприємні наслідки, які полягають в тому, що буде порушений нормальний процес змащування окремих деталей двигуна з усіма витікаючими наслідками.

Аналогічно і при взаємному проникненні масла в антифриз буде порушена функція системи охолодження двигуна. Відповідно, при виявленні вказаних вище несправностей необхідно якомога швидше виконати діагностику та ремонтні роботи з тим, щоб мінімізувати їх негативний вплив і запобігти дорогі ремонти.

зміст:

 • Ознаки антифризу в маслі
 • З яких причин ОЖ потрапляє в масло
 • наслідки несправності
 • Як усунути поломку

Антифриз в маслі

Як визначити антифриз в маслі

Багатьох, особливо початківців, автолюбителів цікавить питання про те, як дізнатися, що антифриз потрапив в масляну систему двигуна машини. Насправді існує ряд типових ознак, за наявності яких можна судити про появу цієї несправності. Серед них:

 • На горловині під кришкою, з'являється емульсія з безпосередньо масла і антифризу зазвичай білого або жовтуватого кольору, зовні схожа на вершки (сметану, майонез). Відповідно, чим більше антифризу або тосола просочилося в масляну систему - тим більше в її складі буде подібної суміші. Перевірити наявність емульсії в двигуні нескладно, для цього варто лише подивитися на стан моторного масла на вимірювальному щупі. Аналогічна емульсія буде і на маслозаливной горловині, варто лише відкрити кришку.
 • Падіння рівня охолоджуючої рідини . Ця ознака є непрямим, оскільки антифриз може йти з системи не в масло, а просто в підкапотний простір. Тому в даному випадку необхідно проведення додаткової діагностики.
 • Перегрів двигуна . Ця ознака також є непрямим, оскільки може бути викликаний і іншими проблемами. Однак якщо відбувається змішування антифризу і масла, то, відповідно, системи охолодження і змащування перестануть нормально працювати, що призведе в тому числі до швидкого перегріву двигуна, особливо при його роботі при значних навантаженнях (оборотах).
 • Наявність масла в антифризі . Як правило, при розгерметизації однієї (або обох) систем відбувається взаємне змішання зазначених технологічних рідин. При цьому антифриз чорніє і починає пахнути горілим маслом, а система охолодження погано працює. Подивитися на стан антифризу можна, відкривши кришку розширювального бачка системи охолодження.
 • Падіння потужності двигуна . Цей фактор є логічним результатом погіршення роботи систем охолодження і змащування. Найчастіше мотор "троїть". Необхідно виконати додаткову діагностику, оскільки зменшення потужності може бути викликане і іншими проблемами.
 • Білий дим з вихлопної труби . Це актуально як для бензинових, так і для дизельних двигунів, однак причини, за якими викликано дане явище, відрізняються в першому і в другому випадках. Якщо з вихлопної системи виходить білий дим, то має місце антифриз в елементах двигуна. Для бензинових моторів охолоджуюча рідина потрапляє в циліндри, а у дизельних - в колектор.
 • Свічки запалювання матимуть світлий відтінок (колір згорілого антифризу). Правда, це лише непряма ознака, потрібно розглядати ряд інших причин.
 • Бульбашки повітря в розширювальному бачку системи охолодження. Їх можна побачити через прозорий корпус бачка або відкривши кришку (при високих оборотах двигуна). Чим вони будуть вище - тим більше повітря буде виходити з системи. Ця ознака прямо вказує на розгерметизацію системи.
 • Патьоки охолоджуючої рідини з-під прокладки ГБЦ на корпус самого блоку. При цьому незалежно від їх кольору необхідно обов'язково перевірити стан моторного масла і антифризу в двигуні на предмет їх змішування між собою.

Якщо автовласник зіткнувся з одним або більше з перерахованих вище ознак, то має сенс перевірити стан моторного масла, охолоджувальної рідини, а також виконати додаткову діагностику окремих деталей двигуна, про які йтиметься далі.

Причини антифризу в маслі

Існує ряд типових несправностей, за якими в ДВС відбувається змішання моторного масла і охолоджуючої рідини. Серед них:

 • Прогорание прокладки ГБЦ . За статистикою, ця причина є, по-перше, найпоширенішою, а по-друге, найпростішою з її усунення. Прогорание прокладки може бути викликано різними факторами, зокрема: перегрів двигуна, через що «веде голову», неправильно підібраний момент затяжки фіксують болтів, природне старіння матеріалу, з якого виконана прокладка. Усунення описаної поломки можливо виконати автовласникові самостійно при наявності відповідних інструментів. Що стосується фінансових витрат, то доведеться витратитися тільки на нову прокладку.
 • Порушення геометрії ГБЦ . Інша народна назва - «повело голову». Найчастіше ця несправність виникає в результаті значного перегріву двигуна, і більш характерна для невеликих як по потужності, так і за розміром моторів (наприклад, міських малолітражок).
 • Вихід з ладу теплообмінника (маслоохладителя) і / або його прокладки.
 • Пошкодження блоку циліндрів . Зрідка (зазвичай в результаті пошкодження або шлюбу) на гільзах блоку є мікротріщини, що призводить до змішування масла і антифризу. Тут же можна відзначити таке явище як корозія гільз циліндрів.
 • Неправильне підключення магістралі системи охолодження до дросельної заслінки. Це досить рідкісна причина, однак вона зрідка зустрічається на вживаних машинах, чиї минулі господарі або майстра неправильно під'єднали згадані патрубки магістралі системи охолодження. При цьому антифриз прямо потрапляє в моторне масло, а звідти - в вихлопну систему (колектор і далі).

Для наочності перераховані вище причини і коротка інформація про методи їх усунення зведені в таблицю.

Причина Методи усунення поломки
Прогорание прокладки ГБЦ Заміна пробитою прокладки на нову. Важливо при цьому дотримуватися як значення моменту затягування, так і послідовність закручування болтів.
Порушення геометрії ГБЦ Опресовування, фрезерування, шліфування головки. Виконується в спеціалізованих майстернях. Перевірка її герметичності.
Вихід з ладу теплообмінника і / або його прокладки Заміна прокладки, ремонт або заміна теплообмінника.
Пошкодження блоку циліндрів Ремонт блоку в умовах автосервісу або заміна його на новий.
корозія гільз Розточування або заміна гільз на нові.
Неправильне підключення системи охолодження Ревізія схеми підключення. Проблема часто актуальна для машин, куплених «з рук».

Цікаво, що багато початківці автолюбителі плутають трохи застигле масло під час морозів і безпосередньо емульсію антифризу. Важливо розуміти, що при тривалому простої машини взимку при значних морозах масло загусає і може прийняти жовтуватий відтінок. Тому потрібно виконати додаткову діагностику при нагрітому двигуні з тим, щоб з'ясувати з чим автолюбитель має справу - застиглим маслом або емульсією.

Антифриз в маслі наслідки

Якщо не надавати належного значення і не виконати своєчасний ремонт двигуна автомобіля, то причини, за якими антифриз потрапляє в масло, можуть не тільки значно знизити характеристики мотора, але і привести до складних і дорогих ремонтів. Зокрема, це обумовлено наступними факторами:

 • Зниження ефективності роботи систем змащення і охолодження. Так, якщо в складі масла буде охолоджуюча рідина, то ефективність змащування різко знизиться з усіма витікаючими наслідками. Тобто, це призведе до того, що надмірного зносу тертьових деталей двигуна (які покликане захищати масло). З іншого боку антифриз також може змішуватися з маслом. Це призведе до двох наслідків. Перше полягає в тому, що охолоджуюча рідина також втратить свої експлуатаційні характеристики (знижується теплоємність і температура її кипіння). Друге - зниження загального рівня антифризу в системі охолодження, що само по собі знижує ефективність її роботи.
 • У разі, якщо має місце деформація головки блоку циліндрів, можлива ситуація, коли виникають проблеми з поршнями і кільцями. Зокрема, на корпусі поршня (декількох поршнів) можуть з'явитися задираки (через перегрів і зміни геометрії). Що стосується кілець, то можуть також призвести до пошкодження компресійні і маслос'емниє кільця (залягання кілець).
 • Загальне зниження ефективності двигуна. Це виражається у втраті потужності, нестабільної роботи мотора, він може «чхати» і «троить». У будь-якому випадку, експлуатувати машину в такому стані вкрай небажано, оскільки це не тільки шкідливо для двигуна, але й небезпечно з точки зору їзди на дорозі.

Багатьох автолюбителів цікавить питання про те, чи можна використовувати їздити на машині, коли антифриз в маслі? В ідеальному випадку відповідь проста - не можна! Однак на практиці все залежить від кількості антифризу в маслі, доступності автомайстерні, а також загального стану двигуна і машини в цілому. Так, якщо змішування носить незначний характер, то на автомобілі можна доїхати до гаража або станції техобслуговування, де і можна виконати безпосередньо ремонтні роботи. Однак в довгостроковій перспективі користуватися машиною однозначно не можна! Це може привести до дуже складним і дорогим ремонтам.

Що робити якщо антифриз в маслі

Які дії зробити, якщо антифриз змішався з моторним маслом? Відповідь на це питання залежить від причини, що викликала цю несправність. Перерахуємо дії в тому ж порядку, в якому вище були перераховані зазначені причини.

 • Вихід з ладу прокладки ГБЦ . В даному випадку необхідно замінити безпосередньо прокладку. Для цього потрібно демонтувати головку блоку. При монтажі важливо дотримуватися обережності, щоб акуратно укласти прокладку на її посадочне місце. Другий важливий нюанс полягає в тому, що дуже бажано користуватися динамометричним ключем при затягуванні кріпильних болтів. Не можна затягувати їх «на око», оскільки великий ризик перевищити момент затяжки, що призведе до пошкодження прокладки і передчасного виходу її з ладу. Значення затискних моментів і послідовність затяжки болтів наведена в технічній документації керівництва по ремонту конкретної моделі автомобіля.
 • Порушення геометрії головки блоку . Зокрема, в результаті перегріву або інших механічних пошкоджень зрідка ГБЦ може «повісті», тобто, деформується її нижня площина. Рішення даної проблеми полягає в протачіваніі головки на спеціальних верстатах, зокрема, обпресовувати і / або фрезерувати (шліфувати). Робити це потрібно тільки в спеціалізованих майстернях. Після виконання ремонтних робіт обов'язково виконується перевірка її герметичності (наявність тріщин).
 • Пошкодження теплообмінника і / або його прокладки . Найчастіше виходить з ладу саме прокладка через її природного зносу. Єдиним виходом в даному випадку буде заміна цього елемента. У разі, якщо пошкоджений саме теплообмінник, його можна спробувати відремонтувати (запаяти), проте це не завжди можливо. Відповідно, якщо він не підлягає ремонту - його слід замінити на новий.
 • Неправильне підключення магістралі системи охолодження . В даному випадку має сенс перевірити правильність підключення патрубків, а також прокладок (зокрема, прокладки колектора).
 • Пошкодження блоку циліндрів . Це досить складний випадок, і для усунення несправності потрібно демонтувати блок. Ремонтні роботи виконуються на автосервісі, де блок розточується, і в нього встановлюються нові гільзи. У самому складному випадку блок циліндрів змінюється цілком.
 • Сторонні течі . У деяких випадках мають місце течі антифризу на патрубках і / або в місцях різних з'єднань. Наприклад, на датчику температури (зокрема, актуально для деяких моделей Opel, на трубці підведення рідини до грубки). Подібні течі краще діагностувати при роботі двигуна на підвищених обертах, оскільки в таких умовах антифриз випливає при надмірному тиску, а значить, простіше помітити місце течі.

Незалежно від того, з якої причини антифриз потрапив в масло (або навпаки), після усунення причин і виконання відповідних ремонтів обов'язково потрібно поміняти масло в двигуні, а також замінити охолоджуючу рідину. А перед тим виконати промивку системи охолодження і двигуна.

Як промити двигун коли антифриз потрапив в масло

Промивання двигуна потрібно почати з того, що видалити з нього старе масло, в якому є певна кількість антифризу. Потім замість нього залити спеціальне промивне масло. У різних виробників є свої подібні склади, тому рекламувати їх не має сенсу. Або ж просто взяти кілька каністр найдешевшого моторного масла (все одно його доведеться зливати через 100 км), також можна і фільтр масляний найдоступніший взяти. Так поміняти масло кілька разів і тому вже залити нове масло необхідного для двигуна, при цьому не забути поставити і новий хороший масляний фільтр.

Часто при промиванні масляної системи від емульсії використовують спеціальні промивання масляної системи або навіть солярку (вона відмінно зі згущеним молоком з масла і рідини). Але після таких засіб все одно варто скористатися промивання маслом.

висновок

Змішування антифризу і моторного масла призводить до значних негативних наслідків для двигуна, особливо в довгостроковій перспективі. Тому при виявленні вказаного явища необхідно якомога швидше з'ясувати причину і виконати відповідні ремонтні роботи. Найчастіше причиною змішування антифризу і масла є прогоріла прокладка ГБЦ. Її цілком можна поміняти самостійно. Для виконання більш складних ремонтів бажано звернутися за допомогою в спеціалізовані автомайстерні.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found