Термін служби автомобільного акумулятора - який він, від чого залежить, як його продовжити

Термін служби акумулятора автомобіля залежить від багатьох факторів. Серед них тип акумуляторної батареї, її ємність, температурний режим експлуатації, справність системи зарядка в автомобілі і в гаражі (при зарядці від зовнішнього джерела живлення), витоків струму, режиму їзди і іншого. Також на термін служби автомобільного акумулятора впливає і горезвісне якість його виконання, а воно залежить як від виробника, так і від технології виробництва. Існують державні стандарти, які веліли в тому числі норми за часом експлуатації того чи іншого типу акумуляторних батарей. Однак реальні дані не завжди можуть збігатися з ними.

зміст:

 • Від чого залежить термін служби АКБ
 • Тип акумулятора і термін його експлуатації
 • Середній термін роботи АКБ популярних марок
 • Як збільшити термін експлуатації АКБ

Термін служби акумулятора автомобіля

Що впливає на термін служби АКБ

Для початку коротко зупинимося на терміні служби авто акумулятора, зробленого за класичною схемою, на основі свинцевих пластин з використанням електроліту (хоча багато з них характерні і для акумуляторів, зроблених за новими, більш досконалим, технологій). Отже, на термін експлуатації АКБ впливають такі чинники:

 • Якість виготовлення . Тут все просто - відомі світові виробники випускають свої акумулятори під брендами з терміном гарантії два-чотири роки. Насправді ж такі батареї служать п'ять-сім років і навіть більше. Дешеві ж китайські або вітчизняні АКБ дають гарантію 6 ... 12 місяців, і служать такі акумулятори від сили років зо три.
 • Температурний режим експлуатації .Известно, що взимку, при низькій температурі роботи, ємність акумулятора падає і він працює в більш важких умовах, ніж влітку. Однак це компенсується тим, що двигун взимку перед поїздкою прогрівається, і ємність більш-менш відновлюється. Однак для акумулятора згубні короткочасні поїздки взимку. Рекомендується хоча раз в два-три роки виконувати процес десульфатаціі (її цілком можна виконати своїми руками).
 • Виконання батареї . Зокрема, які обслуговує або не обслуговуються є акумулятор. Зазвичай не обслуговуються служать довше за умови, що їх вчасно підживлюють. Однак, якщо в обслуговується АКБ вчасно доливати дистилят і також заряджати, то його термін експлуатації може бути навіть більше, ніж у необслуговуваного.
 • Справність системи зарядки . Зокрема, це стосується генератора і його регулятора напруги. Так, якщо в ланцюзі буде занадто високе значення напруга, то це може призвести до перезарядом. Наприклад, для гелевих акумуляторів це є дуже критичним. Якщо ж регулятор видає занадто низька напруга, то акумулятор недозаряжается, що загрожує його «глибокої розрядкою». А пара-трійка таких ситуацій виводить з ладу акумулятор повністю.
 • Значення струму витоку . У разі, якщо стороннє обладнання, яке при вимкненому двигуні бере електрику від акумулятора, підключено неправильно (або обрана неправильна, занадто велика, його потужність), то воно може значно розряджати батарею. Це загрожує тим, що буквально за тиждень може відбутися «глибокий розряд» з описаними вище наслідками. Тому при постійних регулярних розрядження АКБ рекомендується виконати вимір струму витоку акумуляторної батареї. Це дозволить збільшити середній термін служби акумулятора автомобіля.
 • Їзда в міському циклі. За статистикою акумулятори автомобілів, які переважно використовуються для їзди в місті, мають термін експлуатації менше. Пояснюється це досить просто. У такому режимі поїздки займають мало часу. Тобто, акумулятор віддає енергію для запуску двигуна, а поїздка займає короткий час, за який він не встигає заповнити витрачену енергію. Таким чином виходить невеликий недозаряд. Якщо це повторюється постійно, то він розряджається значно, що і призводить до зниження терміну його експлуатації. Однак це не стосується ситуацій, коли машина тривалий час стоїть в пробках з включеним двигуном. В цьому випадку часу досить, щоб заповнити витрачену енергію. Якщо ж пробок в місті немає, то потрібно приблизно раз в один-два тижні їздити на машині тривалий час - близько 30 ... 40 хвилин.
 • Кріплення акумуляторної батареї . Вона повинна бути жорстко зафіксована на своєму посадковому місці з тим, щоб при різких поворотах або їзді по нерівній дорозі забезпечувався нормальний електричний контакт, а клеми акумулятора не були зламані. Навіть незначні вібрації і зміщення з часом можуть вивести АКБ з ладу або просто знизити термін її експлуатації.

Таким чином, відповідь на питання про те, який термін служби акумулятора автомобіля залежить від перерахованих факторів. На більшості акумуляторних батарей є інформація про дату їх виготовлення. Зазвичай вона спеціальним чином зашифрована і поміщена на наліплену на їх корпус етикетку з іншого маркуванням акумуляторів.

Термін служби АКБ залежно від типу

Також на значення терміну служби акумуляторної батареї впливає і її тип. На сьогоднішній день в автомобільній техніці використовують такі види акумуляторів:

 • свинцево-кислотні;
 • гелеві;
 • кальцієві;
 • AGM;
 • гібридні.

Найпростішими по влаштуванню є свинцево-кислотні батареї. Цей тип акумуляторів вважається класичним і використовується в автомобілебудуванні вже багато десятиліть. Так, вони втрачають до половини своєї ємності вже приблизно через чотири місяці постійної роботи. Для порівняння гібридні пристрої втрачають аналогічну ємність через 14 місяців, а кальцієві - через 18 місяців.

Найпростіші свинцево-кислотні батареї зазвичай служать від двох до п'яти років залежно від їх марки, якості виготовлення та умов експлуатації. Не варто купувати відверто дешеві батареї (наприклад, китайського виробництва, випущені під невідомими сумнівними торговими марками), оскільки з великою часткою ймовірності вони не прослужать довго.

За ГОСТ 959-2002 термін служби акумуляторів свинцевих стартерних становить не менше 12 місяців при пробігу не більше 150 тисяч кілометрів або 24 місяці при пробігу не більше 90 тисяч кілометрів (3000 мотогодин). При цьому відповідно до того ж стандартом, середній термін служби необслуговуваних акумуляторних батарей повинен становити не менше 48 місяців при пробігу машини не більше 100 тисяч кілометрів. Середній термін служби або напрацювання батареї в експлуатації визначають до моменту зниження ємності нижче 40% номінальної.

Термін служби гелієвих акумуляторів один з найвищих серед аналогів і може становити до 7 ... 9 років. Крім цього, гелієві батареї володіють додатковими перевагами. З недоліків цього типу АКБ можна виділити лише відносно високу ціну. Однак вона напевно окупиться, оскільки за рахунок тривалого терміну служби у автовласника не буде необхідності купувати нову акумуляторну батарею.

Що стосується акумуляторів, виконаних за більш сучасним і прогресивним технологіям, таких як кальцієві, AGM (АГМ), гібридні, то термін їх експлуатації також вище, ніж у звичайних свинцево-кислотних, і становить близько 4 ... 7 років. Незважаючи на те, що їх ціни значно вище, ніж у згаданих кислотних, їх робота цілком окупиться, тим більше що такі АКБ мають додаткові переваги у вигляді високих експлуатаційних характеристик.

Середній термін служби АКБ популярних марок

Торгова марка, під якою випущений той чи інший акумулятор, також грає свою роль, що стосується терміну експлуатації батареї (якщо звичайно це не підробка). За статистикою вітчизняні автолюбителі користуються АКБ наступних виробників:

 • Varta;
 • Bosch;
 • Akom;
 • Rocket;
 • «Тюмень»;
 • «Титан»;
 • «Звір».

Акумулятори від відомого німецького виробника «Бош» є одними з найбільш якісних і довговічних. Вони мають відмінні експлуатаційні характеристики, в тому числі великою кількістю циклів заряду-розряду. На нові АКБ поширюється гарантія, а реальний термін їх служби складає 6 ... 8 років (в деяких випадках навіть більше).

Аналогічна ситуація зі стартерний автомобільними акумуляторами «Варта». Оригінальні батареї, випущені під цією торговою маркою і експлуатовані в нормальних умовах, здатні також опрацювати до 6 ... 8 років. Головне бути впевненим, що акумулятор оригінальний і не є підробкою.

Закрите акціонерне товариство «Аком» виробляє акумулятори під такими торговими марками: АКОМ, BRAVO, АКОМ-Asia, REACTOR, ULTIMATUM. На кожен з них поширюється різна гарантія.

 • АКОМ . На батареї ємністю понад 110 А · год поширюється гарантія 12 місяців. На всі інші - 36 місяців при пробігу не більше 75 тисяч кілометрів.
 • BRAVO . Гарантія 24 місяці при пробігу не більше 50 тисяч кілометрів.
 • АКОМ-Asia . Гарантія 24 місяці при пробігу машини не більше 50 тисяч кілометрів.
 • REACTOR . Гарантія 36 місяців при пробігу не більше 75 тисяч кілометрів.
 • ULTIMATUM . Гарантія 48 місяців при пробігу не більше 100 тисяч кілометрів для машин зі звичайною системою запалювання і 24 місяці при 50 тисячах кілометрів пробігу для машин, обладнаних системою «Старт-Стоп».

Зазначена гарантія зберігається при дотриманні описаних умов експлуатації. На практиці ж акумулятори «Аком» служать значно довше, і приблизний термін їх використання становить 4 ... 6 років.

Акумулятори Rocket виробляються в Південній Кореї компанією Global Battery Co Ltd, яка є одним з найбільших виробників акумуляторних батарей в світі. На багатьох автомобілях АКБ, випущені під торговою маркою Rocket, встановлюються в якості оригінальних. Існує дві серії цих АКБ - MF (малообслуговувані) і SMF (обслуговуються). Ємність вироблених батарей становить від 44 до 230 А · год. Акумулятори даної торгової марки відрізняються високою якістю, і на них поширюється різна гарантія в залежності від типу і ємності батареї. Реальні ж тести показали, що такий акумулятор буде служити не менше 4 ... 5 років, а часто і довше.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Тюменський акумуляторний завод» виробляє більше 50 різних типів автомобільних акумуляторів для легкових і вантажних машин ємністю від 38 до 230 А · год під торговою маркою «Тюмень». Вони діляться на п'ять окремих лінійок:

 • PREMIUM . Мають збільшений термін експлуатації і мінімальний саморозряд. Термін служби такої батареї - більше 5 років.
 • Сибір . Також має збільшений термін служби. Може використовуватися в суворих кліматичних умовах. Термін роботи - 4 ... 5 років і більше.
 • Тайга . Відрізняється корозійну стійкість. Термін експлуатації - 3 ... 4 роки.
 • STANDARD . Має тривалий термін експлуатації, стійкий до перепадів напруги. Термін служби - 3 ... 5 років.
 • ASIA . Призначені для установки на японські і корейські автомобілі, що експлуатуються в вітчизняних умовах. Випускаються по японському індустріальному стандарту JIS. Реальний термін служби таких акумуляторів становить 4 ... 6 років і навіть вище.

Автомобільні акумулятори торгової марки Titan відрізняються високими експлуатаційними характеристиками. Термін їх служби значний, і в більшості випадків становить понад 5 років. В даний час випускаються наступні лінійки акумуляторів «Титан»:

 • Titan Euro Silver . Створені на основі технології Ca / Ca + Silver.
 • Titan Standart . Для їх виготовлення використовується гібридна технологія Sb / Ca: для плюсових пластин використовується малосурм'янистих свинцевий сплав, а для мінусових свинцево-кальцієвий сплав.
 • Titan Asia Silver . Їх випускають для азіатських машин.
 • Titan MAXX . Акумулятори для вантажівок та спецтехніки.
 • Titan Arctic Silver . Батареї для роботи в екстремальних умовах, в тому числі при низьких температурах.
 • Cobat energy . Створені за технологією Ca / Ca, тобто, вони є так званими кальцієвими.

Автомобільний акумулятор «Звір» є популярним у вітчизняних автолюбителів, однак про нього зустрічаються суперечливі відгуки. АКБ є не обслуговуються, а на свою продукцію виробник дає гарантію тривалістю 3 роки. Реальні ж відгуки говорять про те, що трапляються батареї, службовці не більше 1 ... 2 років. Однак це, скоріше, залежить від умов експлуатації акумулятора.

Повторимося, що наведені дані є орієнтовними, і багато в чому залежать від типу акумуляторів і умов їх експлуатації. Якщо ви користуєтеся акумулятором, випущеним під іншою торговою маркою, і у вас є інформація про термін його служби - напишіть про це в коментарях. Це напевно буде цікаво іншим автолюбителям.

Як продовжити термін служби акумулятора

Багатьох автолюбителів цікавить дуже важливе питання про те, як продовжити термін служби акумулятора автомобіля? Насправді незалежно від типу акумуляторної батареї існує кілька універсальних порад, слідуючи яким можна без проблем значно продовжити термін експлуатації акумуляторної батареї. Серед них:

 • Чи не експлуатувати розряджений АКБ . Процес роботи акумулятора при його низькому рівні зарядки може привести до так званого «глибокого розряду». Це дуже шкідливе явище, яке зазвичай призводить не тільки до значного зниження значення ємності батареї, але і зниження загального ресурсу. Відбувається це тому що АКБ фактично працює «на знос» з усіма наслідками, що випливають.
 • Регулярно заряджати акумулятор. Ця вимога актуально для будь-якого часу року, однак найбільш гостро воно стоїть взимку, коли температура повітря опускається значно нижче нуля за шкалою Цельсія. Робити це можна або безпосередньо на машині (якщо батарея не надто розряджена і виконується це, скоріше, в профілактичних цілях) або ж за допомогою зовнішнього зарядного пристрою. На машині необхідно після прогріву двигуна (навіть в теплу пору року) близько 10 хвилин дати попрацювати двигуну з відключеними електроприладами і на підвищених обертах. Якщо ж говорити про правильне заряджання акумулятора зарядним пристроєм, то в цьому випадку зазвичай встановлюється значення зарядного, що дорівнює 10% від ємності акумулятора. Найкраще користуватися автоматичними зарядними пристроями, які самостійно вибирають значення струму і безпосереднє час заряджання.
 • Вичавлювати педаль зчеплення . На машинах, обладнаних механічною коробкою передач, перед запуском двигуна необхідно вичавлювати педаль зчеплення. Це полегшує проворот стартера і вимагає менше електричної енергії від акумулятора, відповідно, він «працює» менше і довше зберігає свій ресурс. Якщо машина стоїть під нахилом і на швидкості, упевніться, що включені паркувальні гальма! Постійна звичка вичавлювати педаль зчеплення значно сприяє збільшенню терміну служби автомобільного акумулятора.
 • Недовго крутити стартером . Справа в тому, що розкручується стартер витрачає дуже багато механічної енергії, яку отримує в якості електричної від акумулятора. Це означає, що акумуляторна батарея також під час запуску двигуна піддається значному навантаженні. Максимальний часовий відрізок для прокручування стартера - 4 ... 5 секунд. Кількість спроб краще обмежити також чотирма. В іншому випадку необхідно вживати додаткових заходів з пошуку несправностей, через які двигун автомобіля не запускається.
 • «Розігріти» акумулятор . Процес «розігрівання» в даному випадку актуальне для зимового періоду, коли температура повітря значно падає. Так, перед запуском двигуна необхідно на 20 ... 30 секунд включити дальнє світло фар. Це необхідно для запуску хімічної реакції в акумуляторі, яка дозволить йому розігрітися. Після включення фар вже можна пробувати запускати безпосередньо двигун. Ця нехитра процедура сприяє продовженню терміну служби акумуляторної батареї автомобіля.
 • Профілактика акумуляторної батареї . Будь-акумулятор необхідно періодично знімати з автомобіля з тим, щоб виконувати візуальний огляд його корпусу з пошуку можливих пошкоджень і тріщин, видалення з нього пилу і нальоту.
 • Періодична зарядка . Незважаючи на те, що автомобільний акумулятор постійно заряджається від генератора на своєму посадковому місці все ж потрібно періодично перевіряти значення напруги, яке він видає, і заряджати його при необхідності. Особливо це актуально для зимової пори року, коли автомобіль експлуатується при значних морозах. Так, нормальним вважається значення напруги акумулятора без навантаження, рівне 12,7 Вольта. Якщо ж воно падає до 12,2 ... 12,4 Вольта, то бажано підзарядити акумуляторну батарею за допомогою зовнішнього зарядного пристрою.
 • Нормальний рівень електроліту . Для обслуговуваних акумуляторів обов'язково необхідно періодично перевіряти рівень електроліту в них, і при необхідності доливати в нього дистильовану воду. Зниження рівня електроліту загрожує сульфатація свинцевих пластин батареї, що дуже шкідливо для неї, а також знижує термін експлуатації акумулятора.
 • Окислення клем . В першу чергу потрібно причину появи окислів. А в якості профілактики необхідно періодично оглядати стан клем, чистити їх і змащувати спеціальними складами для цього.
 • Використання термокейса . Це дуже корисна штука, проте термокейс повинен обов'язково мати підігрів, в іншому випадку від нього буде лише шкоду.
 • Додаткове електрообладнання . Якщо в автомобілі встановлено багато додаткових споживачів електроенергії (потужна аудіосистема, колонки, сабвуфери, підсилювачі і так далі), то існує ризик, що генератор з таким навантаженням може не впоратися. У цьому випадку енергія буде братися з акумулятора, навіть в процесі їзди, а це логічно призведе до його розряду, зниження терміну експлуатації і навіть виходу з ладу. Тому потрібно розраховувати потужність додатково встановленого обладнання.
 • Робота стартера . У разі, стартер знаходиться в пошкодженому стані і заїдає, то для його роботи необхідно більше енергії від акумулятора. Це природним чином призводить до роботи акумуляторної батареї в посиленому режимі, що знижує термін її експлуатації. В цьому випадку необхідно перевірити стартер.

Перераховані правила експлуатації і обслуговування акумуляторних батарей досить прості, але вони здатні значно продовжити загальний строк експлуатації АКБ. Однак автовласник повинен ще звертати увагу на тип батареї. Наприклад, сучасні гелеві акумулятори не люблять їх «перезаряд», тобто, коли їх заряджають дуже великим струмом і понад його ємності. Тому потрібно завжди враховувати такі тонкощі.

У разі, якщо передбачається поставити автомобіль на тривале зберігання (наприклад, на місяць і більше), то має сенс від'єднати дроти від акумуляторних клем. А перед запуском машини зарядити його до рівня повного заряду.

висновок

Як видно за змістом матеріалу, термін служби акумуляторної батареї залежить від дуже багатьох чинників. Насамперед автовласник при покупці нового АКБ завжди повинен звертати увагу на його тип, марку та якість виробництва. Не потрібно чекати, що дешевий китайський або вітчизняний прилад прослужить довго. Тому спочатку потрібно намагатися купувати більш-менш якісну продукцію з середнього або дорогого цінового діапазону. І обов'язково потрібно дотримуватись рекомендацій, що стосуються продовження їх терміну служби в залежності від конкретного його типу. І пам'ятайте, що повністю вийшли з ладу акумуляторні батареї необхідно не просто викидати на смітник, а здавати на утилізацію в спеціально призначених для цього пунктах (в крайньому випадку їх можна здати в пункт прийому металобрухту, де їх окремо здадуть в якості акумуляторних батарей).


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found