Регулятор холостого Хода (РХХ) - Пристрій, Несправності, Перевірка

Сенс призначення РХХ - регулятора холостого ходу , випливає з його назви - стабілізація обертів двигуна на холостому ходу.

зміст

 • Принцип роботи і місце установки РХХ
 • несправності РХХ
 • Як перевірити РХХ
 • Як зняти і замінити РХХ
 • Як не попастися на підробку при виборі РХХ

Регулятор холостого ходу

Принцип роботи та місцезнаходження РХХ

Якщо коротко, все відбувається наступним чином. Коли двигун працює на холостих, в нього надходить певний обсяг повітря, який дозволяє йому рівно функціонувати.

ДПКВ враховує кількість обертів, ці дані надходять на блок управління, з якого на РХХ дається команда зменшити або збільшити подачу повітря. Що він і робить, ігноруючи прикриту дросельну заслінку.

Пристрій регулятора холостого ходу

Пристрій РХХ: 1) клапан; 2) корпус регулятора; 3) обмотка статора; 4) ходовий гвинт; 5) штекер висновок обмотки статора; 6) кульковий підшипник; 7) корпус обмотки статора; 8) ротор; 9) пружина.

Якщо прогріти двигун до робочої температури, контролер автоматично починає підтримувати обороти холостого ходу. Якщо ж двигун не нагрівся до потрібного градуса, тоді сам контролер за рахунок РХХ збільшить обороти, тим самим забезпечивши прогрів двигуна на підвищених обертах. Такий режим роботи двигуна дозволяє почати рух автомобіля відразу, без прогріву.

Де знаходиться регулятор холостого ходу? Так в корпусі дросельної заслінки - там кріпиться двома гвинтами. Зустрічаються автомобілі, головки кріпильних гвинтів на яких можуть бути рассверлени або ж самі гвинти посаджені на лак, що, безумовно, може значно ускладнити заміну або прочищення повітряного каналу РХХ. У таких випадках вкрай складно обійтися без демонтажу корпуса дросельної заслінки.

В даний час автовиробники використовують такі типи регуляторів холостого ходу:

 • соленоїдний;
 • кроковий;
 • роторний.

Розглянемо кожен з перелічених типів більш детально.

Соленоїдний регулятор холостого ходу працює, використовуючи електромагнітну силу. Так, коли на його котушку подається напруга, сердечник втягується, а механічно пов'язана з ним заслінка піднімається, відкриваючи тим самим повітряний канал. Коли напруга пропадає (тобто, соленоїд відключається), заслінка повертається на своє місце, перекриваючи канал.

Регулювання роботи соленоїдного РХХ виконується шляхом зміни частоти подачі командних сигналів на виконавчий орган. Для того щоб пропустити через себе точно відведені кількість повітря, на робочий орган подаються сигнали великої частоти. Це дозволяє подавати повітря невеликими порціями.

Кроковий регулятор холостого ходу має в своїй конструкції кільцевої магніт, а також чотири електромагнітні обмотки. На них по черзі подається напруга, завдяки чому створюється обертове магнітне поле, що змушує обертатися керуючий ротор. Він з'єднаний з виконуючим механізмом, який і замикає або відмикає повітряний канал.

Що стосується роторних регуляторів холостого ходу , то вони управляються з використанням частотних імпульсів. Алгоритм роботи схожий з соленоїдним типом, однак замість соленоїда в даному випадку використовується саме ротор.

Несправності регулятора холостого ходу

Як і будь-яка інша деталь, РХХ не застрахований від поломок. При цьому ознаки виходу з ладу багато в чому схожі з тими, які виникають при проблемах з датчиком положення дросельної заслінки. Тільки на відміну від ДПДЗ, повідомлення про помилку (чек Енджін) - не з'явиться, оскільки регулятор ХХ - пристрій виконавче.

Про несправності РХХ можна судити за такими ознаками:

Обрив електро ланцюга на РХХ

Обрив електропроводки на РХХ

 1. Нестійкість оборотів двигуна на холостому ходу, в деяких випадках відключення двигуна (якщо не підтримувати обороти за допомогою педалі акселератора).
 2. Зниження або підвищення оборотів без причини.
 3. Повна зупинка двигуна в момент включення передач або при рушанні машини з місця.
 4. При холодному запуску двигун працює не на підвищених обертах.
 5. Падіння оборотів двигуна на холостому ходу при включенні фар або грубки.

Далі розглянемо причини несправності регулятора холостого ходу. Їх всього дві:

 • природний знос направляючої голки регулятора;
 • обрив електричних контактів усередині корпусу регулятора.

Як перевірити регулятор холостого ходу

Виходячи з цих симптомів, можна зробити висновок, що регулятор холостого ходу потребує перевірки. Існує кілька методів.

Перевірка мультиметром

Кілька способів перевірити РХХ

Найвідоміший спосіб. Спочатку треба виключити запалювання і від'єднати фішку джгута від регулятора. Потім мультиметром поміряти опір обмоток. Якщо між С і В, А і D показує обрив ланцюга, не варто хвилюватися, так і повинно бути. А ось між А і В або С і D опір повинно знаходитися в межах 40-80 Ом.

Перевірка саморобним тестером

На вприськових авто від перевірки мультиметром мало толку. Найчастіше поломка РХХ криється в тому, що регулятор заїде у відкритому чи закритому стані.

Якщо вийшло так, тоді підійде і саморобний тестер, який можна змайструвати своїми руками з трансформатора змінного струму на 6В (підійде від звичайної зарядки для мобільного телефону). Граючи вимикачами, слід перевірити хід штока регулятора холостого ходу . При справному штоку лампочка буде ледве світитися, а яскраве світло говорить про те, що шток десь заїдає.

Візуальний огляд

Найпростіша і, мабуть, першочергове діагностика - візуальний огляд. Він проводиться після демонтажу вузла з посадкового місця. При візуальному огляді можна виявити дефекти корпусу, знос голки або інші, видимі оку, несправності. Однак якщо в процесі такої перевірки ви виявили пошкодження зупинятися лише на цьому етапі не можна. Необхідно продовжити перевірку для виявлення можливих причин поломки.

Якщо в разі виконання візуальної перевірки ви виявили значне забруднення корпусу або внутрішнього обсягу регулятора, то рекомендуємо вам виконати його очищення. Причому незалежно від того, чи знаходиться РХХ в справному або несправному стані.

РХХ і дросельна заслінка

РХХ і дросельна заслінка

Зняття / заміна РХХ

Розглянемо детальніше процес демонтажу і заміни регулятора холостого ходу. Варто відразу зазначити, що на різних автомобілях процес може відрізнятися в деяких деталях, проте в цілому ж алгоритм буде складатися з наступних етапів:

 1. Всі роботи необхідно виконувати при вимкненому двигуні. Також бажано від'єднати мінусову клему від акумуляторної батареї.
 2. Від'єднати роз'єм (фішку) контакту, що йде до регулятора.
 3. Відкрутити монтажні болти, за допомогою яких кріпиться корпус регулятора. При цьому стежте, щоб відкручені болти НЕ впали в руховий відсік.
 4. Витягти безпосередньо регулятор з посадкового місця.
Відстань від фланця до крайньої точки голки

Установка нового регулятора виконується у зворотній послідовності. Однак перед тим як виконувати монтаж, необхідно змастити кільце ущільнювача фланця моторним маслом. Марка в даному випадку неважлива, головне, щоб воно було неагресивним по відношенню до гуми. Також перевірте відстань від фланця до крайньої точки конусної голки. Воно повинно складати 23 мм . Такий зазор потрібний для того, щоб при монтажі РХХ його конусна голка не змогла впертися в сідло на корпусі дросельної заслінки. Значення зазору можна регулювати за допомогою спеціального мультітестера або формувача керуючих імпульсів.

Як не попастися на підробку при виборі РХХ

Якщо перевірка показала поломку регулятора, варто бути готовим до його заміни, про яку було згадано трохи вище. Якщо говорити про РХХ на ВАЗ, то за якістю і надійності виділяються регулятори холостого ходу ОМЕГА і КЗТА (Калуга). Зрозуміло, мова йде про оригінальні деталі, а не підробки.

Виявити підроблений РХХ можна вже по коробці, в яку він упакований. Дешева упаковка, дивний шрифт, погана, розмазана друк - все це вказує на підробку.

Сама підроблена деталь теж має вади. Як правило, це люфт направляючої втулки і самої капелюшки. Згодом люфт тільки збільшується, що негативно позначається на роботі РХХ. Крім цього на корпусі регулятора може бути зазор, через який з'явиться підсос повітря. Не виключена і погана припаює контактів.

Уберегтися від підробки можна і за допомогою самого виробника, який застосовує заходи захисту. Це може бути унікальний код запчастини, який можна звірити по СМС або на сайті.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found