Як робити притирання клапанів правильно і що для цього потрібно

Притирання клапанів своїми руками - нескладна процедура за умови, що автовласник до цього мав досвід виконання ремонтних робіт. Для проведення притирання сідел клапанів знадобиться ряд інструментів і матеріалів, серед яких притиральні паста, пристрій для демонтажу клапанів, дриль (шуруповерт), гас, пружина, по діаметру проходить в отвір сідла клапана. За часом притирання клапанів двигуна - процедура досить витратна, оскільки для її виконання необхідно провести демонтаж головки блоку циліндрів.

зміст

 • Для чого потрібна притирання клапанів
 • Інструмент для притирання клапанів
 • Алгоритм виконання притирання
 • Як перевірити якість притирання

Що таке притирання і для чого вона потрібна

Притирання клапанів - це процес, що забезпечує ідеальне прилягання впускного і випускного клапана в циліндрах двигуна на їх посадочних місцях (сідлах). Зазвичай притирання виконується при заміні клапанів на нові, або ж після виконання капітального ремонту двигуна. В ідеалі притерті клапана забезпечують максимальну герметичність в циліндрі (камері згоряння). Це, в свою чергу, забезпечує високий рівень компресії, коефіцієнт корисної дії мотора, його нормальну роботу і технічні характеристики.

Іншими словами, якщо не притертися нові клапана, то частина енергії згорілих газів, буде безповоротно втрачена замість того, щоб забезпечити належну потужність двигуна. При цьому напевно збільшиться витрата палива, а потужність мотора однозначно зменшиться. Деякі сучасні автомобілі обладнані системою автоматичного контролю за формою клапанів. Вона просто сточує клапан, тому необхідність в ручній притирке відпадає.

Що необхідно для притирання

Процес притирання виконується при демонтованої голівці блоку циліндрів. Тому крім інструментів для притирання клапанів автовласникові також знадобиться інструмент для демонтажу ГБЦ. Як правило, це звичайні слюсарні ключі, викрутки, ганчір'я. Однак також бажано мати і динамометрический ключ, який знадобиться на етапі зворотного монтажу головки на місце. Необхідність в ньому виникає, оскільки кріпильні болти, що тримають голівку на її посадковому місці, повинні бути закручені з певним моментом, який якраз і можна забезпечити лише за допомогою динамометричного ключа. Залежно від того, якою буде обраний спосіб притирання клапанів - ручний або механізований (про них трохи пізніше), відрізняється і набір інструментів для роботи.

Безпосередньо для виконання притирання клапанів автовласникові знадобиться:

 • Ручний утримувач клапана . В автомагазинах або автомайстерень є в продажу вже готові такі вироби. Якщо ви з яких-небудь причин не хочете або не можете купити подібний тримач, то його можна виготовити самостійно. Як його зробити, розказано в наступному розділі. Ручний утримувач клапана використовується при ручному притирання клапанів.
 • Паста для притирання клапанів . У більшості випадків автовласники купують вже готові склади, оскільки в даний час цих коштів в автомагазинів досить багато, в тому числі за різними цінами. В крайньому випадку можна зробити подібний склад і самостійно з абразивної стружки.
 • Дриль або шуруповерт з можливістю реверсу (для виконання механізованої притирання). Як правило, притирання виконується в обидві сторони обертання, тому дриль (шуруповерт) повинна обертатися як в одну, так і в іншу сторони. Також можна скористатися ручним дрилем, яка сама по собі може обертатися в одному і іншому напрямку.
 • Шланг і пружинка . Ці пристрої необхідні для виконання механізованої притирання. Пружинка повинна мати невисоку твердість, і діаметр на два-три міліметри більше діаметра стрижня клапана. Аналогічно і шланг, щоб його можна було впритул надіти на стрижень. Також для його закріплення можна скористатися маленьким хомутом. Ще необхідний який-небудь недовгий металевий стрижень по діаметру аналогічний стрижня поршня, щоб він також впритул підходив для гумового шланга.
 • Гас . Його використовують в якості очищувача і згодом для перевірки якості виконаної притирання.
 • «Шарошкой» . Це спеціальне пристосування, призначене для зняття пошкодженого металу в посадковому гнізді клапана. Такі пристосування продаються в готовому вигляді в автомагазинах. В даний час в автомагазинах можна знайти цю деталь практично для будь-якого двигуна (тим більше для поширених автомобілів).
 • Ганчір'я . Згодом з її допомогою потрібно буде витерти насухо оброблені поверхні (заодно і руки).
 • Розчинник . Потрібен для очищення робочих поверхонь.
 • Скотч . Є необхідною складовою при виконанні одного з методів механізованої очистки.

Пристосування для притирання клапанів

Якщо у автовласника немає можливості / бажання купувати заводське пристосування для притирання клапанів своїми руками (вручну), аналогічний пристрій можна зробити самостійно за допомогою підручних засобів. Для цього знадобиться:

 • Металева трубка з порожниною всередині. Її довжина повинна складати близько 10 ... 20 см, а діаметр внутрішнього отвору трубки повинен бути на 2 ... 3 мм більше, ніж діаметр стрижня клапана двигуна.
 • Електродриль (або шуруповерт) і свердло по металу діаметром 8,5 мм.
 • Контактна або газове зварювання.
 • Гайка і болт діаметром 8 мм.

Алгоритм виготовлення пристрою для притирання клапанів буде наступним:

 • За допомогою дрилі на відстані близько 7 ... 10 мм від одного з країв необхідно просвердлити дірку зазначеного вище діаметра.
 • За допомогою зварювання необхідно приварити гайку рівно над просвердленим отвором. При цьому працювати потрібно акуратно, щоб не пошкодити різьблення на гайці.
 • Вкрутити болт в гайку так, щоб його край дістав внутрішньої поверхні протилежної від отвори стінки трубки.
 • Як рукоятки для трубки можна або загнути протилежний шматок труби під прямим кутом, або ж доварити ще один шматок труби або будь-який інший металевої деталі, схожою за формою (прямий).
 • Викрутити болт назад, а в трубку вставити стрижень клапана, і за допомогою болта затиснути його міцно за допомогою гайкового ключа.

В даний час подібний пристрій заводського виготовлення можна знайти в багатьох інтернет-магазинах. Однак проблема полягає в тому, що ціна на них явно завищена. Але якщо автовласник не хоче виконувати процедуру виготовлення самостійно - можна цілком купити пристосування для притирання клапанів.

Методи притирання клапанів

Способів притирання клапанів насправді існує два - ручний і механізований. Однак ручна притирання - процес трудомісткий і витратний за часом. Тому краще користуватися так званим механізованим методом, з використанням дриля або шуруповерта. Однак розберемо один і інший метод по порядку.

Незалежно від обраного методу притирання в першу чергу необхідно виконати демонтаж клапанів з головки блоку циліндрів (вона повинна бути також попередньо демонтована). Щоб витягти клапана з направляючих втулок головки блоку циліндрів необхідно зняти пружини клапанів. Для цього користуються спеціальним пристосуванням, після чого вийняти з тарілок пружин «сухарі».

Ручний метод притирання

Щоб виконати притирання клапанів двигуна автомобіля, необхідно слідувати наведеним нижче алгоритмом:

 • Після демонтажу клапана необхідно гарненько очистити його від нагару. Для цього краще скористатися спеціальними засобами, що чистять, а також абразивної поверхнею з тим, щоб ретельно прибрати з поверхні наліт, мастило, бруд.
 • Нанести на фаску клапана суцільний тонкий шар притирочное пасти (для початку використовують грубозернисту пасту, а потім - дрібнозернисту).
 • У разі, якщо використовується описане вище саморобний пристрій для притирання, то його необхідно вставити клапан в його сідло, перевернути головку блоку циліндрів, і надіти тримач на стоїть в клапанної втулці і змащений притирочное пастою клапан. Далі потрібно закрутити болт з тим, щоб закріпити клапан в трубі якомога міцніше.
 • Потім потрібно обертати притирочное пристосування разом з клапаном поперемінно в обидві сторони на половину обороту (приблизно на ± 25 °). Через одну-дві хвилини необхідно повертати клапан на 90 ° по або проти годинникової стрілки, повторювати зворотно-поступальні рухи по притирке. Клапан необхідно притирати, періодично притискаючи його до сідла, а потім відпускаючи, повторювати процедуру циклічно.
 • Ручну притирання клапанів необхідно виконувати до появи на фаске матово-сірого рівного однотонного паска . Його ширина становить близько 1,75 ... 2,32 мм для впускних клапанів, і 1,44 ... 1,54 мм для випускних клапанів. Після притирання матово сірий поясок відповідного розміру повинен з'явитися не тільки на самому клапані, а й на його сідлі.
 • Іншою ознакою, за яким можна побічно судити, що притирання можна закінчувати, є зміна звуку процедури. Якщо на початку притирання він буде чисто «металевим» і гучним, то ближче до кінця звук буде більш приглушеним. Тобто, коли треться не метал по металу, а метал по матової поверхні. Зазвичай процес притирання займає 5 ... 10 хвилин (залежить від конкретної ситуації і стану клапанного механізму).
 • Зазвичай притирання виконують з використанням паста різної зернистості. Спочатку використовують грубозернисту пасту, а потім - дрібнозернисту. Алгоритм їх використання однаковий. Однак другу пасту можна використовувати лише після того, як буде добре зашліфовані і затвердіє шар першої пасти.
 • Після виконання притирання необхідно ретельно протерти безпосередньо клапан і його сідло чистою ганчіркою, а також можна промити поверхню клапана з тим, щоб видалити з його поверхні залишки притирочное пасти.
 • Перевірити якість притирання шляхом перевірки концентричности розташування тарілки клапана і його сідла. Для цього необхідно нанести на фаску головки клапана тонкий шар графіту олівцем. Далі позначений клапан потрібно вставити в направляючу втулку, злегка притиснути до сідла, після провернути. За отриманими слідах графіту можна судити про концентричности розташування клапана і його сідла. Якщо притирання хороша, то від одного повороту клапана все нанесені риски зітруться. Якщо цього не відбулося - притирання необхідно повторити до виконання зазначеної умови. Однак повну перевірку виконують іншим методом, описаним нижче.
 • По завершенні виконання притирання клапанів все робочі поверхні деталей промивають гасом з метою видалення залишків притирочное пасти і бруду. Ніжку клапана і втулку змащують моторним маслом. Далі клапана встановлюють на їх посадочні місця в голівці блоку циліндрів.

В процесі притирання клапанів необхідно позбутися від наступних типів дефектів:

 • Нагар на фасках, що не призвів до деформації фаски (клапана).
 • Нагар на фасках, який призвів до деформації. Зокрема, на їх конічної поверхні з'явилася ступінчаста поверхня, а сама фаска стала круглою.

Зверніть увагу, що якщо в першому випадку клапан можна просто притертися, то в другому потрібно обов'язково виконати його проточку. У деяких випадках притирання виконується в кілька етапів. Наприклад, груба притирання проводиться до тих пір, поки на поверхні оброблюваної деталі не будуть видалені всі раковини і подряпини. Найчастіше для притирання використовують пасту з різним рівнем зернистості. Великий абразив призначений для видалення значних пошкоджень, а дрібний - для доведення. Відповідно, чим дрібніший абразив застосовується - тим якіснішим вважається притирання клапанів. Зазвичай пасти мають номера. Наприклад, 1 - під чистове, 2 - чорнова. Небажано потрапляння абразивної пасти на інші елементи клапанного механізму. Якщо ж вона потрапила туди - змийте її гасом.

Притирання клапанів дрилем

Притирання клапанів за допомогою дрилі - найбільш оптимальний варіант, за допомогою якого можна заощадити час і сили. Його принцип аналогічний ручний притирання. Алгоритм його виконання наступний:

 • Взяти підготовлений металевий стрижень і надіти на нього гумовий шланг відповідного діаметру. Для кращого закріплення можна скористатися хомутом відповідного діаметру.
 • Згаданий металевий стрижень з прикріпленим гумовим шлангом закріпити в патроні електродрилі (або шуруповерта).
 • Взяти клапан і надіти на його стрижень пружинку, після чого встановити його на посадкове місце.
 • Трохи висунувши клапан з головки блоку циліндрів, нанести на його фаску невелика кількість притирочное пасти по периметру його тарілки.
 • Вставити стрижень клапана в гумовий шланг. При необхідності також скористатися для кращого кріплення хомутом відповідного діаметру.
 • На низьких оборотах дрилі почати притирати клапан на його посадковому місці. При цьому потрібно рухати його вперед-назад, у чому, власне, і буде допомагати встановлена пружина. Після декількох секунд обертання в одну сторону потрібно переключити дриль на реверс, і обертати її в протилежну сторону.
 • Процедуру виконувати аналогічно, до появи матового паска на корпусі клапана.
 • По завершенні притирання ретельно витерти клапан від залишків пасти, бажано за допомогою розчинника. Причому видаляти пасту потрібно не тільки з фаски клапана, але і з його сідла.

Притирання нових клапанів

Існує ще один притирання нових клапанів на голівці блоку циліндрів. Алгоритм його виконання наступний:

 • За допомогою змоченою в розчиннику дрантя необхідно видалити бруд і наліт на фасках всіх нових клапанів, а також на їх сідлах (посадочних місцях). Важливо, щоб їх поверхні були чистими.
 • Взяти шматочок двостороннього скотча і наклеїти його тарілку притираються клапана (замість двостороннього скотча можна взяти звичайний, але попередньо зробивши з нього кільце і стиснувши до плоского стану, тим самим перетворивши в двосторонній).
 • Змастити кінчик стержня машинним маслом, і встановити його на посадкове місце, де передбачається виконати притирання пристрою.
 • Взяти будь-який інший клапан аналогічного діаметру і вставити в патрон шуруповерта або дриля.
 • Поєднати тарілки двох клапанів, щоб вони за допомогою скотча склеїлися між собою.
 • Несильно натискаючи на дриль або шуруповерт на малих обертах почати притирання. Електроприлад буде обертати один клапан, а той, у свою чергу, буде передавати обертальні рухи на притираються клапан. Обертання має бути як прямим, так і реверсним.
 • Ознаки закінчення процедури аналогічні описаним вище.

Зверніть увагу, що багато сучасних автомобільні двигуни не піддаються притирання клапанів. Це пов'язано з тим, що вони виконані з алюмінію, і при значному пошкодженні елементів двигуна виникає ризик частої заміни клапанів. Тому власникам сучасних іномарок має сенс додатково уточнити цю інформацію або краще звернутися за допомогою в автосервіс.

Пам'ятайте, що після притирання не можна міняти клапана місцями, оскільки притирання виконується для кожного клапана індивідуально.

Як перевірити притирання клапанів

Після закінчення виконання притирання клапанів обов'язково потрібно виконати перевірку якості притирання. Це можна зробити одним з двох методів.

метод перший

Описаний нижче спосіб найбільш є найбільш поширеним, однак він не завжди покаже правильний результат зі 100% гарантією. Також його неможливо використовувати для перевірки якості притирання клапанів у двигунів, оснащених клапаном EGR.

Так, для виконання перевірки необхідно покласти головку блоку циліндрів на бік, таким чином, щоб отвори колодязів, до яких приєднуються колектори, «дивилися» вгору. Відповідно, клапана будуть розташовуватися в горизонтальній площині, а їх кришки будуть розташовані вертикально. Перед виконанням перевірки виконаної притирання клапанів необхідно за допомогою компресора осушити виходи клапана, щоб забезпечити наочність можливого витікання палива з-під них (тобто, щоб вертикальна стінка була суха).

Далі необхідно в вертикально розташовані колодязі заливати бензин (а ще краще гас, оскільки він має кращу плинністю). Якщо клапана забезпечують герметичність, то з-під них залитий гас НЕ буде просочуватися. У разі, якщо ж паливо навіть в малих кількостях просочується з-під клапанів - необхідно виконати додаткову притирання або інші ремонтні роботи (залежить від конкретної ситуації і діагностики). Перевага цього методу полягає в простоті його виконання.

Однак такий метод має і свої недоліки. Так, з його допомогою неможливо перевірити якість притирання клапанів при роботі двигуна під навантаженням (просочування газів під навантаженням). Також його можна використовувати для двигунів, оснащених клапаном ЄДР, оскільки їх конструкція має на увазі наявність в одному або декількох циліндрах відповідних клапанів, через які паливо і виллється назовні. Тому перевірити герметичність даними способом не вийде.

метод другий

Другий метод перевірки якості притирання клапанів є універсальним і найбільш достовірним, оскільки дозволяє перевірити проходження газів через клапана під навантаженням. Для виконання відповідної перевірки необхідно розташувати головку блоку циліндрів «догори ногами», тобто, таким чином, щоб виходи (отвори) клапанів були зверху, а отвори колодязів колекторів - збоку. Далі потрібно налити невелику кількість палива (в даному випадку неважливо, яке саме, і навіть неважливо його стан) в порожнину виходу клапанів (своєрідна тарілка).

Взяти повітряний компресор і з його допомогою подати в бічній колодязь струмінь стисненого повітря. Причому необхідно подавати стиснене повітря як в отвір впускного колектора, так і в отвір випускного колектора. Якщо притирання клапанів була виконана якісно, ​​то з-під них не будуть виходити бульбашки повітря навіть під навантаженням, яку забезпечує компресор. Якщо ж мають місце повітряні бульбашки - значите, герметичності немає. Відповідно, притирання була виконана неякісно, ​​і необхідно виконати доопрацювання. Описаний в даному розділі метод є надзвичайно ефективним і універсальним, його можна використовувати для будь-яких двигунів.

висновок

Притирання клапанів - нескладна процедура, з якою може впоратися більшість автовласників, особливо мають навички ремонтних робіт. Головне при цьому мати відповідні інструменти і матеріали. Пасту для притирання можна зробити самостійно, або ж купити вже готову. Однак другий варіант кращий. Для перевірки якості виконаної притирання бажано використовувати повітряний компресор, який забезпечує перевірку просочування газів під навантаженням, це більш якісний підхід.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found