Тосол або антифриз - що краще вибрати? Де різниця?

Тосол і антифриз

Що лити Тосол або Антифриз?

Що краще - тосол або антифриз ? Чи можна їх змішувати? Як правильно вибрати охолоджуючу рідину? Ці питання турбують багатьох початківців автолюбителів. Спробуємо відповісти на них і визначитися з головним питанням - що краще заливати, тосол або антифриз ? Перед тим як перейти до аналізу, необхідно розібратися в тому, що таке охолоджуюча рідина, для чого вона потрібна, і на основі чого проводиться.

Характеристика охолоджуючих рідин

Завдання будь-якої охолоджуючої рідини (ОЖ) полягає в тому, щоб не давати двигуну перегріватися в процесі роботи. Раніше в цій якості використовували звичайну або дистильовану воду, однак її застосування має ряд недоліків, серед яких:

 • вода замерзне в мороз і закипає при температурі + 100 ° С , тобто має невеликий робочий температурний діапазон;
 • вода негативно впливає на деякі елементи охолоджувальної системи двигуна, зокрема, піддає їх корозії.

Саме ці недоліки змусили свого часу автовиробників винайти охолоджуючі рідини на основі водно-гліколевого складу. На території колишнього СРСР найпопулярнішими ОЖ є рідини з використанням етиленгліколю. Крім цього, для запобігання корозії елементів системи охолодження до складу ОЖ додають антикорозійні присадки. Вони бувають двох типів:

 • Силікатні . Такі склади покривають внутрішню поверхню частин системи маленьким шаром накипу. За рахунок цього знижується величина рециркуляції теплової енергії. Як правило, такі ОЖ мають зелений колір .
 • Карбоксилатні . Ці склади виконують захист від корозії в тих місцях, де вона найбільш імовірна шляхом створення захисного шару. При цьому карбоксилатні склади мають більш тривалий термін служби, а при заміні ОЖ немає необхідності промивати систему. Колір таких рідин - червоний .

Ця класифікація є стандартом по всьому світу. Однак в даний час багато виробників використовують при виробництві різні барвники, які ускладнюють ідентифікацію тієї або іншої рідини.

Тосол і антифриз, в чому різниця

У чому різниця між тосолом і антифризом

Для початку дамо їм визначення. Антифриз (від англійського слова antifreeze - незамерзаючий) - це загальна назва для рідин, які не замерзають на морозі. В англомовних країнах для визначення автомобільного антифризу використовується термін Antifreeze Coolant. Існують окремі торгові марки антифризу, наприклад, GlasELF, GlycoShell, Havoline, Glysantin, Prestone.

"Тосол" - це окрема марка охолоджуючої рідини. Вперше вона з'явилася в СРСР в 1971 році, коли на його території почали випускати "Жигулі". Для них знадобилася охолоджуюча рідина з підвищеними експлуатаційними характеристиками, яких не було у рідин, що випускаються на той момент в країні. Її розробили в державному НДІ ЗХТ, у відділі технології органічного синтезу. Звідси і відбулася абревіатура ТОС. Закінчення "ол" означає приналежність рідини до спиртів.

Спочатку "Тосол" мав склад, закріплений державним стандартом. Але в даний час виробника випускають ОЖ на основі власних ТУ. Тому, на території Росії і країн СНД можна знайти найрізноманітніші марки Тосола з різною якістю, як високим, так і нижче середнього.

Антифриз - це більш широке поняття, яке використовується для визначення охолоджуючих рідин. А тосол - одна з його різновидів. Така плутанина в словах виникла в зв'язку з тим, що після розвалу СРСР на території колишніх союзних республік з'явилася велика кількість іномарок, для яких потрібна була якісна охолоджуюча рідина. А в свідомості у населення тосол асоціювався лише з "Жигулями". Тому підприємливі ділки стали називати все охолоджуючі рідини антифризами. І тільки ОЖ для "Жигулів" - тосолом.

Існує два основних типи тосолов - звичайний і для умов півночі. У першого температура замерзання становить -40 ° С (має блакитний колір), у другого - -65 ° С (має червоний колір). Відмітна риса тосола - використання етиленгліколю. Тобто, він створений на мінеральній основі. Інші компоненти - це різні силікатні присадки. Він має низький ресурс, близько 30 тисяч кілометрів пробігу.

Зарубіжні антифризи, як правило, створюються за допомогою органічних присадок, які призначені для зниження рівня окислення робочих поверхонь при високій температурі. Тобто, виконані за більш прогресивної технології.

Склад тосола і антифризу

Тосол проводиться на основі етиленгліколю / гліцерину / ди / триетиленгліколя ( "антізамерзателі") або їх суміші. Крім цього, в нього входять вода, барвника і інгібітори корозії (їх склад відрізняється у кожного виробника). Антифриз ж виконаний на основі аналогічних антізамерзателей, проте з використання органічних присадков. Представляємо вашій увазі таблицю, де перераховані речовини, які входять до складу тосола і антифризу.

Назва охолоджуючої рідини Хімічний склад
Тосол А40-М Етиленгліколь, бензоат натрію, бури (борати), бензоат натрію, нітрит натрію, каптакс, декстрин, бутанол, піногасник, барвник, дистильована вода
Антифриз класу G11 Етиленгліколь, силікати (солі кремнієвих кислот), барвник

Тепер докладніше розглянемо класи антифризів, еволюцію їх розвитку, а також речовини, що входять до їх складу.

класи антифризів

Антифризи класифікуються за допомогою букви G і числа, за яким можна судити про його склад і властивості. Родоначальником такого маркування є всесвітньо відома компанія Volkswagen, яка випускала свого часу популярні марки антифризів «VW coolant G 11» і «VW coolant G 12».

Так, відповідно до маркування, прийнятої в компанії Volkswagen, в даний час використовуються наступні види антифризів:

Зміст інгібіторів в залежності від пробігу

 • Силікатні, позначаються як G11 (відповідають специфікації VW TL 774-C). До слова, до цього типу належить і старий радянський "Тосол". Принцип дії складу полягає в освіті тонкої захисної плівки, що запобігає корозію елементів охолоджуючої системи. Компанія Volkswagen рекомендувала його для автомобілів власного виробництва до 1996 року випуску. Як правило, рідини G11 мають зелений або синій колір. До складу рідин входять нітрати, аміни, нітрити, борати, фосфати, силікати.
 • Карбоксилатні, мають позначення G12 (відповідають специфікації VW TL 774-D). На території Європи антифризи G12 рекомендовані для використання в машинах до 2001 року випуску. Має червоний або рожевий колір.
 • Гібридні, G12 + (відповідають специфікації VW TL 774-F). Призначені для високоспритних движків з високою температурною навантаженням, застосовуються для автомобілів тисяча дев'ятсот дев'яносто сім ... 2008 року випуску (на території нашої країни використовується і для новіших). Має червоний колір.
 • "Лобрід" (Lobrid) . Має індекс G12 ++ (відповідають специфікації VW TL 774-G) або G13 . В останньому випадку замість етиленгліколю в якість основи використовують пропіленгліколь. Такі антифризи не отруйні, швидко розкладаються і наносять значно менше шкоди екології. Однак їх недолік полягає у високій вартості, тому на території країн СНД вони використовуються нечасто. Ці антифризи рекомендовані для використання в машинах, зроблених в 2008 році і пізніше. Має помаранчевий або жовтий колір.

Варто окремо відзначити, що більшість реалізованих на вітчизняному ринку антифризів не відповідають згаданим специфікаціям від компанії Volkswagen. Крім цього, щоб мати офіційну ліцензію, антифриз повинен пройти атестацію в лабораторіях компанії. Природно, що 99% реалізованих рідин такої перевірки не проходило. А тому класифікація антифризів по G-параметру досить умовна, і до неї варто ставитися з часткою скепсису.

Антифриз G12, його особливості та відмінність від антифризів інших класів

Антифриз G12 призначений для системи ОЖ сучасного двигуна. Має свої характеристики і відмінності від антифризів G11, G12 +, G13. Різниця в сумісності антифризу g12 з іншого ОЖ в стабілізуючих присадках

Детальніше

Заміна тосола ВАЗ 2110

При заміні важливо пам'ятати, що рідина - токсична, і міняти потрібно тільки на холодному двигуні. Почати процедуру варто з відкручування кришки розширювального бачка.

Детальніше

Промивання системи охолодження двигуна. 5 основних помилок

Які найбільш поширені і небезпечні помилки є при промиванні системи охолодження. Можна потрапити в халепу і при виборі засобу для промивання і при самій ОЖ ...

Детальніше

Чи можна змішувати тосол і антифриз

Експеримент зі змішування тосола і антифризу

У такому формулюванні, до якої звикли більшість вітчизняних автолюбителів, питання ставити не зовсім коректно. Оскільки ми вже з'ясували, що тосол - це теж антифриз, то правильніше буде запитати - які марки антифризів можна змішувати між собою?

Опускаючи зайві подробиці про можливі хімічних реакціях, можна стверджувати, що антифризи класів G12 +, G12 ++, G13 можна без проблем змішувати з G11. А G12 можна змішувати з G12 +. Однак МОЖНА змішувати G12 і G11 . В результаті їх реакції в радіаторі ви ризикуєте отримати осад, який дуже важко вимити з системи. В окремих випадках може виникнути навіть желеобразная суміш замість радіаторної рідини.

Тому, виходячи із загальних міркувань, не рекомендуємо вам змішувати різні типи антифризу. Це можна робити тільки у виняткових випадках, і за умови, що ви знаєте, яка рідина залита в радіатор, і яку ви збираєтеся заливати. Також ніколи не орієнтуйтеся лише на колір антифризу. Те, що у нової рідини такий колір, як у тій, що залита в двигун автомобіля, зовсім не означає, що їх можна змішувати між собою. Необхідно уточнювати додаткові характеристики.

Змішування антифризу і тосола з водою

Залежність температури замерзання від концентрації антифризу

Багатьох автолюбителів цікавить питання - чи можна змішувати тосол і антифриз з водою? Поспішаємо їх порадувати - можна. Однак з деякими застереженнями. Перша умова - вода повинна бути очищена. Другий факт, про який ви повинні пам'ятати, полягає в тому, що чим більше ви насадили охолоджуючу рідину, тим більше своїх властивостей вона втратить. Зокрема, знижується її температура кипіння і підвищується температура замерзання.

Як видно на графіку, крива кристалізації йде вниз до рівня, коли кількість етиленгліколю складе 67%, а води - 33%. До цього моменту розчин являє собою кристали льоду і етиленгліколь. У нижній точці замерзають обидві рідини.

Тому для збільшення обсягу рідини в радіаторі можна використовувати дистильовану воду, однак при першій нагоді постарайтеся долити антифриз або тосол. Причому, бажано, щоб вони були тієї ж марки, яка була залита до цього.

Склад охолоджуючої рідини

Співвідношення охолоджуючої рідини

Що краще заливати, тосол або антифриз?

Чи можна заливати тосол в охолоджуючу систему

Вибір марки охолоджуючої рідини необхідно проводити, орієнтуючись на наступні параметри:

 • Температура кипіння;
 • температура замерзання;
 • антикорозійні властивості;
 • змащувальні властивості.

Також існує дилема, пов'язана з періодичністю. Якщо ви плануєте використовувати тосол або антифриз класу G11, то вам доведеться міняти його в 2-3 рази частіше, ніж антифриз класу G12, Однак його вартість буде вище, що окупиться більш рідкісною заміною. Однак з огляду на інші позитивні характеристики антифризу класу G12 і вище, все ж рекомендуємо використовувати саме їх. Основний фактор, який потрібно враховувати при цьому, є сумісність матеріалу радіатора і хімічного складу ОЖ.

При виборі також слід дотримуватися рекомендацій автовиробника про те, яку охолоджуючу рідину потрібно використовувати. Цю інформацію можна знайти в мануалі або на офіційному сайті. Завжди орієнтуйтеся на інформацію про допуск (схвалення) виробника вашого авто на використання того чи іншого антифризу.

При виборі охолоджуючої рідини завжди звертайте увагу на зміст боратов (бурів) і фосфатів. Офіційні специфікації Volkswagen G11, G12, G12 +, G12 ++ забороняють наявність в антифризах боратов. А вітчизняні виробники (в тому числі деяких тосол) найчастіше грішать цим. Також в антифризі не повинно бути фосфатів , амінів і нітритів . Якщо в рідині є борати і фосфати, то вона свідомо не потрапляє в розряди G11 і G12. Що стосується силікатів, то в антифризах G11 допускається їх зміст в межах 500-680 мг / л, в G12 + - 400-500 мг / л, а в G12 ++ наявність силікатів заборонено.

Як відрізнити підроблений антифриз

Існує один народний метод, як відрізнити підроблений антифриз від фірмового. Справа в тому, що підробки виконують на кислотній основі, яка може пошкодити елементи системи охолодження двигуна. Щоб виявити це, після покупки досить налити в кришечку або невелику посудину трохи купленої рідини і додати в неї щіпку харчової соди. Якщо бурхлива хімічна реакція не відбулася - можна сміливо заливати рідину в радіатор. В іншому випадку потрібно брати каністру і йти з'ясовувати стосунки з продавцями, у яких ви купили антифриз, вимагаючи повернути ваші гроші.

Для з'ясування достовірності антифризу, а також його властивостей при покупці можна перевірити його щільність і pH-фактор (кислотність). У першому випадку користуються густиномірами (ареометром), у другому - лакмусовим папірцем. Вимірювання щільності необхідно проводити при температурі + 20 ° С. Значні відхилення призведуть до істотних погрішностей. Так, при вказаній температурі щільність охолоджуючої рідини повинна бути не менш 1,075 г / см3 . Ця щільність означає, що рідина не замерзне на морозі до -40 ° С.

Таблиця залежності щільності і температури замерзання тосолу і антифризу від змісту в них етиленгліколю

Щільність тосола, антифризу, г / см3 Зміст етиленгліколю в процентах, в тосоле, антифризі Температура замерзання тосола, антифризу, ° С
1,115 100 -12
1,113 99 -15
1,112 98 -17
1,111 96 -20
1,110 95 -22
1,109 92 -27
1,106 90 -29
1,099 80 -48
1,093 75 -58
1,086 67 -75
1,079 60 -55
1,073 55 -42
1,068 50 -34
1,057 40 -24
1,043 30 -15

Кислотність перевіряють, опускаючи в рідину лакмусовий папірець. В ідеалі значення pH має перебувати в межах 7 ... 9 (зелений колір папірця). Якщо ви отримали значення 1 ... 6 (рожевий колір папірця), значить в розчині багато кислоти. Якщо 10 ... 13 (фіолетовий або синій колір папірця) - луги.

На закінчення скажу що ...

 Остаточне рішення про те, яку рідину використовувати, приймати тільки вам. При виборі відштовхуйтесь від рекомендацій автовиробника . При покупці завжди читайте інформацію про склад охолоджуючої рідини, а також умови її використання. Оскільки принципової різниці між тосолом і антифризом немає, і вона лише полягає в складі пакетів присадок, а відповідно, області застосування (для яких автомобілів або двигунів) і терміні експлуатації. Це позбавить вас від виникнення можливих проблем в роботі системи охолодження вашого автомобіля.

Завжди стежте за станом антифризу, зокрема, на його колір в розширювальному бачку. Якщо ви ще не проїхали заявленого для рідини відстані, а вона вже поміняла колір , то необхідно провести її заміну . Також не забувайте міняти ОЖ відповідно до графіка. Чи не катайтеся понад норму навіть на найсучасніших антифризах.

Автор: Іван Матієшин


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found