Балансування карданного валу - основні методи. Як отбалансировать кардан своїми руками

Балансування карданного валу можна проводити як своїми руками, так і на СТО. У першому випадку для цього потрібно використання спеціальних інструментів і матеріалів - важків і хомутів. Однак краще довірити балансування «кардана» працівникам станції техобслуговування, оскільки вручну неможливо з точністю обчислити масу балансира і місце його установки. Існує кілька «народних» методів балансування, про які ми поговоримо далі.

зміст:

 • Ознаки та причини дисбалансу
 • балансування будинку
 • Балансування на СТО

балансування кардана

Ознаки та причини розбалансування

Основною ознакою виникнення розбалансування карданного валу автомобіля є поява вібрації всього корпусу машини. При цьому вона збільшується в міру збільшення швидкості руху, і в залежності від ступеня дисбалансу може проявлятися як вже на швидкості 60-70 км / год, так і понад 100 кілометрів на годину. Це є наслідком того, що при обертанні вала центр його ваги зміщується, і виникає відцентрова сила як би «підкидає» автомобіль на дорозі. Додатковим ознакою того ж до вібрації є поява характерного гулу , що виходить з-під днища машини.

Розбалансування дуже шкідлива для трансмісії і ходової частини автомобіля. Тому при появи її найменших ознак необхідно виконати балансування «кардана» на машині. Пошкоджений карданний вал

До таких наслідків може призвести нехтування поломкою

Причин виникнення цієї поломки існує кілька. Серед них:

 • природний знос деталі при тривалій експлуатації;
 • механічні деформації , що виникли внаслідок ударів або надмірних навантажень;
 • заводський брак ;
 • великі зазори між окремими елементами вала (в разі, якщо він не цілісний).
Вібрація, що відчувається в салоні може виходити не від карданного валу, а від неотбалансірованних коліс.

Незалежно від причин, при появі описаних вище ознак необхідно виконати перевірку наявності розбалансування. Ремонтні роботи можна виконати і у власному гаражі.

Як отбалансировать кардан в домашніх умовах

Опишемо процес балансування карданного валу своїми руками за допомогою відомого «дідівського» методу. Він нескладний, однак його виконання може зайняти досить багато часу . Вам обов'язково потрібна буде оглядова яма, на яку необхідно попередньо загнати машину. Також вам знадобляться кілька важків різних мас, які використовуються при балансуванні коліс. Як варіант, замість важків можна використовувати нарізані шматочками електроди від зварювання.

Грузик для балансування карданного валу своїми руками

Примітивний грузик для балансування кардана в домашніх умовах

Алгоритм роботи буде такий:

 1. Довжину карданного валу умовно ділять на 4 рівні частини в поперечній площині (частин може бути і більше, все залежить від амплітуди вібрацій і бажання автовласника витрачати на це багато сил і часу).
 2. До поверхні першої частини карданного валу надійно, але з можливістю подальшого демонтажу, прикріплюють згаданий вище грузик. Для цього можна скористатися металевим хомутом, пластикової стяжкою, скотчем або іншим подібним пристроєм. Замість грузика можна використовувати електроди, яких під хомут можна підкласти відразу кілька штук. У міру зниження маси їх кількість зменшують (або навпаки при збільшенні додають).
 3. Далі проводиться тестування. Для цього виїжджають на машині на рівну дорогу і аналізують, не зменшилася вібрація.
 4. Якщо нічого не змінилося, необхідно повернутися в гараж, і переважити вантаж на наступний відрізок карданного валу. Після чого повторити тестування.
Балансування кардана своїми руками

Монтаж грузика на кардані

Пункти 2, 3 та 4 з наведеного списку необхідно виконувати до тих пір, поки ви не знайдете на карданном валі ділянку, на якому грузик зменшує вібрацію. Далі аналогічно дослідним шляхом необхідно визначити масу грузика. В ідеалі при його правильно підборі вібрація повинна зникнути зовсім.

Остаточна балансування «кардана» своїми руками полягає в жорсткій фіксації обраного грузика. Для цього бажано використовувати електрозварювання. Якщо у вас її немає, то в крайньому випадку можна скористатися популярним засобом під назвою «холодне зварювання», або гарненько затягнути металевим хомутом (наприклад, сантехнічним).

Балансування карданного валу в домашніх умовах

Існує ще один, хоча і менш ефективний метод діагностики. Відповідно до нього необхідно демонтувати карданний вал з автомобіля. Після цього потрібно знайти або підібрати рівну поверхню (бажано ідеально горизонтальну). На неї кладуть два сталевих куточка або швелера (їх розмір не важливий) на відстані трохи менше довжини карданного валу.

Після цього на них укладається сам «кардан». Якщо він зігнутий або деформований, то його центр ваги зміщений. Відповідно, в цьому випадку він прокрутиться і стане таким чином, що його важча частина виявиться внизу. Це буде явним зазначенням автовласникові, в якій площині необхідно шукати розбалансування. Подальші дії аналогічні попередньому методу. Тобто, на карданний вал кріпляться важки і досвідченим шляхом обчислюються місця їх кріплення і маса. Природно, що важки кріплять на протилежному боці від тієї, куди зміщений центр ваги вала.

Ще один ефективний метод полягає в використанні аналізатора частоти. Його можна зробити своїми руками. Однак необхідна програма, яка на ПК імітує електронний осцилограф, що показує рівень частоти виникають коливань при обертанні кардана. Її ви можете сказати з інтернету у вільному доступі.

Отже, для вимірювань звукових коливань вам знадобитися чутливий мікрофон в механічної захисту (поролон). Якщо його немає, то можна змайструвати пристосування з динаміка середнього діаметра і металевого прута, який буде передавати на нього звукові коливання (хвилі). Для цього в центр динаміка приварюється гайка, в яку вставляється металевий прут. На виходи динаміка припаивается провід зі штекером, який під'єднується на вхід мікрофона в ПК.

Далі процедура виміру відбувається за наступним алгоритмом:

 1. Приводний вісь автомобіля вивішують, даючи колесам вільно обертатися.
 2. Водій машини «розганяє» її до швидкості, на якій зазвичай виникає вібрація (зазвичай це 60 ... 80 км / год, і подає сигнал людині, який проводить заміри.
 3. Якщо ви користуєтеся чутливим мікрофоном, то досить близько піднести його до місця нанесення міток. Якщо ж у вас динамік з металевим щупом, то його попередньо потрібно закріпити до місця, максимально наближеному до нанесеним мітках. Результат фіксується.
 4. На карданний вал наносять умовні чотири мітки по колу, через кожні 90 градусів, і нумерують їх.
 5. До однієї з міток приєднують тестовий грузик (масою 10 ... 30 г) за допомогою стрічки або хомута. Також можна використовувати безпосередньо болтове з'єднання хомута як грузик.
 6. Далі проводяться виміри з грузиком на кожному з чотирьох місць у послідовності з нумерацією. Тобто, чотири виміри з переміщенням вантажу. Результати амплітуди коливань фіксуються на папері або комп'ютері.

Місце розташування дисбалансу

Результатом проведених експериментів будуть числові значення напруги на осцилографі, що відрізняються один від одного за величиною. Далі необхідно побудувати схему в умовному масштабі, який би відповідав числовим значенням. Вимальовується окружність з чотирма напрямками, відповідними розташуванню вантажу. Від центру по цих осях в умовному масштабі наносяться відрізки по отриманим даним. Потім слід графічно розділити навпіл відрізки 1-3 і 2-4 перпендикулярними їм відрізками. Від середини окружності через точку перетину останніх відрізків малюється промінь до перетину з колом. Це і буде точка розташування дисбалансу, яку потрібно компенсувати (див. Малюнок).

Шукана точка розташування компенсаційного грузика буде перебувати на діаметрально протилежному кінці. Що стосується маси грузика, то вона обчислюється за формулою:

де:

 • маса дисбалансу - шукане значення маси встановлюваного дисбалансу;
 • рівень вібрації без пробного вантажу - значення напруги за осцилограф, виміряний до установки пробного вантажу на кардан;
 • середнє значення рівня вібрації - середнє арифметичне між чотирма вимірами напруги за осцилограф при установці пробного вантажу в чотирьох зазначених точка на кардані;
 • значення маси пробного вантажу - значення маси встановленого експериментального вантажу, в грамах;
 • 1,1 - поправочний коефіцієнт.

Зазвичай маса встановлюваного дисбалансу становить 10 ... 30 грам. Якщо у вас з яких-небудь причин не вийшло точно обчислити масу дисбалансу, можна встановити її експериментальним шляхом. Головне, знати місце установки, а значення маси коригувати в процесі їзди.

Однак, як показує практика, самостійна балансування карданного валу описаним вище методом лише частково усуває проблему. На машині можна буде ще їздити тривалий час без істотних вібрацій. Але повністю від неї позбутися не вдасться. Тому інші деталі трансмісії і ходової працюватимуть при ній. А це негативно позначається на їх працездатності і ресурсі. Тому навіть після проведення самостійної балансування потрібно звернутися з цією проблемою на станцію технічного обслуговування.

Технологічний метод ремонту

Балансувальний верстат

Верстат для балансування карданів

Але якщо для такої справи не шкода 5 тис. Руб., Саме такою буде ціна балансування вала в майстерні, то рекомендуємо відправиться до фахівців. Виконання діагностики в ремонтних майстернях має на увазі використання спеціального стенду для динамічного балансування. Для цього карданний вал демонтують з машини і встановлюють на нього. До складу приладу входить декілька датчиків і так званих контрольних поверхонь. Якщо вал розбалансований, то при обертанні він буде стосуватися своєю поверхнею згаданих елементів. Так аналізується геометрія і її викривлення. Вся інформація відображається на моніторі.

Виконання ремонтних робіт може виконуватися різними методами:

 • Установка пластин-балансирів безпосередньо на поверхні карданного валу. При цьому їх маса і місце установки точно обчислюється комп'ютерною програмою. А кріпляться вони за допомогою заводської зварювання.
 • Балансування карданного валу на токарному верстаті. Цей метод використовується в разі значного пошкодження геометрії елемента. Адже при цьому часто доводиться знімати деякий шар металу, що неминуче призводить до зниження міцності вала і збільшення на навантаження на нього в режимах нормальної роботи.

Подібний верстат для балансування карданних валів своїми руками зробити не вийде, оскільки він дуже складний. Однак без його використання якісну і надійну балансування виконати не вдасться.

підсумки

Отбалансировать кардан самому в домашніх умовах цілком реально. Однак необхідно розуміти, що самостійно неможливо підібрати ідеальну масу противаги і місце його установки. Тому самостійний ремонт можливий лише в разі незначних вібрацій або як тимчасовий метод позбавлення від них. В ідеалі ж потрібно їхати на станцію техобслуговування, де вам збалансують кардан на спеціальному верстаті.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found