Вижимний підшипник зчеплення: принцип роботи, ознаки несправності та перевірка

Сьогодні найбільш поширені системи зчеплення з двома дисками - провідним, жорстко зчіплюються з колінчастим валом і веденим, передає крутний момент на КПП. Для перемикання передач або перекладу автомобіля на холостий хід потрібно роз'єднання дисків зчеплення, яке здійснюється за допомогою вичавного підшипника, відтягує ведений диск від ведучого.

Місцезнаходження вичавного підшипника

Це важливий елемент системи зчеплення, і одночасно одна з найбільш уразливих деталей. Вижимний підшипник зчеплення в процесі руху автомобіля знаходиться в стані спокою, включаючись в роботу тільки при перемиканні передач. Поломка такою дрібною запчастини гарантує неможливість подальшої експлуатації авто, так що міняти підшипник потрібно відразу ж при появі явних ознак його несправності.

Варто деталь від 300 до 1500 і більше рублів залежно від виробника і моделі автомобіля. Заміна підшипника на СТО обійдеться в 3000-7000 рублів, тому при наявності бажання, можливості і нормального комплекту автоінструментів є сенс зробити це самостійно і добре заощадити.

Види вижимні підшипників

Зараз поширені два типи вижимні підшипників:

  • роликові або кулькові - механічні вузли, передавальні зусилля на підшипник через жорстку зв'язку тяг;
  • гідравлічні - тут зусилля створюється гідравлікою, завдяки чому педаль зчеплення вичавлюється набагато легше.

Гідравлічний вижимний підшипник

Роликовий вижимний підшипник

Механічний вижимний підшипник зчеплення можна назвати деталлю з минулого, адже їм обладналися «Москвичі», «ВАЗи» та інші старі авто. На нових машинах, навіть бюджетних, застосовуються переважно гідравлічні системи. Хоча ряд вітчизняних виробляються зараз авто все ще комплектуються механікою, з метою здешевлення і спрощення.

Принцип дії

Завдання вичавного підшипника полягає в забезпеченні з'єднання і роз'єднання зчеплення при натисканні на педаль в салоні автомобіля. Принцип роботи деталі досить простий:

  • ведений диск натискним диском поджимается до маховика, за рахунок чого і забезпечується зчеплення;
  • тиск на натискний диск забезпечується диафрагменной пружиною, на внутрішні пелюстки якої і впливає вижимний підшипник зчеплення;
  • пересування підшипника, що ініціює роз'єднання дисків забезпечується вилкою зчеплення.

Вижимний підшипник в системі зчеплення автомобіля

Причини і ознаки поломки вичавного підшипника

Причиною поломки цієї деталі є нерівномірні навантаження на неї в момент, коли зчеплення вижато, і вона йде назад разом з веденим диском. З цієї причини довго утримувати педаль зчеплення при включеній передачі строго не рекомендується. В принципі, це надійна і довговічна деталь, а виходить з ладу вона найчастіше у автомобілістів-новачків.

Найголовніший симптоми зносу підшипника - поява легкого стуку при вичавлюванні педалі зчеплення . Якщо звук з'явився влітку, це майже гарантія прийдешніх проблем, якщо ж він прийшов разом з морозами, може мати місце елементарне зміна лінійних розмірів склянки підшипника через падіння температури на вулиці. Вижимний підшипник в більшості автомобілів володіє незаперечною перевагою - високою міцністю, тому навіть при появі шуму ви можете собі дозволити деякий час нічого не робити, а поспостерігати за тим, чи не посилюється він.

Як перевірити вижимний підшипник

Перевірка вичавного підшипника зчеплення проводиться на слух при вичавлюванні педалі, коли він в роботі (обертається). Залежно від стадії і характеру зносу (мала кількість мастила або пішла вироблення) звук буде відрізняться, він може як просто гудіти, так і шуміти або видавати інші неприємні звуки в районі коробки. Але не варто плутати ці звуки з тими, що можуть виникати коли педаль зчеплення навіть не вичавлені, оскільки така ознака буде вказувати на підшипник первинного валу.

Заміна вичавного підшипника зчеплення

Якщо підшипник все ж потрібно міняти, доведеться виконати наступну послідовність дій:

  • демонтаж КПП;
  • від'єднання від муфти решт пружинного фіксатора;
  • зняття з направляючої втулки підшипника;
  • від'єднання пружинного власника;
  • зняття підшипника з муфти і установка нової деталі.
Новий підшипник повинен максимально легко обертатися, навіть мінімальні натяжки і люфти неприпустимі.

Перед установкою деталі на направляючу втулку, їх поверхні необхідно щедро змастити консистентним мастилом.

На закінчення слід зазначити, що вижимні підшипники можуть без проблем служити до 150 000 кілометрів пробігу, проте часто їх доводиться міняти кожні 50 000 км через помилки водія і поганих доріг, що руйнують весь автомобіль, в тому числі і зчеплення.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found