Як влаштований замок запалювання автомобіля. Схема і елементи замку запалювання.

замок запалювання

Замок запалювання або вимикач запалювання - це основний коммутирующий компонент, який контролює подачу харчування до електричних систем, також запобігає розрядку акумулятора, коли автомобіль припаркований і знаходиться в спокійному стані.

Зміст статті:

 • Складові замку запалювання
 • Принцип роботи замку
 • Правила підключення замка
 • Поломки замку запалювання

Конструкція замка запалювання

Замок запалювання складається з двох частин:

 1. Механічна - циліндричний замок (личинка), він складається з циліндра, саме в нього вставляється ключ запалювання.
 2. Електрична - контактний вузол, складається з групи контактів, яка замикається певним алгоритмом при повороті ключа.

У ключі запалювання зазвичай встановлений циліндричний замок, який справляється одночасно з декількома завданнями, такими як: поворот контактного вузла і блокуванням рульового колеса. Для блокування використовує спеціальний запірний стержень, який при повороті ключа висувається з корпусу замку і потрапляє в спеціальний паз в рульовій колонці. Пристрій замка запалювання само по собі має просту конструкцію, зараз спробуємо розібрати всі її складові. Для більш наочного прикладу розглянемо, як влаштований замок запалювання:

схема замку запалювання

Деталі вимикача запалювання

 • а) тип KZ813;
 • б) тип 2108-3704005-40;
 1. Скоба.
 2. Корпус.
 3. Контактна частина.
 4. Облицювання.
 5. Замок.
 6. А - отвір для фіксуючого штифта.
 7. Б - фіксуючий штифт.

Личинка з'єднана з проводом і встановлена усередині широкої циліндричної пружини, при цьому один край прикріплюється до самої личинці, а інший вже безпосередньо до корпусу замка.С допомогою пружини замок може автоматично повертатися у вихідне положення після вмикання запалювання або після не успішною спроби запуску силового агрегату.

Поводок замка може не тільки повертати диск контактного вузла, але і фіксувати замок в потрібному положенні. Спеціально для цього поводок зроблений у вигляді широкого циліндра, в якому є радіальний канал, що проходить наскрізь. По обидва боки на каналі розташовані кульки, між ними і знаходиться пружина, за допомогою якої кулі заходять в лунки з внутрішньої сторони на корпусі замку, таким чином, забезпечуючи їх фіксацію.

контактна група

Так виглядає контактна група замка запалювання

Контактний вузол має дві основні частини , такі як: контактний диск, який може приводитися в рух і нерухома колодка з видимими контактами. На самому диску встановлені пластини, саме через них проходить струм після повороту ключа в замку запалювання. В основному на колодці розміщені до 6 і більше контактів, виходи у них, як правило, знаходяться на зворотному боці. На сьогоднішній день сучасні замки використовують контакти у вигляді пластин з одним роз'ємом.

Контактна група , в основному відповідає за запуск стартера, системи запалювання, контрольно-вимірювальні прилади, вона розташована в глибині корпусу замку. Провести перевірку її працездатності можна за допомогою спеціальної контрольної лампи. Але спочатку перед цим, фахівці рекомендують зробити перевірку на пошкодження кабелів, які йдуть до замку, якщо будуть виявлені такі, то місця пошкодження буде потрібно ізолювати стрічкою.

Електрична схема замку запалювання ВАЗ 2109

Електрична схема замку запалювання ВАЗ 2109

Як працює замок запалювання

Важливим механізмом в автомобілі є замок запалювання, принцип роботи якого будемо розглядати далі в статті.

Принцип роботи замка запалювання

Система роботи замка досить проста, тому зараз розглянемо основні завдання, з якими може він впоратися:

 1. Можливість підключати та відключати електричну систему харчування автомобіля до акумулятора, в свою чергу після запуску двигуна проводити підключення до генератора.
 2. Можливість підключати та відключати систему запалювання двигуна до джерела живлення.
 3. Коли проводиться запуск двигуна, то замок запалювання може на невеликий проміжок часу включити стартер.
 4. Забезпечує роботу таких приладів при відключеному двигуні , як: магнітола і сигналізація.
 5. Деякі функції замка запалювання можна використовувати як засіб проти викрадення , наприклад, можливість ставити блокування на рульове колесо, коли двигун в спокійному стані.

Замки запалювання можуть мати від двох до чотирьох положень перемикання. Залежно від того в якому становищі знаходиться ключ запалювання в авто, ви зможете визначити які системи харчування працюють в той чи інший момент. Ключ в автомобілі можна витягнути тільки в одному положенні, коли всі споживачі харчування в відключеному стані. Щоб мати більш детальне уявлення про роботу замка запалювання потрібно ознайомитися з його схемою:

принцип роботи замка запалювання

Схема роботи замка запалювання

В яких положеннях може працювати замок запалювання

 1. "Виключено" . В автомобілях вітчизняного виробника це положенні відображається як «0», але на деяких давніших зразках положення мало значення «I». На сьогоднішній день в удосконалених автомобілях ця мітка взагалі не відображається на замку.
 2. «Включено» або «Запалювання» - на автомобілях вітчизняного виробництва зустрічаються такі позначення: «I» і «II», в новіших модифікаціях це «ON» або «3».
 3. «Стартер» - вітчизняні авто «II» або «III», в нових авто - «START» або «4».
 4. «Блокування» або «Стоянка» - старі автомобілі позначені «III» або «IV», іноземні авто «LOCK» або «0».
 5. «Додаткове обладнання» - вітчизняні замки не мають такого становища, іноземні версії авто позначені: «Ас» або «2».Схема положень замку запалювання

  Схема положень замку запалювання

Коли вставляється ключ в замок і провертається за годинниковою стрілкою, тобто переходить з «Блокування» в положення «Включено» ( «ON»), тоді і включаються всі основні електричні ланцюги автомобіля, такі як: освітлення, склоочисник, обігрівач і інші. Іноземні авто влаштовані трохи по іншому, у них відразу перед становищем «ON» стоїть «Ас», таким чином додатково ще запускається магнітола, прикурювач і світло в салоні. Якщо ключ провернути ще за годинниковою стрілкою, то замок перейде в стан «Стартер», в цей момент має підключитися реле і заведеться. Це положення не може бути зафіксовано, тому що сам ключ утримує водій. Після успішного запуску мотора ключ повертається у вихідне положення «Запалювання» - «ON» і вже в цьому стані ключ фіксується в одному положенні до повної зупинки мотора.Якщо ж необхідно заглушити мотор, то в такому випадку ключ просто переводиться в положення "Виключено", тоді все ланцюга харчування відключаються і двигун зупиняється.

Схема роботи ключа в замку запалювання

Схема роботи ключа в замку запалювання

В автомобілях з дизельними двигунами відбувається включення клапана з перекриває подачею палива і заслінкою, яка закриває подачу повітря, в результаті всіх цих дій електронний блок керуючий двигуном зупиняє свою роботу.

Коли двигун вже повністю зупинений, то ключ можна перемикати в положення «Блокування» - «LOCK» після чого кермо ставати нерухомим. В іноземних автомобілях в положенні «LOCK» відключаються всі електричні ланцюги і блокується кермо, автомобілі з автоматичною коробкою передач ще додатково блокують селектор, який знаходиться в положенні «P».

схема проводки замку запалювання

Схема проводки замку запалювання ВАЗ 2101

Як правильно підключити замок запалювання

Якщо дроти зібрані в одну фішку, то підключення замка не складе ніяких труднощів, просто потрібно встановити її на контакти.

Якщо дроти підключаються окремо, то потрібно звернути увагу на схему:

 • клема 50 - червоний провід, за допомогою нього працює стартер;
 • клема 15 - синій з чорною смугою, відповідає за обігрів салону, запалювання й інші прилади;
 • клема 30 - рожевий дріт;
 • клема 30/1 - коричневий;
 • INT - чорний провід відповідає за габарити і фари.
схема підключення проводів

Схема підключення проводів

Якщо вироблено підключення проводки, то все потрібно зібрати і приєднати клему до АКБ і перевірити працездатність. Спочатку необхідно перевірити, чи є у всіх електроприладів харчування від замка, після вже роботу самого стартера. У тому випадку, якщо виявлені якісь несправності , потрібно ще раз провести перевірку на правильність приєднання проводів , тому, що саме від цього буде залежати робота всіх приладів в автомобілі після повороту ключа. Далі ви можете ознайомитися зі схемою проводки замку запалювання.

На сьогоднішній день відомо два види системи запалювання :

 1. Батарейна , як правило, з автономним джерелом живлення, з його допомогою можна включати побутові електроприлади не запускаючи двигун.
 2. Генераторна , можна використовувати електричні прилади тільки після запуску двигуна, тобто після того як запуститися електричний струм.
Коли автомобіль знаходиться на батарейному запалюванні, то можна включати фари, світло всередині салону і використовувати всі електричні прилади.

Як працює контактна група

Контактна група в автомобілі призначена для того, щоб з'єднувати всі електричні ланцюги автомобіля і групувати їх.

Що таке контактна група? Контактна група замка запалювання - це основний вузол, який забезпечує подачу напруги від джерел живлення до споживачів, шляхом замикання необхідних контактів в потрібному порядку.

Коли водій повертає ключ запалювання, то відбувається замикання електричного кола від клеми «мінус», яка розташована на акумуляторі до індукційної котушці запалювання. Електричний струм від системи проводів йде до замку запалювання, проходить контакти на ньому, після чого направляється до індукційної котушці і повертається до клеми «плюс». Котушка забезпечує високою напругою свічку запалювання, через яку подається струм, далі ключ замикає контакти ланцюга запалювання, після чого і відбувається запуск двигуна. Після того, як контакти замкнулися один з одним за допомогою контактної групи, ключ у замку необхідно повернути на кілька положень. Після цього в положенні А, коли ланцюг від джерела живлення розподілить напруга, всі споживачі електричного струму запустяться.

Ось так ось працює контактна група замка запалювання.

Що може статися з замком запалювання

Найчастіше поламатися може сам замок запалювання, контактна група або запірний механізм . Кожна поломка має свої відмінності:

 • Якщо при вставлянні ключа в личинку ви помітили, якісь труднощі при вході , або ж серцевина не досить добре провертається, то слід зробити висновок, про те, що замок став несправним .
 • Якщо ви не можете розблокувати рульовий вал в першому положенні, - поломка в запірному механізмі .
 • Якщо в замку не спостерігаються проблеми, але при цьому запалювання не включається або ж навпаки відбувається включення, але стартер не працює, то значить, що несправність потрібно шукати в самій контактній групі .
 • Якщо вийшла з ладу личинка , то необхідна повна заміна замку , якщо поламався контактний вузол, то можлива його заміна без личинки. Хоча на сьогоднішній день набагато краще і набагато дешевше повністю зробити заміну, ніж ремонтувати старий замок запалювання.

В результаті всього вищесказаного хотілося б сказати, що замок запалювання це одна з найнадійніших деталей в автомобілі, але і вона має властивість ламатися. Найчастіші поломки, які можна зустріти, це заїдання личинки або взагалі її знос, корозія контактів або ж механічні пошкодження в контактному вузлі. За всіма цими деталями потрібен дбайливий догляд і своєчасна діагностика , щоб уникнути серйозних несправностей. А якщо вже і не вдалося «перехитрити долю», то щоб впоратися з його ремонтом самостійно потрібно обов'язково знати пристрій замка запалювання і принцип його роботи.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found