Визначаємо який хрумтить ШРУС (внутрішній або зовнішній). Дізнайтеся чому і як усунути хрест гранати

Коли при повороті хрумтить ШРУС (шарнір рівних кутових швидкостей), багато автолюбителів не знають, як виконати діагностику проблемного вузла, і які дії робити в подальшому. Найважливіше в даному випадку - з'ясувати, який ШРУС хрумтить , адже в передньопривідних автомобілях є аж чотири "гранати", як в народі називають цей вузол. Також важливо розуміти, саме ШРУС чи є джерелом неприємних звуків або інша деталь підвіски автомобіля. Далі ми спробуємо систематизувати інформацію і пролити світло на питання діагностики та ремонту шарнір рівних кутових швидкостей машини.

Що ми обговоримо:

 • Як знайти хрусткий ШРУС
 • Хрускіт зовнішнього ШРУСа
 • Хрускіт внутрішнього ШРУСа
 • Універсальний метод пошуку
 • Причини хрускоту ШРУС
 • Наслідки хрускоту ШРУС
 • Як відновити ШРУС

Види і конструкція ШРУСов

Перш ніж ми перейдемо безпосередньо до опису ознак і причин, що вказують на проблеми зі Шрусамі, потрібно з'ясувати, для чого вони потрібні і які бувають. Так вам простіше буде зрозуміти, як надалі проводити їх діагностику і ремонт.

Розташування ШРУСов

Види і розташування ШРУСов

Завдання будь-якого шарнір рівних кутових швидкостей полягає в передачі крутного моменту між півосями за умови, що вони перебувають під різними кутами в різний час. ШРУСи використовуються в передньопривідних і повнопривідних машинах, забезпечуючи можливість повороту переднього колеса і його обертання під навантаженням. Існує кілька видів шарнірів, проте ми не будемо детально зупинятися на цьому. Важливо знати, що, в основному, їх ділять на внутрішні і зовнішні .На будь-якому переднеприводном автомобілі встановлено всього чотири ШРУСа- два внутрішніх і два зовнішніх, попарно на кожному передньому колесі. Завдання внутрішнього - передача крутного моменту від коробки передач на вал. Завдання зовнішнього - передача крутного моменту від внутрішнього шарніра безпосередньо на колесо.

Внутрішній ШРУС складається з зовнішнього корпусу ( "склянки") і вставленого в нього тріпода - набору голчастих підшипників, що працюють в трьох площинах. Основний вал (з боку "склянки") вставляється в коробку передач, а в трипод вставляється інша піввісь, на яку і передається крутний момент. Тобто, конструкція внутрішнього ШРУСа нескладна, і як правило, проблеми з ним виникають нечасто. Єдиним обов'язковою умовою нормальної роботи шарніра (це стосується і зовнішньої "гранати") є наявність усередині нього мастила і цілісність пильовика. Про вибір мастила ви можете почитати в окремій статті.

Внутрішній і зовнішній ШРУС

Внутрішній і зовнішній ШРУС в парі

Зовнішній ШРУС - більш складна і тендітна конструкція. З одного боку він з'єднується з внутрішнім шарніром через піввісь, а інший - безпосередньо з маточиною за допомогою власного вала зі шліцами. В основі конструкції зовнішнього шарніра лежить сепаратор з кульками . Він може обертатися в заданих конструкцією діапазонах кутів. Саме кульковий механізм найчастіше буває причиною того, чому хрумтить ШРУС. На корпус зовнішньої "гранати" надівається пильовик, який надійно захищає нутрощі від попадання в нього пилу і бруду. Від цього безпосередньо залежить нормальна робота пристрою, і за статистикою, саме порваний пильовик є першопричиною повного або часткового виходу цього механізму з ладу.

Щоб продовжити термін експлуатації зовнішнього ШРУСа необхідно дотримуватися двох нескладних правил: регулярно перевіряти цілісність пильовика і наявності достатньої кількості мастила в ньому, а також намагайтеся не "газувати" при сильно вивернутих колесах, так як при цьому шарнір відчуває максимальні навантаження, що призводить до його надмірного зносу.

Робота зовнішнього ШРУСа

Пам'ятайте, що будь-який шарнір рівних кутових швидкостей відчуває тим більші навантаження, ніж під великим кутом працюють дві його півосі. Якщо вони знаходяться паралельно один одному, то навантаження на вузол мінімальна, відповідно, при максимальному куті буде максимальною і навантаження. Саме завдяки цій властивості можна визначити несправний шарнір, про що ми і поговоримо далі.

Як визначити хрусткий ШРУС

З'ясувати, яка "граната" хрумтить, досить просто. Насамперед, необхідно розуміти, що характерний хрускіт або поскрипування на поворотах видає зовнішній ШРУС. Внутрішній шарнір може видавати постукування на прямій дорозі. Алгоритмів діагностики торкнемося трохи нижче.

Хрускіт зовнішнього ШРУСа зазвичай виникає, коли водій повертає з повністю або сильно вивернутими колесами (в свою сторону). Особливо це добре чутно, якщо в цей час ще й "піддати газу". У цей момент шарнір відчуває максимальні або наближені до цього навантаження і в разі, якщо він несправний, то і виникають згадані звуки. Зовні це може виявлятися тим, що буде відчуватися "віддача" в кермо при поворотах.

Що стосується внутрішніх ШРУСов , то їх поломку діагностувати складніше. Зазвичай з них виходить аналогічний звук при русі по нерівній дорозі, причому чим в більш глибокі ями потрапляє колесо - тим більші навантаження відчуває шарнір, відповідно, він сильніше хрумтить. У деяких випадках несправність внутрішнього ШРУСа діагностується по вібрації і "посмикуванні" машини при прискоренні і на високій швидкості (близько 100 км / год і більше). Навіть при русі по прямій і рівній дорозі (симптоми нагадують ситуацію, коли НЕ збалансовані колеса).

Далі перейдемо до відповіді на питання як визначити який ШРУС хрумтить, внутрішній або зовнішній. Існують різні алгоритми перевірки. Почнемо з зовнішніх шарнірів.

Визначення хрускоту від зовнішнього ШРУСа

Конструкція зовнішнього ШРУС

Конструкція зовнішнього ШРУС

Необхідно вибрати рівну площадку, на якій можна було б поїздити на машині. Виверніть колеса в одну зі сторін до упора і різко руште. Цим ви забезпечите велике навантаження шарниру, і якщо він несправний, то ви почуєте знайомий звук. До речі, слухати його можна самостійно (при відкритих вікнах) або з помічником, щоб він знаходився під час руху машини біля колеса. Другий випадок особливо хороший для діагностики правих ШРУСов, оскільки звук звідти доходить до водія гірше. Втім, подібні процедури можна проводити і на дорозі або в "польових умовах", щоб не морочитися і не шукати додаткове місце для тестів.

При повороті машини вліво буде хрустіти правий зовнішній ШРУС , а при повороті вправо - лівий . Це обумовлено тим, що в цей момент відповідні шарніри є найбільш навантаженими, оскільки на них переноситься велика частина маси машини за умови створення значної крутного моменту. А чим більше навантаження - тим голосніше звук. Однак в окремих випадках буває і навпаки. Тому бажано слухати, з якого боку виходить шум, зовні машини,

Як хрумтить внутрішній ШРУС

Конструкція внутрішнього ШРУС

Конструкція внутрішнього ШРУС

Внутрішні шарніри діагностуються інакше. Щоб визначити який ШРУС несправний, лівий або правий, потрібно знайти пряму дорогу зі значними вибоїнами і проїхатися по ній. Якщо шарнір поламаний - він "застукає".

Наведемо ще один цікавий метод визначення як хрумтить внутрішній ШРУС, що полягає в тому, щоб не вивішувати колеса, а значно погіршити задню частину машини (насадити багато людей, завантажити багажник), тобто, зробити так, щоб перед машини піднявся, а вісь внутрішнього ШРУСа якомога більше зігнулася. Якщо в такому положенні ви почуєте хрускіт в русі, то це є одним з ознак несправності згаданого вузла.

При стандартній експлуатації машини не рекомендується постійно їздити з високо піднятим передом машини, тобто, не завантажуйте сильно задню частину автомобіля. Слідкуйте за пружинами амортизатора, проставкамі.

Універсальний метод діагностики

Діагностика несправності внутрішнього ШРУСа

Представляємо вам алгоритм іншого, універсального, варіанти, як дізнатися яка "граната" хрумтить. Діяти потрібно в такій послідовності:

 • Поставити колеса машини рівно.
 • Вивісити одне з передніх коліс за допомогою домкрата.
 • Поставити машину на ручне гальмо і нейтральну передачу.
 • Запустити двигун, вичавити зчеплення, включити першу передачу і повільно відпустити зчеплення, тобто "рушити" (в результаті вивішене колесо почне обертатися).
 • Повільно натискати на педаль гальма, створюючи природну навантаження шарниру. Якщо несправна одна з внутрішніх "гранат", то в цей час ви почуєте знайомі стуки з лівого або правого боку. Якщо ж внутрішні ШРУСи в порядку, то машина почне просто глухнути.
 • Вивернути кермо до упору вліво. Повільно натиснути на педаль гальма. Якщо несправна внутрішня "граната" - вона продовжить свій стукіт. Якщо несправний ще і зовнішній лівий ШРУС, то додасться звук і від нього.
 • Вивернути кермо до упору вправо. Провести аналогічні процедури. Якщо виникне стукіт при викручені кермі вправо - значить, несправний правий зовнішній шарнір.
 • Не забудьте встановити нейтральну передачу, заглушити двигун і дочекатися повної зупинки колеса до того, як опустіть його на землю.
При вивішуванні коліс і діагностиці ШРУСов дотримуйтесь правил безпеки, зокрема, не забудьте поставити машину на ручне гальмо, а краще скористайтеся упори.

Чому починає хрустіти ШРУС

Шарніри рівних кутових швидкостей, як внутрішні, так і зовнішні - досить надійні механізми, і при належному догляді термін їх експлуатації обчислюється роками. У деяких випадках його можна порівняти навіть з терміном експлуатації всього автомобіля. Однак ця обставина безпосередньо залежить від догляду і умов експлуатації ШРУСов.

Одна з причин, чому шарніри виходять з ладу раніше встановленого терміну - агресивний стиль водіння і / або погане дорожнє покриття, за якими їздить машина. Як зазначалося вище, ШРУСи відчувають максимальне навантаження при крутих поворотах і великому моменті з боку двигуна (простіше кажучи, коли водій входить в поворот "з газом"). Що стосується поганих доріг, то вони здатні зашкодити не тільки підвіску машини, але і ШРУС, оскільки тут створюється аналогічна ситуація. Наприклад, водій додає прискорення машині через ШРУС, а в цей час колесо значно коливається у вертикальній площині. Відповідно, при таких умовах шарнір також відчуває підвищене навантаження.

Пошкодження пильовика ШРУС

Порваний пильовик ШРУС і мастило, розбризкана з нього

Друга причина, чому починає хрустіти ШРУС - пошкодження його пильовика . Особливо це актуально для зовнішнього ШРУСа, оскільки він знаходиться в безпосередній близькості до колеса, відповідно, на його корпус потрапляє значна кількість пилу і бруду. Під пилюжником знаходиться мастило, яка при попаданні в неї вологи і бруду відразу ж перетворюється в абразивний склад, який починається руйнувати поверхні внутрішніх вузлів шарніра. Цього ні в якому разі не можна допускати. Потрібно регулярно перевіряти стан пильовика на оглядовій ямі, а також наявність мастила в ньому. Також перевіряйте чи немає мастила на колісних дисках і близько розташованих до нього деталях, адже найчастіше при порваному пильовику вона просто забризкується на згадані поверхні.

Третя причина, через що хрумтить "граната" при повороті - це природний знос її внутрішніх вузлів при нормальних умовах експлуатації. Особливо це актуально для дешевих китайських або вітчизняних ШРУСов. Якщо механізм зроблений з "сирого" або неякісного металу, то термін експлуатації такого вузла буде нетривалим. У зовнішньому шарнірі в місці зіткнення кульок і обойми поступово починає з'являтися вироблення. Внаслідок цього, перекочування позначених кульок відбувається дуже вільно, по канавках, які мають більший діаметр, ніж самі кульки. Таке перекочування і сприймається людським вухом як своєрідний хрускіт.

Виявлення люфту на ШРУС

Додатковим ознакою часткового виходу ШРУСа з ладу є поява люфту на валу або піввісь. Виявити його досить легко, загнавши на машину на оглядову яму і посмикав рукою соотв деталі.

Наслідки хрускоту ШРУСа

Чи можна їздити при хрускіт ШРУСа? Все залежить від ступеня його зношеності. На початковій стадії поломки їздити можна, проте небажано , оскільки експлуатація вузла веде до ще більших пошкоджень. Тому чим раніше ви спробуєте відремонтувати шарнір, тим, по-перше, це вам дешевше обійдеться (можливо все обійдеться заміною мастила), а по-друге, ви не будете піддавати ризику життя і здоров'я ваше і ваших пасажирів, що знаходяться в автомобілі.

Отже, наслідками того що хрумтить ШРУС, може бути:

 • Заклинювання . Тобто, ШРУС перестане обертатися. Особливо це небезпечно на швидкості, оскільки ви ризикуєте втратити контроль над машиною, що може бути смертельно небезпечно. Можна спробувати розклинити шарнір, проте кращим рішенням буде його заміна.
 • Розлом обойми . Якщо говорити конкретно про зовнішньої гранаті, то коли йде справа до клину, обойма просто ламається, розлітаються кульки, а далі наслідки непередбачувані.
 • Розрив вала або піввісь . В цьому випадку коробка передач буде крутити лише позначені деталі, проте зі зрозумілих причин зараз не буде передаватися на провідне колесо. Це самий крайній випадок, і подальший рух машини можливо лише на буксирі або евакуаторі. Природно, що єдиним вірним рішенням у даному випадку буде лише заміна ШРУСа. І вам пощастить, якщо доведеться міняти тільки безпосередньо шарнір. Адже існує ризик, що в процесі цієї аварії будуть пошкоджені знаходяться поруч інші деталі.

У найгіршому разі ШРУС може заклинити або обірвати, що призведе до аварійної ситуації на дорозі. Коли таке станеться на швидкості - це загрожує серйозними наслідками! Тому, якщо ви почули, що на вашому автомобілі хрумтить "граната" з будь-якого боку - як можна швидше проведіть діагностику (самостійно або на СТО) і виконайте ремонт або заміну шарніра.

Як відремонтувати ШРУС

Пошкодження внутрішніх деталей шарніра найчастіше веде до повної заміни механізму. Однак це трапляється лише при значному зносі. У більшості ж випадків рекомендується просто замінити мастило ШРУСа і пильовик. Цього буває достатньо для того, щоб позбутися від надокучливого звуку, і полегшити деталей їх взаємодія.

Тому в разі появи стукають або клацали звуків на одному з чотирьох ШРУСов (будемо вважати, що ви вже з'ясували, на якому саме) необхідно виконати наступні дії:

Заміна внутрішнього ШРУС

Нове міністерство внутрішніх справ ШРУС

 • Загнати машину на оглядову яму з тим, щоб перевірити цілісність пильовиків і наявності бризгов мастила з-під них на близько розташованих поверхнях.
 • Якщо на пильовику або інших деталях видно сліди мастила, необхідно демонтувати ШРУС. Далі розібрати його, зняти пильовик, промити внутрішні деталі і поверхні, поміняти мастило і пильовик.
 • Якщо ж в процесі ревізії ви знайдете значні люфти і / або пошкодження робочих поверхонь деталей, то можна спробувати відшліфувати їх. Однак, як показує практика, ця процедура малоефективна, оскільки значну вироблення ви не усунете нічим. Тому кращою рекомендацією буде повна заміна ШРУСа .

Заміну мастила і пильовика можна провести самостійно, так як процедура нескладна. Головне, при розбиранні не забути промити всі внутрішні деталі і поверхні бензином, розчинником або інший чистить рідиною. І лише потім закладати нову мастило. Однак якщо ви робите демонтаж і заміну мастила вперше, то краще, щоб з вами був більш досвідчений автовласник або майстер. Або щоб процедуру виконав він, і показав вам її алгоритм. Надалі ви без праці впораєтеся з подібною роботою.

Прийміть за правило наступне твердження - при заміні в автомобілі будь-яких парних вузлів необхідно проводити заміну відразу обох механізмів. Крім цього, купувати рекомендується також однакові шарніри для заміни (одного виробника і марки).

висновок

Шарніри рівних кутових швидкостей - надійні і довговічні механізми. Однак в процесі експлуатації необхідно постійно стежити за їхнім станом з тим, щоб вчасно визначити, який ШРУС хрумтить або видає інші неприємні звуки. Адже це вказує на несправності в його роботі. Поломка шарніра на початковому етапі не є критичною . З хрестом можна проїхати не одну сотню і навіть тисячу кілометрів. Однак слід пам'ятати, що чим раніше ви справите ремонт або заміну ШРУСа, тим дешевше вам це обійдеться. Крім цього, не забувайте про безпеку. Не доводьте стан шарніра до критичного, Оскільки це загрожує вам виникненням серйозної аварійної ситуації, особливо на великій швидкості. Сподіваємося, що наведена вище інформація допомогла вам розібратися що ж робити при хрускіт ШРУСа і точно визначити, який із них несправний.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found