Чому кипить тосол і чим небезпечна заливка підробленої рідини

Поганий тосол кипить і замерзає раніше покладеного і здатний значно нашкодити елементів системи охолодження автомобіля. Зокрема, привести до корозії внутрішніх поверхонь радіатора, трубок, крильчатки водяного насоса, блоку циліндрів, псування гумових з'єднань системи. Через це функціонування перерахованих вузлів погіршується, а їх ресурс значно скорочується аж до повного виходу з ладу. Інша неприємність, до якої може привести використання підробленого тосола, полягає в тому, що охолоджуюча рідина в морозну погоду швидко кристалізується (наприклад, при -5 ° С замість покладених -40 ° С ... -30 ° С) або навпаки швидко закипає (наприклад, при температурі + 80 ° ... + 90 ° С). Таким чином, покупка якісного тосола убезпечить автовласника від виникнення перелічених вище проблем.

Ви дізнаєтеся:

 • Який тосол вважається якісним
 • Ознаки того що залитий поганий антифриз
 • Всі наслідки використання підробки
 • Як визначити якісний тосол чи ні
 • Як придбати якісну охолоджуючу рідину
 • Рецепт як зробити ОЖ

поганий тосол

Яким повинен бути антифриз

Для початку необхідно розібратися з питанням про те, якою має бути охолоджуюча рідина, температура кипіння тосола і його інші характеристики. Це дасть можливість автовласникові порівняти підробку тосола з оригіналом. Існує державний стандарт ГОСТ 28084-89, розроблений ще в 1989 році, але актуальний досі, в якому чітко прописуються технічні характеристики тосола.

Тосол або антифриз?

Багато хто вважає що ТОСОЛ або Антифриз не можуть застосовуватися в одній і тій же машині, що, треба заливати антифриз в якості охолодження. Так що ж краще вибрати і в чому різниця розберемося детально

Детальніше

Дані з державного стандарту наведені в таблиці.

найменування показника Норма по ГОСТ 28084-89
Зовнішній вигляд Прозора однорідна забарвлена ​​рідина без механічних домішок
Щільність, г / см³, при + 20 ° С, в межах 1,065-1,085
Температура початку кристалізації, ° С, не вище мінус 40
Фракційні дані: - температура початку перегонки, ° С, не нижче-масова частка рідини, що переганяється до досягнення температури 150 ° С,%, не більше 100
50
Корозійний вплив на метали, г / м² добу, не більше: - мідь, латунь, сталь, чавун, алюміній припій 0,1
0,2
Піноутворюваність: - обсяг піни, см³, що не більше- стійкість піни, с, не більше 30
3
Набухання гум,%, не більше 5
Водневий показник (рН), в межах 7,5-11,0
Лужність, см³, не менше 10

Цікавою особливістю тосола є той факт, що є можливість знизити температуру його замерзання . Зокрема, це актуально для арктичних районів, де температура може опускати до -60 ° С і навіть нижче. Мова йде про співвідношення етиленгліколю і води в охолоджуючої рідини. До речі, таким чином можна перевірити оригінальність антифризу, однак про це мова піде нижче.

Залежність концентрації етиленгліколю від температури кристалізації антифризу
Концентрація етиленгліколю,% Щільність антифризу, г / см³ Температура кристалізації, ° С
97,8 1,112 -20
93,0 1,110 -30
85,4 1,104 -40
78,4 1,098 -50
72,1 1,092 -60
65,3 1,086 -65
63,1 1,083 -60
58,0 1,078 -50
52,6 1,071 -40
45,6 1,063 -30
36,4 1,051 -20
26,4 1,034 -10

Завжди звертайте увагу на дату виготовлення тосола. Термін його гарантійного зберігання становить не більше п'яти років (хоча до 1992 року аналогічний термін був лише 3 роки, тому все ж рекомендується купувати більш «свіжий» продукт).

температура кипіння тосола

Раніше було дві типові марки тосола А-40 (синій) і А-65 (червоний). Температура їх кристалізації становить відповідно -40 ° С і -65 ° С. Природно, що А-40 був більш поширений. Зараз же вибір набагато більше і колірна гамма ширше, але це ніяк не впливає на температуру замерзання або кипіння.

Що стосується температури кипіння тосола, то вона залежить від двох чинників - змісту концентрату в антифризі (у відсотках) і щільності антифризу при температурі + 20 ° С (хоча це дві взаємозалежних величини). Точну інформацію про температурах замерзання і кипіння антифризу ви можете подивитися на наведеному графіку. Варто відзначити, що багато популярних і не дуже виробники охолоджуючих рідин в даний час дотримуються щільності 1,071 г / см³ . Це значення відповідає температурі замерзання -35 ° С, а температура закипання тосола при цьому становить близько + 106 ° С.

Зверніть увагу на цікавий факт, відомий зі шкільного курсу термодинаміки. Так, при підвищеному тиску в системі температура кипіння рідини зростає, а кристалізації - зменшується . Відповідно, щоб тосол залишався у вигляді рідини і в повній мірі відводив тепло від силового агрегату, необхідно підтримувати систему охолодження в герметичному состояніі.Еслі цього не буде, наприклад пропускає клапан кришки, то навіть якісний тосол кипить, не кажучи вже про підробленому!

Ознаки підробленого тосола

Якщо у вас з'явилися підозри на те, що ви купили неякісний тосол, то їх можна підкріпити такими ознаками:

 1. При незначному морозі (близько -15 ° С ... 10 ° С) на внутрішній стороні горловини розширювального бачка системи охолодження утворюється желеподібна маса. У деяких випадках при цьому випадає осад, і навіть може включитися охолоджуючий вентилятор. Перераховані ознаки вказують або на неякісний антифриз, який швидко втратив свої властивості, або на те, що його давно пора міняти.
 2. Антифриз швидко поміняв свій колір на темний (коричневий, бурий, «іржавий»). Тут справедливі аналогічні міркування. Рідина втратила свої властивості через неякісне складу або вже від старості.
 3. Закипає тосол в розширювальному бачку. Це є прямим наслідком того, що температурна точка його кипіння знаходиться набагато нижче повинна бути за ГОСТом.
 4. Поява піни в системі охолодження. Утворення піни викликано фізичним явищем під назвою кавітація (утворення бульбашок в рідині, температура якої близька до кипіння). Кавітація небезпечна тим, що з часом вона дуже шкодить металу, буквально по частинкам руйнуючи його (так зване кавітаційне викришування металу).
 5. Регулярний перегрів двигуна навіть при незначних навантаженнях. Про це буде сигналізувати відповідна лампочка на приладовій панелі. При цьому можлива втрата потужності двигуна і підвищена витрата пального.
 6. Якщо в поганому неякісному тосоле багато води, то водяна пара буде труїти з-під кришки розширювального бачка. При цьому запаху нафтопродуктів не буде.
 7. Тосол з великою кількістю води не має запаху і має водяну консистенцію (якісний його склад трохи схожий на мило і віддає солодким смаком). Це можна спробувати на дотик або уважно вивчивши його патьоки.

Пам'ятайте, що перераховані тут ознаки неякісного антифризу також можуть бути результатом поломок деяких інших механізмів і вузлів автомобіля. Тому також перевіряйте і їх.

Наслідки використання поганого тосола

Використовувати неякісний і / або просто підроблений антифриз категорично не рекомендується. Це може привести до таких сумних наслідків:

Наслідки заливки поганого тосола

 1. Поява тріщин в елементах системи охолодження (трубки, патрубки, радіатор) внаслідок того, що охолоджуюча рідина замерзає при температурі, коли ще не має замерзати.
 2. Кислоти, які використовуються в підроблених антифризах замість етиленгліколю, роз'їдають внутрішню поверхню не тільки елементів системи охолодження, але і безпосередньо двигуна. А це природним чином призводить до зменшення терміну їх експлуатації.
 3. При тривалому знаходженні неякісного тосола в системі охолодження можливі ситуації, коли рідина проїла тріщини або дірку в гумових і навіть металевих елементах системи. Природно, що це призведе до витоку антифризу і непрацездатності охолоджуючої системи. У свою чергу виникає ризик виходу з ладу двигуна цілком з подальшими дорогими ремонтами.
 4. У складі деяких підроблених антифризів є метанол. Він не тільки шкідливий для внутрішньої поверхні елементів системи охолодження, але і просто пожароопасен! Отже, існує ризик його займання при значному підвищенні температури, особливо в літній період.
 5. Забруднення внутрішньої поверхні радіатора, що призводить до зниження його ефективності, а також зниження робочого ресурсу.
 6. Через те, що система охолодження забивається зсередини, водяна помпа, насос перегоняющий охолоджуючу рідину, працює з підвищеною віддачею. Це також погано позначається на ній, через що насос може передчасно вийти з ладу.
 7. Навіть в невеликі морози, коли антифриз повністю не замерзає, з нього згодом виділяється вода, яка поступово роз'їдає внутрішні поверхні радіатора і патрубків системи охолодження. Це крім усього іншого може привести і до виходу з ладу термостата і салонної грубки.

Таким чином, наслідки використання підробки можуть бути дуже сумними, а виконуються після цього ремонти дорогими. Тому при виявленні факту, коли в систему вже залитий неякісна охолоджуюча рідина, не потрібно пробувати долити новий антифриз до вже існуючого. Замість цього необхідно промити систему охолодження і залити якісну рідину.

Як визначити якість антифризу

Багатьох автолюбителів цікавить питання про те, як визначити що тосол поганий? Для перевірки охолоджуючої рідини на предмет якості можна скористатися такими способами:

Перевірка щільності тосола ареометром

 • перевірити щільність;
 • дізнатися кислотність лакмусовим папером;
 • провести тестову заморозку;
 • дізнатися температуру закипання;
 • на запах;
 • перевірити спочатку герметичність упаковки.

Один з найпопулярніших способів перевірки тосола - виявлення його щільності . Робиться це за допомогою спеціального приладу - ареометра. Однак варто зазначити, що метод не дає 100% гарантії правильного результату. Справа в тому, що недобросовісні виробники контрафакту також знають про цей метод перевірки, і штучно підганяють значення щільності під потрібні параметри. Робиться це за допомогою кислот, цукру або солей. Вони використовуються замість зазначених вище етиленгліколю або пропіленгліколю.

Цікаво, що в таких випадках технічні параметри рідини в перший час будуть відповідати оригінальним. Однак вже через один-два тижні (а може і раніше) ці властивості будуть втрачені, а охолоджуюча рідина буде замерзати при негативних температурах, рано закипати в робочому режимі двигуна і просто «вбивати» систему охолодження і двигун.

Як виміряти щільність антифризу за допомогою ареометра

Непоганий варіант перевірки за допомогою лакмусового папірця . Як відомо, вона може змінювати свій колір від рожевого (малий рівень pH) до синього (високий рівень pH). Оптимальним варіантом буде фарбування лакмусового папірця в зелений колір. Це сигналізує про те, що кислотно-лужний баланс антифризу знаходиться в межах норми, а саме від 7 до 9. В іншому випадку (якщо колір рожевий або синій) від покупки краще утриматися.

Ще один цікавий експеримент можна провести за допомогою соди . В деякі дешеві антифризи додають кислоту, в тому числі, сірчану. Відповідно, якщо в пробний невеликий обсяг кинути кілька соди, то станеться бурхлива нетривала реакція з виділенням газу (бульбашок на поверхні рідини) і осаду. Якщо ви стали свідками такого явища, значить, в складі тосола є кислота, а від такої охолоджуючої рідини краще відмовитися.

Такий простий метод діагностики дозволяє виявити підроблені антифризи, засновані на дешевих кислотах, яких серед підробок переважна більшість.

Перевірка тосола лакмусовим папірцем

Ще один варіант перевірки охолоджуючої рідини - пробне заморожування невеликого її кількості (налити в банку або пляшку). Однак для цього необхідно мати в доступності потужну морозильну камеру, здатну опустити температуру повітря до -40 ° С ... -35 ° С. Можна використовувати і традиційні морозильні камери побутових холодильників (вони видають приблизно -20 ° С ... -15 ° С), але при цьому необхідно трохи розбавити антифриз відповідно до наведених вище таблицею і графіком. Але в самому простому випадку можна просто антифриз покласти в морозилку при температурі -20 ° С і нижче (накрутити на кілька годин мінімально допустиму температуру в ній, наприклад, до -24 ° С, проте не забудьте потім повернути її в початкове положення!). Якщо антифриз є відвертою підробкою, то, за кілька годин він кристалізується.

Аналогічну процедуру можна виконати і з нагріванням . Однак для цього потрібно мати професійний градусник, який би показував температуру рідини більше сотні градусів за Цельсієм. Процедура дуже проста невелика кількість тосола наливають в металевий посуд, встановлюють туди градусник і ставлять на конфорку газової або електричної плити. Відповідно, необхідно зафіксувати температуру, при якій в антифризі почнеться процес кавітації і активна фаза бурління (кипіння). Нагадаємо що при атмосферному тиску температура кипіння тосола повинна бути не нижче 106-108 градусів.

Також при нагріванні можна за допомогою тесту на горіння можна перевірити наявність в складі антифризу метанолу. Однак робити це потрібно акуратно, з дотриманням правил пожежної безпеки і бажано в лабораторних умовах або на вулиці (не вдома і не в закритому приміщенні)! При нагріванні будуть виділятися пари метанолу, які можна підпалити прямо над тестовим посудиною. Якщо вони є - буде яскраве займання. Метанолом замінюють етиленгліколь, оскільки він дешевше, однак пожежонебезпечний і має низьку температуру кипіння - +64,7 градуса (на відміну від етиленгліколю, температура кипіння якого становить +197,6 градуси). Тобто відповідно тестований зразок тосола закипить вже при 70-80 градусах.

У якісного тосола або антифризу не повинно бути характерного запаху нафтопродуктів (бензину, мастил, масла). Має сенс перевірити реакцію тосола з жорсткою водою. Для цього необхідно відлити невелику кількість засобу і змішати його з водопровідною водою. Якщо в результаті хімічної реакції утворилося помутніння або випав осад - перед вами підробка або неякісний продукт.

При покупці не буде зайвим і перевірити герметичність каністри з рідиною, що охолоджує. Для цього достатньо трохи здавити її і прислухатися. Якщо з-під кришки або верхній її частині буде виходити повітря, то це 100% підробка. При цьому рідина напевно втратила свої властивості, оскільки була в безпосередньому контакті із зовнішнім повітрям тривалий час.

Перевірка якості тосола

Пам'ятайте, що повну перевірку хімічного складу того чи іншого антифризу можна провести лише в лабораторних умовах з використанням відповідного обладнання. Тому не заливайте відразу ж куплений тосол, а розкрийте каністру і проведіть описані вище досліди. Далі дайте йому відстоятися в закритій посудині (каністрі) близько двох тижнів і проведіть повторну перевірку. Якщо антифриз спочатку поганий, цього часу йому буде досить, щоб технічні характеристики тосола погіршилися. Якщо ж вони в порядку - можете заливати його в машину.

Як купити справжній тосол

Рекомендації щодо купівлі оригінального якісного тосола, незалежно від його виробника, зводяться до аналогічних міркувань з придбання іншого товару. В першу чергу необхідно визначитися з маркою. Найкраще вибирати охолоджуючу рідину з середнього або вищого цінового діапазону. Дешеві антифризи зазвичай не відрізняються якістю. За відгуками в інтернеті та інших матеріалів можна дізнатися про якість того чи іншого антифризу.

Який антифриз вибрати

Чи знаєте ви, що впливає на вибір антифризу, його колір (червоний, зелений і т.д.) і фірму виробника? Але ж від цього залежить термін служби його і системи охолодження. Вибирайте той, який рекомендує виробник

Детальніше

Далі має сенс визначитися з магазином або торгівельним майданчиком, де ймовірність покупки контрафакту зведена до мінімуму. Вибирайте відомі магазини, що спеціалізуються на фірмових сучасних запчастинах, витратних матеріалах, автохімії. У них повинні бути всі дозвільні документи на право проведення торгівлі. Упаковка тосола повинна мати щільно запечатану кришку. Деякі виробники заклеюють її спеціальної пломбою. На корпусі каністри нерідко можна зустріти голограму або інший захисний знак (у кожного виробника це реалізується по різному, тому перед покупкою краще уточнити цей нюанс).

Етикетка на каністрі обов'язково повинна бути якісною, штрих-код і написи на ній рівними. Інформація повинна носити технічний характер. Добре, якщо каністра напівпрозора. Якщо в рідині видно осад, то від покупки слід утриматися! Якщо струсити каністру з готовою до заливання охолоджувальною рідиною, то піна повинна осісти через 2 ... 3 секунди . Якщо ж це концентрат - то через п'ять ... шість. Доброю ознакою вважається наявність мембрани під пробкою каністри .

Багато автовласників і майстри не рекомендують купувати розведений тосол, вже готовий до безпосереднього заливання в систему охолодження. Замість цього вони пропонують купувати концентрат антифризу, і самостійно виконувати розведення його водою у відповідних пропорціях. Це обумовлено тим фактом, що багато підробок саме в готових розчинах технічного тосола.

Як виготовити тосол

Якщо ви купили підроблений тосол, і на даний момент у вас немає можливості замінити його на хорошу фабричну охолоджуючу рідину, але є всі складові відповідно до рецепту (до складу входить 4 основних інгредієнтів), то можна виготовити її самостійно. Однак пам'ятайте, що перед тим як заливати новий антифриз, систему охолодження необхідно промити від старого підробленого складу.

Чим промити систему охолодження двигуна?

Список засобів для очищення системи охолодження двигуна. Чим краще промити, а чому не варто чистити радіатор і всю СО

Детальніше

Для того щоб самостійно зробити тосол вам знадобиться:

 1. Ізопропиловий спирт.
 2. Пральний порошок.
 3. Звичайна або дистильована вода.
 4. Етиленгліколь.
 5. Якоїсь ароматизатор, наприклад, ефірна олія (опціонально).
Зверніть увагу, що етиленгліколь досить отруйний, тому працювати потрібно на повітрі або в добре провітрюваному приміщенні і в засобах індивідуального захисту. Можна замінити етиленгліколь на пропіленгліколь. Він безпечніше.

Рецепт виготовлення тосола в даному випадку буде наступним:

 1. Для отримання розчину, що не замерзне до температури -30 ° С, необхідно взяти два однакових обсягу води і один обсяг спирту (наприклад, два літри води і один літр спирту). Зверніть увагу, що можна використовувати і іншу кількість спирту відповідно до таблиці, наведеної вище.
 2. Додати етиленгліколь. Вважається, що потрібно 15 см³ цього кошти на кожен градус нижче нуля. Відповідно, для температури -30 ° С знадобиться 450 мл етиленгліколю.
 3. Додати в розчин трохи прального порошку (близько столової ложки) і ароматизатор, щоб він прибрав спиртової запах.

Ще один варіант виготовлення саморобного тосола полягає в використанні гліцерину. Зокрема, вам знадобиться:

 1. 30% об'єму води.
 2. 70% обсягу гліцерину.

Ці два компоненти змішуються між собою, в результаті виходить охолоджуюча рідина з температурою кристалізації -40 ° С. Однак врахуйте, що отриманий склад дуже в'язкий, тому його рух в системі пов'язано з підвищеним зносом насоса. Відповідно, такий склад можна використовувати тільки в крайньому випадку або не використовувати зовсім! Саме за подібними рецептами і роблять підроблений поганий тосол, який не відповідає ніяким технічним вимогам і характеристикам.

Деякі автолюбителі, які розчарувалися в покупних технічних тосол, використовують саморобні склади на постійній основі. Однак необхідно віддавати собі звіт, що їх склад все ж не ідеальний, і може завдати шкоди системі охолодження автомобіля. І якщо машина досить стара і такими фокусами її «не здивуєш» (наприклад, ВАЗ-класика), то такий варіант більш-менш прийнятний. Але якщо ж автомобіль новий, а тим більше досить дорогий, то краще користуватися антифризами, рекомендованими заводом-виробником машини.