Перевірка Акумулятора Автомобіля. 5 Способів Визначити Працездатність

Питання « як перевірити акумулятор автомобіля » виникає, як правило, в двох випадках: при покупці нової батареї або якщо виявилася якась несправність АКБ, вже знаходиться під капотом. Причина несправності може бути як в недозарядке так і в перезаряді акумуляторної батареї.

Недозаряд буває через сульфатации пластин АКБ, яка виникає при частих поїздках на короткі відстані, несправному реле регулятора напруги генератора і включення прогріву.

Перезаряд також виникає через несправність регулятора напруги, тільки в цьому випадку він подає завищена напруга з генератора. Внаслідок цього, обсипаються пластини, а якщо акумулятор без обслуговування типу, то він може піддатися і механічної деформації.

Як перевірити акумулятор своїми руками

Отже, як же перевірити працездатність акумулятора автомобіля ?

Діагностика акумулятора - перевірка напруги, рівня і щільності.

Для цього потрібно знати як:

 • провести візуальну перевірку
 • перевірити рівень електроліту в акумуляторі
 • перевірити щільність електроліту в АКБ
 • перевірити напругу акумулятора мультиметром
 • перевірити акумулятор під навантаженням

Звичайному обивателю з усіх цих методів доступніше всього лише тестером перевірити акумулятор автомобіля і візуально його оглянути, ну і хіба що заглянути всередину (якщо АКБ обслуговується) щоб подивитися колір і рівень електроліту. А щоб повністю перевірити акумулятор автомобіля на працездатність будинку потрібні ще денсиметром і навантажувальна вилка. Тільки так картина з станом батареї буде максимально зрозуміла.

Тому, якщо таких приладів немає, то мінімальні дії які доступні всім - це використовувати мультиметр, лінійку і скористатися штатними споживачами.

Як перевірити акумулятор своїми руками

Щоб зробити перевірку акумулятора без спецзасобів, потрібно знати його потужність (скажімо, 60 Ампер / год) і навантажити його споживачами наполовину. Наприклад, підключивши паралельно кілька лампочок. Якщо через 5 хвилин роботи вони стали горіти тьмяно, значить, АКБ не працює як треба.

Як бачите така домашня перевірка дуже примітивна, тому без інструкції як дізнатися реальний стан автомобільного акумулятора не обійтися. Доведеться докладно розглянути принципи і всі доступні методи перевірки, аж до вимірювання щільності електроліту і випробування навантаженням з імітацією роботи стартера.

Як візуально перевірити акумулятор

Оглянути корпус акумулятора на наявність тріщин корпусу і патьоків електроліту. Тріщини можуть виникнути в зимовий час, якщо АКБ погано закріплений і має крихкий пластиковий корпус. При роботі на акумуляторі збираються волога, бруд, випаровування або патьоки електроліту, що, разом з окисленими клемами, сприяє саморазряду. Перевірити можна, якщо підключити один щуп вольтметра на «+», а другим провести по поверхні АКБ. Прилад покаже, яка напруга саморазряда є на конкретному акумуляторі.

Патьоки електроліту можна усунути лужним розчином (чайна ложка соди на склянку води). А клеми зачищаються наждачним папером.

Як перевірити рівень електроліту в акумуляторі

Рівень електроліту перевіряється тільки на тих АКБ на яких передбачено обслуговування. Для його перевірки потрібно опустити скляну трубочку (з нанесеними поділками) в заливний отвір акумулятора. Діставши до сепараторной сіточки потрібно затиснути пальцем верхній край трубочки і витягнути її. Рівень електроліту в трубці буде рівним рівнем в батареї. Нормальний рівень 10-12 мм над пластинами акумулятора.

Низький рівень електроліту найчастіше пов'язаний з «википання». У такому випадку потрібно просто додати води. Доливка електроліту проводиться тільки в тому випадку, якщо є впевненість, що він, так чи інакше, вилився з АКБ.

Як перевірити щільність електроліту акумулятора

Для вимірювання рівня щільності електроліту знадобиться автомобільний ареометр. Його потрібно опустити в заливний отвір акумулятора і за допомогою груші набрати таку кількість електроліту, щоб поплавок вільно бовтався. Потім подивитися рівень за шкалою ареометра.

Особливість такого вимір є те, що щільність електроліту в акумуляторі зимою і влітку в деяких регіонах буде різною в залежності від сезону і середньодобової температури на вулиці. У таблиці представлені дані на які варто орієнтуватися.

Пора року Середньомісячна температура повітря в січні (залежність від кліматичного району) Повністю заряджена батарея Батарея розряджена
на 25% на 50%
-50 ° С ...- 30 ° С зима 1,30 1,26 1,22
літо 1,28 1,24 1,20
-30 ° С ...- 15 ° С Цілий рік 1,28 1,24 1,20
-15 ° С ... + 8 ° С Цілий рік 1,28 1,24 1,20
0 ° С ... + 4 ° С Цілий рік 1,23 1,19 1,15
-15 ° С ... + 4 ° С Цілий рік 1,23 1,19 1,15

Як перевірити акумулятор автомобіля мультиметром

Для перевірки АКБ мультметром, потрібно перевести останній в режим вимірювання постійної напруги і встановити діапазон вище максимального значення напруги для зарядженої батареї. Далі треба підключити чорний щуп на «мінус», а червоний на «плюс» акумулятора і подивитися свідчення, які видасть прилад.

Напруга акумулятора не повинно бути нижче 12 вольт . Якщо напруга нижче - значить АКБ розрядився більш ніж наполовину і потребує зарядці.

Акумуляторна батарея повністю розрядиться чревата сульфатація пластин.

Перевірка акумулятора при працюючому двигуні

Проводити перевірку акумулятора при працюючому двигуні потрібно вимкнувши всі енергоспоживаючі прилади - грубку, кондиціонер, автомагнітолу, фари і т.д. Перевірка проводитиметься стандартно, як і описано вище.

Позначення показань мультиметра при працюючому акумуляторі представлені нижче в таблиці.

Показання тестера, Вольт Що це означає?
<13.4 Знижена напруга, АКБ заряджається в повному обсязі
13.5 - 14.2 нормальні показники
> 14.2 Підвищена напруга. Як правило, вказує на те, що АКБ розряджений

Знижена напруга вказує на недозаряд АКБ. Викликано це, як правило, непрацюючим / погано працюючим генератором або окисленими контактами.

Напруга вище норми швидше за все вказує на розряджений акумулятор (це часто буває при тривалому простої транспорту, або в зимові періоди). Як правило, через 10-15 хвилин після підзарядки напруга нормалізується. Якщо немає - проблема в електрообладнанні авто, що загрожує скипанням електроліту.

Як перевірити акумулятор заряджений чи ні при непрацюючому двигуні?

Під час перевірки АКБ при заглушеному двигуні перевірка мультиметром проводитися всі тим же способом, як описувалося вище. Всі споживачі повинні бути відключені.

Показання вказані в таблиці.

Показання тестера, Вольт Що це означає?
11.7 Акумулятор практично повністю розряджений
12.1 - 12.4 АКБ заряджений приблизно на половину
12.5 - 13.2 АКБ заряджений повністю

Перевірка вилкою навантаження

Навантажувальна вилка - пристрій, який являє собою якусь електричне навантаження (як правило, резистор з більшим опором або ж тугоплавка спіраль) з двома проводами і клемами для приєднання пристрою до акумуляторної батареї, а також вольтметром для зняття показань напруги.

Процес перевірки досить простий. Він складається з наступних кроків:

 1. Працювати потрібно при температурі + 20 ° С ... + 25 ° С (в крайньому випадку до + 15 ° С). Не можна перевіряти холодну батарею , так як ви ризикуєте значно її розрядити.
 2. Вилка підключається до клем акумулятора - червоний провід до плюсової клеми, а чорний - до мінусової.
 3. За допомогою приладу створюється навантаження з силою струму 100 ... 200 Ампер (це імітація включеного стартера ).
 4. Навантаження діє на АКБ протягом 5 ... 6 секунд.

За результатами показань амперметра і вольтметра можна говорити про стан акумулятора.

Показання вольтметра, В Відсоток зарядженості,%
> 10,2 100
9,6 75
9 50
8,4 25
<7,8 0

На повністю зарядженому акумуляторі після подачі навантаження напруга не повинно впасти нижче 10,2 В . Якщо батарея трохи розряджена, то допускається осідання до 9 В (проте в цьому випадку її потрібно обов'язково зарядити). А після цього напруга повинна відновитися майже відразу ж, і через кілька секунд повністю.

Іноді буває так, що якщо напруга не відновлюється, то велика ймовірність замикання однієї з банок. Наприклад, при мінімальному навантаженні необхідно, щоб напруга відновилася до 12,4 В (допускається до 12 В при трохи розрядженою батареї). Відповідно, чим нижче від значення 10,2 В впало напруга - тим в гіршому стані батарея. Таким приладом можна перевіряти акумулятор як при покупці, так і вже встановлений на автомобілі, причому не знімаючи його.

Як перевірити новий акумулятор?

Перевірка автомобільного акумулятора перед покупкою - це дуже важлива процедура. По-перше - при використанні не зовсім якісної АКБ дефекти часто з'являються лише через певний час, що позбавляє заміни батареї по гарантії. По друге - навіть при своєчасному виявленні контрафакту процедура гарантійної заміни може бути досить затяжна (перевірка і оцінка товару фахівцями, і т.д.).

Тому, щоб уникнути проблем, перед покупкою можна скористатися простим алгоритмом перевірки, який на 99% вбереже від придбання неякісних АКБ:

 1. Зовнішній огляд . Потрібно подивитися і на дату виробництва. Якщо АКБ більш 2-х років - краще його не купувати.
 2. Заміри напруги на клемах за допомогою мультиметра . Напруга на новій АКБ повинно бути не нижче 12.6 Вольт.
 3. Перевірка АКБ за допомогою навантажувальної вилки . Дану процедуру іноді самі продавці пропонують зробити, якщо немає, то тоді бажано зажадати перевірити працездатність автомобільного акумулятора навантажувальною вилкою самому.

Як перевірити чи живий АКБ на машині без приладів?

Індикатор на акумуляторі

Індикатор на акумуляторі

Визначити стан акумулятора на автомобілі, не маючи спеціальних приладів досить легко. Зробити це можна кількома способами.

На сучасних АКБ є спеціальний індикатор зарядка, як правило у вигляді круглого віконця. Визначити заряд можна за кольором даного індикатора. Поруч з таким індикатором на АКБ завжди розташовується розшифровка, яка вказує те, який колір відповідає тому чи іншому рівню заряду. Зелений - заряд повний; сірий - половині заряду; червоний або чорний - повного розряду.

При відсутності подібного індикатора можна скористатися двома методами. Перший - за допомогою фар. Остиглий двигун запускають, і включають ближнє світло. Якщо протягом 5 хвилин роботи світло не тьмяніє, то все в нормі.

Другий (так само на холодну) - включити запалення, почекати хвилину, і потім кілька разів натиснути на сигнал. При "живому" акумуляторі звук гудка буде гучним і безперервним.

Як доглядати за АКБ

Щоб уникнути зайвих неприємностей, слід регулярно перевіряти акумулятор і приділяти йому потрібний догляд. Для цього АКБ і його клеми потрібно утримувати в чистоті , а при тривалому простої розряджати / заряджати. При сильних морозах акумулятор краще забирати з під капота в більш тепле місце. Деякі виробники рекомендують заряджати АКБ раз в 1-2 тижні, мотивуючи тим, що іноді споживання перевищує самозаряд акумулятора. Таким чином, перевірка акумулятора завдання цілком посильне і необхідна для справної роботи автомобіля.

Автор: Іван Матієшин


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found