Система DSTC на Вольво - що це, як працює

Система динамічної стабілізації та контролю тяги (DSTC) - активний комплекс безпеки, що допомагає водієві при втраті контролю над авто під час заметів і пробуксовок. Керуючий модуль контролює тягу двигуна і гальмівне зусилля на колесах під час повороту, і таким чином стабілізує курс.

Що таке DSTC

Кнопка включення DSTC

Технологія не нова, її під різними абревіатурами використовують практично всі автовиробники. Наприклад, у BMW це DSC, у Toyota - VSC, у Volvo - DSTC. В основі всіх комплексів лежить програма електронної стабілізації руху ESP, розроблена компанією Bosch в 1995 році. ESP поєднувала в собі стандартну систему ABS і алгоритм регулювання тягового зусилля ASR. Надалі на її базі було створено більш просунуті інтелектуальні комплекси, що поєднують роботу двигуна, гальм, амортизаторів і рульового управління.

DSTC на Volvo забезпечує курсову стійкість автомобіля, контролюючи швидкість обертання коліс, положення керма, тягу двигуна і інерцію. Комплекс складається з датчиків ABS, датчика на рульовій колонці і гіроскопа, що співвідносяться положення авто з кутом повороту рульового колеса. В цілому технологія допомагає уникнути заметів і покращує тягу автомобіля.

Основні функції DSTC

  • Антиюз . Стійкість машини контролюється за допомогою зміни тяги і гальмівного зусилля на кожному колесі.

  • Антіпробуксовка . Автоматика запобігає прослизання коліс при розгоні.

Занос автомобіля з включеною і вимкненою системою DSTC

Порівняння занесення авто при вимкненому ( «OFF») і включену ( «ON») системі DSTC

  • Розподіл тягового зусилля . Функція актуальна при повільному русі (наприклад, при їзді по бездоріжжю). Система знімає тягу з буксує колеса і передає її на інше.

  • Контроль зупинки двигуна . При гальмуванні силовим агрегатом або зниженні передачі ведучі колеса можуть заблокуватися. Електроніка не дає зробити цього.

  • Трекшн-контроль . Бувають випадки, коли невелике прослизання навпаки підвищує зчеплення покришок з дорогою. Активована функція забезпечує більш агресивний режим їзди.

  • Стабілізація причепа . При їзді з причепом автоматика обмежує автоколебания. Технологія доступна тільки з оригінальною буксировочной системою Вольво.

На автомобілях Volvo система контролю динамічної стійкості і управління тяговим зусиллям за замовчуванням активна. Відключити її не можна, але якщо вибрати режим Sport, частина функцій буде неактивна. У спортивному режимі керуючий модуль допускає контрольований замет до безпечного рівня. Як тільки задню частину машини починає нести (або водій відпустив педаль газу), комплекс активується, стабілізуючи курс.

Важливо : DSTC тимчасово відключається при перегріві гальмівних дисків і знову активується при зниженні температури до стандартних значень.

Принцип дії на Volvo

Стабілізуюча електроніка працює по 3-етапного алгоритму:

  • Датчики зчитують швидкість обертання коліс і при перших ознаках прослизання активують трекшн-контроль. Тяга двигуна знижується, обертання коліс сповільнюється, дозволяючи гумі повернути зчеплення з дорожнім полотном.

  • Спеціальний модуль порівнює бічний рух машини з положенням керма (кут рульового колеса контролюється оптичним датчиком). Якщо автоматика вважає, що рух авто не відповідає положенню керма (автомобіль ковзає боком), внутрішнє провідне колесо пригальмовується. Принцип дії буде зрозумілий всім, хто катався на санках - пригальмовуючи лівою рукою, ви повернете ліворуч, правою - відповідно, направо. В результаті машину «затягує» в віраж природним шляхом.

  • Якщо водій продовжує гальмувати, але машину все одно «несе», активується антиблокувальна система ABS . Вона не дає колесам блокуватися, злегка знижуючи тиск в гальмах. Зусилля вистачає, щоб загальмувати і при цьому не допустити повного блокування.

Процес роботи DSTC на автомобілях Volvo

Наочна демонстрація рух авто по слизькій поверхні без системи DSTC (зліва), і з нею (праворуч)

Комплекс Dynamic Stability and Traction Control працює настільки точно, що дозволяє практично не торкатися педалі гальма під час заносу. Автоматика регулює тягу двигуна і задіє гальма з потрібною боку, в результаті автомобіль самостійно заходить у віраж. Електронний модуль прагне слідувати саме тієї траєкторії, яка відповідає положенню керма. Якщо комп'ютер розуміє, що машина їде «не туди», активується весь функціонал: знижується тяга, гальмується одне з коліс, включається ABS. При цьому основний пріоритет системи - максимально швидке відновлення зчеплення покришок з дорогою.

Відмінність від комплексу STC

DSTC доступна майже на всіх моделях Вольво. Однак на деяких моделях (наприклад, С30, S40) виробник пропонує систему поліпшення стійкості STC. Вона працює як під час руху, так і при старті з місця. По суті, STC - це просто антипробуксовочна система, у неї тільки один контрольований параметр - швидкість обертання колеса. У той же час комплекс DSTC набагато складніше і задіє датчики бічних прискорень і кута повороту керма. Система «знає» більше, розуміє, куди рухається автомобіль і як скорегувати його курс. Будь-які спроби піти в керований занос при включеній системі миттєво (протягом 25 мілісекунд) блокуються.

Нагадуємо, що ви не можете відключити DSTC повністю. При активованому режимі Sport відключається тільки антипробуксовочну комплекс, контроль заметів залишається активним і при необхідності бере керування на себе.

Матеріал надано (?): автосервіс Русвольво

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found