Несправність датчика положення коленвала (ДПКВ). Як визначити | Ознаки та причини

Несправності датчика коленвала зазвичай призводять до падіння потужності двигуна, перевитрати палива, зниження динамічних характеристик автомобіля, поява детонації. При повному виході ДПКВ з ладу двигун зовсім не буде працювати, так як цей елемент синхронізує роботу систем запалювання і вприскування. Тому, спочатку розглянемо ознаки і причини його несправності, способи перевірки і потім, в кінці статті, як обдурити датчик колінчастого вала і запустити двигун, якщо авто не заводиться, а їхати треба.

зміст:

 • Де знаходиться ДПКВ
 • Робота датчика
 • Ознаки несправності ДПКВ
 • Причини поломки датчика
 • Як перевіряти ДПКВ
 • Як завести машину

Розташування датчика положення колінчастого валу

Незважаючи на те, що в різних машинах датчик положення колінчастого вала виконує одну і ту ж функцію, його розташування буде відрізнятися в залежності не тільки від марки і моделі автомобіля, але і від встановленого в ньому двигуна. Розглянемо кілька прикладів.

На інжекторних двигунах «10-й серії», встановлених на популярні вітчизняні автомобілі ВАЗ-2110, 2111, 2112 датчик положення коленвала розташований в районі шківа ременя генератора, а саме на кришці масляного насоса.

На автомобілях Daewoo Nexia розташування датчика залежить від встановленого в машині мотора. Так, на двигуні F16MF ДПКВ розташований навпроти задає вінця (або інша назва - диска), тобто, на задньому кінці безпосередньо колінчастого вала. На двигунах A15MF, G15MF і A15SMS тієї ж машини датчик встановлений навпроти задає диска на шківі колінчастого вала.

На популярних машинах Renault Logan з двигунами об'ємом 1,4 і 1,6 літрів щоб дістатися до датчика положення колінчастого вала необхідно буде демонтувати шланг повітрозабірника з патрубка повітряного фільтра. Так як ДПКВ знаходиться справа внизу, в районі блоку циліндрів. Безпосередньо датчик можна легко впізнати по кріпильної пластини, що має два монтажних отвори.

На автомобілі Hyundai Sonata датчик положення колінчастого вала знаходиться під кришкою ременя ГРМ, внизу, в районі балансування ролика. Датчик можна знайти по фішці, яка йде від нього безпосередньо до корпусу клапанної кришки.

Взагалі, на більшості автомобілів ДПКВ знаходиться в безпосередній близькості до колінчастого валу і / або до блоку циліндрів, на одному або іншому його краї. Відмітна риса датчика положення коленвала - наявність довгого дроту, що з'єднується з фішкою харчування прямо на ньому. Якщо ви з яких-небудь причин не змогли знайти датчик на власному автомобілі - зверніться за допомогою до мануалу (технічної документації) або пошукайте відповідну інформацію на тематичних форумах в інтернеті.

Робота датчика положення коленвала

Функція датчика положення колінчастого валу - це синхронізація роботи систем уприскування і запалення. Він передає інформацію про стан (вугіллі повороту) клонували в конкретний момент часу на електронний блок керування двигуном (ЕБУ), який, в свою чергу дає команди на запалювання паливної суміші в двигуні. Відповідно, при виході датчика з ладу двигун просто перестане працювати, тобто, затихне або не запуститься. Однак в більшості випадків несправність датчика положення коленвала виражається у відриві або нестабільності дроти живлення і сигналу.

Принцип роботи

Робота датчика ДПКВ, незалежно від типу по якому працює полягає в тому, щоб відстежувати відсутній зубець на вінці клонували (або два зубці, в залежності від конструкції конкретного двигуна). Для цього існує так званий синхронізуючий диск, по периметру якого розташовані зазначені металеві зубці. Відповідно, датчик фіксує їх по магнітному полю. Однак він також "відчуває" пропуск двох з них, відповідно, в ньому не утворюється електричний сигнал. Відбувається пропуск, що і є сигналом для ЕБУ про становище колінчастого вала в певному положенні і синхронізації системи запалювання по циліндрах.

Так, якщо це магнітно-індукційний датчик, то він працює в магнітному полі (намагнічений сердечник з обмоткою з мідного дроту) і коли повз нього проходять металеві зуби диска синхронізації в ньому з'являється електричний струм (сигнал), який і передається на ЕБУ, сигналізуючи про певному положенні колінчастого вала (відповідає положенню пропущених зубів).

Датчики Холла працюють на вони так званому ефекті Холла, який полягає в тому, що виникає сигнал при перетині змінним магнітним полем диска синхронізації, тобто, постійного поля датчика положення колінчастого валу. При цьому змінюється його напруга, яке і є сигналом, переданим на електронний блок управління.

Рідше на автомобілях можна зустріти так звані оптичні датчики. Вони працюють за принципом джерела і приймача світла через зуби синхронизирующего диска. Відповідно, в разі, якщо светопрінімающій елемент зазначає, що світло пропало на більшу, ніж належить, час, то це стає сигналом для електронного блоку управління про певному положенні коленвала з тими ж наслідками, що й для датчиків інших типів.

Крім того ДПКВ не тільки фіксують положення коленвала в конкретний момент часу, але і визначають частоту його обертання.

Ознаки несправності датчика коленвала

Є типові симптоми, як виявляється несправність датчика коленвала:

 • зниження потужності двигуна , він «не тягне», в тому числі при їзді в гору і / або при завантаженій машині;
 • обороти двигуна "плавають" , причому у всіх режимах, як під час руху, так і на холостому ходу;
 • зростає витрата палива ;
 • «Провал» при натисканні на педаль газу , машина не набирає обертів;
 • детонації двигуна на високих оборотах роботи двигуна;
 • з'явилася помилка код P0336 , що свідчить про порушення діапазону / продуктивності датчика положення колінчастого валу.

Тут варто зробити ремарку, і згадати про те, що перераховані вище ознаки несправності датчика ДПКВ є найчастішими, і можуть також вказувати на поломку деяких інших автомобільних датчиків, діагностику яких теж, можливо, доведеться зробити. Тим більше, що датчик коленвала - досить надійна деталь і виходить з ладу досить рідко.

Причини несправності датчика коленвала

Існує ряд типових несправностей, через які датчик положення колінчастого вала перестає коректно працювати. Серед основних поломок:

 • Порушено відстань між диском синхронізації і сердечником датчика. Зазвичай відповідне значення знаходиться в межах від 0,5 до 1,5 міліметра. Регулюється воно за допомогою встановлених регулювальних шайб. Відстань може бути порушено при заміні датчика на новий, механічне зміщення шайби або датчика в результаті ремонтних робіт або аварії. Також причиною подібної поломки може бути потрапляння бруду або пилу в зазор між датчиком і диском синхронізації.
 • Обрив проводу або поганий контакт . Наприклад, у датчика може бути погано з'єднана фішка харчування, в результаті пошкодження її фіксатора. Рідше пошкоджується ізоляція проводу (зниження значення ізоляції, перелом дроти), через що електричний сигнал проходить не на ЕБУ, а на корпус машини або інші елементи підкапотного простору.
 • Пошкодження обмотки . У рідкісних випадках всередині датчика пошкоджується його обмотка, через що він починає функціонувати належним чином або не працювати зовсім. Причини, за якими обмотка вийшла з ладу, можуть бути різними - руйнування внаслідок вібрації, окислення, неякісного (тонкого) дроти, пошкодження сердечника і так далі.
 • Пошкодження диска синхронізації . Наприклад, будь-які зуби диска можуть бути пошкоджені в результаті виконання ремонтних робіт або аварії. Якщо диск постійно брудний, то зуби з природних причин можуть зношуватися і сточуються. На тих авто, де стоїть гумовий демпфер, в разі його розриву, йде мітка відстеження.
 • Пошкодження світлодіода або елемента светопоглощения . Цей варіант підходить для старих машин, на двигуні яких встановлений оптичний датчик положення колінчастого валу.

Зазвичай при частковому або повному виході датчика з ладу його ремонт неможливий, оскільки його корпус є запаяним і нерозбірним. Відповідно, замінити провід (обмотку) і / або намагнічений сердечник в ньому практично неможливо. З цієї причини негідний датчик утилізують, а замість нього купують і встановлюють новий, благо ціна на нього невисока, а в магазинах представлені найрізноманітніші моделі для різних автомобілів.

Як визначити несправність датчика коленвала

Існує простий спосіб, як дізнатися несправність датчика і зробити це можна будь-якого з допомогою буквально одного мультиметра. На більшості сучасних автомобілів встановлюються саме індукційні датчики положення коленвала, тому коротко зупинимося на перевірці пристроїв цього типу.

Так, ДПКВ можна перевірити трьома способами - за допомогою омметра, перевірити значення індуктивності котушки, а також з використанням осцилографа. Крім цього, важливим елементом перевірки, які ознаки несправності датчика коленвала з'явилися, є виставляння правильного зазору між чутливим елементом датчика, а також диском синхронізації (відстань потрібно уточнити в документації, воно знаходиться в межах 0,5 ... 1,5 мм).

Як перевірити датчик коленвала?

Є три способи перевірки ДПКВ - мультиметром (перевіряється опір обмотки), тестером (перевіряється опору ізоляції та індуктивності) і осцилографом.

Детальніше

Найпростіший і доступний практично будь-якому автовласникові метод - перевірити внутрішній опір датчика. Для цього досить використовувати електронний мультиметр, перемкнутий в режим вимірювання опору електричного кола. У більшості сучасних датчиків значення електричного опору внутрішньої котушки становить близько 500 ... 700 Ом (в деяких випадках це значення може відрізнятися, тому бажано ознайомитися з технічними параметрами датчика окремо). Також бажано перевірити значення ізоляції проводів. Воно не повинно бути менше, ніж 0,5 МОм.

Для вимірювання індуктивності автовласникові знадобиться мультиметр (мегаомметр), мережевий трансформатор, вимірювач індуктивності, а також вольтметр. Опускаючи алгоритм перевірки, варто відразу зазначити, що значення індуктивності внутрішньої котушки справного датчика повинне знаходитися в межах близько 200 ... 400 мГн (може відрізнятися у різних датчиків, але незначно). Якщо індуктивність значно нижче (рідше вище), то датчик, швидше за все несправний, і необхідно виконання додаткових перевірок, в тому числі замір опору котушки та ізоляції.

Найскладніший, проте самий інформативний і надійний метод перевірки датчика положення колінчастого валу - за допомогою осцилографа, зазвичай електронного (програмний емулятор). Для цього осцилограф підключають до висновків датчика при працюючому двигуні автомобіля і налаштовують програму для зняття осцилограми. Її малюнок дасть чітке розуміння, в робочому чи стані датчик, і чи немає прогалин при його роботі. Крім цього, можна демонтувати датчик з його посадкового місця, підключити до нього осцилограф і просто поводити біля його чутливого елемента якимось металевим предметом (наприклад, викруткою). Якщо він буде фіксувати пересування, і на екрані буде формуватися осциллограмма - швидше за все, датчик справний.

В процесі перевірки не буде зайвим сканування помилок з пам'яті ЕБУ за допомогою спеціальних сканерів. Це допоможе як у визначенні помилки ДПКВ, так і інших елементів двигуна.

Як обдурити датчик і завести машину

На прикладі Ваз 2110 розглянемо ефективний спосіб, як можна завести мотор при непрацюючому датчику клонували.

Для цього потрібно на корпус датчика намотати тонку мідний дріт, зробити своєрідну обмотку. Дріт можна взяти з будь-якого реле. Навколо корпусу необхідно зробити 150 мотків, а залишок відвести до фішці, яка підключається до ДПКВ і всунути кінці в роз'єм замість датчика коленвала.

Намотування мідного дроту на корпус датчика

Фіксація проводів на фішці

Перед тим, як намотувати мідний дріт, навколо корпусу датчика можна зробити 2 витка папером або тонким картоном.

Дріт намотується зверху на папір, а потім забирається, таким чином саморобна обмотка нормально стане на корпус.

Якщо двигун не запуститься, то потрібно буде поміняти місцями проводки підведені до контактів фішки. Щоб ці проводки не випали, їх слід тимчасово зафіксувати сірниками. Довго з такою конструкцією не варто їздити, надалі, що вийшов з ладу ДПКВ потрібно обов'язково замінити!

На всю роботу піде не більше 5 хвилин і одного метра дроту.

Суть запропонованого способу полягає в частковому відновленні процесу електромагнітної індукції. Тобто при поломці штатної котушки (залитою в корпус) таким чином можна зробити елементарну котушку, яка зможе функціонувати спільно з центрирующим шківом коленвала. Як результат, сигнал буде доходити до ЕБУ і двигун заведеться. Детальніше дивіться на відео нижче.

Як завести машину при несправному ДПКВ


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found