Правильний вибір масла для двигуна. 4 головні моменти

Питання про те, яке масло краще заливати в двигун , турбує багатьох автовласників. Вибір змазує рідини грунтується найчастіше на підборі в'язкості, класу API, ACEA, допуск автовиробників і декількох інших факторах. При цьому мало хто враховує фізичні характеристики масел і стандарти якості щодо того, на якому паливі працює мотор автомобіля або його конструкційні особливості. Для турбированних моторів і двигунів, що мають газобалонне обладнання підбір здійснюється окремо. Також важливо знати про те, який негативний вплив на двигун надає паливо з великою кількістю сірки, і як підбирати масло в цьому випадку.

зміст:

 • Вимоги до моторного масла
 • В'язкість і допуски
 • стандарт ACEA
 • Розширені можливості пошуку вибору
 • Двигуни, що «вбивають» масло
 • Масла для нових і старих машин
 • Важкі умови експлуатації
 • Масло для турбо двигуна
 • Вибір моторного масла для двигуна на газу

Яке масло залити в двигун

Вимоги до моторного масла

Щоб точно визначиться, яке масло заливати в двигун автомобіля, варто розібратися з вимогами, яким в ідеалі повинна відповідати змазує рідина. До таких критеріїв належать:

 • високі миючі та солюбілізірующіе властивості;
 • високі протизносні здатності;
 • висока термоокислювальна стабільність;
 • відсутність корозійного впливу на деталі двигуна;
 • здатність до тривалого збереження експлуатаційних властивостей і протистояння старінню;
 • низький рівень чаду в двигуні, мала летючість;
 • висока термічна стабільність;
 • відсутність (або незначна кількість) піни у всіх температурних режимах;
 • сумісність з усіма матеріалами, з яких виконані елементи ущільнювачів двигуна;
 • сумісність з каталізаторами;
 • надійна робота в умовах низьких температур, забезпечення нормального холодного пуску, хороша прокачиваемость при морозі;
 • надійність змащування деталей двигуна.

Адже вся складність вибору в тому, що не можна знайти таке мастило, яка б повністю задовольняла всі вимоги, оскільки іноді вони просто взаємовиключні. І до того ж, не існує певної відповіді на питання, яке масло заливати в бензиновий або дизельний двигун, оскільки для кожного конкретного типу двигуна потрібно підбирати своє.

Одні мотори вимагають екологічного масла, інші в'язкого або навпаки більш рідкого. І щоб з'ясувати в якій двигун яке краще заливати, обов'язково потрібно знати такі поняття, як в'язкість, зольність, лужну і кислотне число, і як вони пов'язані з допусками автовиробників і стандартом АСЕА.

В'язкість і допуски

Традиційно вибір моторного масла проводиться по в'язкості і допускам автовиробника. У мережі інтернет можна знайти безліч інформації з цього приводу. Ми лише коротко нагадаємо, що існує два основні стандарти - SAE і ACEA, відповідно до яких потрібно підбирати масло.

Маркування моторних масел

Детальна розшифровка всіх позначень маркування на каністрі з моторним маслом. Дізнайся що означає маркування моторних масел API, SAE, ACEA, ILSAC і ГОСТ щоб вибрати необхідний масло для двигуна авто

Детальніше

Значення в'язкості (наприклад, 5W-30 або 5W-40) дає деяку інформацію про експлуатаційні властивості мастила, а також двигунах, де воно використовується (в деякі двигуни можна заливати тільки певні масла з певними ж характеристиками). Тому обов'язково потрібно звертати увагу на допуски по стандарту ACEA, наприклад, АСЕА А1 / В1; АСЕА А3 / В4; АСЕА А5 / В5; АСЕА С2 ... С5 і інші. Це стосується як бензинових, так і дизельних моторів.

Багатьох автолюбителів цікавить питання про те, який API краще? Відповіддю на нього буде - відповідний для конкретного двигуна. Існує кілька класів для випускаються нині машин. Для бензинових це класи SM (для машин, випущених в 2004 ... 2010 роках) і SN (для випущених після 2010 року), інші ми розглядати не будемо в силу того, що вони вважаються застарілими. Для дизельних моторів аналогічні позначення - CI-4 і (2004 ... 2010 роки) і CJ-4 (після 2010 року). Якщо ваша машина старше, то потрібно подивитися інші значення за стандартом API. І пам'ятайте, що небажано заливати більш "нові" масла в старі машини (тобто, наприклад, замість SM заливати SN). Потрібно чітко дотримуватися вказівок автовиробника (це пов'язано з конструкцією і комплектацією мотора).

Якщо при покупці уживаної машини ви не знаєте, яке масло заливав попередній власник, то має сенс повністю замінити масло і масляний фільтр, а також виконати промивку масляної системи за допомогою спеціальних засобів.

Виробники автомобільних двигунів мають власні допуски, що стосуються моторного масла (наприклад, BMW Longlife-04; Dexos2; GM-LL-A-025 / GM-LL-B-025; MB 229.31 / MB 229.51; Porsche A40; VW 502 00 / VW 505 00 і інші). Якщо масло відповідає тому чи іншому допуску, то інформація про це буде прямо вказана на етикетці каністри. Якщо у вашої машини є такий допуск, то дуже бажано підбирати масло, яке відповідає йому.

Перераховані три параметра вибору є обов'язковими і базовими, і їх потрібно обов'язково дотримуватися. Однак існує ще ряд цікавих параметрів, що дозволяють підібрати масло, яке ідеально підходить для конкретного двигуна автомобіля.

Виробники масел піднімають високотемпературну в'язкість за допомогою додавання до їх складу полімерних загусники. Однак, значення 60 є, по суті, крайнім, оскільки подальше додавання цих хімічних елементів не має сенсу, і лише шкодить складу.

Масла з низькою кінематичною в'язкістю підходять для нових двигунів і моторів, у яких масляні канали і отвори (зазори) мають невелике розтин. Тобто, змазує рідина в процесі роботи без проблем просочується в них і виконує захисну функцію. Якщо в подібний мотор залити густе масло (40, 50, а тим більше 60), то воно просто не зможе проникнути по каналах, що в свою чергу призведе до двох сумних наслідків. Перше - двигун буде працювати "на суху". Друге - велика частина масла буде потрапляти в камеру згоряння, а звідти в вихлопну систему, тобто, буде спостерігатися "масложор" і синюватий дим з вихлопної.

Масла з низькою кінематичною в'язкістю часто використовують в турбированних і оппозітних двигунах (нових моделей), оскільки там, як правило, масляні канали тонкі, а охолодження відбувається багато в чому за рахунок масла.

Масла зі значеннями високотемпературної в'язкості 50 і 60 є дуже густими і підходять для двигунів з широкими олійними каналами. Інше їх призначення - використання в моторах з великим пробігом, у якого є великі зазори між деталями (або в двигунах важко навантажених вантажних машин). Ставитися до таких моторів потрібно з обережністю, і використовувати їх тільки в тому випадку, якщо це допускає виробник двигуна.

У деяких випадках (коли ремонт з якої-небудь причини неможливий) таке масло можна заливати в старий двигун, щоб знизити інтенсивність димленія. Однак при першій же можливості потрібно провести діагностику двигуна і ремонт, а після цього залити то масло, яке рекомендує виробник машини.

стандарт ACEA

ACEA - Європейська асоціація автомобільних виробників, в яку входять BMW, DAF, Ford of Europe, General Motors Europe, MAN, Mercedes-Benz, Peugeot, Porsche, Renault, Rolls Royce, Rover, Saab-Scania, Volkswagen, Volvo, FIAT і інші . Відповідно до стандарту масла діляться на три великі категорії:

 • A1, A3 і A5 - рівні якості масел для бензинових двигунів;
 • B1, B3, B4 і B5 - рівні якості масел для легкових і невеликих вантажних машин з дизельними двигунами.

Зазвичай сучасні масла є універсальними, тому їх можна заливати як в бензинові, так і в дизельних двигуна. Тому на каністрах масла є одне з наступних позначень:

 • ACEA A1 / B1;
 • ACEA A3 / B3;
 • ACEA A3 / B4;
 • ACEA A5 / B5.

Також за стандартом ACEA є такі масла, які мають підвищену сумісність з каталітичними нейтралізаторами (іноді їх називають малозольних, проте це не зовсім так, оскільки в лінійці є середньо- і полнозольние зразки).

 • C1 . Є малозольних маслом (SAPS - Sulphated Ash, Phosphorus and Sulphur, «сульфатна зола, фосфор і сірка»). Може використовуватися в тому числі з дизельними двигунами, в які можна заливати маловязкие масла, а також з безпосереднім уприскуванням палива. При цьому масло повинне мати співвідношення HTHS не менше 2,9 мПа • с.
 • C2 . Є среднезольним. Може використовуватися з двигунами, які мають будь-яку систему вихлопу (навіть найскладнішу і сучасну). У тому числі дизеля з безпосереднім уприскуванням палива. Може заливатися в мотори, що працюють на маловязких маслах.
 • C3 . Аналогічно до попереднього, є среднезольним, може використовуватися з будь-якими моторами, в тому числі допускають застосування маловязких мастил. Однак тут значення HTHS допускається не нижче 3,5 мПа • с.
 • C4 . Є малозольних маслом. За всіма іншими параметрами аналогічні попереднім зразкам, проте показання HTHS має бути не нижче 3,5 мПа • с.
 • C5 . Найбільш сучасний клас, введений в 2017 році. Офіційно є среднезольним, однак значення HTHS тут не нижче 2,6 мПа • с. В іншому ж масло можна використовувати з будь-якими дизельними двигунами.

Також за стандартом ACEA є масла, використовувані в дизельних двигунах, що працюють у важких умовах (вантажна та будівельна техніка, автобуси і так далі). Вони мають позначення - E4, E6, E7, E9. З огляду на їх специфіки розглядати їх ми не будемо.

Вибір масла по стандарту ACEA залежить від типу двигуна і ступеня його зносу. Так, більш старі А3, В3 і В4 підійдуть для використання в більшості двигунів машин, вік яких не менше 5 років. Причому їх цілком можна використовувати з вітчизняним не надто якісним (з великими домішками сірки) паливом. А ось стандарт С4 і С5 має сенс використовувати в разі, якщо ви впевнені, що паливо є якісним і відповідає прийнятим сучасному екологічному стандарту Євро-5 (а тим більше Євро-6). В іншому випадку якісні масла навпаки будуть лише «вбивати» двигун і знижувати його ресурс (аж до половини розрахованого терміну).

Вплив сірки на паливо

Має сенс коротко зупинитися на питанні про те, який вплив надає сірка, наявна в паливі, на двигун і змащувальні властивості масел. В даний час для нейтралізації шкідливих вихлопів (особливо дизельних моторів) використовуються одна з (а іноді і обидві одночасно) систем - SCR (нейтралізація вихлопу із застосуванням сечовини) і EGR (Exhaust Gas Recirculation - система рециркуляції вихлопних газів). Особливо добре реагує на сірку остання.

Система EGR направляє деяку частину вихлопних газів з випускного колектора назад у впускний. Таким чином знижується кількість кисню в камері згоряння, а значить, і температура горіння паливної суміші буде нижче. Завдяки цьому кількість оксидів азоту (NO) знижується. Однак при цьому повернені з випускного колектора гази мають велику вологість, і контактуючи з наявною в паливі сіркою утворюють сірчану кислоту. Вона, в свою чергу, дуже шкідливо впливає на стінки деталей двигуна, сприяючи корозії в тому числі блоку циліндрів і насос-форсунок. Також надходять сірчисті з'єднання знижують ресурс заливається моторного масла.

Ще сірка, наявна в паливі, знижує ресурс фільтр сажі. І чим її більше - тим швидше фільтр виходить з ладу. Причина цього полягає в тому, що результат горіння - це сульфатна сірка, яка сприяє збільшенню освіти неспаленої сажі, що потрапляє згодом в фільтр.

Розширені можливості пошуку вибору

Стандарти і в'язкості, за якими підбираються масла - це необхідна інформація для вибору. Однак щоб зробити вибір ідеальним, найкраще виконати підбір по двигуну. Зокрема, з огляду на з яких матеріалів зроблений блок і поршні, їх розмір, конструкцію і інші особливості. Найчастіше вибір можна здійснити просто по марці двигуна.

«Ігри» з в'язкістю

В процесі експлуатації машини її двигун природним чином зношується, і між окремими деталями збільшується зазор, а гумові ущільнення можуть потроху пропускати змазує рідина. Тому для двигунів з великим пробігом допускається використовувати більш в'язке масло, ніж було залито до цього. У тому числі це дозволить знизити витрату палива, особливо взимку. Також в'язкість можна підвищувати при постійній їзді в міському циклі (на невеликій швидкості).

І навпаки, в'язкість можна знизити (наприклад, використовувати масла 5W-30 замість рекомендованих 5W-40) в разі, якщо машина часто їздить на великій швидкості по шосе, або двигун працює на низьких оборотах і невеликих навантаженнях (не перегрівається).

Зверніть увагу, що у різних виробників масла з однієї і тієї ж заявленої в'язкістю можуть насправді показувати різні результати (пов'язано це в тому числі з базовою основою і щільністю). Для порівняння в'язкості масла в гаражних умовах можна взяти дві прозорі, ємності і залити до верху різними маслами, які потрібно порівняти. Потім взяти два однакових по масі кульки (або інші предмети, бажано обтічної форми) і одночасно втопити їх в підготовлених пробірках. Масло, де кулька досягне дна швидше, має меншу в'язкість.

Особливо цікаво подібні експерименти проводити в морозну погоду з тим, щоб краще зрозуміти застосовність моторних масел взимку. Найчастіше неякісні масла застигають вже при -10 градусів за Цельсієм.

Існують особливо в'язкі масла, призначені для моторів з великим пробігом, наприклад, Mobil 1 10W-60 "Specifically Designed for Vehicles 150,000 + km", призначене для двигунів з пробігом більше 150 тисяч кілометрів.

Цікаво, що чим менш в'язке масло використовується, тим більша його кількість іде на угар. Це пояснюється тим, що більша його кількість залишається на стінках циліндрах і згоряє. Особливо це актуально, якщо поршнева складова двигуна значно зношена. У цьому випадку має сенс перейти на більш в'язку змазує рідина.

Масло з в'язкістю, рекомендованої автовиробником, має сенс використовувати при зниженні ресурсу двигуна приблизно на 25%. Якщо ж ресурс знизився на 25 ... 75%, то краще використовувати масло, в'язкість якого на одне значення вище. Ну а якщо двигун в передремонтної стані, то краще використовувати більш в'язке масло, або скористатися спеціальними присадками, що знижують задимленість і підвищують в'язкість за рахунок загусники.

Існує тест, відповідно до якого вимірюється, за скільки секунд при нульовій температурі після запуску двигуна масло з системи добереться до розподільного вала. Результати його наступні:

 • 0W-30 - 2,8 сек;
 • 5W-40 - 8 сек;
 • 10W-40 - 28 сек;
 • 15W-40 - 48 сек.

Відповідно до цієї інформацією масло з в'язкістю 10W-40 не включають в рекомендовані до багатьох сучасних машин, особливо у яких два розподільних вала і перевантажений клапанний механізм. Те ж стосується і насос-форсунок дизелів від компанії Volkswagen випуску до червня 2006 року. Там є чіткий допуск по в'язкості 0W-30 і допуск 506.01. При збільшенні в'язкості, наприклад, до 5W-40 взимку можна запросто вивести з ладу розподільні вали.

Масла з низькотемпературної в'язкістю 10W небажано використовувати в північних широтах, а лише в середній і південній смугах країни!

Останнім часом азіатські (але і вже і деякі європейські) автовиробники починають експерименти з маловязкими маслами. Наприклад, на одну і ту ж модель машини можуть бути різні допуски по масел. Так, для внутрішнього японського ринку це може бути 5W-20 або 0W-20, а для європейського (в тому числі російського ринку) - 5W-30 або 5W-40. Чому так відбувається?

Справа в тому, що в'язкість підбирається по конструкції і матеріалу виготовлення деталей мотора, зокрема, конфігурація поршнів, жорсткості кілець . Так, для маловязких масел (машин для внутрішнього японського ринку) поршень робиться зі спеціальним антифрикційним покриттям. Також поршень має інший кут "бочкоподібності", іншу кривизну "спідниці". Однак це можна дізнатися тільки за допомогою спеціальних інструментів.

А ось що можна визначити на око (розбираючи поршневу групу), так це те, що у двигунів, призначених для маловязких масел компресійні кільця м'якше, вони менше пружинять, і найчастіше їх можна погнути навіть руками. І це НЕ заводський брак! Що стосується маслос'емного кільця, то у них менше жорсткість основних знімають лез, в порушених меншу кількість отворів і вони тонше. Природно, що якщо в такий мотор залити масло 5W-40 або 5W-50, то масло просто не буде нормально змащувати движок, а замість цього буде потрапляти в камеру згоряння з усіма витікаючими наслідками.

Відповідно, свої експортні машини японці намагаються робити відповідно до європейських вимог. У тому числі це стосується конструкції мотора, розрахованого на роботу з більш в'язкими маслами.

Як правило, збільшення високотемпературної в'язкості на один клас від рекомендованої виробником (наприклад, 40 замість 30) ніяк не позначається на двигуні, і в цілому допускається (якщо в документації прямо не вказано інше).

Сучасні вимоги Євро IV - VI

У зв'язку з сучасними вимогами екологічності автовиробники стали комплектувати свої машини складною системою очищення вихлопних газів. Так, в неї входять один або два каталізатора і третій (другий) каталізатор в районі глушника (так званий барієвий фільтр). Однак на сьогоднішній день в країни СНД такі машини практично не надходять, але це почасти й добре, оскільки, по-перше, для них складно підібрати масло (воно буде дуже дороге), а по-друге, такі машини вимогливі до якості палива.

Подібні бензинові двигуни вимагають такі ж масла, як і дизеля з фільтром сажі, тобто, малозольні (Low SAPS). Тому, якщо ваша машина не обладнана такою складною системою фільтрації вихлопів, то краще користуватися полнозольнимі полновязкімі маслами (якщо в інструкції прямо не зазначено інше). Так як полнозольнікі краще захищають двигун від зносу!

Дизеля з фільтрами саж

Для дизельних двигунів, обладнаних фільтрами саж, навпаки, потрібно використовувати малозольні масла (ACEA A5 / B5). Це обов'язкова вимога, нічого іншого заливати не можна! В іншому випадку фільтр швидко вийде з ладу. Це обумовлено двома фактами. Перший - якщо в системі з фільтром сажі будуть використовуватися полнозольние масла, то фільтр швидко заб'ється, оскільки в результаті згоряння мастила залишається багато не згорає сажі і золи, яка і потрапляє в фільтр.

Другий факт - деякі матеріали, з яких зроблений фільтр (зокрема, платина), погано переносять вплив продуктів згоряння полнозольних масел. А це, в свою чергу призведе до швидкого виходу фільтра з ладу.

Нюанси допусків - Meets або Approved

Вище вже була інформація про те, що бажано користуватися маслами тих марок, хто має допуски конкретних автовиробників. Однак тут є тонкість. Є два англійських слова - Meets і Approved. У першому випадку компанія, що випускає масло заявляє про те, що нібито її продукція повністю відповідає вимоги конкретної автомобільної марки. Але ця заява виробника масла, а зовсім не автовиробника! Той про це може навіть і не здогадуватися. Тобто, це такий своєрідний рекламний хід.

Приклад напису Approval на каністрі

Слово Approved перекладається на російську мову як перевірено, схвалено. Тобто, безпосередньо автовиробник виконав відповідні лабораторні випробування і прийняв рішення про те, що конкретні масла підходять для випускаються ним двигунів. Насправді ж такі дослідження коштують мільйони доларів, тому і автовиробники часто економлять. Так, може було проведено випробування лише одного масла, а в рекламних проспектах можна знайти інформацію про те, що була перевірена вся лінійка. Однак в даному випадку перевірити відомості досить просто. Потрібно лише зайти на офіційний сайт автовиробника і знайти інформацію про те, на які саме масла і для якої моделі є відповідні схвалення.

Європейські та світові автовиробники хімічні випробування масел проводять в реальності, з використанням лабораторного обладнання і технологій. Вітчизняні ж автовиробників йдуть по шляху найменшого опору, тобто, просто домовляються з виробниками масел. Тому вірити в допуски вітчизняних компаній варто з обережністю (не з метою антиреклами називати відомого вітчизняного автовиробника і іншого ж вітчизняного виробника масел, які співпрацюють таким чином).

енергозберігаючі масла

В даний час на ринку можна знайти так звані «енергозберігаючі» масла. Тобто, по ідеї, вони призначені для економії витрати палива. Це досягається зниженням високотемпературної в'язкості. Існує такий показник - High temperature / High shear viscosity (HT / HS). І він для енергозберігаючих масел знаходиться в діапазоні від 2,9 до 3,5 мПа • с. Однак відомо, що зниження в'язкості веде до гіршої захисту поверхні деталей двигуна. Тому заливати їх куди попало не можна! Їх можна використовувати лише в спеціально розроблених для них двигунах.

Наприклад, такі автовиробники як BMW і Mercedes-Benz використовувати енергозберігаючі масла не рекомендують. А ось багато японські автовиробники, навпаки, наполягають на їх застосуванні. Тому додаткову інформацію про те, чи можна заливати енергозберігаючі масла в двигун вашого авто потрібно знайти в мануалі або технічної документації до конкретної машини.

Як зрозуміти, що перед вами саме енергозберігаюче масло? Для цього потрібно скористатися стандартами ACEA. Так, масла позначаються A1 і A5 для бензинових двигунів і B1 і B5 для дизелів є енергозберігаючими . Інші ж (А3, В3, В4) - звичайними. Зверніть увагу, що категорія ACEA A1 / B1 з 2016 року скасовано, оскільки вважається застарілою. А що стосується ACEA A5 / B5 то в двигунах певних конструкцій їх прямо заборонено використовувати! Аналогічна ситуація і з категорією С1. В даний час вона вважається застарілою, тобто, не проводиться, і в продажу зустрічається вкрай рідко.

Масло для опозитного двигуна

Опозитний двигун встановлюється на багато моделей сучасних машин, наприклад, практично на всі моделі японського автовиробника Subaru. Мотор має цікаву і особливу конструкцію, тому підбір масла для нього дуже важливий.

Перше, що варто відзначити - в оппозітниє двигуни Subaru не рекомендується заливати енергозберігаючі рідини ACEA A1 / A5 . Це пов'язано з конструкцією движка, підвищеними навантаженнями на КШМ, вузькими шийками коленвала, великому навантаженні на площу деталей. Тому що стосується стандарту АСЕА, то краще заливати масло зі значенням А3 , тобто, щоб згадане ставлення High temperature / High shear viscosity знаходилося вище значення 3,5 мПа • с. Вибирайте ACEA A3 / B3 (ACEA A3 / B4 заливати НЕ рекомендується ).

Американські дилери компанії Subaru на своєму офіційному сайті повідомляють, що при важких умовах експлуатації машини потрібно міняти масло через кожні дві заправки повного бака пального. У разі, якщо витрата на чад перевищує один літр на 2000 кілометрів пробігу, то потрібно виконати додаткову діагностику мотора.

Схема роботи опозитного двигуна

Що стосується в'язкості, то тут все залежить від ступеня зношеності мотора, а також його моделі. Справа в тому, що перші оппозітниє двигуни відрізняються від своїх більш нових аналогів розміром перетинів масляних каналів. У старих двигунів вони ширші, у нових, відповідно, вже. Тому дуже в'язке масло заливати в опозитний двигун нових моделей небажано. Ситуація ускладнюється, якщо має місце турбіна. Для її охолодження також не потрібно дуже в'язку мастило.

Тому висновок можна зробити такий: в першу чергу поцікавтеся рекомендаціями автовиробника. Більшість же опитаних автовласників подібних машин заливають в нові двигуни масла з в'язкістю 0W-20 або 5W-30 (зокрема, актуально для двигунів Субару FB20 / FB25). Якщо ж мотор має великий пробіг або водій дотримується змішаного стилю водіння, то краще заливати що-небудь з в'язкістю 5W-40 або 5W-50.

У двигунах таких спортивних машин, як Subaru WRX потрібно обов'язково використовувати синтетичне масло.

Двигуни, що «вбивають» масло

На сьогоднішній день в світі існують сотні різних конструкцій двигунів внутрішнього згоряння. У одних масло потрібно заливати частіше, у інших рідше. І на інтервал заміни в тому числі впливає і конструкція движка. Існують відомості, які конкретно моделі двигунів реально «вбивають» залите в них масло, через що автовласник змушений значно скорочувати інтервал його заміни.

Так, до подібних двигунів відносяться:

 • BMW N57S l6 . Трилітровий турбодизель. Дуже швидко садить лужне число. Отже скорочується інтервал заміни масла.
 • BMW N63 . Цей двигун також через свою конструкції швидко губить змазує рідина, знижуючи її лужне число і підвищуючи в'язкість.
 • Hyundai / KIA G4FC . Движок має картер малого обсягу, тому мастило швидко зношується, сідає лужне число, з'являється нітрації і окислення. Знижується інтервал заміни.
 • Hyundai / KIA G4KD, G4KE . Тут обсяг хоч і побільше, але все одно має місце швидка втрата маслом своїх експлуатаційних характеристик.
 • Hyundai / KIA G4ED . Аналогічно до попереднього пункту.
 • Mazda MZR L8 . Аналогічно попереднім - садить лужне число і скорочує інтервал заміни.
 • Mazda SkyActiv-G 2.0L (PE-VPS) . Даний двигун працює по циклу Аткінсона. Паливо потрапляє в картер, через що масло швидко втрачає в'язкість. Через це скорочується інтервал заміни.
 • Mitsubishi 4B12 . Звичайний чотирициліндровий бензиновий двигун, який проте не тільки швидко знижує лужне число, а й сприяє нитрации і окисленню. Те ж можна сказати і про інші схожі двигуна серії 4B1x (4В10, 4В11).
 • Mitsubishi 4A92 . Аналогічно до попереднього.
 • Mitsubishi 6B31 . Аналогічно до попереднього.
 • Mitsubishi 4D56 . Дизельний мотор, який дуже швидко набиває масло сажею. Природно, що від цього в'язкість зростає, і мастило потрібно міняти частіше.
 • Opel Z18XER . Якщо постійно використовувати машину при їзді в міському режимі, то лужне число швидко падає.
 • Subaru EJ253 . Двигун опозитний, дуже швидко садить лужне число, через що рекомендується скорочувати пробіг для заміни до 5000 кілометрів.
 • Toyota 1NZ-FE . Побудований за особливою системою VVT-i. Має маленький картер об'ємом всього 3,7 літра. Через це рекомендується міняти масло кожні 5000 кілометрів пробігу.
 • Toyota 1GR-FE . Бензиновий двигун V6, теж знижує лужне число, сприяє нитрации і окисленню.
 • Toyota 2AZ-FE . Теж зроблений по системі VVT-i. Знижує лужне число, сприяє нитрации і окисленню. Крім того, спостерігається велика витрата на чад.
 • Toyota 1NZ-FXE . Встановлюється на Toyota Prius. Працює за принципом Аткінсона, тому заливає масло паливом, через що його в'язкість знижується.
 • VW 1.2 TSI CBZB . Має картер з маленьким обсягом, а також турбіну. Через це швидко знижується лужне число, проходить нітрації і окислення.
 • VW 1.8 TFSI CJEB . Має турбіну і прямий впорскування. Лабораторні дослідження показали, що цей мотор швидко «вбиває» масло.

Природно, що цей список далеко не повний, тому якщо ви знаєте інші мотори, сильно гублять нове масло - запрошуємо вас висловлюватися з цього приводу в коментарях.

Додатково варто відзначити, що більшість двигунів 1990-х років випуску (а тим більш ранніх) сильно псують масло. Зокрема, це стосується двигунів, що відповідають застарілому вже екологічному стандарту Євро-2.

Масла для нових і старих машин

Як зазначалося вище, стан нового і старого двигуна машини може сильно відрізнятися. Але сучасні виробники масел створюють і для них спеціальні склади. Більшість двигунів сучасних конструкцій мають тонкі масляні канали, тому в них необхідно заливати маловязкие масла. І навпаки, з часом мотор зношується, і зазори між його окремими частинами збільшуються. Тому має сенс заливати в них більш в'язкі змащувальні рідини.

У лінійках більшості сучасних виробників моторних масел є спеціальні склади для «втомлених» моторів, тобто, таких, які мають великий пробіг. Прикладом таких складів може служити горезвісне Liqui Moly Asia-America. Воно призначене для старих машин, що надходять на вітчизняний ринок з країн Азії, Європи і Америки. Зазвичай такі масла мають високу кінематичну в'язкість, наприклад, хW-40, хW-50 і навіть хW-60 (Х - умовне позначення динамічної в'язкості).

Однак при значному зносі двигуна краще все ж не користуватися густішими маслами, а зробити діагностику двигуна і його ремонт. А в'язкі змащувальні рідини можна використовувати лише як тимчасовий захід.

Важкі умови експлуатації

На каністрах деяких марок (типів) моторних масел є напис - для двигунів, що використовуються в важких умовах. Однак далеко не всі водії знають, про що йде мова. Так, до важких умов експлуатації мотора відноситься:

 • рух в горах або в поганих дорожніх умовах по пересіченій місцевості;
 • буксирування іншого автотранспорту або причепа;
 • часта їзда в пробках, особливо в теплу пору року;
 • робота на високих оборотах (понад 4000 ... 5000 об / хв) протягом тривалого часу;
 • спортивний режим їзди (в тому числі в режимі «спорт» на автоматичної трансмісії);
 • використання автомобіля в дуже жарких або дуже холодних температурах;
 • експлуатація машини при поїздках на короткі відстані без прогріву масла (особливо актуально для негативної температури повітря);
 • використання палива з низьким октановим / цетановим числом;
 • тюнінг (форсування) двигуна;
 • тривалий буксування;
 • низький рівень масла в картері;
 • тривалий рух в кільватерном супроводі (погане охолодження мотора).

Якщо машина часто використовується в важких режимах експлуатації, то для неї рекомендується використовувати бензин з октановим числом 98, а дизельне паливо з цетановим числом 51. Що стосується масла, то після діагностики стану двигуна (а тим більше, якщо є ознаки роботи мотора в важких умовах ) має сенс перейти на повністю синтетичне масло, проте має більш високий клас специфікації по API, але з тієї ж в'язкістю. Однак якщо двигун із значним пробігом, то в'язкість можна взяти на один клас вище (наприклад, замість використовуваного раніше SAE 0W-30 тепер можна заливати SAE 0 / 5W-40). Але в цьому випадку потрібно скоротити періодичність заміни масла.

Через скільки км міняти масло в двигуні

Інтервал заміни моторного масла потрібно розглядати виходячи з умов експлуатації, пробігу авто, якості витратних матеріалів і ще 7-ми факторів. Періодичність 8-12 тис. Км. загальний показник

Детальніше

Зверніть увагу, що використання сучасних маловязких масел в двигунах, що працюють у важких умовах, не завжди доцільно (тим більше якщо використовується неякісне паливо, і перевищується періодичність заміни масла). Наприклад, масло ACEA A5 / B5 знижує загальний ресурс двигуна при роботі на неякісному вітчизняному паливі (солярці). Про це свідчать спостереження за дизельними двигунами Volvo з системою впорскування Common Rail. У них загальний ресурс падає приблизно вдвічі.

Що стосується використання легко випаровується масла SAE 0W-30 АСЕА А5 / В5 на території країн СНД (особливо з дизельними двигунами), то існує така проблема, яка полягає в тому, що на пострадянському просторі дуже мало паливних заправок, де можна залити якісне паливо стандарту Євро -5. А в зв'язку з тим, що, сучасне маловязкое масло працює в парі з неякісним паливом, це призводить до значного випаровуванню мастила і великій кількості масла на чад. Через це може спостерігатися масляне голодування двигуна і його значний знос.

Таким чином, оптимальним рішенням в даному випадку буде використання малозольних моторних масел Low SAPs - АСЕА С4 і Mid SAPs - АСЕА С3 або С5, в'язкості SAE 0W-30 і SAE 0W-40 для бензинових двигунів і SAE 0 / 5W-40 для дизельних ДВС з фільтром сажі в разі використання якісного палива. Паралельно з цим має сенс скоротити періодичність заміни не тільки моторного масла і масляного фільтра, але і повітряного фільтра (зокрема, удвічі частіше, ніж це зазначено для умов експлуатації машини в Євросоюзі).

Тому в Російській Федерації та інших пострадянських країнах має сенс застосовувати середньо- і малозольні масла зі специфікацією АСЕА С3 і C4 в поєднанні з паливом стандарту Євро-5. Так можна домогтися зниження зносу елементів циліндро-поршневої групи і кривошипно-шатунного механізму, а також підтримувати в чистоті поршня і кільця.

Масло для турбо двигуна

Для турбированного двигуна масло зазвичай трохи відрізняється від звичайного "атмосферника". Розглянемо це питання на підборі масла для популярного двигуна TSI, що випускається концерном VAG для деяких моделей Volkswagen і Skoda. Це бензинові двигуни з подвійним турбонаддувом і системою "пошарового" уприскування палива.

Варто відзначити. що існує кілька типів таких двигунів об'ємом від 1 до 3 літрів в обсязі, а також кілька поколінь. Від цього безпосередньо залежить вибір моторного масла. Перші покоління мали більш низький допуск (зокрема 502/505), а мотори другого покоління (випущені з 2013 року і пізніше) вже мають допуски 504/507.

Як зазначалося вище, малозольні масла (Low SAPS) можна використовувати лише з якісним паливом (що для країн СНД найчастіше є проблемою). В іншому випадку захист деталей двигуна з боку масла зводиться на "ні". Опускаючи подробиці, можна сказати так: якщо ви впевнені, що заливаєте в бак хороше якісне паливо, то має сенс використовувати олію з допуски 504/507 (звичайно, якщо це не суперечить прямих рекомендаціях виробника). Якщо ж використовується бензин не дуже хороший (або ви в ньому не впевнені), то краще залити більш просте і дешеве масло 502/505.

Що стосується в'язкості, то спочатку потрібно виходити з вимог автовиробника. Найчастіше вітчизняні автолюбителі заливають в двигуна своїх машин масла з в'язкістю 5W-30 і 5W-40. Не слід в турбований двигун заливати дуже густе масло (з високотемпературної в'язкістю 40 і вище). В іншому випадку буде порушена система охолодження турбіни.

Вибір моторного масла для двигуна на газу

Багато автолюбителів обладнують свої машини газобалонним обладнанням, щоб заощадити на паливі. Однак при цьому далеко не всі з них знають, що якщо машина працює на газовому паливі, то необхідно враховувати кілька важливих нюансів при виборі моторного масла для її двигуна.

Температурний діапазон. На упаковках багатьох моторних масел, які, за твердженнями їх виробників, ідеально підходять для двигунів, що працюють на газу, є температурний діапазон. І основний аргумент на користь застосування спеціального масла - це те, що газ згорає при більш високій температурі, ніж бензин. Насправді температура згоряння бензину в кисні становить близько +2000 ... + 2500 ° С, метану - + 2050 ... + 2200 °, а пропану-бутану - + 2400 ... + 2700 ° С.

Тому про температурному діапазоні має сенс турбуватися лише власникам машин, які їздять на пропані-бутані. Та й то, насправді двигун рідко доходить до критичних температур, тим більше на постійній основі. А пристойне моторне масло цілком може захистити деталі двигуна. Якщо у вас встановлено ГБО для метану, то турбуватися і зовсім нема про що.

Зольність. У зв'язку з тим, що газ згорає при більш високій температурі, то виникає ризик збільшення нагару на клапанах. Неможливо точно сказати, на скільки золи буде більше, оскільки це залежить від багатьох факторів, в тому числі від якості палива і моторного масла. Однак в будь-якому випадку для двигунів з ГБО краще використовувати моторні малозольні моторні масла. Вони мають написи на каністрі про допуски ACEA С4 (можна використовувати і среднезольним С5) або напис Low SAPS. Практично всі відомі виробники моторних масел мають в своїй лінійці малозольні масла.

Класифікація та допуски . Якщо порівняти специфікації і допуски автовиробників на каністрах малозольних і спеціальних «газових» масел, то можна помітити, що вони або однакові або дуже схожі. Наприклад, для двигунів, що працюють що на метані, що на пропані-бутані досить дотримання наступних специфікацій:

 • ACEA C3 або вище (малозольні масла);
 • API SN / CF (проте на американські допуски в даному випадку можна не дивитися, оскільки на їхню класифікації не існує малозольних масел, а тільки «среднезольниє» - Middle SAPS);
 • BMW Longlife-04 (опціонально, може бути будь-який інший аналогічний автодопуск).

Істотним недоліком малозольних «газових» масел є їх висока ціна. Однак при виборі тієї чи іншої його марки необхідно пам'ятати, що ні в якому разі не можна знижувати клас масла, що заливається в порівнянні з тим, яке рекомендує виробник автомобіля.

Для спеціальних двигунів, що працюють виключно на газу (в них відсутній бензинова складова) використання «газових» масел обов'язково. Прикладами можуть служити двигуна деяких моделей складських навантажувачів або мотори електрогенераторів, що працюють на природному газі.

Зазвичай при заміні «газового» масла автолюбителі відзначають, що воно має більш світлий відтінок, ніж класична змазує рідина. Це пов'язано з тим, що газ має менше домішок твердих частинок в порівнянні з бензином. Однак це НЕ означає, що «газове» масло потрібно міняти рідше! Насправді в зв'язку з тим, що згаданих твердих частинок в газі менше, то і миючі присадки цілком справляються зі своєю роботою. А ось що стосується протизадирних і протизносних присадок, то вони працюють також, як і при роботі двигуна на бензині. Просто візуально їх знос не видно. Тому інтервал заміни масла як на газу, так і на бензині залишається однаковим! Таким чином, щоб не переплачувати за спеціальне «газове» масло можна лише придбати його малозольний аналог з відповідними допусками.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found