Який повинен бути знос гальмівних дисків. Допустима товщина, як визначити, коли міняти

Знос гальмівних дисків є неминучим результатом впливу на його поверхню фрикційного матеріалу гальмівних колодок. Залежить від справності гальмівної системи, умов експлуатації машини, стилю водіння її власника, пробігу, при якому використовуються диски, їх якості і типу, а також сезонності, оскільки на роботу гальм негативно впливають бруд, волога і хімічні реагенти, розсипані на дорогах. Допуск зносу гальмівних дисків, часто, сам їх виробник, вказує безпосередньо на поверхні виробу.

зміст:

 • ознаки зносу
 • Допустима товщина диска
 • Як перевірити товщину поверхні
 • Від чого залежить знос гальмівного диска
 • На що вказує нерівномірний знос дисків

Знос гальмівних дисків

Ознаки зносу гальмівних дисків

Визначити знос дисків за непрямими ознаками, тобто, по поведінці автомобіля досить складно. Однак має сенс перевірити товщину дисків в наступних випадках:

 • Зміни в поведінці педалі . Зокрема, сильний провал. Однак ця ознака може вказувати і на інші проблеми з елементами гальмівної системи - знос гальмівних колодок, поломка гальмівного циліндра, зниження рівня гальмівної рідини. Проте перевірити слід перевірити і стан гальмівних дисків, в тому числі їх знос.
 • Вібрація або ривки при гальмуванні . Такі симптоми можуть виникнути через перекосу, кривизни або через нерівномірного зносу гальмівного диска. Однак при цьому потрібно перевірити і стан гальмівних колодок.
 • Биття на кермі . Однією з поширених причин в такому випадку - глибокі борозни зносу, перекіс диска або його деформація. Проблеми можуть бути також через знос або пошкодження гальмівних колодок.
 • Свистячі звуки при гальмуванні . Зазвичай вони виникають при пошкодженні або зносі гальмівних колодок. Однак при виході з ладу останніх велика ймовірність, що металева основа колодок може пошкодити і сам диск. Тому бажано перевірити його загальний стан і знос.

При виникненні одного або декількох з перерахованих вище дефектів необхідно обов'язково перевірити справність роботи гальмівної системи, а також оцінити стан її елементів, в тому числі звернути увагу на знос гальмівних дисків.

несправності залипання дисків Занос автомобіля при гальмуванні свист гальм Вібрація керма в процесі гальмування Ривки в процесі гальмування
Що зробити
Замінити гальмівні колодки
Перевірити роботу гальмівного супорта. Перевірити поршні і напрямні на корозію і наявність мастила
Перевірити товщину і загальний стан гальмівного диска, наявність биття при гальмуванні
Перевірити стан фрикційних накладок на колодках
Перевірити ступичні підшипники. Перевірити стан механізмів рульового управління, а також підвіски
Перевірити шини та диски коліс

Який знос гальмівних дисків

Будь-який автовласник повинен знати, який знос гальмівних дисків допустимий, при якому їх ще можна безпечно експлуатувати, а який вже граничний, і варто змінити диски.

Справа в тому, що при перевищенні максимального зносу гальмівних дисків існує ймовірність виникнення аварійної ситуації. Так, в залежності від конструкції гальмівної системи гальмівний поршень може або заклинити, або він просто вивалитися зі свого місця. А якщо це трапиться на великій швидкості - це дуже небезпечно!

Допустимий знос гальмівних дисків

Отже, який допустимий знос гальмівних дисків? Норми зносу гальмівних дисків прописує кожен виробник. Дані параметрів залежить від потужності двигуна автомобіля, розміру і виду гальмівних дисків. Граничний знос буде відрізнятися для різних типів дисків.

Наприклад, товщина нового гальмівного диска для популярного автомобіля Шевроле Авео становить 26 мм, а критичний знос настає при зниженні відповідного значення до 23 мм. Відповідно допустимий знос гальмівного диска становить 24 мм (по одній одиниці з кожної зі сторін). У свою чергу виробники дисків наносять інформацію про межі зносу безпосередньо на робочу поверхню диска.

Робиться це одним з двох методів. Перший - безпосередня напис на обідку. Наприклад, MIN. TH. 4 мм. Інший метод - мітка у вигляді виїмки на торцевій частині диска, але з внутрішньої її сторони (щоб колодки не чиркала по ній). Як показує практика, другий метод зручніше, оскільки при збільшенні зносу аж до критичного диск починає гальмувати ривками, що буде наочно відчуватися водієм при гальмуванні.

Допустимий знос гальмівних дисків вважається таким який не перевищив 1-1,5 мм , а зменшення товщини диска на 2 ... 3 мм від номінальної товщини буде вже граничним!

Що стосується барабанних гальмівних дисків, то у них в міру свого зносу вони не зменшуються, а збільшуються в своєму внутрішньому діаметрі. Тому щоб визначити який у них знос потрібно перевіряти внутрішній діаметр і дивитися, щоб він не перевищував допустимі норми. Максимально допустимий робочий діаметр гальмівного барабана виштампуваними на його внутрішній стороні. Як правило це 1-1,8 мм.

На багатьох ресурсах в інтернеті і в деяких автомагазинах вказується, що знос гальмівного диска не повинен перевищувати 25%. Насправді ж знос ЗАВЖДИ вимірюється в абсолютних одиницях, тобто, в міліметрах! Для прикладу наведемо таблицю, аналогічну тим, які наводяться для різних автомобілів в їх технічної документації.

Назва параметра Значення, мм
Номінальна товщина гальмівного диска 24,0
Мінімальна товщина диска при максимальному зносі 21,0
Максимально допустимий знос однієї з площин диска 1,5
Максимальне значення биття диска 0,04
Мінімально допустима товщина фрикційної накладки гальмівної колодки 2,0

Як визначити знос гальмівних дисків

Перевірка зносу гальмівних дисків досить нескладна, головне мати під рукою штангенциркуль або мікрометр, а якщо таких інструментів немає, то в крайньому випадку можна скористатися лінійкою або монеткою (про це нижче). Товщина диска вимірюється в 5 ... 8 точках по колу і якщо вона змінюється значить крім зносу гальмівної площі є кривизна, або нерівномірність стирання. Отже необхідно не тільки буде міняти його при межі, а й з'ясувати причину через яку відбувається нерівномірний знос гальмівного диска.

На сервісі товщину дисків вимірюють спеціальним приладом - це штангенциркуль, тільки він має менші розміри, а також на його вимірювальних губах є спеціальні бортики які дозволяють охопити відтворити диск упершись в борт по краю диска.

як перевіряється

Для того, щоб дізнатися ступінь зносу найкраще демонтувати колесо так як товщину диска інакше не виміряти, а якщо потрібна перевірка зносу задніх гальмівних барабанів, то доведеться знімати повністю весь гальмівний механізм. При проведенні подальшої перевірки необхідно враховувати, що диски зношуються з обох сторін - зовнішньої і внутрішньої. Причому не завжди рівномірно, тому потрібно дізнатися ступінь зношеності диска за двома сторонами диска, але про це нижче.

Перед перевіркою обов'язково потрібно знати інформацію про те, яка товщина нового гальмівного диска для конкретного автомобіля. Її можна дізнатися в технічній документації або на самому диску.

Граничний знос гальмівних дисків

Значення максимально допустимого зносу буде залежить від початкового розміру диска і потужності двигуна автомобіля. Зазвичай загальний знос всього диска для легкових автомобілів складає близько 3 ... 4 мм. А для конкретних площин (внутрішньої і зовнішньої) близько 1,5 ... 2 мм. При такому зносі вже потрібно їх міняти. Для гальмівних дисків, що складаються з однієї площини (зазвичай встановлюється на задні гальма), процедура буде аналогічною.

Перевірка зносу гальмівних дисків на увазі перевірку товщини обох площин диска, величини буртика, а потім порівняння цих даних з номінальним значенням, яке повинен мати новий диск, або рекомендованими параметрами. Також оцінити загальний характер стирання робочої області диска, а саме, рівномірність, наявність борозен і тріщин (розмір тріщин не повинен бути більше ніж 0,01 мм).

При плановому огляді необхідно дивитися величину канавок вироблення і їх структуру. Невеликі регулярні канавки це нормальний знос. Рекомендована заміна дисків в парі з колодками якщо є глибокі нерегулярні канавки. При конічному зносі гальмівного диска потрібно обов'язково його міняти і виконати перевірку гальмівного супорта. Якщо на диску помітні тріщини або інша корозія і зміна кольору, то зазвичай пов'язане з тепловими явищами, що виникають через часті і надмірних змін температури диска. Вони призводять до шуму при гальмуванні і знижують ефективність гальмування. Тому диск бажано також замінити і бажано ставити більш якісні з поліпшеним відведенням тепла.

Зауважте, що при зносі диска по окружності утворюється якийсь бортик (колодки по ньому не труть). Тому при вимірюванні потрібно міряти саме робочу поверхню. Робити це простіше за допомогою мікрометра, оскільки його «охоплює» робочі елементи дозволяють з ним не торкатися. У разі використання штангенциркуля під його вимірювачі потрібно підкласти будь-які предмети, товщина яких збігається з зносом колодок (наприклад, шматочки жерсті, металеві монети та інше).

Якщо значення товщини диска в цілому або будь-якої з його площин нижче допустимої - диск потрібно міняти на новий. Експлуатувати зношений гальмівний диск не можна!

При заміні гальмівного диска завжди потрібно міняти гальмівні колодки, причому незалежно від їх зносу та технічного стану! Використання старих колодок з новим диском категорично заборонено!

Якщо у вас немає під рукою мікрометра, а за допомогою штангенциркуля перевіряти незручно через наявність бортика, то можна скористатися металевою монетою. Наприклад, за офіційними Центрального Банку Росії товщина монети номіналом 50 копійок і 1 рубля становить 1,50 мм. Для інших країн відповідну інформацію можна знайти на офіційних сайтах центральних банків відповідних країн.

Для перевірки товщини гальмівного диска за допомогою монети необхідно прикласти її до робочої поверхні диска. У більшості випадків критичний знос однієї поверхні диска знаходиться в межах 1,5 ... 2 мм. За допомогою штангенциркуля таким чином можна дізнатися товщину зносу як однієї половини диска, так і загальну товщину всього диска. Якщо бортик зношений вимірювати можна прямо від нього.

Від чого залежить знос гальмівних дисків

Ступінь зносу гальмівних дисків залежить від багатьох факторів. Серед них:

 • Стиль водіння автолюбителя . Природно, що при частих різких гальмуваннях відбувається надмірний знос диска і знос гальмівних колодок.
 • Умови експлуатації машини . У гірській або горбистій місцевості гальмівні диски зношуються швидше. Це пояснюється природними причинами, оскільки гальмівна система таких автомобілів використовується частіше.
 • Тип трансмісії . У автомобілів з механічною коробкою передач диски, як і колодки, зношуються не так швидко. І навпаки у автомобілів, оснащених автоматичною трансмісією або варіатором знос диска відбувається швидше. Пояснюється це тим, що для зупинки машини з АКПП водій змушений користуватися виключно гальмівною системою. А машину з «механікою» часто можна пригальмувати за рахунок двигуна.
 • Тип гальмівних дисків . В даний час на легкових автомобілях використовуються наступні типи гальмівних дисків: вентильовані, перфоровані, диски з насічками, а також суцільні. Кожен з перерахованих типів має свої переваги і недоліки. Однак як показує практика швидше за все виходять з ладу суцільні диски, а вентильовані і перфоровані - ходять довше.
 • Клас зносостійкості . Він безпосередньо залежить від ціни і зазначеного вище типу диска. Багато виробників замість класу зносостійкості просто вказують мінімальний пробіг для автомобіля, на який розрахований гальмівний диск.
 • Жорсткість гальмівних колодок . Чим м'якша гальмівна колодка - тим вона в більш щадному режимі працює з диском. Тобто, ресурс диска збільшується. При цьому гальмування автомобіля буде більш плавним. І навпаки, якщо колодка жорстка, то вона швидше зношує диск. Гальмування при цьому буде більш різким. В ідеалі бажано, щоб клас жорсткості диска і клас жорсткості колодки збігалися. Це продовжить ресурс не тільки гальмівного диска, але і гальмівних колодок.
 • Маса автомобіля . Зазвичай на більші автомобілі (наприклад, кросовери, позашляховики) встановлюють диски з великим діаметром, а їх гальмівна система є більш посиленою. Однак в даному випадку вказується, що у завантаженого автомобіля (тобто, що перевозить додатковий вантаж або буксирує важкий причіп) гальмівні диски зношуються швидше. Це пояснюється тим, що для зупинки завантаженого автомобіля необхідно більше зусилля, що виникає в гальмівній системі.
 • Якість матеріалу диска . Найчастіше дешеві гальмівні диски зроблені з неякісного металу, який швидше стирається, а також може з часом мати дефекти (викривлення, напливи, тріщини). І відповідно, чим якісніше метал, з якого зроблений той або інший диск - тим довше він прослужить до заміни.
 • Справність гальмівної системи . Такі несправності, як проблеми з робочими циліндрами, що направляють супортів (в тому числі відсутність в них мастила), якість гальмівної рідини може вплинути на швидкий знос гальмівних дисків.
 • Наявність антиблокувальної системи . Система АБС працює за принципом оптимізації зусилля, при якому колодка тисне на гальмівний диск. Тому це подовжує термін експлуатації як колодок, так і дисків.

Зверніть увагу, що зазвичай знос передніх гальмівних дисків завжди перевищує знос задніх так як на них виявляється значно більше зусилля. Тому ресурс передніх і задніх гальмівних дисків різний, але при цьому і різні вимоги до допуску зносу!

В середньому ж, для стандартного легкового автомобіля, використовуваного в міських умовах, перевірку диска необхідно виконувати приблизно через кожні 50 ... 60 тисяч кілометра пробігу. Наступний огляд і завмер зносу роблять в залежності від відсотка зносу. Багато сучасних диски для легкових автомобілів легко працюють протягом 100 ... 120 тисяч кілометрів пробігу при середніх умовах експлуатації.

Причини нерівномірного зносу гальмівних дисків

Іноді при заміні гальмівних дисків можна побачити, що старі мають нерівномірний знос. Перед тим, як встановлювати нові диски, необхідно розібратися з причинами, чому ж гальмівний диск стирається нерівномірно, і відповідно, усунути їх. Рівномірність зносу диска сильно впливає на ефективність гальмування! Так, нерівномірна вироблення гальмівного диска може бути викликана наступними факторами:

 • Дефект матеріалу . У рідкісних випадках, особливо це стосується дешевих гальмівних дисків, вони можуть бути виготовлені з неякісного матеріалу або без дотримання відповідної технології виготовлення.
 • Неправильна установка гальмівних дисків . Найчастіше це банальний перекіс. В результаті цього буде мати місце конічний знос диска, а також нерівномірний знос гальмівних колодок. На початковому етапі диск можна проточити, проте все ж краще такий диск замінити на новий.
 • Неправильна установка гальмівних колодок . Якщо будь-яка з колодок була встановлена криво, то відповідно, і знос буде нерівномірний. Причому нерівномірно зношуватися буде як диск, так і сама гальмівна колодка. Така причина характерна саме для вже поношених гальмівних дисків, оскільки колодки зношуються набагато швидше, ніж диск.
 • Попадання бруду в супорт . При пошкодженнях захисних пильовиків гальмівного супорта потрапляє дрібне сміття і вода на рухомі частини. Відповідно якщо виникають труднощі русі (нерівномірний хід, закисание) в робочого циліндра і напрямних, то порушується рівномірність зусилля колодки по площі диска.
 • Крива напрямна . Вона може бути нерівною через неправильну установку гальмівних колодок або механічного пошкодження. Наприклад, в результаті ремонту гальмівної системи або аварії.
 • Корозія . У деяких випадках, наприклад, після тривалого простою автомобіля в атмосферних умовах з підвищеною вологістю диск може покритися корозією. Через неї диск при подальшій експлуатації може зношуватися нерівномірно.

Зверніть увагу, що протачивать гальмівний диск, на якому є нерівномірний знос, допускається, але не рекомендується. Це залежить від його стану, ступеня зносу, а також рентабельності процедури. Про те, що диск має викривлення підкаже стукіт, що виникає під час гальмування. Тому перш ніж сточувати борозни з поверхні диска обов'язково необхідно вимірювати його биття і знос. Допустиме значення викривлення диска становить 0,05 мм, а биття виникає вже при викривленні 0,025 мм . Верстати дозволяють проточити диск з допуском 0,005 мм (5 мікрон)!

висновок

Знос гальмівних дисків потрібно перевіряти приблизно через кожні 50 ... 60 тисяч кілометрів пробігу, або при виникненні проблем в роботі системи гальмування автомобіля. Для перевірки значення величини зносу потрібно демонтувати диск і скористатися штангенциркулем або мікрометром. Для більшості сучасних легкових автомобілів допустимий знос диска становить 1,5 ... 2 мм на кожній площині або близько 3 ... 4 мм по всій товщині диска. При цьому потрібно завжди оцінювати знос внутрішньої і зовнішньої площин дисків. Внутрішня сторона диска завжди має трохи більший знос (на 0,5 мм).


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found