Чому при повороті керма чути стукіт. Як визначити причину

Стук при повороті керма вказує на наявність проблем в системі рульового управління автомобілем. Причинами стуку можуть бути несправності у шарнір рівних кутових швидкостей (ШРУС), кульової опори, знос рульового наконечника і / або опорного підшипника, стійки стабілізатора і інші несправності. У будь-якому випадку, коли при повороті керма чути стукіт, то необхідно якомога швидше виконати діагностику, оскільки несправності рульової системи не тільки з часом поглиблюються, а й можуть призвести до аварійних ситуацій під час руху автомобіля, аж до ДТП.

Причини виникнення стуку:

 • ШРУС
 • Кермові наконечники і тяги
 • Рульова рейка
 • Карданний вал керма
 • стійка амортизатора
 • Стійка стабілізатора
 • підрамник

Стук при повороті керма

Причини стуку при повороті керма

Існує ряд причин, через які при повороті керма чути стукіт. Щоб більш точно визначити несправність необхідно визначитися з трьома обставинами:

 • Тип звуку. Він може бути одиночний або повторюваний, глухий або дзвінкий (зазвичай металевий), гучний або тихий.
 • Місце, з якого виходить звук. Наприклад, в колесі, в підвісці, в кермі.
 • Обставини виникнення. Зокрема, під час руху, при повороті керма на місці, при вивернутому до упору рульовому колесі, при повороті вліво або вправо.

Виходячи з таких даних можна орієнтуватися на джерело стучащего звуку.

Місце стуку причини стуку
Стук в колесі Частковий вихід з ладу шарніра кутових швидкостей (порвався пильовик, проблеми з підшипником), шум від рульових наконечників / рульових тяг, рульова рейка при їзді по нерівній дорозі, стійки амортизатора (стукає пружина), стійки стабілізатора
стук рейки Пошкодження валу рейки, підвищений люфт втулки і / або підшипників вала, на машинах з ЕУР механічне пошкодження валу двигуна і / або черв'ячного приводу, знос в карданчик рульового вала
Стук в кермі Частковий вихід з ладу рульової рейки, іржавіння приводного вала рейки, у ЕУР знос черв'ячного приводу і / або механічні проблеми з електродвигуном
положення керма причини стуку
При повороті керма до упору (вліво / вправо) При заміні переднього важеля можливо, що важіль зачіпає при повороті підрамник. Іноді майстри просто не до кінця затягують кріпильні елементи, які і скриплять при повороті.
При повороті керма на що стоїть на місці автомобілі Несправна рульова рейка, хрестовина карданчика вала, що не затягнуті кріпильні елементи, кермові тяги / наконечники
При повороті керма в русі машини Ті ж причини, що і при машині, що стоїть, але сюди додаються проблеми зі стійками стабілізатора і стійками амортизатора.

Далі список причин, за якими виникає стукіт при повороті в районі колеса, підвіски і керма за ступенем їх поширеності.

Шарнір рівних кутових швидкостей

З повністю вивернутими в одну сторону колесами найчастіше буде скрипіти ШРУС (може навіть віддавати удари в рульове колесо). При повороті машини вліво буде хрустіти / стукати правий зовнішній ШРУС, а при повороті вправо, відповідно, лівий. Внутрішні ШРУСи зазвичай скриплять при їзді на великій швидкості по нерівній дорозі, тому до стуку при повороті відношення не мають. Так що якщо при повороті або різкому прискоренні авто чути стукіт - швидше за все потрібна заміна зовнішнього шарніра. Однак для початку можна зняти і оглянути - якщо зносу немає або він невеликий то допоможе мастило ШРУС.

Кермові наконечники і рульова тяга

Наконечники і тяги через природного зносу з часом можуть давати люфт і скрипіти і видавати стуки при повороті машини. Для діагностики необхідно піддомкратити машину з того боку, звідки лунає дратівливий звук і для початку демонтувати колесо. Далі необхідно похитати тяги і наконечники, перевірити наявність в них люфту. Часто буває, що на наконечнику рветься його пильовик, відповідно, всередину потрапляє бруд і волога. Це стає причиною відповідного стуку.

Відомі випадки, коли, наприклад, при виконанні операції розвалу-сходження автолюбитель або майстер забувають закриття кріпильну гайку між рульовою тягою і рульовим наконечником. Відповідно, при повороті керма, як в русі, так і на місці буде чути гучний металевий стукіт. Точніше визначити можна, якщо похитати руками переднє колесо вправо-вліво, воно буде бовтатися, і видавати аналогічні звуки.

Рульова рейка

Несправності рульової рейки - одні з найбільш частих причин, чому виникає стукіт при повороті коліс. Причому це може бути як в русі, так і при повороті керма на місці. Існує кілька причин, через які можливий так званий стукіт рульова рейка автомобіля:

 • Слабо затягнуті кріпильні елементи рульового механізму.
 • Вийшла з ладу пластмасова опорна втулка (значно зносилася, з'явився люфт).
 • Виникнення люфту в підшипниках вала рейки.
 • Збільшений зазор між зубами рульової рейки (це призводить як до люфту, так і до глухого стуку при обертанні керма на місці).
 • Виробляється антифрикционная прокладка, через що вібрує підтискної «на нуль», стукаючи безпосередньо по корпусу рейки.

Зрозуміти, що стукає рульова рейка, а не інший елемент рульового механізму непросто. Для цього потрібно заглушити двигун, поставити машину на ручне гальмо, і попросити напарника сісти за кермо. А самому залізти під машину в місці розташування рульової рейки. При обертанні керма при несправної рейці з неї виходитимуть скрипучі (хрусткі) звуки.

Рульовий кардан

Якщо повертаючи кермо ви чуєте стук з рульової колонки, то швидше за все винен карданчик вала рульового колеса. Дуже часто з такою проблемою стикаються власники УАЗа. Відбувається несправність через збільшення зазору в шлицевом з'єднанні. На вазах стукіт з рульової колонки виникає через розбиту хрестовини карданчика. Його можна почути як під час управління при русі, так і при поворотах керма туди-сюди на місці.

Перевірити можна рукою - однієї потрібно тримати за карданчик, другий крутити кермо, якщо люфтит, то потрібен ремонт.

Багато власників вітчизняних передньопривідних ВАЗів - "Калини", "Пріори", "Гранти" стикаються з тим, що з часом в карданном валі починає скрипіти хрестовина. Діагностика його виконується за описаною вище процедурою. При виявленні люфту і скрипу автовласник може вчинити по одному з двох варіантів. Перший - купити новий карданчик, другий - спробувати відремонтувати встановлений.

Причому ремонтують не через високу ціну, а велика кількість браку нових Карданчик. Мова, зокрема, йде про те, що карданчик може "закушувати". Викликано це тим, що його половина з шліцами ходить з заїданням, відчуваються ривки вже у новій деталі. Відповідно, при покупці нової хрестовини необхідно переконатися, що вона рухається вільно в усіх напрямках. Найчастіше буває так, що в вилці зі шліцами підшипники спочатку перекошені через несоосности отворів. Тому купувати новий карданчик чи ні - вирішувати виключно автовласникові.

Інший варіант виходу із ситуації полягає в тому, щоб замінити в хрестовині карданчика наявні голчасті підшипники на капролактановие втулки. На користь цього варіанту говорить те, що багато таксистів-власники ВАЗів, через те що доводиться багато крутити баранку, надходять саме таким чином.

Цей варіант має на увазі складність ремонтних робіт. Що стосується демонтажу, то зазвичай для цього користуються ключами на 13, а також плоскою викруткою.

Зверніть увагу, що для того, щоб вибити підшипники необхідно наносити удари по підставі вилки під підшипником. Бити треба акуратно маленьким молотком.

В інтернеті можна знайти багато суперечливих відгуків про різні Карданчик і втулках. Для автомобілів ВАЗ "Калина", "Пріора", "Гранта" часто ставлять хрестовини торгових марок "СС20" і "ТАЯ", або більш дорогий варіант, - японські запчастини Toyo і GMB.

Стійки амортизатора і / або опорні підшипники

Якщо причина стуку криється в амортизаторах або опорних підшипниках, то будуть стуки не тільки при повороті керма направо / наліво, але і при прямолінійній русі. Однак при різких поворотах, особливо на великій швидкості, такий стукіт буде виявлятися сильніше, оскільки на амортизатори і підшипники будуть діяти додаткові навантаження.

В останньому випадку причиною стукоту може бути лопнула пружина амортизатора. Зазвичай це відбувається на її краях (вгорі або внизу). Відповідно, при їзді по нерівній дорозі, а також при нахилі машини в поворотах, водій може почути металевий брязкітливий звук. При повороті вліво - права пружина, при повороті вправо - ліва пружина.

Перевірити амортизатори і підшипники можна, вивчивши їх на предмет наявності люфту. Для цього потрібно демонтувати колесо і похитати / покриття амортизатори і підшипники. У рідкісних випадках причиною стукоту може стати открученную гайка кріплення.

Стійка стабілізатора

При частковому виході з ладу стійки стабілізатора, при цьому лунає глухий стукіт при повороті коліс в русі. Причому колеса починають стукати, якщо їх вивернути в одну або іншу сторони приблизно при 50 ... 60%. Однак безпосередньо несправна стійка може скрипіти не тільки при повороті, але і при русі автомобіля по нерівній дорозі. Найчастіше також машина «совається» по дорозі, тобто, необхідно постійно контролювати (підкручувати) кермо. Додаткові ознаки - кузов машини занадто крениться при входженні в поворот і коливався при гальмуванні.

Підрамник (нетипові ситуації)

Іноді до стуку при повороті призводять нетипові ситуації, які досить складно діагностувати. Наприклад, відомий випадок, коли під час руху машини на підрамник потрапив невеликий камінь і застряг там. При повороті керма в одну або іншу сторону відбувається природне зміщення елементів рульового приводу, при цьому вони як би наїжджали на цей камінь. При відновленні вихідного положення елементи стрибали з каменя, видаючи при цьому характерний звук. Проблема вирішилася видаленням каменя.

При ремонті елементів підвіски, наприклад, при заміні переднього важеля останній може зачіпати при повороті колеса підрамник. Природно, що це супроводжується ударом і скреготом. Щоб позбутися від неї, досить було підняти підрамник з допомогою монтування.

При частій їзді по дорогах з поганим покриттям корисно виконувати періодичний огляд елементів підвіски і рульового управління. Це дозволить діагностувати поломку на ранній стадії, і отже, зекономити на подальшому ремонті.

Ще одна нетипова ситуація стуку в підвісці при поворотах полягає в тому, що розтискається болт підрамника, і сам підрамник можливий так званий стукіт при їзді, а тим більше поворотах. Усувається затисненням відповідного болта.

висновок

Їздити на автомобілі, у якого голосно стукають при повороті керма, небезпечно. Будь-яка поломка, яка призвела до цього, з часом лише посилюється, що в кінцевому підсумку призведе до складних дорогим ремонтам, а також небезпеки водіння. Тому при виявленні стукоту при повороті колеса необхідно якомога швидше виконати діагностику та вжити відповідних заходів щодо усунення причини, що викликала його.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found