Циатім 201 - морозостійка літієва змазка, яка вона

Мастило «Циатім-201» - це антифрикционная багатоцільова мастило, яка використовується в мало- і середньо навантажених вузлах ковзання, тертя і кочення. Область використання мастила - авіаційна і автомобільна техніка, електромеханічні приводи, точні прилади і так далі. Особливістю «Циатім-201» є те, що вона здатна працювати при низьких температурах (до -60 ° С), не високою вологості і незначних механічних навантаженнях. Завдяки цьому повсюдно використовується в автомобілях в північних широтах, зокрема, в умовах Крайньої Півночі.

Вже згадана інформація:

 • характеристика
 • застосування
 • Аналоги «Ціатіма-201»
 • Порівняння «Циатім-201» і «Циатім-221»

Циатім-201

Характеристики та властивості «Ціатіма-201»

Мастило «Циатім-201» випускається відповідно до ГОСТ 6267-74. Склад являє собою суміш малов'язкого нафтового масла, яке в процесі загущувальну літієвим милом (стеаратом літію). Крім цього, вона містить антиокислювальну присадку, і забезпечує високу морозостійкість і тугоплавкость. Візуально «Циатім-201» - це мазь світло-жовтого або світло-коричневого кольору.

Назва «Циатім» - це абревіатура установи, де в середині минулого століття були винайдені дані мастила, Центральний науково-дослідний інститут авіаційних палив і олив.

Технічні характеристики «Циатім-201» наведені в таблиці:

характеристика значення
Діапазон робочих температур -60 ° С ... + 90 ° С
температура каплепадения + 175 ° С
Ефективна в'язкість при -50 ° С і середньому градієнті швидкості деформації 10 / с, не більше +1100 Па • с
Стабільність проти окислення, мг КОН на 1 г мастила, не більше 3 мг
Межа міцності при + 50 ° С 250 ... 500 Па
Масова частка вільного лугу в перерахунку на NaOH 0,1
Испаряемость при + 120 ° С, за 1 годину, не більше 25%
Пенетрація при + 25 ° С Не нормується
Термін придатності від дати випуску 5 років (60 місяців)
Колоїдна стабільність,% виділеного масла, не більше 26%
Корозійний вплив на метали витримує
Температура зберігання і транспортування -30 ° С ... + 30 ° С
Зміст вільного лугу в перерахунку на NaOH, не більше 0,1%
вміст води відсутня
специфіка властивостей
1 У зв'язку з м'якою консистенцією і недостатньою липкостью мастило може механічно змиватися з відкритих поверхонь .
2 Консерваційні властивості мастила ЦИАТИМ-201 невисокі .
3 При механічній дії мастило досить сильно руйнується ; в результаті знижуються її межа міцності і в'язкість.
4 Хімічна стабільність задовільна , що пояснюється присутністю анти-окислювача.
5 Під дією підвищених температур або при зберіганні не ущільнюється .
6 Колоїдна стабільність мастила ЦИАТИМ-201 низька .

Мастило не токсична . Тому спеціальні засоби захисту при роботі з нею не потрібні, вони можуть регулюватися лише галузевими нормами на тому чи іншому виробництві.

У разі загоряння мастила можна використовувати будь-які засоби пожежогасіння, окрім води! негідна мастило циатім

Так виглядає мастило у якій закінчився строк придатності

До недоліками «Ціатіма-201» варто віднести той факт, що він швидко висихає на повітрі . Тому їм не рекомендується змащувати відкриті деталі і механізми. Аналогічно, з часом, на відкритому повітрі вона втрачає свої експлуатаційні властивості перетворюючись навіть в абразив. При тривалому зберіганні починає відокремляться масло, що погіршує її експлуатаційні характеристики. Так що в зв'язку з низькою колоїдної стабільністю розфасовка більш ніж літрова банка просто нераціональна. Після закінчення терміну придатності мастило розшаровується і стає непридатною до подальшої експлуатації. Також «Ціатімом-201» вкрай небажано змащувати високонавантажені механічні пари.

У зв'язку з тим, що виробників «Ціатіма-201» існує дуже багато, деякі з них випускають свою продукцію не по ГОСТ 6267-74, а за власними технічними умовами (ТУ). Звертайте увагу на це при купівлі товару у того чи іншого виробника.

Застосування «Ціатіма-201»

циатім 201

Залежність кислотного числа від товщини шару мастила «Циатім-201»

«Циатім-201» знайшов широке поширення через свою низьку вартість і морозостійкості. Що стосується вузлів автомобільної техніки, то їм змащують:

 • підшипники генератора, стартера і інших електродвигунів;
 • осі октан-коректора розподільника запалювання;
 • осі обертових механізмів;
 • валики;
 • підшипники ковзання;
 • петлі;
 • троси в оболонках;
 • гнучкий вал спідометра;
 • рульова рейка;
 • в кульових шарнірах;
 • так само змащують клеми акумуляторної батареї авто.
Зверніть увагу, що «Циатім-201» не можна використовувати в умовах прямого контакту з водою, а також при відносній вологості повітря 80% і вище.

Цей умова базується на тому, що літієві масла добре вбирають воду. Відповідно, при насиченні нею мастило втрачає свої експлуатаційні властивості. Те ж відноситься і до інших літієвим складам, наприклад, «Літол-24». Для вологих середовищ краще користуватися кальцієвими мастилами. Також «Циатім-201» неефективний в якості консерванту .

Але, на жаль, дана літієва змазка у багато вже не відповідає сучасним вимогам механічної стабільності і максимальною температурою застосування. Тому багато виробників ціатіма 201 змінюють масла МВП на МС-6, МС-8 або трансформаторне з нафти сибірського родовища. Так що в тих випадках де від якості змащення тертьових поверхонь залежить кінцевий результат експлуатації, краще варто розглянути інші її аналоги.

Аналоги «Ціатіма-201»

Мастило «Циатім-201» має кілька іноземних аналогів. Серед них:

Аналоги Циатім 201

Деякі аналоги мастила «Циатім 201»

 • BP Energrease SY-HT 2 . Високоякісна протизносні мастило для використання при високих температурах. Володіє антиокислювальні властивості і стабільними характеристиками в широкому діапазоні температур. Використовується в високоспритних підшипниках. Діапазон робочих температур - -50 ° С ... + 200 ° С.
 • Shell AeroShell Grease 6 . Універсальна мінеральна мастило, що має в своєму складі інгібітори, які затримують процес окислення і корозії. Може використовуватися для антифрикційних підшипників, коробок передач і різних підшипників. Діапазон робочих температур - -40 ° С ... + 121 ° С.
 • Shell AeroShell Grease 22 . Високоякісна багатоцільова мастило для важких умов експлуатацій. Основа мастила - вуглеводневу синтетичне базове масло, загущенное «мікрогеля». Має в своєму складі антиокислювальні, антикорозійні, протизносні і підвищують несучу здатність присадки. Діапазон робочих температур - -65 ° С ... + 204 ° С.
 • Mobil Mobiltemp SHC 32 . Це пластичне мастило, що відрізняється тривалим терміном служби і призначена для закладки в кулькові і роликові підшипники кочення (обслуговуються і герметичні), а також в шпонки, гвинти і закриті передачі. Діапазон робочих температур - -50 ° С ... + 180 ° С.
 • Teboil 0-Grease . Це спеціальна літієва змазка, заснована на дуже рідкому мінеральному маслі. Рекомендується для використання в працюючих при невеликих навантаженнях підшипниках кочення, вимірювальних та інших приладах навіть при дуже низьких температурах. Діапазон робочих температур - -50 ° С ... + 80 ° С.
 • HUSKEY HTL-500 Ultra Low Grease . Універсальна змазка для автомобільного транспорту. Діапазон робочих температур - -75 ° С ... + 221 ° С.

Серед вітчизняних засобів також існує кілька аналогів згаданої мастила. Зокрема, «Ера», «Зімол», «Літа», «МС-70», «Циатім-202», «Циатім-221» та інші.

Порівняння «Циатім-201» і «Циатім-221»

Багатьох автомобілістів цікавить питання, чи можна використовувати «Циатім-221» замість «Циатім-201»? Забігаючи наперед, відразу відповімо - так, можна, однак у 221-го «Ціатіма» існує ряд особливостей. Перелічимо основні характеристики та відмінності двох мастил:

циатім 221

циатім 221

 • «Циатім-221» - це кальцієва багатоцільова водо- і термостійка пластичне мастило на основі силіконового масла. Нею можна змащувати пари поверхонь «метал-метал» і «метал-гума». «Циатім-201» при тривалому контакті з гумою може «роздути» її.
 • Температурний робочий діапазон «Циатім-221» ширший, і становить -60 ° С ... + 150 ° С (нагадаємо, що аналогічний діапазон у «Циатім-201» - -60 ° С ... + 90 ° С).
 • «Циатім-221» коштує приблизно в 3 ... 5 разів дорожче, ніж «Циатім-201».
 • «Циатім-221» зберігає свої експлуатаційні властивості протягом 40 років на відміну від «Циатім-201», чий термін придатності становить лише 5 років.
 • «Циатім-221» проводиться по іншому стандарту - ГОСТ 9433-80.

В цілому ж вважається, що для сучасних автомобілів будь мастила лінійки «Циатім» малоефективні, оскільки володіють низькими експлуатаційними характеристики в порівнянні з наявними на ринку новими аналогами.

підсумки

Резюмуючи наведену вище інформацію, відзначимо, що переваги мастила «Циатім-201» полягають в її низькій ціні і морозостійкості . До недоліків же варто віднести малий температурний робочий діапазон, неможливість працювати в умовах високих механічних навантажень, гігроскопічність (через що її не можна використовувати у вологому середовищі), недостатню механічну стабільність, швидке висихання на відкритому повітрі.

Таким чином, «Циатім-201» на сьогоднішній день вже не відповідає сучасним вимогам, що пред'являються до мастил подібного роду. Тому рекомендуємо вам купувати більш сучасні засоби з більш широким робочим температурним діапазоном . Наприклад, наведені вище імпортні аналоги. Однак, якщо у вас в гаражі завалялася упаковка цієї мастила, можете сміливо використовувати її відповідно до перерахованих вище характеристиками.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found