Солярка пішла в масло двигуна. Причини і як визначити дизпаливо в картері

Солярка в маслі двигуна може виявитися через негерметичність паливного насоса високого тиску, ущільнень форсунок, насоса, що підкачує, негерметичних насос-форсунок (посадкового місця), віддаленого або забитого фільтр сажі, тріщини в голівці блоку циліндрів і деяких інших. Як показує практика, діагностика і ремонт в даному випадку може зайняти багато часу і сил.

зміст:

 • Чому солярка в маслі двигуна
 • Як визначити дизпаливо в маслі
 • Що робити

Солярка в маслі двигуна

Причини потрапляння солярки в масло

Солярка потрапляє в масло двигуна з багатьох причин, які, в тому числі, залежать від конструкції двигуна. Розглянемо їх від найбільш поширених до, більш приватних випадків при яких жене паливо в масляну систему.

паливні форсунки

На більшості сучасних автомобілів з дизельними двигунами встановлюються саме насос-форсунки. Форсунки встановлюються в посадочні місця або як їх називають по-іншому - колодязі. Згодом саме посадкове місце або ущільнення форсунки може зноситися і пропадає герметичність. З цієї причини в автомобільному двигуні йде солярка в масло.

Найчастіше проблема полягає в тому, що на самій форсунці пропадає щільність її кільця ущільнювача. Найгірше, коли герметичність пропадає не однієї, а у двох і більше форсунок. Природно, що в такому випадку ущільнення пропускає солярку в масло набагато швидше.

При цьому найчастіше на ущільнюючих кільцях немає обмежувачів. Через це в процесі роботи двигуна сама форсунка вібрує на своєму посадковому місці, що призводить до збільшення його діаметра і втрати геометрії.

За статистикою близько в 90% випадків потрапляння солярки в масло «винні» саме форсунки. Зокрема, це «хворе місце» у багатьох моделей автоконцерну VAG.

Від часу можуть частково вийти з ладу розпилювачі форсунок. В цьому випадку форсунки будуть не розпорошувати паливо, а просто лити його в двигун. Через це солярка може згоряти не вся і проникати в двигун. Аналогічна ситуація спостерігається при зниженні тиску відкриття форсунки.

При порушенні герметичності підведення і відведення дизельного палива до форсунок воно також може проникати в двигун. У разі системи відводу солярка спочатку потрапляє в головку клапанів, а звідти - в картер двигуна. Залежно від конструкції мотора «винуватцями» можуть бути різні ущільнення.

Чи не герметичний паливний насос

Як правило, незалежно від конструкції двигуна і паливного насоса на ньому завжди сальник, який не дає змішуватися палива і моторного масла. На деяких автомобілях, наприклад, Mercedes Vito 639, з двигуном OM646 насос має два сальника. Перший герметизирует масло, інший герметизирует паливо. Однак конструкція даного двигуна зроблена таким чином, що при пошкодженні одного або іншого сальника, назовні з спеціально зробленого каналу буде витікати або паливо або масло, і це буде видно автовласникові.

На інших же типах двигунів найчастіше при пошкодженні задубілі прокладок паливного насоса високого тиску виникає ймовірність, що солярка жене в масло. Є й інші причини, наприклад, елементи насоса високого тиску - штуцери, трубки, кріплення. Може бути «винуватцем» і підкачує насос. Наприклад, якщо є ручна підкачка на ТНВД, то велика ймовірність зносу сальника в насосі низького тиску.

У зношених насосів високого тиску «підсіли» плунжера подають на форсунки паливо під високим тиском. Відповідно, якщо плунжер або сам насос не видаватиме необхідний тиск, то паливо може потрапити в сам насос. І відповідно, солярка там змішується з маслом. Дана проблема характерна для старих двигунів (наприклад, ЯМЗ). В сучасних моторах її усувають шляхом заглушки стека на апаратурі і подачі в неї масла, залишивши там тільки необхідну його кількість.

Іноді проблема полягає в штуцерах обратки, тобто, в наявних там мідних шайбах. Вони можуть бути не притиснуті належним чином або просто пропускати дизельне паливо.

система регенерації

У разі неправильної роботи системи регенерації вихлопних газів також солярка може потрапити в масло. Принцип роботи системи заснований на роботі електроніки. Відповідно до свідчень датчиків тиску і температури в фільтр сажі система періодично подає паливо, яке спалюється в фільтрі і тим самим очищає його.

Проблеми виникають в двох випадках. Перший - фільтр дуже сильно забитий і система регенерації просто не працює. В цьому випадку в фільтр постійно подається солярка, звідки вона може просочитися в картер двигуна. Другий випадок може бути тоді, коли фільтр був видалений, а система не була налаштована належним чином і продовжує подавати на нього зайве паливо, яке знову ж потрапляє в двигун.

Тріщина в голівці блоку циліндрів

Ця рідкісна поломка характерна для сучасних блоків, виконаних з алюмінію. Через невелику тріщину солярка може потрапити в картер. Тріщина може бути в самому різному місці, однак найчастіше вона знаходиться в безпосередній близькості до посадкового місця форсунки. Обумовлено це тим, що часто при установці форсунки деякі майстри користуються не динамометричним ключем, а закручують їх «на око». В результаті перевищення зусилля можливе виникнення мікротріщини, яка з часом може збільшуватися.

Причому характерно, що подібна тріщина зазвичай змінює свої розміри відповідно до температури мотора. Тобто, на холодному двигуні вона не така критична і видно, а ось на прогрітому моторі вона має конкретні розміри, і після запуску двигуна солярка через неї може просочуватися в двигун.

Цікаво, що тріщини бувають не тільки в районі установки форсунок, але і в каналах, по яких подається паливо. Характер їх появи може бути різний - механічне пошкодження, результат ДТП, неправильний капітальний ремонт. Тому перевіряти потрібно не тільки головку, але і рейку і паливні магістралі.

Чи не прогрівається двигун

Солярка в картері двигуна в зимовий час може утворитися через те, що мотор перед поїздкою не встигає толком прогрітися, особливо при несправному термостаті. Через це при їзді в холодну погоду солярка НЕ ​​буде згоряти повністю, і відповідно, конденсуватися на стінках циліндрів. А звідти вже стікає і змішується з маслом.

Однак це досить рідкісний випадок. Якщо не працює термостат, то водій напевно виявить проблеми з температурою охолоджуючої рідини, а також з динамічними і потужностними показниками мотора. Тобто, машина буде погано розганятися, особливо в холодну пору року.

Як зрозуміти що паливо потрапило в масло

А як взагалі визначити паливо в маслі двигуна? Найпростіше це зробити за допомогою контрольного щупа, за допомогою якого перевіряється рівень масла в картері двигуна. Якщо рівень масла з часом трохи підвищується, то це означає, що якась технологічна рідина змішується з ним. Це може бути або антифриз або паливо. Однак якщо це буде антифриз - то масло прийме білуватий відтінок і жирну консистенцію. Якщо ж дизпаливо потрапило в масло, то відповідна суміш буде пахнути соляркою , особливо «на гарячу», тобто, при прогрітому двигуні. Також на щупі часто видно як би рівні підвищення, за якими зростає рівень масляної суміші в картері.

Рівень масла в картері при попаданні в нього солярки може і не рости. Це може статися в разі, якщо двигун під'їдають масло. Це найгірший випадок, оскільки говорить про несправності мотора в цілому, і що в подальшому великий обсяг масла буде замінений соляркою.

Для діагностики можна спробувати в'язкість на пальцях . Так, для цього зі щупа потрібно взяти краплю між великим і вказівним пальцем і розтерти її. Після цього розімкнути пальці. Якщо масло більш-менш в'язке, то воно буде розтягуватися. Якщо ж воно поводиться як вода - потрібна додаткова характеристика.

Ще одна перевірка - капнути діагностується масло в теплу (важливо !!!) воду. Якщо масло чисте, тобто, без домішок, то воно буде розпливатися подібно лінзі. Якщо ж в ньому є навіть невелика частка палива - в краплі на світло буде спостерігатися «райдужка» , така ж як у розлитого бензину.

При лабораторному аналізі щоб визначити чи є солярка в маслі перевіряють температуру спалаху. Температура спалаху свіжого моторного масла 200 градусів. Минуле 2-3 тис км. запалала вже при 190 градусах, а якщо в нього потрапило досить велика кількість дизпалива, то воно загоряється при 110 градусах. Існує ще кілька непрямих ознак, які можуть вказувати, в тому числі на те, що паливо потрапляє в масло. До них відноситься:

 • Втрата динамічних характеристик . Попросту кажучи, машина втрачає потужність, погано розганяється, не тягне в завантаженому стані і при їзді в гору.
 • Двигун «троїть» . Троение спостерігається коли погано працює одна або кілька форсунок. При цьому найчастіше з несправною форсунки ллється (а не розпорошується) солярка, і, відповідно, потрапляє в картер двигуна.
 • Збільшення витрати палива . При незначній витоку її можна не помітити, а ось при значній і тривалій поломки зазвичай збільшення витрат явно відчувається. Якщо рівень масла в картері збільшується одночасно з витратою палива, то однозначно солярка пішла в масло.
 • З сапуна виходить темний пар . Сапун (інша назва - «дихальний клапан») призначений для скидання надлишкового тиску. Якщо є солярка в маслі, то через нього виходить пар з явним запахом солярки.

Також при розрідженні масла соляркою в багатьох випадках спостерігається зниження тиску масла в системі. Це можна бачити за відповідним приладу на панелі. Якщо масло буде дуже рідким, а його тиск слабким - може спостерігатися, що двигун піде «в рознос». А це загрожує повним приходом його в непридатність.

Як визначити солярку в маслі двигуна по краплині

Одним з найбільш поширених і простих методів для вивчення якості масла в домашніх умовах є крапельний тест. Він повсюдно використовується автолюбителями в усьому світі. Суть тесту по краплині моторного масла полягає в тому, щоб капнути одну-дві краплі розігрітого масла зі щупа на чистий аркуш паперу і через кілька хвилин подивитися на стан отриманого плями.

За допомогою такого крапельного тесту можна не тільки визначити, чи є солярка в маслі, а й оцінити загальний стан масла (чи потрібно його змінювати), самого двигуна, стан прокладок, загальний стан (зокрема, чи потрібно його змінювати).

Що стосується наявності палива в маслі, то потрібно зауважити, що крапельне пляма розпливається на чотири області. Перша область вказує на наявність в маслі стружки металу, продуктів згоряння і бруду. Друга - стан і старіння масла. Третя - вказує, чи присутній в маслі охолоджуюча рідина. І лише четверта (по колу) сприяє визначенню того, чи є паливо в маслі. Якщо таки солярка є, то зовнішній розпливчастий край матиме сірий відтінок. Немає такого кільця - значить паливо в маслі відсутній.

Що робити якщо паливо потрапило в масло

Перед тим як перейти до описів ремонтних заходів, що передбачають виключення попадання дизельного палива в моторне масло, необхідно уточнити, чому це явище так шкідливо для автомобіля. Перш за все в такій ситуації відбувається розрідження масла паливом. Наслідком цього буде, по-перше, зниження захисту від тертя, так як змащувальні властивості масла значно скорочуються.

Друге шкідливий наслідок - зниження в'язкості масла. Для кожного двигуна автовиробник наказує свою в'язкість моторного масла. Якщо її знизити - то мотор буде перегріватися, можуть з'явиться течі, пропаде необхідний тиск в системі і відбудуться задираки на різних поверхнях, що труться деталей. Тому допускати попадання солярки в картер двигуна допускати ніяк не можна!

Як і що перевіряти

Якщо виявилося, що солярка в паливі все ж є, то потрібно перевірити по черзі можливі місця витоку. Відповідні перевірочні та ремонтні заходи будуть залежати від причини, по якій солярка потрапляє в масло.

Втрату герметичності в посадочних місцях паливних форсунок зазвичай проводять за допомогою повітряного компресора. Для цього стиснене повітря подають в зворотний канал рейки, по якому в нормальному режимі подається паливо. В районі форсунок потрібно налити трохи солярки, щоб в разі негерметичності повітря пішов через неї бульбашками. Тиск стисненого повітря має становити близько 3 ... 4 атмосфери (кілограм-сили).

Також бажано перевірити форсунки. Якщо з їх пропускною спроможністю все в порядку, то необхідно замінити у них кільця ущільнювачів, через які зазвичай і пропускає солярку в картер. При виявленні тріщин у місцях установки форсунок ремонт проводять вже в спеціалізованому сервісі.

Зверніть увагу, що насос-форсунки закручуються з певним крутним моментом, зазначеним в мануалі автомобіля. Для цього необхідно користуватися динамометричним ключем.

Якщо форсунки встановлені під клапанною кришкою, то потрібно перевірити і при необхідності обпресувати трубки обратки до того, як демонтувати форсунки щоб уникнути зайвої роботи. Якщо ж форсунки були зняті, то їх в будь-якому випадку потрібно обпресувати. При цьому обов'язково потрібно перевірити розпилювач, а також сама якість розпилення. В процесі демонтажу потрібно звернути увагу на наявність підтікання солярки в склянці (на різьбі) розпилювача.

Паливні насоси бажано перевірити на стенді в автосервісі. Зокрема, у насоса високого тиску обов'язково потрібно перевірити ущільнення плунжерних пар. Там же виконують опресовування насоса низького тиску, а також перевірку стану ущільнень склянок плунжера. Що потрібно перевірити і при необхідності відремонтувати:

 • У разі зношеності пари «шток-втулка» в паливному насосі низького тиску солярка може потрапляти по цьому елементу.
 • Збільшені зазори в плунжерних парах насоса високого тиску.
 • Перевірити компресію в двигуні. Перед цим потрібно обов'язково дізнатися в документації, яке її значення повинно бути для конкретного мотора.
 • Перевірити і при необхідності замінити гумові ущільнення на насосах.

Залежно від конструкції мотора іноді допомагає заміна сальника в задній частині паливного насоса. Зокрема, він призначений для поділу порожнини насоса, що підкачує низького тиску від масляного картера паливного насоса високого тиску. Якщо солярка сочиться через склянки (посадочні місця) плунжерних пар, то в цьому випадку допоможе лише повна заміна ТНВД в комплекті.

Для перевірки наявності тріщини в корпусі блоку використовується повітряний компресор. Місце подачі стисненого повітря може відрізнятися в залежності від конструкції двигуна. Однак найчастіше повітря подають в канали «обратки» через редуктор. Значення тиску приблизно 8 атмосфер (може залежати від компресора, двигуна, розміру тріщини, головне плавно збільшувати тиск). А в саму головку блоку потрібно встановити імітатор форсунки, щоб гарантовано забезпечити герметичність. На тріщину потрібно полити трохи солярки. Якщо тріщина є - через неї піде повітря, тобто, буде видно бульбашки повітря. Для перевірки каналу подачі палива потрібно виконати аналогічну перевірку.

Інший варіант перевірки - підфарбувати паливо фарбою для опресовування кондиціонерів. Далі саме паливо під тиском (близько 4 атмосфер) потрібно подати в корпус головки. Щоб виявити витік необхідно скористатися ультрафіолетовим ліхтариком. В його світлі зазначена фарба добре видно.

Тріщина в голівці блоку циліндрів або в паливній її магістралі (рейці) - це важка поломка, часто призводить до капітального ремонту двигуна або повної заміни її заміні. Це залежить від характеру пошкодження і розміру тріщини. У рідкісних випадках алюмінієві блоки можна спробувати заварити аргоном, однак на практиці таке реалізується вкрай рідко. Справа в тому, що в залежності від складності поломки ніхто не дасть 100% гарантії на результат.

Пам'ятайте, що після того, як була знайдена і виправлена ​​проблема, чому солярка в маслі, необхідно обов'язково поміняти масло і масляний фільтр на нові. А перед тим масляну систему потрібно промити!

висновок

Найчастіше солярка потрапляє в масло двигуна автомобіля через фільтр сажа або через негерметичні насос-форсунки, а точніше їх посадочні місця. Зверніть увагу, що найчастіше діагностика та ремонтні заходи щодо усунення відповідних несправностей - це досить складні і трудомісткі роботи. Тому самостійно проводити ремонт має сенс тільки в разі, якщо ви чітко уявляєте собі алгоритм, і у вас є досвід робіт і відповідне обладнання. В іншому випадку краще звернутися за допомогою в автосервіс, бажано дилерський.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found