Мастила для ШРУСов - характеристики, види, огляд якої краще змастити тріподний або зовнішній шарнір

Мастило для ШРУСа забезпечує нормальну роботу шарнір рівних кутових швидкостей, знижує рівень тертя, підвищує ККД механізму і запобігає появі корозії на поверхні окремих деталей шарніра. Багатьох водіїв цікавить природне запитання - яку мастило використовувати для ШРУСа ? Ми зібрали для вас інформацію і порівняльні характеристики представлених в магазинах мастил, яку і пропонуємо вашій увазі. Ще в матеріалі дана практична інформація щодо їх застосування, а також відгуки і особистий досвід використання 6-ти популярних мастил деякими автовласниками.

мастило ШРУС

мастило ШРУСа

Ви дізнаєтеся про таких аспектах

 • Види ШРУСов і необхідні властивості для змащення
 • Типи застосовуваних мастил для шарнірів кутових швидкостей
 • Яку мастило використовувати в суворих умовах
 • Як зробити заміну мастила в Шрусах
 • Марки мастил для внутрішнього і зовнішнього ШРУСов
 • Яка мастило краще

Що таке ШРУС, його функції та види

Перед тим як перейти до розмови безпосередньо про змащення, зупинимося докладніше на Шрусах. Це буде корисно для того, щоб з'ясувати, якими властивостями повинна володіти мастило для "гранати", як в народі називають ШРУС, і який склад використовувати в тому чи іншому випадку. Завдання шарніра - передача крутного моменту від однієї осі до іншої за умови, що вони перебувають під кутом один до одного. Це значення може бути до 70 °.

В процесі їх еволюції були винайдені такі типи ШРУСов:

 • Кулькові . Є одними з найбільш поширених, зокрема, їх варіант «Рцеппа-Лебрен».
 • Трипод (Tripod). Часто використовуються у вітчизняному автомобілебудуванні в якості внутрішніх ШРУСов (тобто таких, які встановлюються з боку силового приводу).трипод

  класичний трипод

 • Сухаріковие (друга назва - кулачкові). Вони часто перегріваються, а тому використовуються в вантажних автомобілях, де кутова швидкість обертання невелика.
 • Кулачково-дискові . Також використовуються на вантажний та будівельної техніки.
 • Сприяння карданні вали . В основному застосовуються на будівельній техніці і вантажівках.
При великих кутах між осями ефективність роботи шарніра падає. Тобто, значення переданого крутного моменту стає менше. Тому необхідно уникати значних навантажень при занадто вивернутих колесах.

Особливістю будь-якого шарніра кутових швидкостей є високі ударні навантаження. Вони виникають при рушанні машини, подоланні нею підйомів, їзді по нерівній дорозі і так далі. За допомогою спеціальних мастил ШРУС всі негативні наслідки вдається нейтралізувати.

Ресурс сучасних шарнірів рівних кутових швидкостей досить великий (за умови дотримання герметичності пильовика), і можна порівняти з терміном експлуатації автомобіля. Мастило змінюють при заміні пильовика або всього ШРУСа. Однак за регламентом заміну мастила ШРУСа необхідно проводити через кожні 100 тисяч кілометрів пробігу або один раз в 5 років (дивлячись що наступить раніше).

Властивості мастил для шарнірів рівних кутових швидкостей

У зв'язку зі складними умовами експлуатації згаданих шарнірів, мастило ШРУСа покликана захищати механізм від негативних факторів і забезпечувати:

 • збільшення коефіцієнта тертя внутрішніх деталей шарніра;
 • мінімізацію зносу окремих частин ШРУСа;
 • зменшення механічного навантаження на складові вузла;
 • захист поверхонь металевих деталей від корозії;
 • нейтральну реакцію з гумовими ущільнювачами шарніра (пильовиками, прокладками) з тим, щоб не пошкодити їх;
 • водовідштовхувальні функції;
 • довговічність використання.

На підставі перерахованих вище вимог мастило для зовнішнього або внутрішнього ШРУСа повинна мати наступні характеристики:

 • широким температурним діапазоном, що дозволяє використовувати склад при критичних температурах (сучасні мастила ШРУС здатні працювати при температурах від -40 ° С до + 140 ° С і вище, цей діапазон залежить від конкретної марки мастила);
 • високим ступенем адгезії (здатністю зчіплюватися з робочою поверхнею механізму, просто кажучи, липкостью);
 • механічної і фізико-хімічну стабільність складу, що забезпечують постійні робочі характеристики мастила при будь-яких умовах експлуатації;
 • високими протизадирні властивості, що забезпечують належний рівень ковзання змащених робочих поверхонь.

Таким чином, характеристики мастила для ШРУС повинні в повній мірі відповідати наведеним списком. В даний час промисловістю випускається декілька видів таких складів.

Типи мастил для ШРУС

Мастила випускаються на основі різних хімічних складів. Перерахуємо і охарактеризуємо використовувані в даний час типи.

мастило для ШРУСа з молібденом LM47

Мастило LM47 для ШРУС з дисульфідом молібдену

Літієві мастила ШРУС

Це найбільш старі мастила, які почали використовуватися відразу ж після винаходу самого шарніра. Вони засновані на літієвому милі і різних загустителях. Залежно від використовуваного базового масла мастила можуть мати колір від світло жовтого до світло коричневого. Вони добре підходять для використання при середніх і високих температурах . Однак при низькій температурі втрачають свою в'язкість , тому рівень захисту механізму значно знижується. Можливо навіть постукування шарнірів при великих морозах.

Традиційний Литол-24 також відноситься до літієвим змащенням, проте використовувати його в Шрусах не можна.

Мастило ШРУС з молібденом

З розвитком технологій використання літієвих мастил стало багато в чому неефективно. Тому хімічною промисловістю були розроблені більш сучасні мастила на основі літієвого мила, проте з додаванням дисульфіду молібдену. Що стосується мастильних властивостей, то вони приблизно такі ж, як і у літієвих аналогів. Однак особливістю молібденових мастил є їх високі антикорозійні властивості . Це стало можливим завдяки використанню в їх складі солей металів, які замінили частину кислот. Такі склади абсолютно безпечні для гуми і пластика, з яких виробляються деякі деталі ШРУСа, зокрема, пильовик.

Зазвичай при покупці нового пильовика з ним в комплекті йде одноразовий пакет з мастилом. Будьте уважні! За статистикою, великий шанс нарватися на підробку. Тому перед використанням мастила перевірте її консистенцію, виливши невелику її частину на аркуш паперу. Якщо вона не досить густа або викликає підозри - краще скористайтеся інший мастилом.

Істотним недоліком мастил на молибденовой основі є їх боязнь вологи . Тобто, при попаданні під пильовик навіть незначного її кількості, мастило з молібденом перетворюється в абразив з відповідними наслідками (пошкодження внутрішніх частин ШРУСа). Тому при використанні молибденовой мастила необхідно регулярно перевіряти стан пиляків на корпусі ШРУСа, тобто його герметичність.

Деякі недобросовісні продавці розповідають про те, що мастила для шарніра з молібденової добавкою відновлюють пошкоджений вузол. Це не так. У разі появи хрускоту в ШРУС необхідно проводити його ремонт або заміну на СТО.

Популярними продуктами з цієї серії в нашій країні є мастила «ШРУС-4» , LM47 і інші. Про їхні переваги, недоліки, а також порівняльних характеристиках ми поговоримо нижче.

барієва мастило ШРБ-4

Барієва мастило ШРБ-4

барієві мастила

Цей тип мастил на сьогоднішній день є найсучаснішим і технологічним. Мастила мають відмінні експлуатаційні характеристики, хімічної стійкістю, не бояться вологи і не взаємодіють з полімерами. Їх можна використовувати в якості мастила для зовнішнього і внутрішнього ШРУСа (тріпода).

Недоліком барієвих мастил є зниження їх властивостей при негативних температурах . Тому заміну рекомендується проводити після кожної зими. Крім цього, у зв'язку зі складністю і технологічністю виробництва, ціна барієвих мастил вище, ніж у літієвих або молібденових аналогів. Популярною вітчизняної мастилом такого виду є ШРБ-4.

Які мастила використовувати не слід

ШРУС - механізм, який працює в складних умовах. Тому для його мастила не можна використовувати будь-які попалися під руку склади. Зокрема, ШРУСи не можна змащувати :

 • графітової змазкою;
 • технічним вазеліном;
 • "Мастилом 158";
 • різними вуглеводневими сумішами;
 • складами на основі натрію або кальцію;
 • складами на основі заліза і цинку.

Використання мастил при низьких температурах

Багатьох автовласників, які проживають в північних регіонах нашої країни, цікавить питання про вибір мастил ШРУСа, які б не замерзали при значних морозах (наприклад, -50 ° С ... -40 ° С). Рішення необхідно приймати на основі інформації, наданої виробником. Це дуже важливо, причому не тільки в мастильні матеріали ШРУСов, а й інших масел і рідин, що використовуються в автомобілях на півночі.

Перед поїздкою в умовах значного морозу настійно рекомендується гарненько прогріти машину, щоб згадані масла і рідини, в тому числі мастило ШРУС, прогрілися і досягли робочої консистенції. В іншому випадку існує ймовірність роботи механізмів з підвищеним навантаженням, і як наслідок - їх передчасний вихід з ладу.

За відгуками автовласників, які живуть в умовах крайньої півночі або наближених до них, непогано себе зарекомендували вітчизняна мастило "ШРУС-4" і RAVENOL Mehrzweckfett mit MoS-2 . Однак вибору мастил ми торкнемося трохи пізніше.

Заміна мастила в Шрусах

Процедура заміни мастила в шарнірах рівних кутових швидкостей, як правило, не викликає складнощів навіть у недосвідчених автолюбителів. В першу чергу вам необхідно буде зняти ШРУС з вашого автомобіля. Послідовність дій буде прямо залежати від конструкції і пристрої машини. Тому неможливо дати конкретних рекомендацій. Також слід знати, що шарніри бувають внутрішніми і зовнішніми. Принцип їх роботи кардинально відрізняється. Не вдаючись в подробиці конструкцій варто сказати, що основою зовнішнього ШРУСа є кульки, а основою внутрішнього ШРУСа (тріпода) - ролики, або голчасті підшипники. Внутрішній ШРУС допускає великі осьові переміщення. Для змащення внутрішніх і зовнішніх шарнірів використовують різні мастила . Приклад заміни проведемо на тріпоідном ШРУС, як найбільш популярному варіанті.

Перед проведенням заміни мастила ШРУСа необхідно знати, якою її обсяг вам знадобиться. Цю інформацію ви можете знайти в мануалі вашого автомобіля або в інтернеті. Однак найчастіше цими вимогами нехтують, і наповнюють "стакан" тріпода до країв.

Коли ШРУС виявиться у вас в руках, то безпосередня процедура по заміні виконується у відповідності з наступним алгоритмом:

Рівень мастила для ШРУС

Рівень мастила для ШРУСа в «стакані»

 • Розбирання корпусу . Найчастіше корпус скріплений двома стопорними кільцями (завальцован). Відповідно, щоб його розібрати, необхідно зняти ці кільця за допомогою викрутки з плоским жалом.
 • Зняття пильовика і кільця ущільнювача. Після виконання цієї простої процедури необхідно обов'язково перевірити цілісність пильовика. При необхідності купити новий для подальшої заміни.
 • Далі необхідно дістати всі внутрішні механізми шарніра і розібрати їх. Зазвичай сам трипод тримається на півосі з допомогою стопорного кільця, яке необхідно зняти для його демонтажу за допомогою викрутки.
 • Ретельно промити в бензині або розчиннику всі внутрішні деталі (трипод, ролики, піввісь) з тим, щоб видалити старе мастило. Нутрощі корпусу (склянки) також необхідно очистити від неї.
 • Закласти кілька мастила (приблизно 90 грамів, проте це значення відрізняється у різних ШРУСов) в стакан. Питанням вибору мастила для трипода ми займемося трохи нижче.
 • Помістити трипод на осі в стакан, тобто, на своє робоче місце.
 • Доповісти залишкова кількість мастила зверху на встановлений трипод (зазвичай в Трипод використовується близько 120 ... 150 грам мастила). Намагайтеся укладати мастило рівномірно, переміщаючи вісь тріпода в корпусі.
 • Після того, як ви закладіть необхідну кількість мастила для тріпоідного ШРУСа, можна приступати до складання, яка проводиться в зворотному до демонтажу порядку. Перед затягуванням кілець або хомутів змастіть канавки для них "Литолом-24" або який-небудь подібної мастилом.

Заміна мастила на зовнішньому ШРУС ВАЗ 2108-2115

Заміна мастила на внутрішньому ШРУС

Як бачите, процедура заміни нескладна, і з нею може впоратися будь-який автовласник, який володіє елементарними навичками слюсарних робіт. Основне питання, на яке необхідно відповісти перш ніж виконувати цю процедуру - яка мастило ШРУС краще і чому? У наступному розділі спробуємо відповісти на нього.

Застосування мастил для ШРУСов

У зв'язку з відмінністю конструкції внутрішніх і зовнішніх шарнірів рівних кутових швидкостей технологи рекомендують використовувати для них різні мастила. Зокрема, для внутрішніх ШРУСов використовуються наступні марки мастил:

Мастила для внутрішніх ШРУСов

Мастила для внутрішніх ШРУСов

 • Mobil SHC Polyrex 005 (для підшипників типу «Трипод»);
 • Slipkote Polyurea CV Joint Grease;
 • Castrol Optitemp BT 1 LF;
 • BP Energrease LS-EP2;
 • Chevron Ulti-Plex Synthetic Grease EP NLGI 1.5;
 • VAG G052186A3;
 • Chevron Delo Greases EP;
 • Mobil Mobilgrease XHP 222.

Для зовнішніх ШРУСов рекомендуються такі марки мастил:

Мастило для зовнішніх ШРУСов

Мастило для зовнішніх ШРУСов

 • Liqui Moly LM 47 Langzeitfett + MoS2;
 • Very Lube ЗМАЩЕННЯ літієвих ДЛЯ ШРУС MoS2;
 • Mobil Mobilgrease special NLGI 2;
 • BP Energrease L21M;
 • ХАДО ШРУС;
 • Chevron SRI Grease NLGI 2;
 • Mobil Mobilgrease XHP 222;
 • ШРУС-4.

Краща мастило для ШРУСов

Ми знайшли в інтернеті відгуки реальних споживачів про поширених змащеннях для ШРУСов, після чого проаналізували їх. Сподіваємося, що ця інформація буде корисною для вас і допоможе відповісти на питання - яку мастило краще використовувати для ШРУС. Відгуки представлені у вигляді таблиць, послідовність згадки говорить про їх популярності, від більш до менш популярним . Таким чином вийшов ТОП 5 кращих мастил для ШРУСа:

ШРУС-4

Вітчизняна мастило ШРУС-4

ШРУС-4 . Мастило, що виробляється кількома російськими підприємствами. Вона була винайдена для використання в першому радянському позашляховику ВАЗ-2121 "Нива". Однак згодом стала використовуватися і в передньопривідних ВАЗах. Крім використання в кулькових підшипниках зовнішніх ШРУСов мастило також можна використовувати для змазування деталей карбюраторів, телескопічних стійок, підшипників зчеплення. ШРУС-4 є мінеральним мастилом на основі гідроксистеарат літію. Її температурні характеристики: температура експлуатації - від -40 ° С до + 120 ° С, температура каплепадения - + 190 ° С. Ціна тюбика масою 100 грам становить 1 ... 2 $, а тюбика масою 250 грам - 2 ... 3 $. Номер в каталозі - OIL RIGHT 6067.

Позитивні відгуки негативні відгуки
Взагалі мастило це так би мовити бюджетний продукт, але в свою чергу бюджетні це не означає те що він поганої якості. Загалом і в цілому продукція досить-таки непогана для вітчизняного автопрому. У жовтні ставив новий ШРУС, забив туди мастила ШРУС, фірми Олрайт, взимку в -18-23градуса став закушувати в прямому сенсі, ШРУС новий! розібравши побачив там шматки незрозумілою маси нагадує смолу !!! новий практично ШРУС в смітник!
Не зрозумійте неправильно але весь час користувався ШРУС - 4 ... І все добре!
Російський ШРУС 4. Скрізь. Якщо пильовик не порвуться - служить вічно.

Liqui Moly LM 47 Langzeitfett + MoS2 . Мастило в вигляді густої пластичної рідини темного-сірого, майже чорного кольору, проводиться в Німеччині. До складу мастила входить літієвий комплекс (як загусник), мінеральне базове масло, набір присадок (в тому числі протизносні), тверді мастильні частки, що зменшують тертя і знос. Використовується в зовнішніх Шрусах . Крім цього, її можна застосовувати при техобслуговуванні електроінструменту, друкарських і сільськогосподарських, будівельних машин для змащування різьби для напрямних, шліцьових валів, високонавантажених шарнірів і підшипників. Температура експлуатації - від -30 ° С до + 125 ° С. Ціна упаковки за 100 грам - 4 ... 5 $ (номер в каталозі - LiquiMoly LM47 1987), а 400 грамова упаковка (LiquiMoly LM47 7574) обійдеться 9 ... 10 $.

Позитивні відгуки негативні відгуки
Ну в цілому товар нормальний, раджу. Тюбик зручний, як від крему для рук, видавлюється мастило легко, не має ніякого специфічного запаху. Всі ці мастила LM 47 Langzeitfett, Castrol MS / 3, Valvoline Moly Fortified MP Grease і купа-купа інших подібних-суть є цілковитий аналог нашої російсько-радянської мастила ШРУС-4, якої завалені прилавки всіх магазинів і який завдяки масовому виробництву коштує копійки. Я б ніколи не купив жодну з цих імпортних мастил, так як це явний «оверпрайсед».
Якісна мастило, перевірений виробник, відмінно змащує деталі. У порівнянні з мастилами якими раніше користувався, приємно був здивований цією мастилом.

RAVENOL Mehrzweckfett mit MoS-2 . Мастила торгової марки RAVENOL випускаються на території Німеччини. Використовуваний в складі мастила дисульфід молібдену дозволяє продовжувати термін експлуатації ШРУСов і знижувати рівень їх зношеності. Мастило стійка до солоної води. Температура використання - від -30 ° С до + 120 ° С. Ціна упаковки масою 400 грамів становить близько 5 ... 6 $. У каталозі ви можете знайти даний товар під номером 4014835200340.

Позитивні відгуки негативні відгуки
Цілком нормальна така мінеральна мастило для зовнішніх ball type CVJ для не надто суворих зим. Наявність твердих добавок у вигляді MoS2 і графіту в зовнішніх Рцеппа / Бірфільд є обов'язковим, але ось що стосується кількості 3 або 5 відсотків, не думаю щоб це якимось серйозним чином впливало на умови роботи вузла і визначало його довговічність. ШРУС-4, як мені здається, не гірше буде.
Добре переносить низьку температуру. Використовував у своїй Тойоті. Поки зі ШРУС проблем немає.
мастило ШРУС МС Х5

ШРУС МС Х5

ШРУС МС Х5 . Ще один вітчизняний представник. Клас консистенції за NLGI - ⅔. Клас 2 означає діапазон пенетрации 265-295, мастило вазелінообразная. Клас 3 означає діапазон пенетрации 220-250, мастило середньої твердості. Треба відзначити, що категорії 2 і 3 використовуються в основному для змащення підшипників (зокрема, категорія 2 найбільш поширена серед пластичних мастил для легкового транспорту). Колір мастила - чорний. Загущувач - літієве мило. Використовуваний комплекс Х5 зменшує тертя в підшипника. Навіть при пошкодженні пильовика мастило не випливає. Температурний режим від -40 ° С до + 120 ° С. Температура каплепадения - + 195 ° С. Ціна тюбика масою 200 грам становить 3 ... 4 $. Ви можете знайти його в каталозі під номером VMPAUTO 1804.

Позитивні відгуки негативні відгуки
Мастило використовував, коли пильовик порвало, 20000 км політ нормальний. Сьогодні це змащення щосили продається в інет-магазинах. Хтось наївно купився на безграмотну рекламу даної мастила ... Якийсь буде результат її застосування? .. З'явився ось ще один рекламний матеріал покликаний спонукати роздрібних покупців (тобто нас з Вами) до її купівлі і застосування в дорогих вузлах наших авто .. ..
А я вже затаритися мастилом для заміни пиляків ... неоригінальна мастило з наборів взагалі довіри не вселяє.

ХАДО для ШРУСа . Виробляється в Україні. Відмінна і недорога мастило. Використовується для зовнішніх ШРУСов . Не містить дисульфіду молібдену. Колір - світло-бурштиновий. Відмітна особливість - наявність в її складі ревіталізанта - речовини, здатного значно уповільнити знос і зміна геометрії деталей, що працюють під навантаженням. Може використовуватися не тільки в Шрусах, а й інших вузлах і механізмах. Клас консистенції мастила по NLGI: 2. Температурний режим від -30 ° С до + 140 ° С (короткочасно до + 150 ° С). Температура каплепадения - + 280 ° С. Ціна тюбика масою 125 грам становить 6 ... 7 $, ціна балона масою 400 грамів - 10 ... 12 $. Код в каталозі - ХАДО XA30204.

Позитивні відгуки негативні відгуки
Найкраща на сьогодні мастило для ШРУС і підшипників. Після застосування і пробігу перших 200 км реально знижується шум підшипників. Рекомендую! Не вірю я в ці байки ... Краще буду збирати гроші на хороші ШРУСи.
Нічого поганого в цій мастилі немає. ТО що вона не зашкодить це точно !!! Але і чекати від неї неможливого не треба !!! Якщо не відновить, то зупинить знос !!! Доведено !!! Ще багато-багато тисяч людей вірять в те, що ХАДО вилікує їх підшипники і шарніри ... все заросте і відновиться ... Ці люди біжать в магазин за мастилом. а потім в магазин за новим вузлом ... При цьому їм в голову посилено втирають: ну ... 50/50, що допоможе ... І людина продовжує експерименти за свої гроші.

Мастило STEP UP - високотемпературна літієва з SMT2 для ШРУС. Випускається на території США. Використовується як в зовнішніх, так і у внутрішніх Шрусах. Є високотемпературної мастилом, її температурний режим від -40 ° С до + 250 ° С. Містить кондиціонер металу SMT2, літієвий комплекс і дисульфід молібдену. Ціна банки масою 453 грама - 11 ... 13 $. Ви знайдете його під номером STEP UP SP1623.

Позитивні відгуки негативні відгуки
Купував за порадою друга. Він приїхав з Америки, там теж таку використовують. Тільки каже, що вона там коштує дешевше. Вообщем набив ШРУС, поки все ок. Не знайдено.
Нормальне відчуття. Брав бо високотемпературна. Страхувався. Після заміни відкатав вже 50 тис. Скрипів-стукотів не помічено.

висновок

Проводьте процедуру по заміні мастила шарнір рівних кутових швидкостей відповідно до регламенту, встановленим виробником вашого автомобіля. Пам'ятайте, що набагато дешевше купити мастило для ШРУСа , ніж виконувати ремонт або заміну самого шарніра внаслідок його пошкодження. Тому не нехтуйте цим. Що стосується вибору певної марки, то радимо вам не гнатися за уявною вигодою і не купувати дешеві мастила. Як правило, за розумні гроші цілком можна купити якісний продукт. Сподіваємося, що наведена вище інформація була для вас корисною, і тепер ви приймете правильне рішення, яку краще використовувати мастило в ШРУС вашого авто.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found