Чорний дим з вихлопної труби (дизеля, бензин, газ). причини

Чорний дим з вихлопної труби може зустрічатися у всіх типів двигунів - працюють на дизельному паливі, бензині, зрідженому газі. Якщо йде чорний дим з вихлопної, то це означає що є проблема з запалюванням або переобогащенная топливовоздушная суміш. Тому чорний вихлоп, в першу чергу, сигналізатор великий токсичності газів, підвищеної витрати палива і наявність проблеми в паливній системі.

зміст:

 • Основні причини
 • карбюраторний двигун
 • інжектор
 • дизельний мотор
 • Небезпека чорного диму

Чорний дим з вихлопної

Зазвичай проблема виражається в тому, що при натисканні на педаль акселератора (особливо «на холодну» і / або при різкому натисканні) з вихлопної труби валить чорний дим. При цьому найчастіше двигун працює нестабільно, «троїть», погано запускається, особливо після довгої стоянки (наприклад, вранці). При цьому необхідно розрізняти поняття «чорний дим» і «синій дим», оскільки ці дві ознаки вказують на різні поломки в двигуні.

Причина чорного диму з вихлопної

Цікаво, що незалежно від того, з яким типом двигуна трапилася подібна біда, загальна причина в більшості випадків одна, і полягає вона в тому, що в камеру згоряння подається занадто збагачена топливовоздушная суміш. А ось чому, потрібно розглядати конкретний тип двигуна, так як бензиновий двигун димить чорним димом набагато менше ніж дизельний.

В цілому ж, причинами появи чорного диму з вихлопної можуть стати проблеми з системою запалювання, системою харчування або ж системою впорскування палива.

Що стосується системи запалювання, то тут найбільш поширені два варіанти - проблеми зі свічками або з котушкою / котушками. Якщо свічки запалювання не дають іскру необхідної потужності, то топливовоздушная суміш згоряє не повністю. Результатом цього є, в тому числі, і чорний нагар на електродах. А іноді свічки заливає паливом геть, запустити двигун тоді важко. У дизелі, стоять свічки напруження, і якщо у них йде неправильний напруження, то вони стають причиною підвищеної димності, адже паливо тоді недосжігается.

У бензиновому двигуні наслідком неповного згоряння палива може стати котушка. Якщо вона пошкоджена то можливі пропуски запалювання в окремих циліндрах.

В системі живлення паливом проблеми в даному контексті можуть бути пов'язані з паливним насосом і / або паливними форсунками. При частковому виході їх з ладу можливий перелив палива понад норму, в результаті чого буде утворюватися збагачена топливовоздушная суміш.

Окремо варто зупинитися на неякісному паливі. На жаль, в наших реаліях багато автолюбителів стикаються з тим, що на заправках реалізується паливо низької якості. Стосується це всіх типів палива - бензину, солярки, скрапленого газу. При значному наявності в їх складі вогнетривких домішок буде порушена нормальна робота двигуна, що може привести, в тому числі, і до появи чорного диму з вихлопної.

Зверніть увагу, що чорний вихлоп є дуже токсичним, і навіть каталізатор не в змозі впоратися з ним. Однак існують тонкощі, характерні для окремих типів моторів.

Чорний дим з вихлопної труби карбюратор

Якщо у двигуна, що має карбюратор, йде чорний дим з вихлопної труби, то в першу чергу необхідно перевірити сам карбюратор. Найчастіше відбувається так званий «перелив», тобто, кількість що надходить бензину перевищує норму. У свою чергу це може відбуватися з двох причин.

Перша - несправний голчастий клапан (в просторіччі його називають «голка»). Він просто залипає, і через нього проходять надлишки палива. Друга причина - засмічення жиклерів. Вони являють собою форсунки невеликого діаметру. Найчастіше при використанні неякісного вітчизняного палива (або ж просто з часом) вони забиваються, через що в карбюраторі створюється переобогащенная суміш.

Часто, щоб вирішити проблему, досить прочистити його за допомогою карбклінера. Якщо проста чистка не допомогла - необхідно купити ремонтний комплект карбюратора, в який зазвичай входить новий клапан і жиклери. Відповідно, виконати їх заміну. В кінці потрібно правильно налаштувати карбюратор, виставити рівень бензину в камері.

Димить чорним з вихлопної інжектор

Відповідаючи на питання чому йде чорний дим з вихлопної труби у інжекторного двигуна можна виділити три основні причини.

Проблеми з форсунками

На инжекторном двигуні, як і на карбюраторному, форсунки з часом забиваються, особливо при використанні низькоякісного палива. При цьому спочатку відбувається ситуація, коли через забиті форсунок палива недостатньо, а потім настає якийсь момент, коли порушується герметичність голчастого клапана, вони починають пропускати і в камеру згоряння зайва кількість палива. Природно, що при таких умовах двигун буде працювати нестабільно, «троить», обороти двигуна будуть «плавати», особливо на холостому ходу.

В даному випадку рекомендується виконати очистку форсунок інжектора. Дану процедуру рекомендується виконувати з використанням спеціальний коштів для чистки через кожні 60 ... 70 тисяч кілометрів пробігу незалежно від того, яким бензином ви користуєтеся.

несправні датчики

Робота інжекторного двигуна заснована на командах від електронного блоку управління (ЕБУ), який, в свою чергу отримує інформацію від розташованих в двигуні датчиків. Відповідно, при отриманні некоректної інформації блок управління може дати команду на формування занадто збагаченої суміші, що призведе до появи чорного диму з вихлопної труби. Яке використовується паливо, газ, бензин або солярка, в даному випадку неважливо. При цьому чорний дим буде лише зовнішньою ознакою несправності. Також машина втратить свої динамічні характеристики, двигун буде «троить», «чхати», обороти холостого ходу будуть плавати.

Для діагностики датчиків можна використовувати як сканер, так і звичайний мультиметр. Коли чорний дим виникає при запуску холодного двигуна, то в першу чергу варто перевірити датчик витрати / тиску повітря, температури двигуна, дросельної заслінки, а якщо на гарячому моторі, то і кисневий датчик (лямбда).

Паливний насос

У автомобілів, оснащених інжекторними двигунами, паливний насос знаходиться безпосередньо в паливному баку, і звідти подає бензин під високим тиском в паливну рампу. У рідкісних випадках буває, що насос видає занадто високий тиск, тобто, вище необхідного, через що відбувається перелив в камері уприскування, і як наслідок - чорний дим з вихлопної при запуску і / або ж при роботі на холостих обертах і в русі .

Діагностика паливного насоса - справа досить складна, і його краще довірити фахівцям. Зокрема, за допомогою спеціальних приладів перевіряється видається їм тиск і продуктивність. Так як часто збільшений тиск видає не тільки сам насос, а несправний регулятор.

Чорний дим з вихлопної дизель

Зауважте що вихлоп навіть справного дизельного двигуна має чорно-синій відтінок, на відміну від бензину або скрапленого газу. Тому потрібно розрізняти нормальну кількість вихлопних газів і їх надмірна кількість, тим більше з урахуванням того, що гази мають характерний чорний колір.

Для будь-якого дизеля характерні 4 основні причини, через які з вихлопної труби йде чорний дим:

 • недолік повітря (як забитий повітряний фільтр так і пошкодження впускного патрубка);
 • слабка компресія;
 • підтікання форсунок (особливо помітно при різкому натисканні на газ або при русі з навантаженням);
 • порушений кут моменту уприскування (ранній кут тягне за собою підвищеного сажоутворення).

Далі про ці та інші причини докладніше.

Сажевий фільтр

Чорний дим з вихлопної у дизеля буде залежати від того яким екологічним нормам відповідає двигун авто. Сучасні екологічні норми, зокрема «Євро-5», передбачає установку фільтр сажі, завдання якого полягає в очищенні вихлопних газів від шкідливих речовин. Відповідно якщо він вийшов з ладу буде валити чорний дим.

При частково забитому фільтр сажі з вихлопної труби йде чорний дим при перегазовке або просто при роботі в нормальному режимі. Виходу з даної ситуації два - заміна фільтр сажі або його чистка.

Насос високого тиску

У дизельних двигунах за подачу і дозування палива відповідає насос високого тиску (ТНВД). Відповідно, при збільшенні його інтенсивності роботи він видає більше, ніж необхідно, кількість солярки, через що і виникає перелив, що приводить в тому числі до вихлопних газів насиченого чорного кольору.

На дизельних двигунах старого типу (класичних) досить перевірити роботу насоса - його продуктивність, що видається тиск. У сучасних дизельних моторах, зокрема, обладнаних системою Common Rail, також має сенс перевірити роботу датчиків, від яких інформація надходить на електронний блок керування двигуном. Отримання від них некоректної інформації може стати причиною в тому числі чорного диму з вихлопної труби при різкому натисканні на педаль газу або ж просто в нормальному режимі роботи двигуна.

Кут випередження запалювання

Йдеться про те, що в звичайних (класичних) системах дизельних двигунів може бути неправильно виставлений кут запалювання, в тому числі і внаслідок розтягування ланцюга. Це може стати причиною появи чорного диму з вихлопної на холодну, на гарячу і в інших умовах.

Зверніть увагу, що в сучасних дизельних системах Common Rail такої проблеми немає, оскільки кут випередження виставляється автоматично блоком управління двигуна. Якщо ж в такій системі кут збивається - необхідно перевірити працездатність безпосередньо електронного блоку управління, а також роботу датчиків, що впливають на коректну роботу двигуна.

турбовані двигуни

У двигунів, оснащених турбінами, є свої нюанси. Зокрема, причиною появи чорного диму з вихлопної труби може бути як раз турбіна. При нормальних умовах роботи тиск повинен бути вище стандартного атмосферного на 0,8 ... 1 атмосферу. Якщо виміряний тиск виходять за вказані вище, то і той і інший випадок може привести до виникнення чорного диму у вихлопних газах.

впускний тракт

Досить поширеною причиною чорного диму з вихлопної труби є знижена пропускна здатність впускного тракту. Найчастіше критичним елементом в даному випадку є повітряний фільтр. Він може бути забити з банальних причин - його давно міняли, не у відповідності з чинним регламентом.

Відповідно через нього проходить менше повітря, ніж це необхідно для нормальної роботи, тоді як палива, на колишньому рівні. А значить, необхідно перевірити стан повітряного фільтра та в разі, якщо він був забитий - поміняти його на новий.

система EGR

Досить поширеною причиною, чому валить чорний дим з вихлопної труби, є несправна система рециркуляції відпрацьованих газів - EGR (Exhaust Gas Recirculation). Справа в тому, що системами ЄДР, в основному, оснащуються двигуни європейських машин з помірним кліматом. А ось при значних морозах дизельний мотор прогрівається не так швидко через що заслінки і сервоприводи компонентів EGR просто забиваються сажею. Адже збагачена суміш подається довше ніж зазвичай.

Відповідно, в режимі нормальної роботи багато вихлопних газів повертається назад у впускний колектор. Це природним чином призводить до нестачі повітря для двигуна, що в свою чергу, призводить до появи чорного диму з вихлопної. Якщо система рециркуляції справна, то при повному навантаженні на двигун вона повністю закривається.

Наслідки підвищеного сажоутворення

Перший негативний момент, який ви помітите - зниження потужності двигуна при підвищеному споживанні палива, але якщо цікавить питання які наслідки чорного диму з вихлопної труби, і чи можна взагалі їздити на машині з таким симптомом можна відзначити 5 основних застережень:

 • шкоди навколишньому середовищу за рахунок підвищеного CO2 у вихлопних газах;
 • навантаження на каталізатор (фільтр сажа);
 • прогар поршнів і клапанів (під ударом знаходиться вся ЦПГ так як зайве паливо потрапляє в масло, виникають задираки);
 • порушення роботи клапанів (підвисання через нагарообразования);
 • ризик гідроудару так як паливо може буквально лится в циліндр.
Якщо вийнявши масляний щуп ви пронюхали виразний запах палива та мастило помітно стала рідині - необхідно терміново шукати причину інакше загрожує швидкий знос циліндро-поршневої групи.

А ви стикалися з виникненням чорного диму з вихлопної труби? Що ви думаєте з цього приводу? Поділіться своєю думкою в коментарях.

Також вам може бути цікаво дізнатися про:

 • Появи чорного диму з вихлопної ВАЗ 2106
 • Чорний дим з вихлопної на ВАЗ 2114

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found