Причини і усунення помилки P0443. (Несправність клапана продувки парів бензину)

Помилка p0443 вказує на несправність ланцюга клапана системи уловлювання парів бензину (в англійській мові позначається як Evaporative System Purge Control Valve Circuit Malfunction). Найчастіше помилка з кодом p0443 виникає на автомобілях, що мають солідний пробіг (вік), і викликана вона через засмічення трубок або безпосередньо клапана (його фільтра). Сама по собі помилка не є критичною, і при її виникненні автомобіль можна використовувати, але все ж при найменшій можливості краще позбутися її, тим більше що зробити це зовсім нескладно. У більшості випадків знадобиться лише почистити елементи системи уловлювання парів бензину.

зміст:

 • Для чого потрібна система EVAP
 • Зовнішні ознаки помилки
 • Умови її формування
 • Причини виникнення
 • Як усунути помилку p0443
 • супутні несправності

Помилка p0443

Що таке система EVAP

Перед тим як перейти до опису помилки р0443, має сенс коротко зупинитися на описі роботи системи уловлювання парів бензину (або по-англійськи - Evaporative Emission Control, EVAP). Її основне завдання полягає в запобіганні витоку парів бензину в атмосферу. Ці самі пари утворюються в паливному баку при високій температурі навколишнього повітря, або в більш рідкісних випадках при зниженні атмосферного тиску. При цьому бензинові пари акумулюються в системі, а при запуску двигуна відводяться у впускний колектор і спалюються в двигуні разом з паливо-повітряної сумішшю. EVAP використовується практично на всіх двигунах сучасних автомобілів.

У систему уловлювання парів бензину входить адсорбер (заповнений гранулами вугілля, і, власне, призначений для накопичення в собі бензинових випарів), електромагнітний клапан продувки адсорбера, а також з'єднувальні трубки. Помилка з кодом р0443 якраз вказує на несправність згаданого електромагнітного клапана, тому її іноді називають помилкою клапана парів палива.

У двигунах, що мають турбонагнетатель, система доповнюється двухходовим клапаном, який призначений для направлення парів палива при продувці адсорбера у впускний колектор (якщо відсутній тиск наддуву) або на впуск компресора (якщо тиск наддуву є). Двохходовий клапан потрібен в системі, оскільки в турбированних двигунах розрідження у впускному колекторі не створюється.

Особливістю системи уловлювання парів бензину є той факт, що в неї вбудований модуль самодіагностики. Це означає, що при запуску двигуна ця система перевіряється в автоматичному режимі на працездатність, зокрема, на герметичність і коректну роботу окремих її елементів. Це зроблено для того, щоб мінімізувати ймовірність попадання парів бензину в атмосферу, тобто, міркуваннями екологічності. У свою чергу це продиктовано жорстким законодавством, чинним на цей рахунок в країнах Євросоюзу та деяких інших, в тому числі, в США.

Зовнішні ознаки помилки P0443

клапан EVAP

У більшості випадків зовнішні ознаки помилки p0443 відсутні, за винятком активізованою сигнальної лампи Check Engine на приладовій панелі. У більш рідкісних випадках можлива поява запаху бензину в салоні, викликане тим, що значна кількість бензинових парів потрапили з паливної системи автомобіля в атмосферу або його вентиляційну систему.

Також зрідка можлива нестійка робота двигуна на холостому ходу, «плавання» оборотів і навіть повна зупинка двигуна. У русі може спостерігатися зниження динамічних характеристик автомобіля, він слабо розганяється, не "тягне". Однак такі симптоми можуть вказувати на різні інші несправності, тому для виявлення причини необхідна додаткова діагностика.

Зрідка відзначаються випадки, коли помилка р0443 виникає при включенні кондиціонера або системи клімат-контролю. Справа в тому, що при активізації цих систем двигун починає споживати більше палива, відповідно, в системі знаходиться більше випарів бензину. І якщо їх значення перевищує допустиму норму - то це призводить до умов формування помилки за умови, що електромагнітний клапан продувки системи знаходиться в аварійному стані.

умови формування

Код помилки P0443 формується, коли ключ запалювання повернуть в замку в положення ON, тобто, запалювання включено, проте безпосередньо двигун не запущений, і при цьому ЕБУ діагностує обрив або коротке замикання електричної обмотки клапана системи уловлювання парів палива. При цьому активується і сигнальна лампочка "чек".

Також у деяких автомобілів існують додаткові вимоги для формування коду помилки p0443. Наприклад, для популярного автомобіля Chevrolet Captiva цими умовами є включене запалювання, а також значення напруга на акумуляторної батареї і в цілому в електросистеми автомобіля в межах від 11 до 18 Вольт постійного струму. Крім цього ЕБУ діагностує помилку після 6 секунд дотримання згаданих умов. У інших машин значення можуть відрізнятися, але логіка залишається тією ж.

Можливі причини появи помилки з кодом p0443

Існує ряд типових причин, через які виникає так звана помилка абсорбера, як іноді називають помилку р0443. Серед них:

Обрив ланцюга клапана

 • Повний або частковий вихід з ладу Електропневмоклапан системи уловлювання парів бензину.
 • Обрив або замикання (на «+» або «масу») провід, що з'єднує висновки Електропневмоклапан і електронного блоку управління двигуном (ЕБУ).
 • Обрив (або пошкодження ізоляції) дроти між блоком управління і «масою», що відповідає за передачу сигналу на електромагнітний клапан.
 • Обрив (або пошкодження ізоляції) дроти між головним реле і виведенням на електромагнітному клапані системи уловлювання парів палива.
 • Механічне пошкодження продувочного клапана. Наприклад, він застряг в повністю відкритому або повністю закритому положенні.
 • Пошкодження в роз'ємах, так званих «фішки». У кожної моделі автомобіля вони будуть відрізнятися, необхідно перевіряти ті контакти, які відповідають за управління як системою уловлювання парів бензину в загальному, так і за управління її електромагнітним клапаном зокрема.
 • Некоректна робота ЕБУ. Це досить рідкісна причина, однак відзначаються випадки, коли після його перепрошивки або механічного пошкодження (наприклад, пошкодження електронної доріжки) мали місце так звані «глюки». Однак при цьому, як правило, виникає не одна, а кілька помилок, часто не пов'язаних між собою.

Однак найчастіше помилки, пов'язані з некоректною роботою системи уловлювання паливних випарів (в тому числі і 0443) виникають через засмічення фільтра і трубок або інших елементів, що входять до складу зазначеної системи. Наприклад, частою причиною є те, що в адсорбере згодом гниє і розсипається наявний в ньому поролон, через що вугілля йде в систему, забиваючи її. У тому числі забивається і клапан, внаслідок чого він перестає коректно працювати, викликаючи відповідні помилки. Гниття відбувається з банальних причин - старості, постійного намокання від конденсату, перепадів температур і так далі. Найчастіше при забитому клапані системи EVAP при відкритих передніх вікнах можна відчувати явний запах бензину в салоні. Особливо це актуально для теплої пори року.

Відомі випадки, коли причиною формування помилки P0443 є відсутність запобіжника в ланцюзі управління клапаном системи уловлювання парів палива. Інший варіант - використання запобіжника з меншим, ніж потрібно, номінальним значенням струму спрацьовування. Наприклад, на популярному автомобілі Chevrolet Aveo спостерігалася при встановленні відповідного запобіжника на 10 Ампер замість покладених 15 Ампер. Його заміна вирішила проблему.

Також причиною виникнення коду помилки р0443 може бути розгерметизація кришки (або системи шлангів) паливного бака. Наприклад, ущільнювальна гумка на його кришці згодом зносилася і не тримає вакуум. Щоб це перевірити, достатньо прислухатися, лунає чи шипіння під час того, як автовласник відкручує кришку бензобака. Якщо звук є - значить, швидше за все, система герметична. Якщо ж такого звуку немає - існує ризик, що вона підпускає повітря, а це може бути прямою причиною формування в ЕБУ коду помилки p0443.

Усунення помилки p0443

Методи усунення помилки р0443 залежать від причин, що викликали її. В першу чергу необхідно перевірити, чи не є формування помилки P0443 так званим «глюком». Для цього необхідно програмно або механічно видалити з пам'яті ЕБУ інформацію про помилку. Зробити це можна шляхами. Перший, більш «цивілізований», полягає в тому, щоб за допомогою комп'ютера і відповідного програмного забезпечення видалити згадану інформацію. Однак для цього потрібно мати, власне, комп'ютер або смартфон і програмне забезпечення.

Інший же метод простіший. Для його реалізації необхідно просто на 5 ... 10 секунд від'єднати мінусову клему від акумуляторної батареї, після чого повернути її на місце. Після цього електронний блок управління увімкнеться знову і виконати діагностику всіх систем автомобіля заново. Якщо було помилкове спрацьовування, то й інформація про помилку більше не повториться. Якщо ж умови формування мають місце, то потрібно виконувати подальшу діагностику.

Для цього потрібно виконати одну або кілька з описаних нижче дій:

Заміна клапана EVAP

 • Перевірити стан адсорбера . Для цього необхідно демонтувати електромагнітний клапан системи EVAP і подивитися, чи є в його корпусі вугілля. Якщо це так, то необхідно замінити поролоновий сепаратор адсорбера. Якщо ж дуже поржавів і / або пошкоджений його корпус, то потрібно розглянути питання і про повну заміну адсорбера.
 • Перевірити роботу електровакуумного клапана продувкивід вугільного адсорбера. Зробити це можна двома способами. Перший - за допомогою спеціального діагностичного приладу, тому він підійде, скоріше, для працівників автосервісу. Для цього потрібно від'єднати вакуумний шланг клапана продувки від адсорбера, запустити двигун (попередньо встановивши нейтральну швидкість і включивши гальмо стоянки) і під'єднати електронний діагностичний прилад. Далі, в залежності від використовуваного на ньому програмного забезпечення, подивитися робочі характеристики електроклапана. Вручну ж перевірити його можна набагато простіше. Для цього потрібно лише піднести палець до від'єднання шлангу і перевірити, всмоктується в нього повітря чи ні. У робочому стані він повинен всмоктуватися, якщо цього не відбувається, значить, швидше за все, електромагнітний клапан вийшов з ладу і необхідна додаткова діагностика.При вимкненому клапані повітря також не всмоктується.
 • Якщо в результаті перевірки було встановлено, що сам клапан знаходиться в робочому стані, то потрібно виконати ревізію його проводки . Для цього в першу чергу необхідно від'єднати роз'єм клапана (VSV). Далі необхідно за допомогою багатофункціонального мультиметра виміряти значення напруги, що подається на електромагнітний клапан при включеному запалюванні. Це значення повинно знаходитися в межах 11 ... 14 Вольт для стандартних легкових автомобілів, які розраховані на напругу електросистеми в 12 Вольт.
 • Для перевірки цілісності провід, що з'єднує ЕБУ і електромагнітний клапан , необхідно від'єднати їх по обидва боки, тобто, від'єднати роз'єми. Далі за допомогою того ж мультиметра (проте переведеного в режим «прозвонки» або в режим вимірювання значення опору) перевірити цілісність проводу. Нормальне значення опору ізоляції повинно знаходитися в межах від 1 Ома до 10 кОм. Якщо виміряне значення опору виходить за ці межі - значить, має місце обрив проводу або пошкодження ізоляції. У будь-якому випадку потрібно розбиратися детальніше і візуально перевірити стан проводу. Якщо зробити цього не вдалося - просто поміняйте провід або повністю джгут на новий.
 • Перевірити стан проводу між електромагнітним клапаном і інтегрованим реле або запобіжником (цей крок може відрізнятися у різних моделей машин, оскільки дана схема може бути по-різному реалізована). Дії аналогічні попередньому пункту. Необхідно від'єднати дріт з обох кінців і виміряти значення опору його ізоляції. Діапазон тут буде аналогічний - від 1 Ома до 10 кОм. Якщо значення більше або менше - значить, провід пошкоджений.

Працівники автосервісів можуть перевірити клапан продувки системи уловлювання парів палива за допомогою згаданого діагностичного приладу і програмного забезпечення. Так, при включеному запалюванні і вимкненому двигуні необхідно під'єднати прилад до ЕБУ і за допомогою програмних засобів подавати команди на згаданий клапан. При цьому повинні бути явно чути клацання, характерні для його роботи. Зокрема, потрібно подати команду на його відкриття на 50%. При збільшенні цього значення швидкість циклічної роботи клапана повинна збільшуватися, а при зниженні значення - зменшуватися. При досягненні значення в 0% клапан повинен перестати клацати.

Якщо проблема полягає в механічному пошкодженні клапана, то можна спробувати його «реанімувати». Стандартна конструкція цього клапана має на увазі наявність в ньому електромагнітної котушки та голки з пружиною, які і відкривають / закривають даний клапан. Згодом пружина може «постаріти» і не видавати необхідного зусилля. Або в котушці буде межвитковое замикання. В обох випадках клапан буде працювати некоректно. Можна спробувати замінити пружину і / або почистити механічний привід клапана. Однак в більшості випадків при даному порушенні експлуатації майстра (автовласники) просто міняють клапан адсорбера на новий.

додаткові помилки

Найчастіше помилку адсорбера супроводжують інші, паралельні, помилки, які вказують на неполадки з суміжними елементами системи. Так, частими «супутниками» зазначеної неполадки бувають помилки з кодами:

P0444 . Дана помилка вказує на те, що виникло замикання на джерело живлення або обрив ланцюга управління клапаном продувки адсорбера. Також для формування помилки з кодом p0444 необхідне виконання наступних обов'язкових умов (вони можуть відрізнятися у різних моделей автомобілів, для прикладу взята популярна машина Hyundai Solaris):

 • ціла (не обірвалася і не пошкоджена) електрична проводка, зокрема, від ЕБУ до електромагнітного клапана системи EVAP;
 • значення постійної напруги на акумуляторної батареї і в цілому в електросистемі машини знаходиться в межах від 10,7 до 16 Вольт;
 • тривалий час діагностики;
 • активізація контрольної лампи Check Engine на приладовій панелі виконується через три цикли поїздки.

У згаданій машини Hyundai Solaris значення опору обмотки клапана системи EVAP становить рівно 16 Ом при температурі + 20 ° С.

P0447 . Код помилки вказує на те, розімкнути (розірвана) ланцюг управління клапаном системи уловлювання випарів палива. Як правило, причиною формування цієї помилки є «гниття» керуючої проводки, що йде до електромагнітного клапана. Найчастіше така проблема виникає на машинах, у яких клапан розташований в задній частині корпусу, наприклад, біля одного із задніх коліс. У цьому випадку на проводку впливає волога, бруд, реагенти з покриття дороги. Все це з часом може пошкодити захисну ізоляцію проводки і, як наслідок, викликати помилку зі згаданим кодом. Як ремонту можна рекомендувати лише заміну проводки, а може бути і всього клапана.

висновок

Помилка з кодом p0443 не є критичною, і при її виникненні автомобілем можна користуватися, не особливо хвилюючись за його технічний стан. Однак викликали її несправності все ж чинять негативний вплив на навколишнє середовище, а в критичних випадках можуть привести до отруєння бензиновими парами водія або пасажирів. Також в закритому приміщенні велику кількість випаруваного бензину може привести до підвищення вибухонебезпечності та / або стати причиною пожежі. Тому при найменшій можливості від помилки р0443 все ж краще позбутися шляхом виправлення несправностей, що викликали умови її формування.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found