Датчик швидкості автомобіля: ознаки і причини несправності

Несправність датчика швидкості як правило, призводить до некоректної роботи спідометра (стрілка скаче), але можуть траплятися і інші неприємності в залежності від автомобіля. Зокрема, можуть виникнути збої в перемиканні передач якщо стоїть АКПП, а не механіка, не працювати одометр, в примусовому порядку будуть відключені система АБС або система контролю тяги двигуна (якщо є такі). Крім цього, на інжекторних авто, часто попутно виникають помилки з кодами p0500 і p0503.

У разі виходу датчика швидкості з ладу його ремонт навряд чи можливий, тому його просто змінюють на новий. Однак що робити в такій ситуації варто ще з'ясувати зробивши кілька перевірок.

зміст:

 • Принцип роботи датчика
 • симптоми поломки
 • Причини несправності ДС
 • Перевірка датчика швидкості
 • Що робити при несправності ДС

Несправність датчика швидкості

Принцип роботи датчика

У більшості автомобілів з МКПП датчик швидкості встановлений в районі коробки передач, якщо розглядати авто з автоматичною трансмісією (і не тільки) він розташований ближче до вихідного валу коробки, і в його завдання входить фіксація швидкості обертання зазначеного валу.

Щоб розібратися з проблемою, і зрозуміти чому несправний датчик швидкості (ДС) насамперед необхідно розуміти принцип його роботи. Найкраще це зробити на прикладі популярного вітчизняного автомобіля ВАЗ-2114, оскільки, за статистикою, саме на цій машині найчастіше ламаються датчики швидкості.

Датчики швидкості, що працюють на основі ефекту Холла формують імпульсний сигнал, який і передається по сигнальному проводу на ЕБУ. Чим швидше їде машина - тим частіше передаються імпульси. На ВАЗ 2114 за один кілометр шляху кількість імпульсів становить 6004. Швидкість їх формування залежить від швидкості обертання валу. Існує два типи електронних датчиків - з контактом від вала і без такого. Однак в даний час, як правило, використовуються саме безконтактні датчики, оскільки їх пристрій простіше і надійніше, тому вони повсюдно витіснили більш старі модифікації датчиків швидкості.

Для забезпечення роботи ДС необхідно розмістити на обертовому валу (міст, редуктор, коробка передач) задає (імпульсний) диск з намагніченими ділянками. При проходженні цих ділянок біля чутливого елемента датчика в останньому будуть формуватися відповідні імпульси, які і будуть передаватися на електронний блок управління. Сам датчик і мікросхема з магнітом при цьому нерухомі.

У більшості автомобілів, оснащених автоматичною трансмісією, на її вузлах встановлено два датчика обертання валу - первинного і вторинного. Відповідно, швидкість руху автомобіля з'ясовується по швидкості обертання вторинного валу, тому інша назва датчика швидкості АКПП - датчик вторинного вала . Зазвичай працюють ці датчики за одним принципом, але мають конструктивні особливості, тому в більшості випадків їх взаємна заміна неможлива. Використання двох датчиків обумовлено тим, що на підставі різниці кутових швидкостей обертання валів ЕБУ приймає рішення про переключення коробки-автомат на ту чи іншу передачу.

Ознаки несправності датчика швидкості

У разі виникнення проблем з датчиком швидкості автолюбитель може побічно діагностувати це за такими ознаками:

 • Некоректно або повністю не працює спідометр , а також одометр. Зокрема, його показники або не відповідають дійсності або «плавають», причому сумбурно. Однак найчастіше спідометр не працює повністю, тобто, стрілка вказує на нульову позначку або шалено скаче, підвисає. Те ж стосується одометра. Він невірно вказує пройдена автомобілем відстань, тобто, він просто не відраховує пройдена автомобілем відстань.
 • У автомобілів з автоматичною коробкою перемикання передач безпосередньо перемикання відбувається ривками і в невідповідний для цього момент. Відбувається це з тієї причини, що електронний блок управління коробкою-автомат не може правильно визначити значення руху машини і відбувається, по суті, випадкове перемикання. При русі в міському режимі і на трасі це небезпечно, оскільки автомобіль може поводитися непередбачувано, тобто, перемикання між швидкостями може бути сумбурним і нелогічним, в тому числі дуже швидким.
 • У деяких автомобілів електронний блок керування двигуном (ЕБУ) в примусовому порядку відключають антиблокувальну систему гальм (АБС) і / або систему контролю тяги мотора. Робиться це, по-перше, для забезпечення безпеки руху, а по-друге, для зниження навантаження на елементи двигуна в аварійному режимі.
 • На деяких автомобілях ЕБУ в примусовому порядку обмежує максимальну швидкість і / або максимальні оберти двигуна . Робиться це також в цілях безпеки руху, а також дял зниження навантаження на двигун, зокрема, з тим, щоб він не працював при низькому навантаженні на високих оборотах, що шкідливо для будь-якого мотора (робота вхолосту).
 • Активізація на приладовій панелі сигнальної лампи Check Engine . При скануванні пам'яті електронного блоку управління в ній часто виявляються помилки з кодами р0500 або р0503. Перша говорить про відсутність сигналу від датчика, а друга - про перевищення значення зазначеного сигналу, тобто, перевищення його значення допустимих інструкцією меж.
 • Збільшений витрата палива . Це відбувається з тієї причини, що ЕБУ вибирає неоптимальний режим роботи двигуна, оскільки в основі її прийняття рішень лежить комплекс інформації від декількох датчиків двигуна. За статистикою перевитрата становить близько двох літрів палива на 100 кілометрів шляху (для автомобіля ВАЗ-2114). Для автомобілів з більш потужним мотором значення перевитрати, відповідно, буде збільшуватися.
 • Знижуються або «плавають» обороти холостого ходу . При різкому гальмуванні автомобіля обороти також різко знижуються. У деяких автомобілів (зокрема, у деяких моделей автомобільної марки Chevrolet) електронний блок управління в примусовому порядку відключає двигун, відповідно, подальший рух стає неможливим.
 • Знижуються потужність і динамічні характеристики автомобіля . Зокрема, машина погано розганяється, не тягне, особливо в навантаженому стані і при русі в гору. В тому числі, якщо вона буксирує вантажі.
 • У популярного вітчизняного автомобіля ВАЗ Калина в ситуації, коли не працює датчик швидкості, або виникають проблеми з сигналами від нього на ЕБУ, блок управління в примусовому порядку відключає електричний підсилювач керма на машині.
 • Чи не працює система круїз-контролю на машинах , де вона передбачена. Електронний блок відключається її примусово з метою безпеки руху на трасі.

Варто зазначити, що перераховані ознаки несправності можуть бути також симптомами проблем з іншими датчиками або іншими вузлами автомобіля. Відповідно, необхідно провести комплексну діагностику автомобіля за допомогою діагностичного сканера. Можливо в пам'яті електронного блоку управління сформувалися і зберігаються інші помилки, пов'язані з іншими системами автомобіля.

Причини несправності датчика

Сам по собі датчик швидкості, заснований на ефекті Холла, - надійний пристрій, тому виходить з ладу досить рідко. Найчастіше причинами його поломки буває:

 • Перегрів. Найчастіше трансмісія автомобіля (як автоматична, так і механічна, але частіше АКПП) в процесі своєї роботи значно розігрівається. Це призводить до того, що пошкоджується не тільки корпус датчика, але і його внутрішні механізми. А саме мікросхема, спаяна з різних електронних елементів (резисторів, конденсаторів і так далі). Відповідно, під впливом високої температури конденсатор (який є датчиком магнітного поля) починає коротити і стає провідником електричного струму. В результаті чого датчик швидкості перестане коректно працювати, або повністю вийде з ладу. Ремонт в даному випадку досить складний, оскільки, по-перше, необхідно мати відповідний навик, а по-друге, потрібно знати що і куди припаювати, та й знайти потрібний конденсатор не завжди представляється можливим.
 • Окислення контактів. Це відбувається з природних причин найчастіше згодом. Окислення може статися через те, що при установці датчика на його контактів не була нанесена захисна мастило, або внаслідок пошкодження ізоляції на контакти потрапила значна кількість вологи. При ремонті необхідно не тільки очистити контакти від слідів корозії, але і в подальшому змастити їх захисним мастилом, а також забезпечити ситуацію, щоб в подальшому волога не потрапляла на відповідні контакти.
 • Порушення цілісності проводки. Це може статися через її перегріву або механічного пошкодження. Як зазначалося вище, сам датчик в результаті того, що елементи трансмісії значно розігріваються, теж працюють в умовах високих температур. Згодом ізоляція втрачає свою еластичність і може просто обсипатися, особливо в результаті механічної дії. Аналогічно проводка може постраждати в місцях перелому проводів, або в результаті необережного поводження з нею. Зазвичай це призводить до виникнення короткого замикання, рідше виникає повний обрив проводки, наприклад, в результаті виконання яких-небудь механічних і / або ремонтних робіт.
 • Проблеми з фішкою. Найчастіше контакти, що з'єднують датчик швидкості і електронний блок управління, мають погану якість через проблеми з їх фіксацією. Зокрема, для цього існує так звана «фішка», тобто, пластмасовий фіксатор, що забезпечує щільне прилягання корпусів і, відповідно, контактів. Зазвичай для жорсткої фіксації використовується механічна засувка (замок).
 • Наведення від інших проводів. Цікаво, що до проблем в роботі датчика швидкості можуть привести і інші системи. Наприклад, якщо пошкоджена ізоляція проводів інших, розташованих в магістралі в безпосередній близькості з проводами датчика швидкості. Таким прикладом може служити автомобіль Toyota Camry. Відомі випадки, коли в системі її парктроника на проводах була пошкоджена ізоляція, через що виникали наведення електромагнітного поля на дроти датчика швидкості. Це природним чином призводило до того, що від нього на електронний блок управління надходили некоректні дані.
 • Попадання металевої стружки на датчик. На тих датчиках швидкості, де використовується постійний магніт, іноді причина його некоректної роботи пов'язана з тим, що на його чутливий елемент налипає металева стружка. Це призводить до того, що на електронний блок управління передається інформація про нібито нульової швидкості руху автомобіля. Природно, що це призводить до некоректної роботи ЕБУ в цілому і описаним вище проблем. Щоб позбутися від цієї проблеми необхідно почистити датчик, і бажано для цього його попередньо демонтувати.
 • Забруднення датчика зсередини. Якщо корпус датчика розбірний (тобто, корпус скріплюється за допомогою двох-трьох болтів), то зустрічаються випадки, коли бруд (дрібне сміття, пил) потрапляють всередину корпусу датчика. Характерним прикладом може служити автомобіль Toyota RAV4. Щоб усунути цю проблему досить лише розібрати корпус датчика (болти краще попередньо змастити засобом WD-40), після чого витягти з датчика все сміття. Як показує практика, таким чином можна відновити роботи здавалося б "мертвого" датчика.

Зверніть увагу, що у деяких автомобілів спідометр і / або одометр можуть некоректно або зовсім не працювати не через вихід з ладу датчика швидкості, а через те, що неправильно працює сама приладова панель. Найчастіше при цьому також "глючат" інші прилади, розташовані на ній. Наприклад, електронні спідометри можуть перестати коректно працювати через те, що в їх клеми потрапила вода і / або бруд, або стався обрив сигнальних (живлять) проводів. Для усунення відповідної поломки зазвичай достатньо почистити електричні контакти спідометра.

Інший варіант полягає в тому, що вийшов з ладу моторчик, що приводить в рух стрілку спідометра або стрілка посаджена занадто глибоко, через що виникає ситуація, коли стрілка спідометра просто зачіпає за панель, і відповідно, не може рухатися в своєму нормальному робочому діапазоні. Іноді через те, що двигун не може посунути застрягла стрілку і докладає значних зусиль, то у нього може перегоріти запобіжник. Тому має сенс перевірити його цілісність за допомогою мультиметра. Щоб знати, який запобіжник відповідає за спідометр (двигун стрілки), необхідно ознайомитися зі схемою електропроводки конкретного автомобіля.

Як визначити несправність датчика швидкості

Найпоширеніші датчики швидкості, що встановлюються на сучасні автомобілі, працюють на основі фізичного ефекту Холла. Так, перевірити датчик швидкості такого типу можна трьома способами, як з його демонтажем, так і без нього. Однак в будь-якому випадку вам знадобиться електронний мультиметр, здатний вимірювати постійну напругу в межах до 12 Вольт.

Перше, що потрібно зробити - перевірити цілісність запобіжника, через який живиться датчик швидкості. У кожного автомобіля свою схема живлення, проте, на згаданій машині ВАЗ-2114 вказаний датчик швидкості живиться через запобіжник номіналом 7,5 Ампер. Запобіжник встановлений на реле електровентилятора грубки. На комбінації приладів в передній панелі приладів вивідний штеккер з адресою - «ДС» та «контролер управління двигуном» має один номер - «9». За допомогою мультиметра необхідно переконатися, що запобіжник цілий, і через нього проходить живить струм безпосередньо на датчик. У разі, якщо запобіжник вийшов з ладу - його потрібно замінити на новий.

Якщо демонтувати датчик з автомобіля, то необхідно з'ясувати, де у нього імпульсний (сигнальний) контакт. На нього поміщається один з щупів мультиметра, а другий поміщається на «масу». Якщо датчик контактний, то необхідно обертати його вісь. Якщо магнітний, то потрібно біля його чутливого елемента поводити металевим предметом. Чим швидше будуть руху (обертання) - тим більша напруга буде показувати мультиметр за умови, що датчик справний. Якщо цього не відбувається - значить, датчик швидкості вийшов з ладу.

Аналогічну процедуру можна провести з датчиком, що не демонтуючи його з його місця. Мультиметр в цьому випадку підключається аналогічно. Однак для виконання перевірки потрібно вивісити за допомогою домкрата одне переднє колесо (зазвичай переднє праве). Встановити нейтральну передачу і примусово обертати колесо, паралельно спостерігаючи за показаннями мультиметра (одного це робити незручно, відповідно, для виконання перевірки в даному випадку знадобиться помічник). Якщо при обертанні колеса мультиметр показує змінюється напруга - значить, датчик швидкості працює. Якщо немає - датчик несправний і вимагає заміни.

При процедурі з вивішених колесом замість мультиметра можна скористатися контрольною лампочкою на 12 Вольт. Її аналогічно під'єднують до сигнального проводу та «масі». Якщо при обертанні колеса лампочка запалюється (навіть намагається запалитися) - датчик знаходиться в працездатному стані. В іншому випадку - його слід замінити на новий.

У разі, якщо марка машини передбачає використання спеціального програмного забезпечення для діагностики датчика (і інших її елементів), то краще скористатися відповідним ПО.

Детальну роботу датчика швидкості можна перевірити, використовуючи електронний осцилограф. В цьому випадку можна не тільки перевірити сама наявність сигналу від нього, а й подивитися на його форму. Приєднується осцилограф до імпульсного проводу при вивішених колесах автомобіля (датчик не демонтується, тобто, залишається на своєму посадковому місці). Далі колесо обертається і в динаміці відстежується робота датчика.

Перевірка механічного датчика швидкості

На багатьох старих автомобілях (переважно, карбюраторних) використовувався механічний датчик швидкості. Він встановлювався аналогічно, на валу коробки передач, і передавав кутову швидкість обертання вихідного вала за допомогою обертового троса, який міститься в захисний кожух. Зверніть увагу, що для діагностики необхідно буде демонтувати приладову панель, і оскільки у кожного автомобіля ця процедура буде відрізнятися, то необхідно уточнити це питання додатково.

Перевірка датчика і троса виконується за наступним алгоритмом:

 • Демонтувати торпедо з тим, щоб був доступ до внутрішньої частини приладової панелі. У деяких автомобілів можна демонтувати торпедо в повному обсязі.
 • Зняти фіксуючу гайку з троса з індикатора швидкості, після чого запустити двигун і перемикаючи швидкості дійти до четвертої.
 • У процесі перевірки необхідно звертати увагу на те, чи обертається трос в своєму захисному кожусі чи ні.
 • Якщо тросик обертається, то необхідно заглушити двигун, вставити і закрутити наконечник троса.
 • Далі також запустити двигун і включити четверту передачу.
 • Якщо і в цьому випадку стрілка приладу знаходиться на нульовій позначці, то це означає, що вийшов з ладу індикатор швидкості, відповідно, його необхідно замінити на аналогічний новий.

У разі, якщо при працюючому двигуні на четвертій передачі тросик не крутиться в його захисному кожусі, то необхідно перевірити його кріплення на коробці передач. Робиться це за наступним алгоритмом:

 • Заглушити двигун і зняти трос з приводу, розташованого на коробці передач з боку водія.
 • Витягти тросик з підкапотного простору і перевірити наконечники, а також, чи немає пошкоджень поперечна квадратна форма троса. Для цього можна покрутити тросик з одного боку і спостерігати, крутиться чи ні він з іншого боку. В ідеалі вони повинні обертатися синхронно і без зусиль, а межі їх наконечників не повинні бути злизала.
 • Якщо все в порядку, і трос обертається, то проблема полягає в шестерінці приводу, відповідно, її потрібно додатково діагностувати і при необхідності замінити на нову. Як це зробити - зазначено в мануалі конкретного автомобіля, оскільки процедура відрізняється у різних марок машин.

Як усунути проблему

Після того як вдалося визначити несправність датчика швидкості, то подальші дії залежать від причин, що викликали таку ситуацію. Можливі такі варіанти усунення:

 • Демонтаж датчика і його перевірка за допомогою мультиметра зазначеним вище методом. У разі, якщо датчик несправний, то найчастіше його змінюють на новий, оскільки відремонтувати його досить складно. Деякі «народні умільці» намагаються припаяти відлетіли елементи мікросхеми вручну за допомогою паяльника. Однак виходить це далеко не завжди, тому поступати таким чином чи ні - вирішувати виключно автовласникові.
 • Перевірити контакти датчика. Одна з найбільш популярних причин, чому не працює датчик швидкості - забруднення та / або окислення його контактів. В цьому випадку необхідно виконати їх ревізію, чистку, а також змастити спеціальними мастилами з тим, щоб запобігти появі корозії надалі.
 • З'ясувати цілісність ланцюга датчика. Попросту кажучи «продзвонити» відповідні дроти за допомогою мультиметра. Проблем може бути дві - коротке замикання і повний обрив проводів. У першому випадку це викликано пошкодженням ізоляції. Коротке замикання може бути як між окремими парами проводів, так і між одним проводом і «масою». Потрібно попарно перебрати всі варіанти. У разі, якщо провід обірвався - то на ньому контакту не буде зовсім. У разі, якщо має місце невелике ушкодження ізоляції - допускається для усунення поломки скористатися термостійкої ізоляційною стрічкою. Однак краще все ж замінити пошкоджений провід (або джгут цілком), оскільки часто дроти працюють в умовах високих температур, тому великий ризик повторного ушкодження. Якщо ж провід розірвався повністю, то, природно,його потрібно замінити на новий (або джгут цілком).

ремонт датчика

Деякі автомайстра, мають навички ремонту електроніки, займаються самостійним відновленням працездатності датчика швидкості. Зокрема, в описаному вище випадку, коли під впливом високої температури відпоювали конденсатор, і він починає коротити і пропускати струм.

Така процедура полягає в тому, щоб розібрати корпус датчика швидкості перевірці працездатності конденсатора, і при необхідності його заміни. Як правило, в мікросхемах стоять японські або китайські конденсатори, які цілком можна замінити на вітчизняні. Головне при цьому вибрати відповідні параметри - розташування контактів, а також його ємність. Якщо корпус датчика розбірний - все просто, потрібно просто зняти кришку з тим, щоб дістатися до конденсатора. Якщо корпус нерозбірної - потрібно акуратно його розрізати, не пошкодивши внутрішні складові. Крім перерахованих вище вимог на вибір конденсатора також потрібно звертати увагу на його розмір, оскільки після перепайки на плату корпус датчика повинен без проблем закриватися знову. Склеїти корпус можна за допомогою термостійкого клею.

За відгуками майстрів, які виконали подібну операцію таким чином можна заощадити кілька тисяч рублів, оскільки новий датчик коштує досить дорого.

висновок

Поломка датчика швидкості є некритичною, проте досить неприємною проблемою. Адже від його нормальної роботи залежать не тільки показання спідометра і одометра, а й збільшується витрата палива, а двигун працює не на повну потужність. Крім цього, в примусовому порядку відключаються окремі системи автомобіля, що може вплинути, в тому числі, на безпеку руху, як в міському режимі, так і на трасі. Тому при виявленні проблем з датчиком швидкості бажано не затягувати з їх усуненням.

Можливо вам також буде цікаво дізнатися:

 • Чи не працює спідометр на Пріорі
 • Чи не працює спідометр і одометр Хендай Санта Фе 2
 • Заміна датчика швидкості ВАЗ 2110

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found