Заміна гальмівних колодок. Інструкція по заміні передніх і задніх колодок своїми руками

Гальмівні колодки - робочий елемент гальмівної системи, який гальмівним моментом уповільнює швидкість обертання коліс за рахунок тертя об поверхню колеса або гальмівний диск. Заміна гальмівних колодок - процедура не складна і під силу навіть початківцю автолюбителю навіть без досвіду подібної процедури.

Заміна гальмівних колодок

Кожна деталь автомобіля має свій робочий ресурс, який знижується з часом. Знос гальмівних колодок залежить від безлічі факторів і в кожному окремому випадку міняти гальмівні колодки доведеться по закінченню різного часу.

Причинами зносу гальмівних колодок будуть:

 • якість доріг, на яких експлуатується машина;
 • стиль водіння;
 • температурні умови протягом року;
 • якщо вже була заміна гальмівних колодок, то якість такої роботи впливає на ресурс деталей.
Перевірка гальмівної системи повинна проводитися кожні 10 тисяч кілометрів . При цьому акцент робиться на поведінку колодок при гальмуванні, наскільки плавно відбувається гальмування, чи немає скрипів або інших сторонніх шумів. Заміна ж для автомобілів з автоматичною коробкою передач і механічного дещо відрізняється по пробігу. На механіці варто проводити заміну колодок кожні 30-50 тисяч кілометрів , на автоматі знос більш відчутний і заміна проводиться кожні 25-30 тисяч кілометрів . Кардинально відрізняється пробіг експлуатації колодок для позашляховиків, які експлуатуються по бездоріжжю. Складні дорожні умови (пісок, бруд, вода) сприяють тому, що колодки приходять в непридатність набагато раніше потрібного пробігу.

Знос передніх колодок відбувається швидше тому, що велика частина інерційної сили, яку гасять гальма, доводиться саме на перед автомобіля. Так передні колодки варто міняти в два-три рази частіше, ніж задні.

Колодки потрібно міняти по парам - відразу змінюються або на передніх колесах, або на задніх. Не можна допускати, щоб колодки на парі коліс мали різну ступінь зношеності. Також обов'язково варто міняти колодки вчасно, зношені колодки сильно ушкоджують гальмівні диски і, швидше за все, потім вартість ремонту може зрости в кілька разів.

Під час заміни гальмівних колодок потрібно звертати увагу на ступінь зносу різних елементів гальмівної системи. В першу чергу потрібно досліджувати ступінь зносу гальмівних дисків, також потрібно перевірити гумові чохли і пильовики направляючих на цілісність. При заміні колодок також перевіряються гальмівні шланги. Все це робиться для того, щоб в разі наявності підтікання усунути його причину до того, як на дорозі станеться непоправне.

Описати весь процес заміни гальмівних колодок в деталях досить важко, оскільки процедура заміни задніх гальмівних колодок і заміна передніх колодок трохи відрізняються, особливо якщо стоїть дискова і барабанна система, а так само крім цього у кожної моделі авто присутні свої нюанси. Однак загальні пункти все ж є:

 • відкривається капот і відкручується кришка гальмівного бачка;
 • знімається колесо;
 • гальмівний механізм очищається від бруду;
 • викручуються болти (напрямні супорта або болти гальмівного барабана) щоб дістатися до колодок;
 • викруткою відводяться колодки (гальмівний механізм);
 • колодки змінюються попарно;
 • прокачується гальмівна система.

Тепер спробуємо розібрати загальну процедуру заміни задніх і передніх колодок окремо.

Заміна гальмівних колодок (дискова система)

 1. Вибравши колодки рекомендовані виробником, беремо набір інструменту, відкручуємо гайки колеса, домкрачувати авто і знімаємо колесо.

  Приступати до заміни колодок потрібно на остигнула машині (щоб охололи деталі гальмівного механізму), на рівному майданчику без ухилу і з підставленим упором (крім самого домкрата) під днище. Використовуйте упори під колесами.

 2. Відкручуємо кришку бачка гальмівної рідини (щоб було простіше вдавлювати гальмівний поршень).
 3. Відкрутити напрямні супорта, а якщо є фіксуючі скоби, то зняти їх викруткою. Якщо на авто укомплектований датчиком зносу колодок то від'єднати роз'єм.
 4. Відвести викруткою колодки (вставити потужну плоску викрутку між колодками) щоб втиснути гальмівний поршень. Вийняти старі колодки. Очистити місце установки від бруду.
 5. Встановити нові колодки. Рекомендується змащувати направляючі супорта , але дуже акуратно, щоб мазка не потрапила на контактні поверхні колодок, інакше гальма не будуть працювати.
 6. Зібрати гальмівну систему в зворотному порядку, встановити колесо, зняти машину з домкрата.
 7. Прокачати гальма, дати приробитися новим гальмівним колодкам.

Заміна задніх колодок (барабанна система)

 1. Провести таку ж процедуру, як і в перших двох пунктах при зміні передніх. Зняти автомобіль з ручного гальма.
 2. Відкрутити фіксують болти гальмівного барабана і зняти його. Барабан може прикипіти або ні зніматися в результаті перекосу колодок, тому може знадобитися постукування молотком.
 3. Запам'ятати розташування всіх фіксуючих пружин ( їли встановити неправильно, гальмо працювати не буде ).
 4. Звільнити тросик ручного гальма, зняти всі пружини і тяги заднього гальмівного механізму викруткою. Зняти колодки.
 5. Встановити нові колодки і зібрати гальмівний механізм у зворотній послідовності. Встановити колесо (не знімаючи авто з домкрата).
 6. Поставити автомобіль на ручне гальмо і спробувати крутити заднє колесо, перевіряючи роботу заднього механізму.
 7. Зняти машину з домкрата.

Ознаки зносу гальмівних колодок:

 • збільшення гальмівного шляху автомобіля;
 • неправильна поведінка гальмівної системи при гальмуванні;
 • поява металевої стружки на гальмівних дисках і колодках;
 • стукіт при різкому гальмуванні;
 • скрип при гальмуванні.

Якщо хоча б один з таких ознак з'явився, потрібно негайно зробити огляд гальм і при необхідності провести заміну зношених деталей.

Візуально ви можете виявити такі пошкодження дисків і колодок :

 • товщина накладки колодки нижче необхідної технічними характеристиками;
 • тріщини або розшарування гальмівної колодки;
 • відколи й подряпини на колодці, або накладки;
 • зниження товщини гальмівного диска нижче необхідної технічними характеристиками;
 • нерівномірний знос колодок ;
 • поява по краю диска виступає бортика.

Після того, як колодки замінені їм потрібен час для того, щоб притертися. Тому гальмування може бути не настільки ефективним . Якщо ж з часом гальмування не поліпшився, є будь-які стуки або вібрації то заміна був зроблений невірно і потрібне повторення процедури.

Автор: Іван Матієшин


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found