Маркування Автомобільних Ламп з Розшифровкою (Основне Позначення)

Маркування ламп дає автовласникові інформацію про тип її цоколя, відповідність діючим стандартам, тип штекерного роз'єму, номінальну потужність, напруга і робочий струм, також деяку іншу. У більшості випадків відповідна інформація наноситься на їх цоколь. Скориставшись наведеною інформацією, автовласник може без проблем вибрати кращі лампи для своєї машини. Однак багатьох водіїв вводять в ступор численні незрозумілі на перший погляд значки, наявні на лампі і її упаковці. Тому допоможемо максимально докладно з нею розібратися і дізнатися яка розшифровка маркування та наявних позначень на авто лампах.

зміст

 • Які бувають цоколі і позначення на них
 • Розшифровка галогенних ламп
 • Розшифровка ксенонових ламп

маркування ламп

Види цоколів і їх опис

Основна проблема, з якою стикаються автовласники при розшифрування позначень автомобільних ламп - наявність різних стандартів, а відповідно, і власне позначень. Лампи, наявні на вітчизняному ринку, позначають за двома типами стандартів - так званого «радянського» і європейському. Перший стандарт має номер ГОСТ 2023.01-88 і він більш спрощений, ніж європейський. Так, буквою «А» в ньому позначається «автомобільна» лампа, а абревіатурою «АМН» - автомобільна мініатюрна лампа. Якщо в позначенні є буква С (тобто, АС), то це означає, що перед вами лампа софітові, а якщо позначення АКГ - то це автомобільна кварцова галогенна лампа.

Далі після цих визначень на лампі пишеться її потужність (в Ватах), номінальну напругу (в Вольтах), а в кінці позначення додається номер розробки або просто технічна інформація, яка не має прикладний цінності для конкретного автолюбителя. Проблемою «радянського» ГОСТу є те, що він не уніфікований. Тобто, на різних лампах можна зустріти інформацію в різних позначеннях, і в різних місцях, наприклад, на цоколях, колбах і так далі.

Що стосується європейського стандарту ECE, то він є єдиним, тому розібратися з ним простіше. Так, відповідно до нього літери, наявні на лампах, позначають:

 • Т - мініатюрна цокольна лампа. Як правило, використовується в передніх габаритних вогнях автомобіля.
 • R - лампа з 15-міліметровим цоколем і колбою діаметром не більше 19 мм. Також встановлюється в габаритні вогні машини.
 • R2 - діаметр колби близько 40 мм. Лампи розжарювання застосовуються за радянських часів для далекого і ближнього світла. На даний момент майже не використовуються.
 • P - лампа з 15-мм цоколем і колбою діаметром до 26,5 мм. Може використовуватися в поворотниках і / або в якості ламп для стоп-сигналів.
 • P - якщо ця велика літера поміщається на початку маркування, то це означає, що лампа фланцева, про неї наведена інформація трохи нижче.
 • W - якщо ця буква встановлена ​​після числа, то вона позначає потужність лампочки (наприклад, 60/55 W), а якщо її немає, то число позначає номер конкретної моделі лампи (проте найчастіше з її допомогою позначають саме потужність).
 • W - якщо ця буква стоїть на початку маркування, то це говорить покупцеві про те, що лампа забезпечена скляним цоколем. Зазвичай такі лампи використовують в ліхтарях габаритів і для підсвічування номерних знаків.
 • Н - буква вказує, на те, що лампа галогенна.
 • Y - якщо потрібна літера розміщена перед числом, то це означає, що лампа має помаранчевий колір колби.
 • ВА - означає, що лампа штифтова з симетричним розташуванням штифтів по відношенню один до одного.
 • BAY - лампа штифтова зі зміщенням одного з штифтів по висоті.
 • BAU - лампа штифтова зі зміщенням одного з штифтів по радіусу.
 • BAZ - штифтова лампа зі зміщенням одного з штифтів по висоті і радіусу (про штифтових лампах додаткова інформація наведена нижче).
 • SV - лампа Софітні, що має з двох сторін цоколь. Використовується для габаритів і ліхтарів заднього ходу. Її опис наведено нижче.
 • E - така лампа має різьбовий цоколь.
 • X - таке маркування використовується на лампах нестандартних конструкцій.

Іноді можна зустріти лампу з унікальним позначенням, наприклад, 9145 - це особлива противотуманная лампа.

Вказівка ​​вольтажа і потужності на двухнітіевих фарах буде дещо відрізнятися від однониткових. Наприклад, позначення 12V21W говорить автовласникові про те, що перед ним однонітіевая лампа потужністю 21 Ватт, розрахована на номінальну напругу 12 В. Якщо ж лампа двухнітіевая, то приклад позначення буде наступним: 12V21 / 4W. Це означає, що номінальна напруга для лампи складає все ті ж 12 Вольт, однак перша нитка має потужність 21 Ватт, а друга - 4 Ватта.

Лампи відрізняються по самих різних параметрах - формі, робочій напрузі, потужності і так далі, проте найбільш істотна відмінність - тип цоколя. На території європейських країн маркування автомобільних ламп виконується відповідно до двома діючими стандартами - IEC (лампи і їх арматура, вимоги до безпеки та інше, існує багато подібних стандартів) і DIN (нормативи освітленості, також діє кілька подібних документів).

Також часто в кінці маркування на цоколях можна зустріти позначення того, скільки ізольованих від цоколя контактів має лампа. Бувають такі варіанти:

 • S (single) - один;
 • D (duo) - два;
 • T (tres) - три;
 • Q (quatro) - чотири;
 • P (penta) - п'ять (приєднувальний цоколь).

У розшифровці цоколів автомобільних ламп можна також знайти інформацію про форму колби. Вона також позначається за допомогою букв. Зокрема:

 • B - колба овальної форми (B);
 • RP - широкі зверху і звужуються до низу;
 • S - нагадують форму баклажана;
 • G - у вигляді кульки;
 • T - у вигляді циліндра.

Також за кількістю букв «С» в індексі лампи можна зрозуміти, що перед вами лампа з одного (С), або двома (СС) верхніми спіралями.

Сфера використання Тип лампи Тип цоколя
Головний світло і протитуманні фари R2 P45t
H1 P14,5s
H3 PK22s
H4 (ближній / дальній) P43t
H7 PX26d
H8 PGJ19-1
H9 PGJ19-5
H11 PGJ19-2
H16 PGJ19-3
H27W / 1 PG13
H27W / 2 PGJ13
HB3 P20d
HB4 P22d
HB5 PX29t
Ксенонове головне світло D1R PK32d-3
D1S PK32d-2
D2R P32d-3
D2S P32d-2
D3S PK32d-5
D4R P32d-6
D4S P32d-5
Стоп-сигнали, задні ліхтарі, покажчики поворотів P21 / 5W (P21 / 4W) BAY15d
P21W BA15s
PY21W BAU15s / 19
Габаритні вогні, бічні покажчики поворотів, підсвічування номерних знаків W5W W2.1 × 9.5d
T4W BA9s / 14
R5W BA15s / 19
H6W PX26d
Підсвічування салону і багажника 10W SV8,5 T11x37
C5W SV8,5 / 8
R5W BA15s / 19
W5W W2.1 × 9.5d

Існує ще одне універсальне позначення, яке повідомить про номер офіційного затвердження (стандарту), якому відповідає дана конкретна лампочка. Воно позначається як буква E з цифрою (наприклад, Е1), і все це обведено в прямокутник з округленими кутами (або в гурток). Відповідність цифри і країни зведені в таблицю.

номер Країна номер Країна номер Країна номер Країна
1 Німеччина 11 Великобританія 22 російська Федерація 34 Болгарія
2 Франція 12 Австрія 23 Греція 37 Туреччина
3 Італія 13 Люксембург 24 Ірландія 40 Республіка Македонія
4 Нідерланди 14 Швейцарія 25 Хорватія 42 Європейський Союз
5 Швеція 16 Норвегія 26 Словенія 43 Японія
6 Бельгія 17 Фінляндія 27 Словаччина 45 Австралія
7 Угорщина 18 Данія 28 Білорусь 46 Україна
8 Чеська Республіка 19 Румунія 29 Естонія 47 Південна Африка
9 Іспанія 20 Польща 31 Боснія і Герцеговина - -
10 Югославія 21 Португалія 32 Латвія - -

Номери 15, 30, 33, 35, 36, 38, 39, 41 і 44 не присвоєно жодної країні світу (вакантні).

В цілому ж, повсюдно використовуються такі типи цоколів:

 • H4 і H7 - найпоширеніші (ближній дальній);
 • H8, H10, H11 - для протитуманних фар;
 • W5W, T10, T4W ​​- для габаритів і бічних покажчиків повороту;
 • P21W - для основних сигналів повороту;
 • W21W, T20, 7440 - для ліхтарів заднього ходу.

Лампи R2 відносяться до старого покоління світлових приладів і застосовуються в двох фарний системах освітлення. Їх застосування обмежується старим парком автомобілів і сільгосптехніки.

Лампи з цоколями типів H1 і H7 застосовуються в чотирьох фарний системах освітлення автомобіля. Однак на сьогоднішній день цоколі типу Н1 вважаються застарілими і використовуються все рідше, і якщо її можна було використовувати як для ближнього, так і для дальнього світла, то з появою ламп типу Н7 лампи Н1 стали використовуватися лише в системах дальнього світла і в протитуманних фарах.

Популярність цоколя Н4 обумовлена ​​її високими експлуатаційними характеристиками. Зокрема, вони відрізняються простотою установки, регулювання і заміни. Але такі лампи мають істотний недолік - порівняно низьким світловим потоком. Наприклад, світлова віддача для нитки ближнього світла такої лампи складає близько 1000 Лм, в той час як, наприклад, у Н7 - 1500 Лм.

Для підсвічування приладової панелі найчастіше використовують лампи, що мають пластмасовий цоколь. Вони відрізняються надійним кріпленням контактів лампи, патрони і живить штекера. Безсумнівною перевагою таких ламп є те, що відсутність металевих складових забезпечує неможливість їх окислюватися, іржавіти і прикипати. Крім галогенних є такі ж газорозрядні лампи з пластмасовим ущільнювача патроном.

Найновішими і технологічними є патрони типів Н8, Н9 і Н11. Вони відрізняються потужним світловим потоком і єдині, які можуть використовуватися в сучасних особливо компактних фарах, що дають, однак, сильний світловий потік. Лампи в цоколі НВ3 і НВ4, як і Н8, Н9 і Н11 можуть використовуватися як окремо, так і разом з газорозрядними ксеноно-металогалогенними лампами. Таке поєднання різних типів ламп забезпечує максимальний і дуже якісний світловий потік.

HB1 і HB2 - це двухнитьові фари для американських машин, HB3 і HB4 - однонітевиє, частіше зустрічаються на японських автомобілях

Цоколь із захисним фланцем

Про наявність захисного фланця свідчить буква Р, з якої власне і починається маркування безпосередньо цоколя після вказівки його типу (наприклад, H4-P43t). З таким фланцем зазвичай випускають потужні лампи для головних фар. Зокрема, лампи ближнього, дальнього світла, комбіновані варіанти, а також протитуманні фари, розраховані на тип цоколя H3, H4, H7, HB3, HB4. Аналогічно випускаються менш затребувані фари типів H1, H12, R2 і деякі інші.

софітні

Як зазначалося вище, софітні лампи мають позначення SV. Дана автомобільна лампа має циліндричну форму і довжину корпусу близько 30 ... 40 мм, а також два цоколя по краях. Вибір подібної конструкції обумовлений міркуваннями щодо економії внутрішнього простору і бажанням мінімізувати розмір плафона лампи. Ці джерела світла, як правило, використовують в салоні автомобіля, зокрема, в світильниках, які вбудовуються в його оббивку. Рідше подібні лампи використовують в світильниках, призначених для підсвічування реєстраційного автомобільного знака, а також для стоп-сигналів (приклад позначення - C5W-SV8.5-8).

штифтові

Штифтові лампи мають гладкий циліндричний цоколь з двома штифтами для жорсткої фіксації. У ламп з позначенням BA вони розташовані симетрично, а у виробів з позначенням BAY і BAZ - асиметрично. В останньому випадку зміщення штифтів забезпечує неможливість установки лампи іншого типу, зокрема, білої замість жовтої або навпаки. Приклад позначення - PY21W-BAY15s. В даному випадку цей напис можна розшифрувати так: лампа має жовту колбу, штіфтовий цоколь з діаметром 15 мм і одним контактом, потужність лампи становить 21 Вт.

Лампи зі скляним цоколем

Лампи, що мають скляний (не металевою) цоколь позначаються англійської буквою W. Після неї в написі приводиться розмір цокольній частині в міліметрах. Подібні лампочки дуже затребувані серед автолюбителів, оскільки вони повсюдно використовуються в різних ліхтарях - покажчиках поворотів, габаритних вогнях, приладової панелі і так далі.

Нові види цоколів

В даний час все активніше ведуться розробки більш досконалого, світлодіодного, освітлення. Такі лампи відтворюють потужний світловий потік, і при цьому споживають менше енергії і мають дуже тривалий ресурс (термін служби). Однак багато хто з них розраховані і на установку стандартні Н-цоколя, описані вище. Зверніть увагу, що всі світлодіодні лампи мають в своєму позначенні англійську абревіатуру LED.

Світлодіодні лампи мають різні цоколя. Вони можуть бути розрахованими як на установку в стандартних фарах (наприклад, Н1), так і в спеціально розроблених для них посадкових місць. Найчастіше вони розраховані саме на установку в нові лампи, які мають особливу оптику, тому цей момент необхідно уточнювати додатково перед покупкою тієї чи іншої лампи. В іншому випадку встановлення такої лампи в звичайну фару не дасть належного ефекту, буде слабке освітлення, а сама лампа і безпосередньо фара можуть перегріватися, оплавлятися і в кінцевому підсумку вийти з ладу.

Опис маркування галогенових ламп

Маркування галогенових ламп

1 - Назва виробника або торгової марки. 2 - Тип цоколя лампи. 3 - Номінальна напруга, на яке розрахована лампа. 4 - Номінальна потужність лампи для далекого і ближнього світла. 5 - Умовне позначення країни, де прийнятий стандарт по виготовленню лампи (список країн за номерами наведено нижче в тексті матеріалу). 6 - Позначення моделі лампи по документації виробника. 7 - Буква U в даному випадку означає, що лампа - галогенова.

Галогенні автомобільні лампи є, мабуть, одними з найбільш поширених типів. Їх легко можна дізнатися за формою, однак на їх цоколі й колбі нерідко можна зустріти позначення, малозрозумілі некомпетентному в даному питанні автовласникові. Перше, про що варто сказати - галогенні лампи на цоколі позначаються англійської буквою H (зазвичай вона йде в самому кінці ряду з зашифрованими даними, початківцями інформацією про виробника). На виробах деяких відомих виробників, наприклад Philips, іноді галогенні лампи в кінці шифру ідентифікують буквою U. В даний час їх існує кілька видів - H1, H2, H3, H4, H7, H11, H27, HB3, HB4 та інші. Вони не є взаємозамінними і в конкретну фару можна встановлювати лише визначену для неї лампу. Це пов'язано з її геометричними формою і розміром.

Пам'ятайте, що після установки нових ламп часто необхідно заново виконати регулювання фар. Або просто перевірити, наскільки правильно вони налаштовані.

В даний час багато виробників ламп випускають так звані «блакитні» лампи або «невидимки». У першому випадку вони позначаються як Blue (в перекладі з англійської мови - блакитний, синій). Як зрозуміло з назви, їх світло має блакитний відтінок. Зазвичай крім безпосередньо написи на колбі і на упаковці саме скло такої лампи також має блакитний відтінок. Аналогічно «невидимки» маркуються англійським словом Silver (срібло). Вони мають білий відтінок. Таке позначення наносять як на лампу, так і на її упаковку.

Нерідко в описі тієї чи іншої лампи можна зустріти напис + 30%, + 50% і так далі (найчастіше на їх упаковках присутній напис up to + ...% more light абощо). Це означає, що по завіреннях виробників дана лампочка при споживанні того ж кількості енергії видає світловий потік на вказану кількість відсотків більше, ніж аналогічна стічна. Насправді це не завжди так, і залежить як від виробника, так і від конкретної моделі лампи. Цю інформацію потрібно уточнювати додатково в інтернеті або в літературі. Будьте обережні, нерідко такий напис є лише маркетинговим ходом, мета якого - ввести покупця в оману .

Лампи, що мають збільшений ресурс, позначаються англійським словом LongLife (дослівно - довге життя). Ці вироби дійсно служать довше, однак їх точні характеристики необхідно уточнювати на упаковці, оскільки вони можуть значно відрізнятися. Інше позначення аналогічних ламп з великим ресурсом - HD LL. Зокрема, таким чином подібні лампи маркують відомі виробники Philips і Narva. А ось виробник Osram свої аналогічні вироби маркує простий буквою L (Long).

При покупці нової лампи можна взяти аналогічну стару з собою, і піти з нею в магазин. А там уже самостійно або за допомогою продавців підібрати таку ж або її аналог з будь-якими зміненими на ваш смак характеристиками.

Опис маркування ксенонових ламп

Маркування ксенонових ламп

1 - Назва виробника або торгової марки. 2 - Назва країни-виробника. 3 - D2R - Тип цоколя лампи Ксенону. 4 - Значення номінальної потужності лампи Ксенону. 5 - 85126 - службова інформація за технічною документацією виробника. 6 - Е1 - код країни, де прийнятий стандарт, за яким виготовлена лампа, в даному випадку Німеччина. 7 - Технічна інформація по документації виробника.

Ксенонові лампи (аналогічно галогенних) мають особливе позначення - букву D. Зверніть увагу, що такі ксенонові лампи необхідно встановлювати лише в спеціально призначені для них фари. Це пов'язано з особливостями конструкції останніх. В іншому випадку вони не будуть забезпечувати належного світлового потоку, а це можна помилково прийняти за їх низьку якість. Однак існують і такі «ксенонкі», які можна встановлювати замість «галогенок».

Газорозрядні лампи на основі ксенону умовно можна розділити на три великі групи:

 1. Для цоколів H1 ... H27, HB3 ... HB5, які встановлюються в переобладнані штатні фари різних транспортних засобів.
 2. Біксенонові фари, що мають позначення H4M, HB1M, H13M і інші з аналогічним позначенням літерою «М». Їх призначення полягає в заміні галогенних ламп, які одночасно є як джерелами ближнього, так і джерелами дальнього світла.
 3. Ксенонові лампи з цоколями типу D1S, D1R - D4S, D4R. Ці джерела світла встановлюються автовиробником в фари відразу з конвеєра. Зверніть увагу, що конструкція цих фар відрізняється від традиційних, розрахованих на «галогенки». Тому в них потрібно встановлювати лише такі лампи!

Лампи типу D2S D2R PHILIPS є найпершими варіантами штатних ксенонових ламп. Вони були винайдені в кінці 1990-х і встановлювалися на деякі європейські автомобілі. Запам'ятайте, що ксенонові лампи D2S призначені для установки в лінзованной фари (там, де встановлена ​​лінза), а D2R - для установки в рефлекторні фари, тобто, в такі, де лінзи немає, а лише є відбивач. Їх ні в якому разі не можна плутати, оскільки якщо замість D2S поставити D2R, то значно зменшиться яскравість, а ось якщо замість D2R поставити D2S то светотеневая межа буде більш розмитою, і фара буде значно зліпити зустрічних водіїв, що небезпечно в дорозі.

Більш досконалими, які прийшли на зміну описаним вище лампам, стали D4S і D4R. Їх стали встановлювати на японські машини Toyota і Lexus. Вони відрізнялися тим, що в їх складі не було ртуті, тобто, вони були більш екологічно безпечними, через що вони придбали назву - D4S XenEco. Яскравість цих ламп трохи менше ніж у D2S. Зокрема, вона становить близько 3050 Лм, в той час як у D2S це значення відповідає 3200 Лм. Однак ці лампи після їх виходу з ладу потрібно обов'язково утилізувати у відповідних пунктах.

висновок

При виборі тієї чи іншої лампи для свого автомобіля в першу чергу необхідно керуватися рекомендаціями виробника машини. В мануалі (або технічної документації) чітко вказано, які лампи потрібно встановлювати у фари головного світла, а також в задні, бічні і внутрішні (салонні) ліхтарі. В першу чергу необхідно звертати увагу на тип цоколя, оскільки саме цей фактор забезпечує покупку лампи, яка без проблем буде встановлена ​​в посадочне місце. Що стосується виробника, то тут потрібно виконувати вибір на підставі співвідношення ціни і якості, як і при виборі будь-якого іншого виробу. Якщо вам відомі будь-які інші позначення, які не ввійшли в даний матеріал, - поділіться цією інформацією в коментарях нижче.Тим самим ви допоможете іншим автовласникам при виборі конкретної лампи або при розшифровці незрозумілого позначення.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found