7 ознак зносу колодок. Основні причини і як визначити допустиму межу

Знос колодок гальмівної системи автомобіля залежить від інтенсивності їх використання, манери водіння автовласника, умов експлуатації машини, якості матеріалів, з яких виготовлена колодка, наявності системи АБС і навіть типу трансмісії. Однак нетипова зношеність або її нерівномірність свідчить про деякі несправності в гальмівній системі.

зміст:

 • Причини зносу колодок
 • ознаки зносу
 • Як перевірити знос
 • Про що говорить неправильний знос
 • Коли міняти колодки

Знос гальмівних колодок

Контроль зносу колодок необхідно проводити періодично, через кожні 2 ... 3 тисячі кілометрів пробігу , а також при виконанні профілактичних робіт, наприклад, при заміні / додаванні гальмівної рідини. Ступінь зносу гальмівних колодок можна перевірити двома методами - безпосередньо під час водіння автомобіля, а також при їх візуальному огляді та вимірюванні залишку фрикційного матеріалу.

Причини зносу гальмівних колодок

Гальмівні колодки автомобіля, за великим рахунком, є витратними матеріалами, і їх поступовий знос - природний і нормальний процес. Їх робоча поверхня в процесі гальмування притискається до гальмівного диску (або барабану), в результаті такого вплив від диска фрикційна частина колодки розігрівається і стирається, власне для цього і була призначена. А ось інтенсивність і рівномірність такого стирання може бути викликана різними несправностями.

На рівень зносу гальмівних колодок впливають такі чинники:

 • Якість матеріалу фрикційних накладок . Цей параметр залежить виключно від виробника гальмівних колодок і використання ним технологій виробництва. Як правило, дешеві колодки що зношуються швидко, що гальмують гірше.
 • Стиль водіння . Так само як частота та інтенсивність гальмування. Цілком природно, що при частих і різких гальмуваннях знос колодки відбуватиметься швидше, але при цьому на рівномірності така експлуатація позначатися не повинна.
 • Умови експлуатації машини . Легкими умовами в даному випадку може бути їзда машини в місті. І навпаки, наприклад, при їзді по бездоріжжю, де багато піску, пилу і води, наближає необхідність в заміні колодок на нові.
 • Справність гальмівної системи . Рівномірність і інтенсивність зношеності фрикційних накладок залежить від справності робочих циліндрів, напрямних супортів, якості гальмівної рідини і стану гальмівних дисків. Наприклад, при перекосі гальмівних циліндрів або закисании напрямних супорта відбувається нерівномірний знос гальмівних колодок і / або дисків.
 • Тип трансмісії . На автомобілях, обладнаних автоматичними і роботизованими коробками передач, колодки зношуються набагато швидше, ніж на машинах з «механікою». Пояснюється це дуже просто. Автомобіль з АКПП водій може зупинити тільки за допомогою педалі гальма, а на механіці часто виробляють гальмування двигуном.
 • Наявність системи АБС . Якщо машина обладнана антиблокувальною системи, то колодки у неї зношуються менше. Пояснюється це тим, що антиблокувальна система оптимізує зусилля, з яким колодка тисне на гальмівний диск.
 • Жорсткість колодки . М'які гальмівні колодки зношуються швидше, однак вони не так згубно впливають на гальмівний диск. І навпаки, твердий фрикційний матеріал колодки зношується довше, але «вбиває» гальмівний диск. Так у виробника колодок часто буває кілька серій (спорт, комфорт, класик). Вони мають різну твердість і швидкість стирання.

Також колодки будуть швидше зношуватися при експлуатації машини в завантаженому стані, тобто, під час перевезення важких вантажів або при буксируванні причепа, не обладнаного власної гальмівною системою. Аналогічні міркування справедливі для експлуатації машини в гірській або горбистій місцевості.

Як визначити що стався знос колодок

Ознаки зносу гальмівних колодок можна умовно розділити на два типи. Першими розглянемо ті симптоми, які можна встановити при русі автомобіля, перебуваючи за кермом автомобіля.

 • Зміна поведінки педалі . Зокрема, якщо при гальмуванні педаль гальма початку сильно провалюватися вниз, то це може вказати на несправності не тільки з колодками, які безумовно потрібно перевірити, а й з іншими елементами гальмівної системи (гальмівний циліндр, рівень гальмівної рідини).
 • Вібрація при гальмуванні . При нерівномірному зносі гальмівної колодки або гальмівного диска під час різкого гальмування може відбуватися вібрація, яка буде відчуватися як безпосередньо на педалі гальма, так і всім кузові автомобіля. В цьому випадку необхідно виконати ревізію не тільки гальмівних колодок, а й гальмівних дисків.
 • Свистячі або скрипучі звуки під час гальмування . Писк при гальмуванні може бути викликаний трьома причинами. Перша - робота так званого «скрипуна», який є індикатором зносу колодок. Друга - неякісна робота фрикційного шару колодки з диском. Третя - проблеми в роботі гальмівної системи.
 • Індикатор на панелі приладів . Багато сучасних автомобілів замість пластинчастих індикаторів обладнані електронною системою контролю зносу колодок. Тому при мінімально допустимого спрацювання на приладовій панелі загоряється лампа зносу колодок. Робота системи заснована на використанні датчика який починає замикати контакт при торканні про диск.

  Однак проблема в тому що таке оприлюднення може бути як хибним, коли є помилка в пам'яті блоку управління або короткому замиканні проводки датчика, так і мала інформативність. Індикатор зносу колодок загоряється коли стан внутрішньої колодки вимагає заміни, хоча в цілому можна проїхати ще не одну сотню кілометрів. Тому щоб переконатися який знос колодок насправді завжди необхідно знімати колесо і заміряти лінійкою.

 • Зниження ефективності гальмування . У міру того, як накладки на колодках приходять в непридатність, гальмування стає менш ефективним. Зокрема, збільшується гальмівний шлях. Однак даний факт помітити не просто.

Також завжди потрібно стежити за рівнем гальмівної рідини в системі . У разі, якщо в розширювальному бачку її стало мало, то тут можливі два варіанти. Перший - витік, і необхідно шукати місце де просочується ТЖ щоб усунути проблему. Другий варіант - значний знос гальмівних колодок . У міру зношування колодок у виконавчому механізмі (супорті) потрібно більше рідини, щоб висувати робочий поршень для пересування колодки до диска. Тому в бачку рівень рідини буде падати.

Такий факт є прямою ознакою зносу колодок. Ті автовласники, які цього не знають, кидаються доливати рідину замість того, щоб міняти колодки, а потім, при заміні, не виходить втиснути поршень і встановити колодки, так як рідина в бачку сильно піднімається!

Датчик зносу колодок не 100% показник

Власникам машин, обладнаних датчиком зносу гальмівних колодок, слід розуміти, що чекати коли активується значок на приладовій панелі не варто. Так як на багатьох автомобілях електронні індикатори коштують не на всіх колесах. Залежно від схеми гальмівного контуру датчик стоїть на одному передньому і одному задньому колесі.

А значить, якщо будуть проблеми в роботі супортів і знос буде відбуватися нерівномірно, то можна упустити момент коли товщина гальмівної накладки виявиться на межі. Помилка "знос колодок" буде непереливки і при нерівномірно зношуються зовнішня і внутрішня колодка на одному колесі. Відповідно, потрібно виконувати профілактичний огляд стану гальмівних колодок візуально.

Помилка зносу гальмівних колодок в пам'яті ЕБУ з наступною активацією лампи на приладовій панелі може також виникнути унаслідок обриву / замикання проводу самого датчика. Багато майстрів в автосервісах відзначають, що датчик коректно працює лише в разі, якщо на машині використовуються більш-менш нові гальмівні диски , тобто, їх товщина досить велика. Якщо ж, наприклад, з диском використовується вже третій або четвертий комплект колодок, то велика ймовірність, що значок зносу колодок або не засвітиться зовсім, або, навпаки, відпрацює помилково.

Таким чином, датчик зносу є, по суті, страхувальним, останнім, засобом, який вказує, що колодки на машині повністю зносилися і сподіваються на нього, що він дасть дізнатися коли потрібно міняти колодки не варто!

Щоб краще розібратися в проблемі пропонуємо розглянути конкретний приклад щодо автомобіля LAND ROVER Discovery. Конкретні норми зносу колодок на інших автомобілях будуть незначно відрізнятися (± 0,5-1 мм) але суть та ж.

Отже, товщина накладки нової гальмівної колодки становить 12 мм. Автовиробник вказує, що мінімально допустимий знос колодок на даній моделі становить 3 мм. Відстань від краю фрикційної накладки до чутливого елемента датчика складає 8,5 мм. Таким чином, датчик спрацює, коли товщина накладки становитиме близько 3,5 мм. Тобто, при загорянні індикатора на панелі виходить що вже потрібно міняти колодки, однак по суті якийсь час можна ще поїздити, але граничний знос не за горами і варто планувати відвідування сервісу або самому готується до заміни.

Як визначити знос колодок

При технічному обслуговуванні автомобіля або виникненні ознак зносу гальмівних колодок завжди варто самостійно переконається в залишкової їх товщині. Однак перед тим, як виконувати відповідну процедуру, необхідно знайти в технічній документації (керівництві по обслуговуванні і ремонту) гранично допустимий знос гальмівних колодок для конкретного автомобіля.

При перевірці потрібно візуально оцінити стан зовнішньої колодки, а також безпосередньо гальмівного диска. Якщо на диску є подряпини або темні сліди, то, швидше за все, колодка вже зносилася. Орієнтуватися на товщину однієї тільки зовнішньої колодки недостатньо, завжди оглядайте, а краще виймайте з з супорта обидві колодки з подальшим виміром товщини лінійкою або штангенциркулем.

Як перевірити знос передніх колодок

Щоб дізнатися знос колодок на дисковому гальмі автомобіля необхідно демонтувати колесо, підняти супорт і оцінювати товщину колодок (можна і не піднімати). Попутно обов'язково перевіряйте напрямні супорта і, піднявши пильовик, внейшій вид робочого поршня. При потребі використовується мастило супорта і направляючих.

Хорошим орієнтиром буде проріз (поздовжня / діагональна) по фрикційної накладки що призначена для відводу гальмівного пилу. Якщо вона ще є, то колодка в нормальному стані.

Як подивитися знос барабанних колодок

Колодки барабанного гальма мають більш тривалий термін експлуатації так як на них йде значно менше навантаження тому вони отхажівают 2-3 заміни передніх дискових. Така закономірність вже може стати показником зносу, однак щоб точно дізнатися необхідно подивитися на них наочно.

Контроль зносу колодок в барабані часто непросте завдання. Найпростіше дізнатися знос задніх колодок в барабані - подивитися в оглядове віконце . Воно може бути як спереду барабана , так і ззаду (під гумовою заглушкою) . Тому часто це не зовсім зручно, тому що доводиться або ставити авто на оглядову яму, або підлазити під машину.

Через віконце можна побачити лише знос однієї колодки в той час як інша може зношена більше або і зовсім погано притискатися. До речі мінімально допустимої товщиною фрикційних накладок в барабанах вважається 1,5 мм.

Найкраще для візуальної оцінки стану задніх барабанних колодок зняти барабан. Так можна оцінити ще роботу механізму що розводить накладки, поршня і знос всередині барабана. При перевірці необхідно звертати увагу на внутрішню поверхню барабана. Якщо є блискучою і в міру зношеної, то, швидше за все, колодки працюють.

Якщо візуально колодка зносилася на половину, то це фактично не 50%, а 70% зносу! Природно, що це в ідеальному варіанті, коли колодка зношується рівномірно по всій своїй робочої площі.

Діагностика причини по зносу

Як правило, на всіх автомобілях гальмівні колодки на різних колесах зношуються нерівномірно. В першу чергу необхідно вказати, що на передній осі колодки завжди зношуються швидше, ніж на задній. Пояснюється це досить просто. Справа в тому, що в процесі гальмування перед кузова автомобіля опускається вниз, і відповідно, задня частина підніметься вгору (автомобіль як би «клює носом»). Тому на передні колодки надаватиметься більше зусилля, ніж на задні. І чим більше різким буде гальмування (кут нахилу машини буде більше) - тим зусилля на передні колодки буде більше.

За статистикою, приблизно на одну заміну задніх гальмівних колодок доводиться близько трьох замін передніх комплектів колодок.

На багатьох сучасних автомобілях встановлена система курсової стабілізації (скорочено ESP) . Її завдання полягає в збереженні курсової стійкості автомобіля на дорозі при різких маневрах, тобто, запобігання заметів. На практиці робота системи реалізується в пригальмовуванні одного або декількох коліс в критичних ситуаціях. Природно, що робота системи ESP буде позначатися і на знос гальмівних колодок. Відповідно, чим частіше вступає в роботу система стабілізації - тим буде вище знос колодок. Причому зношуватися будуть колодки на різних колесах нерівномірно!

В іншому ж, окремий вид нерівномірного зносу колодок може бути також викликаний причинами що відображені в таблиці.

вид зносу Причина зносу
клиноподібний
 • неправильна установка колодки;
 • неякісний матеріал фрикційної накладки;
 • робота гальмівної системи з декількома супортами;
 • не дотягнути кріпильний болт на напрямні (скоби супорта);
 • погнутий напрямна супорта (при недотриманні моментів затягування);
 • люфт підшипника;
 • гнута вісь підшипника на стійці;
 • закисли напрямні.
Швидкий
 • м'який або неякісний матеріал фрикційної накладки;
 • різкий стиль водіння;
 • використання в машині системи курсової стійкості;
 • зношений гальмівний диск (барабан);
 • постійно притиснута до диска колодка (проблеми з роботою гальмівного супорта).
Знос внутрішньої колодки
 • закисший поршень;
 • сухі і / або пошкоджені напрямні супорта;
 • механічне пошкодження супорта.
Знос зовнішньої колодки
 • закислі напрямні супорта;
 • знос поверхні напрямних або відсутність на них мастила;
 • погнутий супорт.
Нерівномірний знос на різних колесах
 • несправності в роботі головного гальмівного циліндра;
 • часте використання стоянкового гальма;
 • неякісний або різний по жорсткості матеріал на різних колодках;
 • викривлений (пошкоджений) гальмівний диск.
Нерівномірний знос на одному колесі
 • неякісний або бракований матеріал фрикційної накладки на одній з колодок в комплекті;
 • закисание поршнів супортів.

клиноподібний знос

клиновидний знос колодок

Перша причина появи косого зносу - неправильна (крива) установка самої колодки. В цьому випадку колодка буде прилягати не всієї площею до гальмівного диску, і відповідно, зношуватися буде лише її частина. Друга причина може полягати в неякісному матеріалі колодки (шлюб). Третя - актуальна для автомобілів, у яких гальмівна система обладнана декількома супортами. В цьому випадку в момент гальмування вони виходять зі своїх посадочних місць не одночасно, а по черзі. І першим виходить супорт, що знаходиться першим по ходу руху автомобіля. Відповідно, і колодка буде більше зношуватися в тому ж місці. Знос буде тим менше, чим далі від першого супорта знаходиться покриття.

Ще одна причина клиновидного зносу колодок (зазвичай зовнішніх) полягає в тому, що може бути дещо не дотягнуть кріпильний болт на одній з напрямних або на скобі супорта. Клиноподібний знос також можливий при:

 • гнута напрямна супорта (наприклад, в результаті аварії або після декількох невдалих спроб ремонту);
 • люфт підшипника (через це гальмівний диск може стояти трохи криво, хоча це дуже рідкісна причина);
 • гнута вісь підшипника на автомобільній стійці (також досить рідкісна причина);
 • направляючі пальці супортів закисли в своїх посадочних місцях (при цьому найчастіше буде сильніше зношуватися зовнішня колодка, причому трохи косо).

Швидкий знос колодок

Те, що швидкий знос колодок на одній осі автомобіля буде у того автовласника, який має дуже агресивний стиль водіння - це не дивно. Однак якщо колодки зношуються швидше ніж попередній комплект при стандартній експлуатації, то варто звернути свою увагу на такі фактори:

 • Матеріал фрикційної накладки. Він може бути якісний і не дуже, а також м'яким або твердим. У першому випадку зрозуміло, що неякісна колодка в будь-якому випадку проходить мало. Що ж стосується жорсткості, то м'які колодки зношуються швидше, однак вони мають пару переваг. По-перше, вони не так сильно зношують гальмівні диски. А по-друге, вони "працюють" м'якше, тобто, гальмують плавніше. І навпаки, жорсткі колодки швидше зношують гальмівні диски і забезпечують більш різкий гальмо. Якщо колодки порошать, то швидше за все фрикційний матеріал є не якісним або колодки і зовсім підроблені!
 • Тип трансмісії. Як зазначалося вище, у машин, обладнаних коробкою-автоматом, гальмівних колодки зношуються швидше, оскільки гальмування у них забезпечується виключно за допомогою системи гальмування автомобіля.
 • Колодка постійно притиснута до диска (барабана). Ця проблема пов'язана з неправильною роботою гальмівного супорта. Наприклад, відсутнє мастило на напрямних, знос поверхні напрямних, погнутий супорт, відбулося закисание (корозія) напрямних або супорта. У разі, якщо будь-яка з колодок буде постійно притиснута до диску, то у машини впадуть динамічні властивості, вона буде гірше розганятися, а кількість споживаного палива збільшиться.
 • Зношений гальмівний диск (барабан). Якщо диск знаходиться в поганому стані (наприклад, погнутий, на ньому є іржа або вибоїни), то це також призведе до швидкого зносу гальмівних колодок. Зношений або бракований диск потрібно поміняти на новий.

Знос внутрішньої колодки

Внутрішні колодки на дискових гальмах свідомо зношуються швидше, ніж зовнішні. Тому за таким фактом не можна просто візуально оцінювати стан гальм . Більший знос внутрішніх колодок обумовлений тим, що супорт в першу чергу тисне саме на внутрішню колодку, тобто, вона притискається до диска перша. А зовнішня колодка притискається трохи пізніше. І навпаки, під час відпускання педалі гальма першої відходить у вихідне положення зовнішня колодка, а потім вже внутрішня.

Але, коли відбувається прискорений знос внутрішньої колодки, то потрібно дивитися на величину різниці і перевірити стан супорта. Можуть бути певні причини не типово великого зносу саме внутрішньої колодки.

Найчастіше внутрішні колодки на дискових гальмах сильно зношуються через проблеми з закиснув поршнем. Зокрема, в разі, якщо відсутнє мастило на напрямних (або вони пошкоджені), або закис поршень (на ньому багато бруду або іржі), то внутрішня колодка не може нормально повернутися в своє початкове положення при відпущеної педалі гальма. Тому вона знаходиться в притиснутому положенні до диска, нехай і з не таким великим зусиллям, як при натиснутій педалі. При цьому машина втрачає динаміку, витрачає більше палива, а гальмівний диск при тривалій їзді може значно розігрітися. Якщо на його поверхні утворюються осередки перегріву, то такий диск краще замінити на новий.

Різний знос колодок

Гальмівні колодки можуть зношуватися нерівномірно навіть на одній осі автомобіля. Причиною цього можуть бути:

 • Нерівномірні зусилля в гальмівній системі . При використанні паралельної або діагональної системи може мати місце нерівномірний знос в разі некоректної роботи головного гальмівного циліндра. У першому випадку буде спостерігатися нерівномірний знос на колодках на одній осі, у другому випадку (діагональна система) буде спостерігатися нерівномірний знос колодок по діагоналі (переднє ліве колесо - заднє праве, і переднє праве - заднє ліве).
 • Неправильно відрегульований ручне гальмо . Задні колодки можуть надмірно зношуватися через неправильному регулюванні стоянкового гальма, або його заклинювання. Як правило, при цьому надмірно зношуються обидві пари колодок на задній осі.
 • Неякісний матеріал колодок . У рідкісних випадках нерівномірний знос може бути спровокований тим, що одна з колодок в парі зроблена з браком або або з іншого, неякісного, матеріалу.
 • Викривлений (деформований) гальмівний диск . Якщо один з дисків буде пошкоджений, то велика ймовірність, що і відповідна пара колодок (або одна колодка) також буде швидко виходити з ладу. Зазвичай диски не ремонтують (НЕ протачивают), а змінюють на нові. Причому бажано міняти їх комплектом на одній осі.

Що ж стосується нерівномірного зносу колодок на одному колесі , то тут існує всього дві основні причини:

 • Неякісний матеріал однієї з колодок в комплекті. В ідеалі обидві колодки повинні бути зроблені з однакового матеріалу (з однаковою жорсткістю).
 • Закисание поршнів супортів. У цьому випадку на дискових гальмах зазвичай швидше зношується внутрішня гальмівна колодка, оскільки вона навіть при віджатої педалі гальма буде притиснута до гальмівного диску. У барабанних гальм ситуація аналогічна, тільки у них іноді закисає робочий гальмівний поршень (це відбувається коли пошкоджується або злітає гумовий пильовик).

Коли міняти колодки

Заміна колодок виробляється в двох випадках - або при їх значному (критичному) знос, або відповідно до регламентних техобслуговуванням (після закінчення певного терміну або при настанні зазначеного виробником пробігу). Найчастіше міняти колодки доводиться при критичному зносі, проте не забувайте, що якщо ви автомобілем користуєтеся дуже рідко і вони у вас ходять по 3-4 роки, то краще теж задуматися про заміну так як час не йде їм на користь.

У більшості випадків значення пробігу, при якому потрібно міняти колодки, становить, в середньому, від 30 до 50 тисяч кілометрів пробігу. Однак, якщо автолюбитель не зазначає проблем з колодками навіть після 50 і вище тисяч кілометрів, то це означає, що стирається вже не колодка, а стирається гальмівний диск (барабан). Це обумовлено тим, що фрикційна накладка на колодці з часом твердне (або спочатку дуже тверда, як спортивна) і зношує барабан. Тому краще при великому пробігу замінити колодку на нову, навіть, якщо вона знаходиться в більш-менш нормальному стані. Це обійдеться дешевше, ніж заміна гальмівного диска.

Допустимий знос колодок

Незалежно від марки автомобіля рекомендації щодо терміну заміни, як правило, однакові. Так, якщо товщина фрикційної накладки на колодці становить близько 2 ... 3 мм , то, відповідно, колодка підлягає заміні. При цьому чим більше маса автомобіля - тим товщина накладки повинна бути більше. Тобто, якщо це кросовер або джип, то мінімально допустимий знос складає 3-3,5 мм, а у міської малолітражки воно може становити близько 2 мм.

Колодки барабанних гальм експлуатуються набагато довше дискових. Приблизний їх пробіг на автомобілі складає близько 100 ... 150 тисяч кілометрів. Тому зазвичай змінюють 3 ... 4 комплекти передніх дискових колодок і один комплект задніх барабанних.

Причина довгої їх служби в тому, що, по-перше, в процесі гальмування за інерцією маса автомобіля переміщається вперед, і відповідно, зусилля на передні гальма зростає, а по-друге на сучасних автомобілях, часто стоять окремо задні дискові, що працюють при гальмуванні і окремо барабанні, які використовуються лише при установці автомобіля на гальмо стоянки.

Зверніть увагу, що заміна гальмівних колодок виконується завжди парно в не залежності від їх зносу. Комплект складається з 4-х штук, а значить змінювати необхідно на обох колесах однієї осі!

висновок

Необхідно регулярно стежити за станом гальмівних колодок і перевіряти їх відповідно до рекомендацій заводу-виробника. Якщо машина обладнана датчиком і індикатором стану колодок, то це не гарантує що при його спрацьовуванні прийшов час терміново міняти колодки. Бажано переконатися в величині зносу наочно, а також не доводити до мінімальної товщини фрикційного матеріалу - ефективність срабативнія знижується а гальмівний шлях збільшується, особливо якщо гальмівний диск значно нагрівається в результаті інтенсивного гальмування.

Середній допустимий знос колодки становить близько 2 ... 3 міліметрів залишку фрикційної накладки, і відповідає відстані, на яке «втоплений» гальмівний диск в порівнянні з його бортиком. У будь-якому випадку пам'ятайте, що їздити зі зношеними колодками не тільки некомфортно, але і просто небезпечно, відповідно, змінювати їх потрібно своєчасно!