Ознаки та причини несправності вакуумного підсилювача гальм. 3 способи перевірки

Несправності вакуумного підсилювача призводять до того, що водій не в змозі прикладати необхідне зусилля для нормальної роботи гальмівної системи автомобіля. Так, виділяють всього три несправності вакуумного підсилювача гальм (скорочено - ВВП). Це розгерметизація трубопроводу (місць його приєднання), поломка зворотного клапана ВУТ, розгерметизація його робочих камер.

Третя причина досить рідкісна, а ось перші є основними. Перевірка підсилювача зазвичай не складає труднощів, і під силу навіть початківцю автолюбителю. Що стосується ремонту, то відновлення герметичності має сенс тільки на стиках (хомутах), в інших же випадках, як правило, змінюють цілком ВУТ, або його з'єднувальні трубки.

зміст:

 • Для чого потрібен ВУТ
 • ознаки поломки
 • Причини виходу з ладу
 • Як перевірити підсилювач
 • Як виконати ремонт

Несправності вакуумного підсилювача

Що таке і для чого потрібен ВУТ

Щоб визначити несправність ВУТ, має сенс описати його призначення, принцип роботи, а також вплив вакуумного підсилювача на роботу двигуна. Отже, основне завдання «вакуумника» полягає в посиленні фізичної сили (зазвичай в 3 ... 5 разів), що додається водієм на педаль гальма автомобіля. Це життєво необхідно, оскільки навіть дуже сильна людина не в змозі створити достатню зусилля в гідравлічної гальмівної системи, щоб все гальмівні колодки стиснулися до потрібного значення в критичний момент. Створюється таке зусилля за рахунок розрядження повітря, а в якості його джерела використовується область в впускному колекторі двигуна або нагнітається додатковим насосом.

Конструкційно ВУТ складається з двох камер - атмосферної (з боку водія) і вакуумної (з боку двигуна). Вакуумна камера за допомогою відповідного трубопроводу з'єднана з впускним колектором. При натисканні на педаль гальма вакуумна камера з'єднується з атмосферним за допомогою штовхача, на якому є так званий клапан стеження. Далі діафрагма з'єднується зі штоком і відбувається нагнітання гальмівної рідини до гальмівних циліндрів. Якщо на гальмівну педаль не виявляється зусилля, то під впливом зворотного пружини діафрагма повертається на місце, тиск на гальмівну рідину слабшає, через що гальмівні колодки розходяться і гальмування припиняється.

пристрій ВУТ

У найпростішому випадку вакуумний підсилювач гальм бере розрідження з впускного колектора. Для цього він з'єднаний з ним відповідним трубопроводом. Однак у багатьох сучасних автомобілях для «вакуумника» існують окремі вакуумні насоси. Вони бувають двох типів. Перший - механічний, він має привід від розподільного вала двигуна. Другий - електричний, він приводиться в дію окремим електричним двигуном. Використання додаткових насосів не тільки підвищує комфорт використання гальмівної системи, а й підвищує її надійність (наприклад, в разі пошкодження і / або розгерметизації). Але все ж насос - лише допоміжний елемент, і основне розрідження береться з впускного колектора.

Ознаки несправності ВУТ

Частковий вихід вакуумного підсилювача гальм обов'язково проявить себе, причому з гіршого боку і досить явно. Так, до симптомів несправності підсилювача відноситься:

 • Значні зусилля при натисканні на педаль гальма . Щоб відчути це на собі, можна при свідомо справному «вакуумника» і заглушеному моторі натиснути на педаль чотири-п'ять разів. При останньому вижимі зусилля на педалі значно зросте. Іноді буває зворотна ситуація - педаль надто м'яка. Це говорить про «завоздушіванію» гальмівної системи.
 • Вплив вакуумного підсилювача на роботу двигуна . Оскільки ВУТ бере розрідження з впускного колектора, то в процесі гальмування двигун може змінювати режим роботи (хоча в нормальному режимі цього відбуватися не повинно). Це відбувається з тієї причини, що в колектор підсмоктується зайве повітря, що впливає на склад паливо-повітряної суміші.
 • Вакуумний підсилювач гальм шипить . Зокрема, шипіння відбувається при вижимі педалі. Шиплячий звук явно вказує на наявність розгерметизації або в самому вакуумному підсилювачі (наприклад, при розриві діафрагми), або ж в його трубопроводі або в зворотному клапані (наприклад, при значному зносі його гумових ущільнень).
 • Стук вакуумних насосів . Якщо виходить з ладу механічний вакуумний насос, то зазвичай ознакою цього є гул, що видається його приводним штоком (також може з'являється помилка р1479). Якщо на машині встановлено електричний вакуумний насос, то найчастіше автолюбителі стикаються з перегрівом його приводного електродвигуна.
 • Стук при різкому гальмуванні . Причому звук носить інерційний характер, оскільки він викликаний разбалтиванія кріплення мембрани.

Відповідно, виникнення одного або декілька ознак прямо вказує автовласникові на те, що необхідно перевірити вакуумний підсилювач гальм і його складові.

Помилка p1479

У сучасних автомобілів, обладнаних електронним блоком управління (ЕБУ) найчастіше в пам'яті пристрою формується помилка з кодом p1479 - "Вакуумна система підсилювача гальм механічна несправність". Стикаються з нею власники самих різних автомобілів - Audi, Volkswagen (Touareg, Passat), Ford і інших. Причина виникнення помилки в блоці управління можуть бути самими різними. Наприклад, при подсасиваніе повітря в шлангу між впускним колектором і безпосередньо вакуумним підсилювачем гальм.

Ще один поширений варіант - результат виміру величини вакууму датчиком розрідження. Зокрема, вона виникає, якщо всередині вакуумного підсилювача і / або його трубок з'являється волога. Рішення полягає в чищенні і осушення трубок, в рідкісних випадках - заміна самого датчика.

Також має сенс перевірити цілісність запобіжника , що йде від управління до датчика. У кожної машини буде своя схема живлення, тому в рамках даного матеріалу конкретну інформацію привести неможливо.

Ще варіант - працездатність електровакуумного насоса. Зокрема його електродвигуна, крильчатки, підшипників, кріплення, колодки підключення, а також реле і запобіжника.

Причини несправності вакуумного підсилювача

Вакуумний підсилювач гальм і його супутні елементи - досить прості пристрої, тому фахівці виділяють наступні основні та можливі несправності ВУТ:

 • Розгерметизація вакуумного трубопроводу . По ньому відбувається розрідження, необхідне для нормальної роботи гальмівної системи. Відповідно, якщо в нього буде підсмоктування повітря ззовні, то ВУТ працювати не буде. Розгерметизація (підсмоктування повітря) від старості гуми може відбутися в самих різних місцях - в гумових шлангах, місцях з'єднань, хомутах.
 • Несправність зворотного клапана . Його завдання полягає у видаленні повітря з гальмівної системи і недопущення попадання його як в саму систему, так і в головний гальмівний циліндр. Несправним може бути як сам клапан, наприклад, з причини природного зносу, так і через значне зношення гумових його ущільнень.
 • Розгерметизація робочих камер вакуумного підсилювача . Це досить рідкісна причина, яка відбувається, найчастіше, через механічне пошкодження ВУТ. Наприклад, при ремонті або ДТП.
 • Розрив діафрагми . Це критична поломка, оскільки вона виникає всередині самого підсилювача, а він зазвичай є неремонтоздатність, відповідно, підлягає заміні. При цьому підсилювач буде труїти повітря, і видавати шипіння.
 • Освіта в ВУТ додаткового зазору . Справа в тому, що в результаті експлуатації машини і зокрема механізму кріплення вакуумного підсилювача його мембрана трохи зсувається вперед, через що насправді водієві легше тиснути на педаль гальма. Однак в результаті цього виникає зайвий зазор в кріпленні, через якого часом може виникати стукіт при різкому гальмуванні. Щоб вирішити цю проблему досить відрегулювати шток, перемістивши його трохи вперед. Подібний ремонт можливий як в умовах гаража, так і в автосервісі.

У разі, якщо автомобіль комплектується додатковим вакуумним насосом, то зазвичай виділяють і четверту несправність - частковий або повний вихід цього вузла з ладу. При цьому сама гальмівна система буде працювати, однак не в оптимальному режимі. Зокрема, при різких гальмуваннях значно виросте зусилля, яке потрібно буде фізично надати водієві на педаль.

Як перевірити вакуумний підсилювач гальм

Виникає логічне запитання, як визначити несправність вакуумного підсилювача гальм. Насправді зробити це досить просто, причому без використання додаткового обладнання, перевірку можна виконати в умовах гаража і навіть на вулиці.

Найпростіша перевірка виконується за наступним алгоритмом:

 • При заглушеному двигуні необхідно накачати вакуумний підсилювач (гальмівну систему). Робиться шляхом натискання на педаль гальма приблизно 4 ... 5 разів.
 • В кінці останнього натискання педаль потрібно зафіксувати в натиснутому положенні.
 • Запустити двигун на холостих обертах.
 • Якщо «вакуумника» працює справно, то в нього під час запуску двигуна відразу піде розрідження, в результаті чого педаль гальма трохи опуститься вниз, що буде явно відчуватися поставленої на неї ногою.
 • Відповідно, якщо педаль не рухається і не реагує на запуск двигуна, то має місце розгерметизація в системі.

Іншу перевірку має сенс виконати в разі, якщо гальмівна система працює, начебто, справно, але при натисканні на педаль гальма спостерігається зміна в режимі роботи ДВС. Так, перевірка виконується за наступним алгоритмом:

Від'єднати трубопровід від впускного колектора.

 • Його штуцер необхідно герметично «заглушити». Для цього можна скористатися хомутом або перетягнутою гумовою трубкою з хомутом.
 • Запустити двигун і дати йому трохи прогрітися.
 • Кілька разів натиснути на педаль гальма.
 • Якщо в момент натискання на відповідну педаль в режимі роботи двигуна не відбулося змін (його обороти не підвищилися і не знизилися), значить, в системі вакуумного підсилювача гальм має місце розгерметизація.
 • Відповідно, якщо при натисканні педалі двигун починає «захлинатися», значить, «вакуумника» і його система працюють нормально.
Зверніть увагу, що виконання описаної перевірки необхідно проводити при автомобілі, що стоїть, оскільки в такому режимі у нього не буде працювати вакуумний підсилювач гальм з усіма витікаючими наслідками.

Якщо перевірка виявила наявність розгерметизації, то наступним кроком буде локалізація місця пошкодження. Зробити це не завжди просто, оскільки тріщина або місце витоку може бути дуже маленьким і часом перебувати в найнесподіваніших місцях. Однак в якості перевірки і профілактики необхідно перевірити наступні елементи системи вакуумного підсилювача:

 • затяжка і загальний стан хомутів трубопроводу ВУТ;
 • трубка герметичності ВУТ в місцях затискачів і по всій довжині (по можливості), найчастіше причиною розгерметизації є поява тріщини саме в згаданій трубці;
 • стан ущільнювача зворотного клапана вакуумного підсилювача, це також поширена причина, особливо на старих автомобілях (наприклад, ВАЗ-класика).

Якщо перевірка не дала результатів, то має сенс просто замінити всі трубки вакуумного підсилювача з хомутами.

Перевірка зворотного клапана

Перевірити зворотний клапан ВУТ можна за допомогою одного з двох методів. Перший з них має на увазі демонтаж зазначеного елемента, а другий - на занедбаному двигуні затиснувши педаль гальма.

Як перевірити знятий вакуумний підсилювач гальм

Після того, як клапан знятий, необхідно просто ротом або за допомогою повітряного компресора подути в штуцер, який був приєднаний до підсилювача. Якщо клапан справний, то повітря повинне проходити безперешкодно. Наступний крок в даному випадку - втягнути повітря з того штуцера. Найкраще ротом. Відповідно, назад повітря клапан пропускати не повинен. В іншому випадку зворотний клапан частково або повністю вийшов з ладу і підлягає заміні. Замість рота можна скористатися щільною гумовою грушею, наприклад, від ареометра.

Однак демонтувати зворотний клапан - не найкраще рішення, оскільки в процесі його зняття можна пошкодити герметичність системи вакуумного підсилювача гальм. Краще перевіряти зворотний клапан вакуумного підсилювача гальм на авто найпростішим способом. Згідно з другим методом перевірки рекомендується діяти таким чином:

 • запустити двигун і дати попрацювати близько однієї-двох хвилин;
 • до упору натиснути на педаль гальма і заглушити двигун;
 • якщо зворотний клапан справний, то він закриється, оскільки з боку колектора немає розрідження, а в камері збережеться вакуум, відповідно, педаль не буде тиснути вгору (не треба буде надавати додаткового зусилля для її утримання);
 • в іншому випадку (якщо педаль різко потягнеться вгору) має місце пошкодження зворотного клапана ВУТ.

Як і у випадку з трубопроводом, простіше і швидше замінити зворотний клапан на новий, оскільки зазвичай цей агрегат є нерозбірним і неремонтоздатність, а ціна його відносно невелика.

Як усунути несправність

Виконувати ремонт системи вакуумного підсилювача гальм має сенс лише в разі часткового виходу з ладу трубопроводу підсилювача, його зворотного клапана або ж ущільнювача клапана. Якщо заміна перерахованих елементів не дала результатів, то необхідно міняти весь ВУТ цілком, оскільки його конструкція є нерозбірними і ремонту не підлягає.

Заміна трубопроводу з кріпильними хомутами має сенс з кількох причин:

 • невисока ціна матеріалів;
 • складність локалізації місця розгерметизації;
 • складність із закладенням виникли в магістралі тріщин або інших пошкоджень.

Сама по собі заміна трубопроводу нескладна, і з нею легко впорається навіть початківець автолюбитель. Головне купити в автомагазині новий комплект трубок, хомутів і відповідних прокладок. Далі, за допомогою слюсарних інструментів просто поміняти одні трубки на інші.

Ремонт допоміжних насосів

Як зазначалося вище, при частковому виході з ладу механічного вакуумного насоса деякі автолюбителі просто видаляють їх шток, тим самим відключаючи їх і усуваючи стукіт, що виникає при роботі насоса. При цьому підсилювач гальм буде працювати, однак не так ефективно, що буде виражатися в тому, що педаль буде більш «туга». Деякі автолюбителі виходять з положення розворотом штока на 180 градусів. Іноді це допомагає, оскільки є лише на одній їх частині.

Що стосується електричних вакуумних насосів, то зазвичай ці вузли є неремонтоздатність, відповідно, їх просто замінюють на нові.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found