Несправність фазорегулятора: ознаки і як визначити причину

Несправності фазорегулятора можуть полягати в наступному: він починає видавати неприємні тріскається звуки, завмирає в одному з крайніх положень, порушується робота електромагнітного клапана фазорегулятора, формується помилка в пам'яті ЕБУ.

зміст:

 • Для чого потрібен фазорегулятор
 • симптоми несправності
 • причини поломки
 • Демонтаж і чистка
 • Перевірка фазорегулятора
 • Як відключити фазік

несправність фазорегулятора

З несправним фазорегулятор хоча і можна їздити, але необхідно розуміти, що двигун буде працювати не в оптимальному режимі. Це вплине на витрату палива і динамічні характеристики двигуна. Залежно від виниклої проблеми з муфтою, клапаном або системою фазорегулятора в цілому, будуть відрізнятися симптоми несправності і можливість їх усунення.

Принцип дії фазорегулятора

Щоб розібратися чому тріщить фазорегулятор або клинить його клапан, має сенс розібратися в принципі дії всієї системи. Це дасть краще розуміння поломок і подальших дій по їх ремонту.

На різних оборотах двигун працює не однаково. Для неодружених і низьких оборотів характерні так звані «вузькі фази», при яких швидкість відводу вихлопних газів невеликі. І навпаки, для більших обертів характерні «широкі фази», коли обсяг випущених газів великий. Якщо на низьких оборотах будуть використовуватися «широкі фази», то відпрацьовані гази будуть змішуватися з послушниками, що призведе до зниження потужності двигуна, і навіть його зупинки. А коли на високих оборотах включатися «вузькі фази», то приведе до зниження потужності двигуна і його динаміці роботи.

Зміна фаз від «вузьких» до «широким» дозволяє збільшувати потужність двигуна і підвищувати його коефіцієнт корисної дії, закриваючи і відкриваючи клапана під різними кутами. Це і є основним завданням фазорегулятора.

Існує кілька типів систем фазорегулятор. VVT (Variable Valve Timing), розроблена Volkswagen, CVVT - використовується Kia і Hyindai, VVT-i - застосовується Toyota і VTC - встановлюються на двигуни Honda, VCP - фазорегулятори Renault, Vanos / Double Vanos - система, яка використовується в BMW. Далі розглянемо принцип дії фазорегулятора на прикладі автомобіля «Рено Меган 2» з 16-ти клапанним двигуном К4М, оскільки вихід його з ладу є «дитячою хворобою» цієї машини і її власники найчастіше стикаються з непрацюючим фазорегулятор.

Управління відбувається через електромагнітний клапан, подача масла до якого регулюється електронними сигналами з дискретної частотою 0 або 250 Гц. Весь цей процес контролюється електронним блоком управління на підставі сигналів, що надходять від датчиків двигуна. Включення фазорегулятора відбувається при зростаючій навантаженні на двигун (значення оборотів від 1500 до 4300 оборотів в хвилину) коли виконуються наступні умови:

 • справні датчики положення колінчастого (ДПКВ) і розподільного валів (ДПРВ);
 • відсутні несправності в системі уприскування палива;
 • спостерігається граничне значення уприскування фаз;
 • температура охолоджуючої рідини знаходиться в межах + 10 ° ... + 120 ° С;
 • підвищена температура масла двигуна.

Повернення фазорегулятора в початкове положення відбувається коли обороти знижуються при тих же умовах, але з тією відмінністю, що розраховане нульовий зсув фаз. В цьому випадку запірний плунжер блокує механізм. Таким чином, «винуватцями» несправності фазорегулятора можуть бути не тільки він сам, але і електромагнітний клапан, датчики двигуна, несправності в моторі, збої в роботі ЕБУ.

Ознаки несправності фазорегулятора

Про повну або часткову виході фазорегулятора з ладу можна судити за такими ознаками:

 • Збільшення гучності роботи двигуна . З району установки розподільного вала будуть виходити повторювані клацали звуки. Деякі автолюбителі кажуть, що вони схожі на роботу дизельного мотора.
 • Нестабільна робота двигуна в одному з режимів . Мотор може добре тримати холості оберти, але погано розганятися і втрачати потужність. Або навпаки, нормально їздити, але «захлинатися» на холостих. На обличчя загальне зниження вихідної потужності.
 • Підвищений витрата палива . Знову ж таки, в якомусь режимі роботи мотора. Бажано перевіряти витрата палива в динаміці по бортовому комп'ютеру або діагностичного приладу.
 • Підвищення токсичності вихлопних газів . Зазвичай їх кількість стає більше, і вони набувають більш різкий, ніж раніше, паливний, запах.
 • Підвищується витрата моторного масла . Воно може почати активно вигоряти (зменшується його рівень в картері) або втрачати свої експлуатаційні властивості.
 • Нестабільні обороти після запуску двигуна . Це зазвичай триває близько 2 ... 10 секунд. В цей же час тріск від фазорегулятора сильніше, а потім він трохи стихає.
 • Формування помилки неузгодженості колінчастого і розподільного валів або положення розподільного . У різних машин їх код може відрізнятися. Наприклад, у «Рено» помилка з кодом DF080 прямо вказує на проблеми з «фазіком». У інших машин часто виникає помилка p0011 або p0016, що вказують на розсинхронізація системи.

Зверніть увагу, що крім цього, при виході фазорегулятора з ладу може проявлятися тільки частина зазначених ознак або проявляються вони на різних машинах по-різному.

Причини несправності фазорегулятора

Несправності ділять безпосередньо по фазорегулятор і по його керуючому клапану. Так, причинами несправності фазорегулятора є:

 • Знос поворотного механізму (лопатки / лопаті) . У звичайних умовах це відбувається з природних причин, і міняти фазорегулятори рекомендується через кожні 100 ... 200 тисяч кілометрів пробігу. Прискорити знос може забруднене або неякісне масло.
 • Зсув або неузгодженість встановлених значень поворотних кутів фазорегулятора . Зазвичай це відбувається через те, що поворотний механізм фазорегулятора в його корпусі перевищує допустимі кути повороту через знос металу.

А ось причини поломки клапана vvt інші.

 • Вихід з ладу сальника клапана фазорегулятора . У автомобілів Рено Меган 2 клапан фазорегулятора встановлений в поглибленні в передній частині двигуна, де багато бруду. Відповідно, якщо сальник втрачає герметичність, то пил і бруд ззовні змішується з маслом і потрапляє в робочу порожнину механізму. Як результат - заклинювання клапана і знос поворотного механізму самого регулятора.
 • Проблеми з електричним колом клапана . Це може бути її обрив, пошкодження контакту, пошкодження ізоляції, замикання на корпус або на провід живлення, зниження або підвищення опору.
 • Попадання пластикової стружки . На фазорегулятор часто лопатки робляться з пластмаси. У міру їх зносу вони змінюють свою геометрію і випадають з посадкового місця. Разом з маслом вони потрапляють в клапан, розпадаються і подрібнюються. Це може привести або до неповного ходу штока клапана, або навіть до повного його заклинювання.

Також причини відмови фазорегулятора можуть критися в збої роботи інших пов'язаних елементів:

 • Некоректні сигнали від ДПКВ і / або ДПРВ . Це може бути пов'язано як з проблемами з зазначеними датчиками, так і з тим, що фазорегулятор зносився, через що розподільний або колінчастий вал знаходяться в положенні, що виходять за допустимі межі в конкретний момент часу. В даному випадку разом з фазорегулятор потрібно перевірити датчик положення коленвала і перевірити ДПРВ.
 • Проблеми в роботі ЕБУ . У рідкісних випадках в електронному блоці управління відбувається програмний збій і навіть при всіх коректних даних він починає видавати помилки, в тому числі щодо фазорегулятора.

Демонтаж і чистка фазорегулятора

Перевірку роботи фазіка можна виконати і без демонтажу. Але для виконання перевірки по зносу фазорегулятора його необхідно зняти і розібрати. Щоб знайти де він знаходиться потрібно орієнтуватися по передньому краю распредвала. Залежно від конструкції мотора демонтаж самого фазорегулятора буде відрізнятися. Однак в будь-якому випадку, через його кожух перекинуть ремінь ГРМ. Тому потрібно забезпечити доступ до ременя, а сам ремінь потрібно зняти.

Від'єднавши клапан завжди перевіряйте стан сітки, що фільтрує. Якщо вона брудна її потрібно почистити (промити очищувачем). Щоб почистити сітку потрібно акуратно розсунути її в місці замикання і демонтувати з посадкового місця. Сітку можна промити в бензині або іншої розчин для чищення за допомогою зубної щітки або іншого нежорсткого предмета.

Сам клапан фазорегулятора також можна очистити від масла і нагару (як зовні, так і всередині, якщо це дозволяє його конструкція) використовуючи карбклінер. Якщо клапан чистий, то можна переходити до його перевірці.

Як перевірити фазорегулятор

Існує один простий метод, як можна перевірити, працює фазорегулятор в двигуні чи ні. Для цього необхідні лише два тонких дроти завдовжки близько півтора метрів. Суть перевірки полягає в наступному:

 • Зняти штекер з роз'єму клапана подачі масла в фазорегулятор і підключити туди підготовлені проводки.
 • Другий кінець одного з проводів потрібно під'єднати на одну з клем акумулятора (полярність в даному випадку неважлива).
 • Другий кінець другого проводу залишити поки в підвішеному стані.
 • Запустити двигун на холодну і залишити працювати на холостих обертах. Важливо, щоб масло в двигуні було остиглим!
 • Підключити кінець другого проводу до другої клеми акумулятора.
 • Якщо двигун після цього починає «задихатися», значить, фазорегулятор працює, в іншому випадку - ні!

Електромагнітний клапан фазорегулятора необхідно перевіряти за наступним алгоритмом:

 • Вибравши на тестері режим вимірювання опору, заміряйте його між висновками клапана. Якщо орієнтуватися на дані керівництва Меган 2, то при температурі повітря + 20 ° С воно повинно знаходитися в межах 6,7 ... 7,7 Ом.
 • Якщо опір нижче - значить, має місце замикання, якщо більше - обрив. У будь-якому випадку клапана не ремонтують, а міняють на нові.

Вимірювання опору можна виконати і без демонтажу, однак потрібно перевірити і механічну складову клапана. Для цього знадобиться:

 • Від джерела живлення 12 Вольт (АКБ авто) подайте напругу додатковими проводками на електричний роз'єм клапана.
 • Якщо клапан справний і чистий, то при цьому його поршень висунеться вниз. Якщо напруга прибрати - шток повинен повернутися в початкове положення.
 • Далі потрібно перевірити зазор в крайніх висунутих положеннях. Він повинен бути не більше 0,8 мм (можна скористатися металевим щупом для перевірки зазорів клапанів). Якщо він менше, то клапан потрібно прочистити за описаним вище алгорітму.После виконання чистки електричну і механічну перевірки слід, а потім приймати рішення про заміну. повторити.
Щоб «продовжити життя» фазорегулятор і його електромагнітного клапану рекомендується частіше міняти масло і масляні фільтру. Особливо, якщо машина експлуатується в тяжких умовах.

Помилка фазорегулятора

У разі, якщо на Рено Меган 2 в блоці управління сформувалася помилка DF080 (ланцюг зміни характеристики розподільного вала, обрив ланцюга), то потрібно в першу чергу перевірити клапан за наведеним вище алгоритмом. Якщо він працює нормально, то в такому випадку необхідно «продзвонити» по ланцюгу дроти від фішки клапана до електронного блоку управління.

Найчастіше проблеми виникають у двох місцях. Перше - в джгуті проводів, які йдуть з самого двигуна на блок керування двигуном. Друге - в самому роз'ємі. Якщо проводка ціла, то дивіться роз'єм. Згодом Піни на них розпрямляються. Щоб їх подужати потрібно виконати наступні дії:

 • зняти пластиковий тримач з роз'єму (зірвати вгору);
 • після цього з'явиться доступ до внутрішніх контактам;
 • аналогічно потрібно демонтувати задню частину корпусу утримувача;
 • після цього по черзі дістати через задню частину один і другий сигнальний провід (діяти краще по черзі, щоб не переплутати терморегулятори);
 • на звільнилася клеми необхідно за допомогою якогось гострого предмета потрібно підібрати клеми;
 • зібрати все в початкове положення.

відключення фазорегулятора

Багатьох автолюбителів хвилює питання - чи можна їздити з несправним фазорегулятор? Відповідь - так, можна, але потрібно розуміти наслідки. Якщо ж ви з якихось причин все ж вирішите відключити фазорегулятор, то зробити це можна так (розглядається на тому ж Рено Меган 2):

 • від'єднати штекер від роз'єму клапана подачі масла на фазорегулятор;
 • в результаті виникне помилка DF080, а можливо і додаткові при наявності супутніх поломок;
 • щоб позбутися від помилки і «обдурити» блок управління, необхідно між двома висновками на зарядному вставити електричний резистор опором близько 7 Ом (як вказувалося вище - 6,7 ... 7,7 Ом для теплої пори року);
 • скинути виникла в блоці управління помилку програмно або від'єднавши на кілька секунд мінусову клему акумулятора;
 • знятий штекер надійно закріпити в підкапотному просторі, щоб він не оплавився і не заважав іншим деталям.
Зверніть увагу, що при заглушеному фазорегулятор потужність двигуна падає приблизно на 15% і трохи зростає витрата бензину.

висновок

Автовиробники рекомендують міняти фазорегулятори через кожні 100 ... 200 тисяч кілометрів пробігу. Якщо він застукав раніше - в першу чергу потрібно перевірити його клапан, так як це простіше. Глушити або не глушити «фазік» - вирішувати автовласникові, оскільки це призводить до негативних наслідків. Демонтаж і заміна самого фазорегулятора - це трудомістке заняття для всіх сучасних машин. Тому виконувати таку процедуру можна тільки, якщо у вас є досвід робіт і відповідні інструменти. Але краще звернутися за допомогою в автосервіс.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found