Ознаки несправності гідротрансформатора АКПП. Основні симптоми і як перевірити

Несправності гідротрансформатора АКПП призводять до появи вібрацій і неприємних шумів в процесі їзди автомобіля в міському режимі, тобто, на швидкості близько 60 км / ч. Причинами несправності можуть бути частково вийшли з ладу фрикційні пари, знос лопаток шестерень, руйнування ущільнювачів сальників, вихід з ладу підшипників. Ремонт гідротрансформатора - досить дороге задоволення. Тому щоб не доводити до такого «бублик» (гідротрансформатор отримав таку назву серед автолюбителів за свою круглу форму) коробки автомат, є універсальна порада - регулярно міняйте рідину ATF.

зміст:

 • Ознаки несправності гідротрансформатора АКПП
 • причини поломки
 • Як перевірити гідротрансформатор
 • Ремонт «бублика»
 • профілактика несправностей

Несправності гідротрансформатора АКПП

Ознаки вмираючого гідротрансформатора

Симптоми виходу з ладу гідротрансформатора умовно можна розділити на три групи - поведінкові, звукові, додаткові. Розберемо їх по порядку.

Поведінкові симптоми виходу з ладу гідротрансформатора АКПП

Існує ряд типових ознак в поведінці машини, явно вказують на те, що гідротрансформатор несправний. Так, до них належить:

 • Невелика пробуксовка автомобіля при старті. Особливо добре це відчувається в автомобілях, які рушають з другої швидкості (передбачено автовиробником). Так, при старті з місця машина короткий час (близько двох секунд) не реагує на педаль акселератора, і дуже слабо розганяється. Проте після цього короткого часу всі симптоми пропадають і автомобіль рухається в звичайному режимі.
 • Вібрація в міському режимі їзди . Найчастіше при швидкості руху близько 60 км / год ± 20 км / год.
 • Вібрація автомобіля при навантаженні . Зокрема, при їзді в гору, буксирування важкого причепа або просто при перевезенні важкого вантажу. В таких режимах на коробку передач, і в тому числі на гідротрансформатор, виявляється значне навантаження.
 • Ривки автомобіля з АКПП при рівномірному русі або при гальмуванні двигуном. Найчастіше ривки супроводжуються ситуаціями, коли двигун просто глухне в русі та / або при перемиканні передач. Найчастіше подібні симптоми вказують на те, що вийшла з ладу електроніка, що управляє гидротрансформатором. У таких аварійних випадках автоматика може просто заблокувати «бублик».

Поломки гідротрансформатора за своїми ознаками дуже схожі з поломками інших елементів автоматичної трансмісії. Тому необхідно виконувати додаткову діагностику.

звукові симптоми

Симптоми виходу з ладу гідротрансформатора АКПП можна визначити і на слух. Виражається це в наступних ознаках:

 • Шум гідротрансформатора при перемиканні швидкостей . Після того як двигун набирає обертів, і відповідно, збільшується швидкість, вказаний шум пропадає.
 • У більш рідкісних випадках виття гідротрансформатора почують при русі машини на зазначеній швидкості близько 60 км / ч. Найчастіше вказаний виття супроводжується вібрацією .

Шум виходить з коробки-автомата, тому водієві на слух деколи складно визначити, що гуде саме гідротрансформатор. Тому при появі сторонніх шумів, що виходять з системи трансмісії бажано виконати додаткову діагностику, оскільки сторонні шуми завжди вказують на будь-які, навіть незначні, несправності.

додаткові ознаки

Існує і ряд додаткових ознак, що вказують на те, що гідротрансформатор вмирає. Серед них:

 • Неприємний горілий запах , що виходить із коробки передач. Він явно вказує на те, що системи трансмісії перегрівається, в ній недостатньо мастила і її елементи, зокрема, гідротрансформатор працює в критичному режимі. Найчастіше при цьому «бублик» частково виходить з ладу. Це дуже небезпечна ознака і діагностику необхідно виконати якомога швидше.
 • Обороти двигуна не піднімається вище певного значення . Наприклад, вище 2000 оборотів в хвилину. Цей захід передбачається керуючою електронікою примусово як захист вузла.
 • Машина перестає їхати . Це найгірший випадок, який вказує на те, що гідротрансформатор або його керуюча електроніка повністю померла. В даному випадку необхідно виконати додаткову діагностику, оскільки причиною даної поломки може бути і інші несправності.

При виникненні одного або декількох ознак часткового виходу гідротрансформатора з ладу необхідно якомога швидше діагностувати поломку. І якщо ремонт «бублика» обійдеться в більш-менш прийнятну суму, то використання несправного гідротрансформатора може привести до поломки більш дорогих елементів трансмісії аж до всієї АКПП.

причини несправності

Гідротрансформатор - пристрій не дуже складне, проте в процесі експлуатації автоматичної трансмісії він зношується і поступово виходить з ладу. Перерахуємо, які саме системи можуть поламатися, і з яких причин.

фрикційні пари

Усередині гідротрансформатора є так звана блокування, яка, по суті є елементом автоматичного зчеплення. Механічно працює вона схоже з класичним зчепленням МКПП. Відповідно, має місце знос фрикційних дисків, їх окремих пар, або всього комплекту. Крім цього, елементи зносу фрикційних дисків (металевий пил) забруднюють трансмісійну рідина, через що можуть забитися канали, по яких проходить рідина. Через це падає тиск в системі, а також страждають інші елементи автоматичної трансмісії - гідроблок, радіатор охолодження і інші.

лопатки лопатей

Металеві лопатки під впливом високих температур і наявності в трансмісійної рідини абразиву також з часом зношуються, і додають в масло ще більше металевого пилу. Через це знижується ефективність роботи гідротрансформатора, знижується загальний тиск рідини в системі трансмісії, ну а через брудну рідини зростає перегрів системи, зношується гідроблок, збільшується навантаження на всю систему. У найгірших випадках можлива повна поломка одного або декількох лопатей на крильчатці.

руйнування сальників

Під впливом гарячої та забрудненої рідини АТФ збільшується навантаження на гумові (пластмасові) сальники-ущільнювачі. Через це страждає герметичність системи, і можливий витік трансмісійної рідини.

Блокування гидротрансформаторов АКПП

На старих коробках-автомат блокування (зчеплення), у яких управління ним було механічне, безпосередньо блокування спрацьовувала рідше, тільки на вищих передачах. Тому ресурс таких коробок був вище, а інтервал по заміні трансмісійної рідини - більше.

На сучасних же машинах блокування спрацьовує, тобто, гідротрансформатор блокується на всіх передачах , а спеціальний клапан регулює силу його притиснення. Так, при плавному розгоні блокування включається частково, а при різкому - вона включається практично відразу. Робиться це для зниження споживання палива, а також для збільшення динамічних характеристик машини.

Одна інша сторона медалі в даному випадку полягає в тому, що в такому режимі роботи значно зростає знос закладок блокування. У тому числі швидко зношується (забруднюється) трансмісійна рідина, в ній з'являється багато сміття. Зі збільшенням пробігу плавність блокування падає, а при розгоні або при звичайній їзді машина почне трохи сіпатися. Відповідно, масло в АКПП потрібно міняти приблизно на 60 тисячах кілометрів пробігу, оскільки в зону ризику потрапляє вже вся система автоматичної трансмісії.

знос підшипників

Зокрема, опорних і проміжних, між турбіною і насосом. При цьому зазвичай чується хрускіт або свист, видаваний безпосередньо згаданими підшипниками. Особливо хрусткі звуки чутні при наборі швидкості, проте при виході машини на стабільну швидкість і навантаження звуки зазвичай пропадають, якщо підшипники не зношені до критичного стану.

Втрата властивостей трансмісійної рідини

Якщо рідина ATF знаходиться в системі трансмісії вже давно, то вона чорніє, густіє, в її складі з'являється багато сміття, зокрема, металевою крихти. Через це страждає і гідротрансформатор. Особливо критична ситуація, коли рідина не тільки втрачає свої властивості, але і падає її загальний рівень (кількість в системі). У такому режимі гідротрансформатор буде працювати в критичному режимі, при критичних температурах, що значно знижує його загальний ресурс.

Обрив з'єднання з валом АКПП

Це критична поломка, яка, правда, трапляється вкрай рідко. Полягає вона в тому, що відбувається механічний обрив шліцьового з'єднання турбінного колеса з валом коробки-автомат. У цьому випадку рух автомобіля в принципі неможливо, оскільки від двигуна на АКПП крутний момент не передається. Ремонтні роботи полягають в заміні вала, відновленні шліцьового з'єднання або ж повної заміни гідротрансформатора в критичних випадках.

Поломка обгонів муфти

Зовнішнім ознакою поломки обгонів муфти АКПП буде погіршення динамічних характеристик машини, тобто, вона буде гірше розганятися. Однак без додаткової діагностики неможливо точно встановити, що винна в цьому саме обгону муфта.

Як перевірити гідротрансформатор АКПП

Існує кілька стандартних процедур, за допомогою яких можна побічно визначити стан гідротрансформатора автоматичної трансмісії. Повний справжній стан можна визначити лише при демонтажі зазначеного вузла і його детальної діагностики.

Перевірка сканером

Перше, що потрібно зробити щоб визначити несправність гідротрансформатора - це просканувати автомобіль на наявність помилок спеціальним діагностичним сканером. З його допомогою можна отримати коди помилок, і відповідно до них уже робити конкретні ремонтні дії. Таке сканування допоможе виявити помилки не тільки гідротрансформатора, а й інших систем автомобіля (при наявності помилок). Це дозволяє оцінити стан трансмісії в цілому, і її окремих деталей зокрема.

Стоп-тест

Непряму перевірку можна зробити і без використання «розумної» електроніки. Наприклад, в мануалах багатьох автомобілів можна зустріти такий алгоритм як перевірити роботу гідротрансформатора:

 • перевірку необхідно проводити на добре прогрітому двигуні і трансмісії, особливо, якщо тестування виконується взимку;
 • запустити двигун і встановити холості оберти (близько 800 оборотів в хвилину);
 • включити ручне гальмо, щоб зафіксувати машину на місці;
 • натиснути до упору педаль гальма;
 • включити на важелі трансмісії режим їзди D;
 • вичавити до упору вниз педаль акселератора;
 • на тахометрі необхідно стежити за показаннями оборотів, у різних машин максимальне значення має бути приблизно від 2000 до 2800 оборотів за хвилину;
 • почекати 2 ... 3 хвилини на нейтральній швидкості з тим, щоб охолодити коробку передач;
 • повторити аналогічну процедуру, але попередньо включивши задню швидкість.

За результатами показань тахометра можна судити про стан гідротрансформатора. Для цього скористайтеся усередненими даними, наведеними далі:

 • якщо гідротрансформатор повністю справний, то значення оборотів по тахометрі на повному газі НЕ буде перевищує 1800 оборотів в хвилину;
 • при середньому знос «бублика» відповідне значення буде приблизно дорівнює 2000 оборотів в хвилину;
 • якщо значення оборотів перевищує 2000, то це говорить про значному зносі гідротрансформатора, і чим вище обороти - то більша знос.
Зверніть увагу, що точне значення оборотів у різних марок і моделей машин може відрізнятися, тому відповідні значення необхідно уточнювати додатково в технічній документації до машини.

На жаль, самостійна діагностика автовласником стану гідротрансформатора обмежена. Тому при появі описаних вище симптомів і виконання стоп-тесту рекомендується звернутися за виконанням детальної діагностики в автосервіс, де перевірять знятий гідротрансформатор АКПП.

ремонт гідротрансформатора

Купівля нового гідротрансформатора - досить дороге задоволення. Ускладнюється ситуація ще й тим, що часто на старі старі імпортні автомобілі дістати відповідний «бублик» буває непросто. Тому в більшості випадків автовласники вважають за краще ремонтувати гідротрансформатори, тим більше що цей вузол цілком ремонтопрігоден.

Ціна найпростішого ремонту починається зі значення близько 4 ... 5 тисяч російських рублів. Однак сюди потрібно додати вартість демонтажу трансмісії, виконання дефектації, а також ціну нових запасних частин. Як правило ремонт гідротрансформатора складається з наступних робіт:

 • Демонтаж і розрізання. Корпус гідротрансформатора в більшості випадків запаюється. Відповідно, щоб дістатися до його нутрощів, необхідно розрізати корпус.
 • Промивання внутрішніх деталей. Для цього видаляється трансмісійна рідина і за допомогою чистячих засобів виконується промивка лопатей, каналів та інших деталей «бублика».
 • Дефектовка. Один з найвідповідальніших процесів. Під час його виконання провадиться перевірка всіх внутрішніх деталей гідротрансформатора. При виявленні пошкоджених нутрощів приймається рішення про їх заміну або ремонті.
 • Заміна частин. Як правило, при виконанні ремонтних робіт все гумові та пластмасові ущільнення змінюються на нові. Найчастіше також змінюються фрикційні накладки і гідроциліндри. Природно, що перераховані запчастини потрібно купити додатково.
 • Після виконання ремонту корпус знову збирається і запаюється.
 • Виконується балансування гідротрансформатора. Вона потрібна для нормальної роботи вузла в подальшому.

При виконанні ремонту важливий професіоналізм його виконавців. Справа в тому, що гідротрансформатор працює з високими оборотами і тисками рідини. Тому тут дуже важлива точність настройки вузла, оскільки найменша несоосность або розбалансування при значних навантаженнях може знову вивести з ладу гідротрансформатор і навіть інші елементи автоматичної трансмісії, аж до самої АКПП.

профілактика гідротрансформатора

Ремонт «бублика» може обійтися в досить «круглу» суму грошей, тому має сенс задуматися про те, що краще в щадному режимі використовувати гідротрансформатор, ніж допускати його частковий вихід з ладу. Тим більше, що рекомендації по його щадному використання досить прості:

 • Менше їздити на автомобілі з високими оборотами колінчастого вала . У такому режимі гідротрансформатор працює в критичному режимі, що призводить до його значного зносу і скорочує загальний ресурс.
 • Намагайтеся не перегрівати машину . Це стосується як двигуна, так і трансмісії. А перегрів може бути викликаний двома причинами - значним навантаженням на зазначені вузли, а також поганою роботою систем охолодження. Під навантаженням розуміється частий перевантаження автомобіля, їзда в такому стані в гору, буксирування важких причепів і так далі. Що стосується систем охолодження, то вони повинні працювати в нормальному режимі як у двигуна, так і у трансмісії (радіатор коробки-автомата).
 • Регулярно міняти трансмісійну рідина . Незважаючи на всі запевнення автовиробників, що сучасні АКПП є необслуговуваних, все ж в них необхідно міняти рідину ATF не менше 90 тисяч кілометрів пробігу, а краще і частіше. Це не тільки продовжить термін експлуатації гідротрансформатора, а й загальний ресурс коробки, позбавить машину від ривків при русі, і як результат - дорогих ремонтів.

Використання несправного гідротрансформатора загрожує поступовим виходом з ладу інших елементів автоматичної трансмісії. Тому при появі найменших підозр на несправність «бублика» - необхідно якомога швидше виконати діагностику і відповідні ремонтні роботи.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found