Який термін експлуатації автомобільних шин. Терміни придатності, зберігання і служби

Автомобільна шина це гумова пружна оболонка, яку встановлюють на дисковий обід. Саме вона безпосередньо контактує з поверхнею дорожнього полотна і безпосередньо призначена для зменшення невеликих коливань на дорогах, а також компенсації вад траєкторії коліс. В процесі експлуатації піддається сильним навантаженням різноманітного характеру, тому природно має свій термін служби на який впливає ряд факторів.

експлуатація автомобільних шин

Далі ми детально поговоримо про:

 • Термін придатності
 • Термін зберігання
 • Термін служби і експлуатації
 • фактори впливу
 • Як продовжити термін експлуатації шин

Термін придатності шин по ГОСТу

Термін придатності - період, протягом якого, компанія, гарантує можливість застосування товару за призначенням і несе повну відповідальність за дефекти, що виникли з його вини.

Купуючи шини потрібно дивитися щоб, з моменту виробництва пройшло не більше трьох років. Дату виготовлення і будь-яку іншу інформацію дуже легко дізнатися, вона вказана на маркуванні шини серед загальної інформації про розміри, конструкції, індексах швидкості і вантажопідйомності.

Маркування дати виготовлення шини

Дата виробництва шини

Російським законодавством встановлено термін служби шин автомобіля по гарантії згідно ГОСТ 4754-97 і ГОСТ 5513 - 5 років з дня виготовлення, але для покришок в першу чергу головним показником є якість продукту, а не час його використання.

Відповідно до Держстандарту, середній термін придатності шин потрібно розраховувати в такому порядку:

 • ZR. Так позначаються швидкісні варіанти, ці вироби можна використовувати при швидкостях понад 240 кілометрів на годину. Виріб повністю має зберегти свої властивості протягом 6 років.
 • H - використовують при максимальній швидкості 210 кілометрів на годину, служать до 5 років.
 • S - максимальна швидкість - 180 кілометрів на годину. Можна використовувати до 4-5 років.

Фахівці рекомендують робити заміну покришок до того, як у них вийде термін придатності. Деякі автолюбителі вважають, що якщо гума рідко використовується, при цьому її вік вже становить 5-6 років, але це помилкова думка! Адже через те, що в шинах в процесі експлуатації і зберігання з'являються дефекти, пов'язані з її окисленням і растрескиванием, - в критичний момент вона може вас підвести.

Термін зберігання шин

Термін зберігання - певний період, протягом якого товар при дотриманні встановлених правил зберігання та експлуатації повинен зберегти всі свої властивості. Якщо термін зберігання закінчився, то це зовсім не означає, що товар непридатний для використання, але його технічні характеристики можуть знизитися.

Шини можуть старіти за допомогою фізичних і хімічних процесів, ця гіпотеза відноситься до шин, які не використовуються або мало використовуються. Щоб запобігти сам процес старіння, в гумову суміш додають спеціальні речовини, які допомагають протидіяти шкідливим для використання хімічних сполук з киснем і озоном. Такі дії гарантують, що при належному терміні зберігання шин вона буде відповідати визначенню нової покришки.

Термін зберігання автомобільних шин

Потрібно відзначити, що гарантійний термін зберігання не є терміном експлуатації . Терміни зберігання протягом п'яти років встановлюють, чи не через те, що після цього шина зіпсується, а через те, що за законом виробник не має права встановити менший термін гарантії, що і є захистом для кінцевого споживача.

За останні роки багато американських експертів вважають, що термін зберігання і експлуатації автомобільних шин потрібно обмежити 10 роками. У свою чергу німецькі експерти вважають, що терміни придатності автошин потрібно обмежити 6 роками, це ставитися і до нових шин.

Правила і норми зберігання пневматичних шин по ГОСТ 24779-81:

 1. Упаковка, транспортування і спеціально обладнані місця для зберігання повинні перешкоджати впливу кисню, світла, тепла, озону, органічних розчинників, мінеральних масел, мастильних матеріалів, палива, кислоти і луги на шини.
 2. Шини не повинні стикатися з мідними або корозію речовинами, також вони не повинні піддаватися навантаженні, перегинів і стояти на опорі з різко виступаючими нерівними поверхнями.
 3. Якщо зберігати шини в темному, сухому і прохолодному приміщенні, то їх старіння значно буде загальмовано, і навпаки якщо в приміщенні волого і є перепади температурного режиму, то процес старіння прискорюється.
 4. Шини, які призначені для ремонту і відновлення протектора, повинні бути добре помиті і просушені.
 5. Зберігання шин має бути при температурі не вище 35 ° C і не нижче 25 ° С. Потрібно уникати прямого контакту з джерелом тепла, не залишати на прямих сонячних променях при вологості менше 80%.
 6. Якщо шини зберігаються на вулиці, то вони повинні бути прикриті непрозорим водонепроникним покриттям і підняті над поверхнею землі, для забезпечення надійної вентиляції, щоб уникнути утворення парової лазні.
 7. Категорично заборонено зберігання шин на мокрій, жирної / масляної, забрудненої бензином або нафтопродуктами поверхні.
 8. Так само не бажано зберігати їх поблизу джерел тепла або біля відкритого вогню.
 9. Не потрібно зберігати шини на відображають поверхнях (наприклад сніг, пісок) або поглинають тепло покриттях (таких, як чорний асфальт).
 10. Не рекомендується зберігати шини біля електромотора або з іншими джерелами озону. Рівень не повинен перевищувати 0,08 ppm.
 11. Не можна зберігати шини біля хімікатів, розчинників, палива, масла вуглеводів, фарби, кислоти, дезінфікуючих засобів.
 12. Не застосовувати препарат шину як робочу поверхню або стелаж для інструментів. Не можна класти палаючу сигарету на шини.

Повний список правил і рекомендацій по правильному зберіганню шин читайте в статті "Як зберігати автомобільну гуму".

Відомі бренди імпортних шин, такі як: Bridgestone, Michelin, Goodyear і Dunlop служать до 10 років і більше з дня виготовлення, цей термін вважається загальноприйнятим у всьому світі. А ось загальний термін придатності і зберігання на складі, з дати випуску, шин Continental становить не більше 5 років.

Хоча, як уже розібралися, дуже багато значать умови зберігання покришок, не тільки нових, але і тих, які зняли з авто до наступного сезону. Наприклад, термін придатності шин nokian становить від 3-5 років, за умови перевірки не менше 1 разу на рік, після 5 років використання.

шина нокиан шина Continental

На жаль законодавством не встановлені допустимі терміни зберігання шин на складі, але фахівці вважають, що покришка, яка там пролежала близько 5 років, все ще прирівнюється до нової.

Термін служби шин і експлуатації

Термін використання покришок автомобіля - це проміжок часу, протягом якого виробник дає гарантію на шини і несе повну відповідальність за будь-які дефекти, які будуть виявлені під час їх експлуатації. За словами виробників шини повинні служити мінімум до десяти років, хоча на практиці їх заміну доводиться виконувати приблизно кожні 5-6 років, в деяких випадках і того менше.

Фактори, які впливають на термін експлуатації гуми

Існує багато різних факторів які впливають на зношення автомобільних шин, основні з них представлені нижче:

 1. Від автомобіля і його вантажопідйомності : який максимальний вантаж може перевозити авто і чи зможуть його витримати ваші шини (показує індекс допустимого навантаження). Зверніть увагу що в залежності від цього параметра існують певні норми пробігу автомобільних шин по дорожньому полотну:
  • Для легкових авто: вантажопідйомність до 2 тонн, пробіг 45 тисяч кілометрів.
  • Для вантажних автомобілів: вантажопідйомність від 2 до 4 тонн, 60 тисяч кілометрів.
  • Вантажні авто з вантажопідйомністю понад 4 тонн - від 65 до 70 тисяч кілометрів.
 2. Залежно від розміру шин . Автопокришки з низьким профілем найчастіше на каменях постукують про диск, тому і менше служать. Якщо гума широка, то на поворотах тертя збільшується, особливо в зимовий час.
 3. Манера водіння водія . Шина швидко зношується, якщо автолюбитель часто використовує різке гальмо або ж навпаки швидко розганяється.
 4. Стан доріг , по яких ви кожен день їздите.
 5. Від відстані , яке ви проїжджаєте і частоти використання.
 6. Якість шин грає дуже важливу роль, наприклад, гума виготовлена в Китаї - недовговічна, в той час як гума від відомих марок служити буде набагато довше. Відомо, що термін служби китайської гуми становить приблизно два сезони, а брендова може прослужити приблизно сім років. При виборі покришок потрібно звертати увагу на виробника, адже часто під відомими марками продають підробки.
 7. Різні механічні пошкодження , наприклад порізи, шишки після ударів, деформація після екстреного гальмування, ДТП і т.д.
Далі більш детально розглянемо інструкцію певних дій, які потрібно виробляти в разі зносу автомобільних покришок.

Як зрозуміти, що термін служби автомобільних шин закінчився

Проводячи діагностику покришок крім того, що в обов'язковому порядку потрібно звертати увагу на ступінь зносу, також існують і інші, не менш важливі фактори вказують на завершення терміну експлуатації.

Для того, щоб визначити, коли закінчується термін служби автомобільних шин при детальному огляді потрібно звернути увагу на такі моменти:

 1. Якщо ви помітили, що протектор шини стертий до рівня перемичок між протектором, то значить, що термін використання шин підійшов до кінця. Ступінь зносу можна визначити на око або ж за допомогою інструментів. Зовні на поверхні шин розміщені цифри з різною глибиною, тому ви легко зможете визначити ступінь зносу. Для того щоб виміряти висоту протектора можна використовувати лінійку зі спеціальним глибиноміром. Для літньої гуми цей параметр повинен бути рівний більше 1,6 мм, в свою чергу для зимової - більше, ніж 4 мм. Якщо дані параметри менше, то необхідно робити заміну шин. Коли знос нерівномірний, то виміри потрібно проводити на тій ділянці, де знос самий видимий. В іншому випадку якщо кромка протектора зносилася тільки з одного боку, то значить, був порушений кут розвалу-сходження.
 2. Невеликі тріщини збоку на шинах свідчать про старіння гуми і попереджають про заміну, тоді як глибокі порізи вимагають негайної заміни.
 3. Якщо на шинах збоку з'явилося здуття - «грижа» , то це означає що стався розрив ниток кордового шару, в цьому випадку також шини потрібно негайно міняти. Також такі «грижі» можуть з'являтися з внутрішньої сторони на колесі, тому потрібно бути гранично уважним, вчасно проводити огляд.
 4. Якщо знос покришки з зовнішньої сторони набагато більше, ніж в центральній частині, то це може означати, що в шинах не вистачало тиску, якщо все навпаки, по центру більше зносилися, а по зовнішніх краях менше, то значить тиску було в надлишку.
як зрозуміти коли міняти шини

Коли були помічені якісь дефекти в покришках, то рекомендується проводити заміну, а не рятувальне відновлення щоб ще хоч якось потягнути термін використання.

Щоб продовжити термін служби автомобільних шин, потрібно періодично проводити їх діагностику.

Як продовжити термін експлуатації шин

Для того, щоб ваші шини були більш довговічними потрібно дотримуватися певних правил використання:

 1. Якщо немає явних витоків повітря, потрібно перевіряти тиск в шинах через кожні 2-3 тижні експлуатації. Це потрібно робити тому, що нерівномірний тиск в шинах призводить до нерівномірного зносу протектора. Якщо внутрішнє тиск зменшився на 10%, то це може привести до 10-15% зниження терміну служби шини. Якщо тиск підвищений, то також збільшується знос, але в 2 рази менше, ніж в зниженому.ступінь зносу протектора
 2. Оскільки на передніх (ведучих) колесах завжди знос більше, то раз в 10-15. тис. або вчасно зміни сезонної гуми, бажано міняти її місцями.

  перестановка шин

  Перестановка передніх шин на задні

  Схема перестановки 5 автомобільних коліс

  Зверніть увагу що хоча, і існую шини з направленим і ненаправленим малюнком все одно міняти напрямок обертання колеса не можна. І в другому варіанті, передні колеса, перед установкою назад необхідно перебортіровать.
 3. Потрібно перевірити, чи правильно встановлені шини по відношенню до колісним дискам, що зазвичай вказується на боковинах шин, це важливо, оскільки при обертанні шин в напрямку зворотному розрахунковому все їх експлуатаційні характеристики будуть значно знижені у всіх режимах роботи автомобіля.

  перестановки шин з ненаправленим малюнком

  Схема заміни шин з ненаправленим малюнком

  перестановка шин для повнопривідних автомобілів

  Схема зміни на повнопривідних авто

 4. Якщо ви купили нові шиповані шини, то спочатку, їх потрібно обкатати перші 500 км при цьому, уникаючи різких поворотів, гальмувань і прискорень, тоді шини будуть служити набагато довше, і будуть мати правильну посадку.
 5. Купувати і ставити гуму на всі колеса найкраще від одного виробника і з однаковим малюнком.
 6. Дотримуйтесь правил зберігання знятих шин.
 7. Важливо регулярно змивати бруд з шин спеціальними засобами догляду, при цьому потрібно звернути увагу на те, щоб після змивання засобів вони не залишалися в канавках протектора.
 8. Щоб зберегти їх зовнішній вигляд потрібно використовувати спеціальні засоби догляду: кондиціонер для шин, кондиціонер-очищувач, відновник кольору шин.
 9. Потрібно уникати близького під'їзду до бордюру або іншим виступам, щоб не пошкодити тонкий бік покришки.
 10. Якщо ви збираєтеся в тривалу поїздку, то краще підвищити внутрішній тиск в шинах, це дозволить заощадити паливо і зменшити їх нагрівання.
 11. Намагайтеся підтримувати помірний стиль їзди.
 12. Не потрібно навантажувати автомобіль, при 20% перевантаження термін служби знижується на 30%.
 13. Уникайте різких перешкод, тому що переломи покришки можуть посприяти руйнуванню кордового шару під протектором.
 14. Раз на рік робіть перевірку кутів установки коліс. Також дану операцію потрібно виконувати після ремонту рульового приводу, заміни шарнірів, а також після сильних ударів, які можуть деформувати елементи в ходової частини.балансування
 15. Слідкуйте за балансуванням коліс, її потрібно проводити приблизно через 10000-15000 км або після кожного ремонту з демонтування шин.

Фахівці рекомендують регулярно робити перевірки стану ваших покришок, стежити за тиском і ступенем зносу протектора. Адже набагато вигідніше усунути несправність на ранніх стадіях, ніж потім взагалі міняти всю гуму. Потрібно пам'ятати, що правильний і своєчасний догляд за покришками це, ваша безпека і запорука довговічності вашої гуми.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found