Періодичність заміни масла в двигуні. Через скільки тисяч км потрібно міняти масло

Багато автовласників не знають, через скільки міняти масло в двигуні свого автомобіля або сумніваються в наданих виробником даних по періодичності заміни витратних матеріалів. І неспроста. Проводити заміну через кожні 10-15 тисяч кілометрів часто не зовсім вірно.

Краще при цьому керуватися кількістю відпрацьованих мотогодин і середньою швидкістю . У відповіді на питання про те, як часто міняти масло в двигуні є багато складових. Серед них - рекомендації автовиробника, умови експлуатації машини (важкі / легкі, в місті / на трасі, часто / рідко використовується), пробіг до заміни масла і загальний пробіг, технічний стан автомобіля і використовується масло.

Також на періодичність заміни масла в двигуні впливають додаткові фактори - кількість мотогодин, потужність і об'єм двигуна, час з останньої заміни масла (навіть без урахування експлуатації машини). Далі ми докладно розповімо вам про те, як часто міняти масло в двигуні, яким воно буває, і інші речі, які напевно будуть вам корисні.

зміст:

 • Що впливає на частоту заміни
 • Регулярна заміна масла
 • Експерименти з маслами
 • Рекомендації по заміні
 • Заміна масла в дизелі

Періодична заміна моторного маслаДля тих, хто не хоче вдатися до подробиць і детально у всьому розібратися відразу дамо відповідь по інтервалу зміни: в міських умовах масло «працює» 8-12 тисяч, на трасі / легкому режимі руху без пробок відпрацьовує до 15 тис. Км. Найбільш точно дізнатися коли міняти може дати лише лабораторний аналіз відпрацювання масла.

Що впливає на частоту заміни

Кожен автовиробник в мануалі до машини вказує докладну інформацію про те, коли міняти масло в двигуні. Однак справа в тому, що ці відомості не завжди коректні. Як правило, в документації варто значення 10 ... 15 тисяч кілометрів пробігу (в кожному окремому випадку кількість може відрізнятися). Але насправді на пробіг між замінами впливають кілька факторів.

10 показників впливають на терміни заміни моторного масла

 1. Вид палива (газ, бензин, дизель) і його якість
 2. Об'єм двигуна
 3. Марка раніше залитого масла (synthetic, Semy-Synt, mineral oil)
 4. Класифікація і тип застосовуваних масел (API і система longlife)
 5. Стан моторного масла
 6. спосіб заміни
 7. Загальний пробіг двигуна
 8. Технічний стан авто
 9. Експлуатаційні умови і режими
 10. Якість витратних матеріалів

Приписи виробника в цей список не включений, оскільки для нього сервісний інтервал - поняття маркетингове.

режими експлуатації

В першу чергу на терміни заміни масла в двигуні впливає експлуатація автомобіля . Не заглиблюючись в суть різних перехідних процесів, варто згадати два основні режими - по трасі і в місті. Справа в тому, що коли автомобіль їде по трасі, по-перше, кілометраж набігає набагато швидше, а по-друге, відбувається нормальне охолодження двигуна. Відповідно, навантаження на мотор і на що використовується в ньому масло не така висока. Навпаки, якщо машина використовується в місті, то пробіг у неї буде значно нижче, а навантаження на двигун буде вище в силу того, що вона часто стоїть на світлофорах і пробках з включеним мотором. Охолодження при цьому буде недостатня.

У зв'язку з цим більш грамотно було б розраховувати, через скільки потрібно міняти масло в двигуні, спираючись на Мотогодини , як це робиться в вантажний, сільськогосподарської та водної техніки. Наведемо приклад. 10 тисяч кілометрів на міських умовах (із середньою швидкістю 20 ... 25 км / год) машина проїде за 400 ... 500 мотогодин. А ті ж 10 тисяч по трасі зі швидкістю 100 км / год - лише за 100 мотогодин. Тим більше, що умови експлуатації двигуна і масла на трасі набагато м'якше.

Їзда в умовах мегаполісу справедливо прирівнюється до їзди по твердому бездоріжжю в питанні того, як вона губить масло. Особливо це актуально в разі, коли його рівень в картері нижче середнього, а ще гірше, коли він менше мінімального рівня. Також пам'ятайте, що влітку в жарку погоду на масло впливає набагато більше навантаження внаслідок високої температури, в тому числі від розпеченої поверхні доріг в мегаполісах.

Обсяг і тип двигуна

Як часто міняти масло

Що впливає на частоту заміни масла

Чим могутніше двигун, тим легше для нього пережити зміну навантаження, а також важкі умови експлуатації. Відповідно, і на масло не буде чинитися такий сильний вплив. Для потужного мотора рух по трасі зі швидкістю 100 ... 130 км / год не робить істотного навантаження, вона буде нижча за середню. При збільшенні швидкості навантаження на двигун, а значить, і на масло, буде змінюватися плавно.

Інша справа малолітражки. Як правило, на них встановлена ​​"коротка" трансмісія, тобто, передачі розраховані на невеликий швидкісний діапазон, і діапазон робочих оборотів. Відповідно, малолітражні двигуни відчувають великі навантаження в критичних режимах, ніж потужні. Коли навантаження на мотор збільшується, то зростає і температура його поршнів, а також збільшується кількість картерних газів. Це призводить до загального підвищення температури, в тому числі і температури масла.

Особливо несолодко доводиться малолітражних форсованим двигунів (наприклад, 1,2 TSI і іншим). В цьому випадку навантаження доповнюється ще й турбіною.

додаткові фактори

Сюди варто віднести високу температуру термостатирования (робочу температуру), погану вентиляцію картера двигуна (особливо при їзді в міських умовах), використання неякісного або невідповідного для даного двигуна масла, наявність бруду в масляних каналах, засмічений масляний фільтр, робочий температурний діапазон масла.

Вважається, що оптимальний інтервал заміни масла в двигуні становить від 200 до 400 мотогодин при різних режимах експлуатації за винятком максимального навантаження, в тому числі, їзди на максимальній швидкості і максимальних обертах.

Також велике значення відіграє тип використовуваного масла - мінеральне, напівсинтетичне або повністю синтетичне. Про кожного зі згаданих видів ви можете почитати окремо за наведеними посиланнями.

Навіщо потрібна регулярна заміна масла

Індикація ЕБУ про масло

Індикація на приладовій панелі

Що може статися з машиною, якщо довго не міняти масло в двигуні? Щоб відповісти на це питання, необхідно розуміти, які функції воно виконує. Будь-яке масло складається з так званої "бази" і деякої кількості присадок. Саме вони виконують захист деталей двигуна.

Під час експлуатації машини, і навіть її стоянки, відбувається безперервне хімічне руйнування присадок. Природно, що при їзді цей процес буде завершено швидше. При цьому формуються природні відкладення на картері двигуна, відбуваються окислювальні процеси з окремими складовими масла, змінюється його в'язкість і навіть рівень кислотності pH. Саме ці факти є відповідями на питання - навіщо міняти масло раз в рік мінімум .

Деякі автовиробники і виробники моторних масел вказують, через скільки треба міняти масло в двигуні не по пробігу, а по періодичності, як правило, по місяцях.

А при значному навантаженні описані процеси в маслі відбуваються з ще більшою швидкістю. Особливо при великій температурі. Однак сучасні виробники постійно покращують технології і хімічні склади своїх масел. Тому вони здатні тривалий час протистояти забрудненню та впливу високих температур.

У багатьох сучасних автомобілях ЕБУ постійно відстежує, через який час міняти масло в двигуні. Природно, це рішення приймається на основі емпіричної методики. В її основі лежать фактичні дані - середня кількість оборотів двигуна, температура масла і мотора, число холодних пусків, швидкісний режим і так далі. Крім цього, в програмі враховуються похибки і технічні допуски. Тому комп'ютер повідомляє лише приблизний час , коли потрібно міняти масло в двигуні.

На жаль, на полицях магазинів не тільки Російської Федерації, а й інших країн СНД, в даний час продається велика кількість неякісних або просто підроблених моторних масел. А враховуючи, що і паливо у нас часто неякісне, то періодичність заміни масла потрібно ще коригувати. Зокрема, якщо говорити, через скільки км міняти масло в двигуні, то рекомендована кількість потрібно зменшити приблизно на третину. Тобто, замість часто рекомендованих 10 тисяч міняти через 7 ... 7,5 тисяч.

Міняйте масло НЕ РІДШЕ одного разу на рік незалежно від того, експлуатується ви машину чи ні.

Перерахуємо причини і наслідки несвоєчасної заміни моторного масла:

Відкладення в двигуні

Відкладення в двигуні

 • Формування відкладень . Причини цього явища полягають в процесі руйнування присадок або забруднення олії продуктами згоряння в картері двигуна. Наслідками стають значно знизився рівень потужності мотора, збільшення вмісту токсичних речовин у вихлопних газах, їх почорніння.
 • Значний знос двигуна . Причини - масла втрачають свої властивості через зміну складу присадок.
 • Підвищення в'язкості масла . Це може статися з тих же причин. Зокрема, через окислення або порушення полімеризації присадок внаслідок неправильного підбору масла. До проблем, що виникають на грунті цього, варто віднести труднощі з циркуляцією масла, значний знос двигуна і окремих його елементів. А що виникає масляне голодування двигуна може призвести до труднощів із запуском на холодну, в критичних випадках можливий навіть відмова двигуна.
 • Проворот шатунних вкладишів . Це відбувається через засмічення масляного каналу загуснув складом. Чим менше площа його поперечного перерізу, тим більшим навантаженням піддаються шатунні вкладиші. Через це виникає їх перегрів і проворот.
 • Значний знос турбокомпресора (при його наявності). Зокрема. великий ризик пошкодження ротора. Він виникає через те, що відпрацьоване масло робить значний вплив на вал компресора і підшипників. Внаслідок чого на них утворюються ушкодження і подряпини. А крім цього, брудне масло призводить до засмічення каналів мастила компресора, що може привести до його заклинювання.
Не використовуйте машину з підгорілим і загуснув маслом. Це піддає мотор значного зносу.

Описані вище проблеми властиві машинам, що експлуатуються в міських умовах. Адже саме вона вважається однією з найскладніших для двигуна. Далі наведемо цікаві фактичні дані, які були отримані експериментально. Вони допоможуть вам визначитися, через який пробіг міняти масло в двигуні.

Результати експериментів з маслами

Фахівцями відомого автомобільного журналу «За кермом» були проведені піврічні дослідження декількох типів синтетичних масел при умовах експлуатації машин в міських пробках (на холостих обертах). Для цього двигуни працювали протягом 120 мотогодин (аналог пробігу 10 тисяч кілометрів по трасі) на оборотах 800 об / хв без охолодження. В результаті були отримані цікаві факти ...

Перше - в'язкість всіх моторних масел при тривалій роботі на холостих обертах до певного (критичного) моменту істотно менше , ніж при їзді "по трасі". Це відбувається через те, що на холостих обертах виникає пропуск відпрацьованих газів і незгорілого палива в картер двигуна, де все це змішується з маслом. При цьому в паливі може виявитися деякий (незначне) кількості масла.

Значення падіння в'язкості моторного масла становить близько 0,4 ... 0,6 сСт (сантістокс). Це значення знаходиться в межах 5 ... 6% від середнього рівня. Тобто, в'язкість знаходиться в межах норми. Однак це відбувається лише до певного моменту.

моторні масла

Чисте і відпрацьоване моторне мастило

Приблизно на 70 ... 100 мотогодин (у кожного масла по-різному, однак тенденція у всіх однакова) в'язкість починає різко зростати. Причому набагато стрімкіше, ніж при роботі в режимі "траса". Причини цього полягають у наступному. Масло постійно контактує з продуктами неповного згорання (про що писалося вище), і досягає свого критичного насичення. Згадані продукти мають певну кислотність, яка і передається маслу. Також дається взнаки відсутність вентиляції і мала турбулізація паливо-повітряної суміші внаслідок того, що поршень ходить відносно повільно. Через це швидкість згоряння палива нижче середнього, а потрапляння відпрацьованих газів в картер максимально.

Поширена думка про те, що в режимі холостого ходу в двигуні утворюється велика кількість бруду експериментально не підтвердилося. Однак при цьому кількість високотемпературних відкладень було мало, а кількість низькотемпературних відкладень - велике.

Що стосується продуктів зносу, то їх кількість значно більше у масла, яке експлуатується в режимі "пробки", ніж у того, яке було на "трасі". Причина цього полягає в низькій швидкості руху поршнів, а також високою робочою температурі масла (відсутність вентиляції). Що стосується чаду, то кожне масло поводиться по своєму. Однак можна стверджувати, що через високі робочих температур і збільшення густоти також буде збільшуватися і чад.

На підставі наведеної інформації спробуємо систематизувати дані і відповісти на питання, через скільки кілометрів міняти масло в двигуні.

Рекомендації по заміні моторного масла

Далі докладніше зупинимося на питанні, з якою періодичністю міняти масло в двигуні. Як зазначалося вище, до рекомендацій автовиробників необхідно ставитися дуже скептично. Не зовсім ігнорувати їх, але вносити свої поправки . Якщо ви їздите на машині лише в умовах міста (за статистикою, таких автовласників більшість), то це означає, що масло експлуатується в важкому режимі. Пам'ятайте, що чим менше масла в картері - тим швидше воно старіє. Тому його оптимальний рівень - трохи нижче максимальної позначки на індикаторі щупі.

Через скільки тисяч міняти масло в двигуні?

Розрахунок мотогодин для заміни масла

Вище ми писали про те, що грамотніше вираховувати періодичність заміни масла по Напрацювання. Однак складність такої методики полягає в тому, що часом важко перевести кілометри в мотогодини, і на підставі цієї інформації отримати відповідь. Розглянемо докладніше дві методики, які дозволяють емпірично , однак досить точно, обчислити, через скільки міняти синтетичне (і не тільки) масло в двигуні. Для цього ваша машина повинна мати ЕБУ, який показує середню швидкість і витрата палива за останні хоча б одну тисячу кілометрів пробігу (чим більше пробіг, тим точніше будуть обчислення).

Отже, спосіб перший (розрахунок по швидкості). Для цього вам необхідно знати середню швидкість вашого автомобіля за останні кілька тисяч кілометрів пробігу і рекомендації автовиробника, на якому пробігу необхідно міняти масло. Наприклад, пробіг до заміни масла - 15 тисяч кілометрів, а середня швидкість по місту - 29,5 км / год.

Відповідно, щоб обчислити кількість мотогодин, необхідно відстань розділити на швидкість. У нашому випадку це буде 15000 / 29,5 = 508 мотогодин. Тобто, виходить, щоб робити заміну масла при даних умовах, необхідно використовувати склад з ресурсом 508 мотогодин. Однак в реальності таких масел просто не існує на сьогоднішній день.

Пропонуємо для вас таблицю, де наведено типи моторних масел і відповідні їм значення мотогодин по API (American Petroleum Institute):

Таблиця відповідності масел ресурсним Напрацювання
Тип масла Ресурсне кількість мотогодин
мінеральне 150
напівсинтетичне 250
синтетичні масла
API SJ / SL 250
API SM / SN 300 ... 350
поліальфаолефіни 350 ... 400
естери 400 ... 450

Припустимо, що в двигуні автомобіля залито масло класу SM / SN, яке має робочий ресурс 350 мотогодин. Для обчислення пробігу необхідно 350 мотогодин помножити на середню швидкість 29,5 км / год. В результаті отримаємо 10325 км. Як бачите, цей пробіг разюче відрізняється від того, який пропонує нам автовиробник. А якщо середня швидкість становитиме 21,5 км / год (що більш характерно для великих мегаполісів з урахуванням пробок і простоїв), то з тими ж 350 Напрацювання ми отримаємо 7525 км пробігу! Тепер наочно стає ясно, чому необхідно ділити рекомендований автовиробником пробіг в 1,5 ... 2 рази .

Інший метод розрахунку грунтується на кількості палива, що витрачається. В якості вихідних даних потрібно знати, який обсяг палива по паспорту витрачає ваша машина на 100 км шляху, а також це фактичне значення. Його можна взяти з того ж ЕБУ. Припустимо, що за паспортом машина "бере" 8 л / 100 км, а фактично - 10,6 л / 100 км. Пробіг для заміни залишається колишнім - 15000 км. Виведемо пропорцію і дізнаємося, скільки теоретично машина повинна витратити на подолання 15000 км: 15000 км * 8 літрів / 100 км = 1200 літрів. Тепер зробимо аналогічні розрахунки для фактичних даних: 15000 * 10,6 / 100 = 1590 літрів.

Тепер нам потрібно обчислити, при якій відстані необхідно проводити фактичну заміну масла (тобто, скільки автомобіль проїде на теоретичних 1200 літрів палива). Скористаємося аналогічної пропорцією: 1200 літрів * 15000 км / 1590 літрів = 11320 км.

Представляємо для вас електронний калькулятор, який дозволить вам обчислити значення фактичного пробігу до заміни масла, використовуючи наступні дані: теоретичний витрата палива на 100 км, фактичні витрати палива на 100 км, теоретичне відстань до заміни масла в кілометрах:

Однак найпростіший і дієвий метод перевірки - візуальний огляд стану масла. Для цього не лінуйтеся періодично відкривати капот і перевіряти, чи не загусло і не підгоріло чи масло. Його стан можна оцінити візуально. Якщо ви побачили, що масло стікає зі щупа як вода, то це вірна ознака, що масло підлягаєте заміні. Ще один цікавий метод перевірки - по розтіканню складу по серветці. Дуже рідке масло утворює велике і рідке пляма, яке скаже вам про те, що рідина пора міняти. Якщо це так - одразу ж їдьте в автосервіс або проведіть процедуру самостійно.

Як часто міняти масло в дизельному двигуні

Що стосується дизельних двигунів, то тут діє така ж логіка розрахунку, як і для бензинових агрегатів. Необхідно лише враховувати, що робоча рідина в них піддається більшому зовнішньому впливу. Внаслідок цього міняти масло в дизелі необхідно трохи частіше. Крім цього, вітчизняне дизельне паливо відрізняється великим вмістом сірки, яка згубно впливає на двигун автомобіля.

Щодо показань, наведених виробником автомобіля (особливо це стосується західних виробників) їх, аналогічно бензинових двигунів, необхідно ділити в 1,5 ... 2 рази. Це стосується легкових автомобілів, а також фургонів і малих вантажівок.

Як правило, більшість вітчизняних автовласників машин з дизельними двигунами міняють масло через кожні 7 ... 10 тисяч кілометрів пробігу в залежності від машини і використовуваного масла.

Теоретично вибір масла грунтується на значенні загального лужного числа (TBN). Воно вимірює кількість активних антикорозійних присадок в маслі і говорить про схильність їх складів до утворення відкладень. Чим більше число - тим більше здатність масла нейтралізувати кислотні та агресивні продукти, що утворюються при окисленні. Для дизельних двигунів TBN знаходиться в межах 11 ... 14 одиниць.

Друге важливе число, що характеризує масло, - це загальне кислотне число (TAN). Воно характеризує наявність в маслі продуктів, що провокують збільшення корозії і інтенсивності зношування різних пар тертя в двигуні автомобіля.

Однак перед тим як визначитися, через скільки мотогодин міняти масло в двигуні, що працює на дизельному паливі, необхідно розібратися з одним нюансом. Зокрема, чи можна використовувати моторні масла, що мають низький лужне число (TBN), в країнах з неякісним пальним (зокрема, російським, в якому міститься велика кількість сірки)? В процесі експлуатації двигуна, і відповідно, масла, лужне число падає, а кислотне зростає. Тому логічно припустити. що перетин їх графіків при певному пробігу автомобіля говорить нам про те, що масло повністю відпрацювало свій ресурс, і далі його експлуатація тільки губить двигун. Представляємо вашій увазі графіки випробувань чотирьох типів масел з різними показниками кислотних і лужних чисел.Для експерименту бралися чотири типи масел з умовними назвами букв англійського алфавіту:

 • масло A - 5W30 (TBN 6,5);
 • масло B - 5W30 (TBN 9,3);
 • масло С - 10W30 (TBN 12);
 • масло D - 5W30 (TBN 9,2).

Як видно з графіка, результати випробувань виявилися наступними:

 • масло A - 5W30 (TBN 6,5) - повністю було відпрацьовано через 7000 км;
 • масло B - 5W30 (TBN 9,3) - повністю було відпрацьовано через 11500 км;
 • масло С - 10W30 (TBN 12) - повністю було відпрацьовано через 18 000 км;
 • масло D - 5W30 (TBN 9,2) - повністю було відпрацьовано через 11500 км.

Тобто, найстійкішим виявилося масло для важко навантажених дизельних двигунів. Які висновки можна зробити на підставі наведеної інформації:

 1. Високе значення лужного числа (TBN) критично для тих регіонів, де реалізується дизельне паливо поганої якості (зокрема, з великими домішками S). Використання такого масла забезпечить вам більш тривалу і безпечну експлуатацію двигуна.
 2. Якщо ви впевнені в якості використовуваного вами палива, то вам буде досить використовувати масла із значенням TBN в районі 11 ... 12.
 3. Подібні міркування справедливі і для бензинових двигунів. Краще заливати масла з TBN = 8 ... 10. Це дасть вам можливість не так часто міняти масло. Якщо ж ви використовуєте масло з TBN = 6 ... 7, то в цьому випадку будьте готові до більш частої заміни рідини.

Із загальних міркувань варто додати, що в дизельних двигунах міняти масло необхідно трохи частіше, ніж в бензинових. А вибирати його варто в тому числі і за значенням загальних кислотного та лужного чисел.

висновки

Таким чином, кожен автовласник повинен сам для себе вирішити, через скільки міняти масло в двигуні. Це необхідно робити з урахуванням індивідуальних обставин. Рекомендуємо вам користуватися методиками розрахунку по Напрацювання і витраті бензину, наведеним вище (в тому числі, калькуляторами). Крім цього, завжди візуально оцінюйте стан масла в картері двигуна. Так ви значно знизите знос мотора вашої машини, що позбавить вас від необхідності проводити дорогі ремонти. Також при заміні купуйте якісні масла, рекомендовані виробником.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found