Як перевірити датчик абсолютного тиску. 3 способи перевірки ДАТ

При підозрі в несправності датчика абсолютного тиску повітря в колекторі автолюбителів цікавить питання про те, як перевірити ДАТ своїми руками. Зробити це можна двома способами - за допомогою мультиметра, а також використовуючи програмні засоби. Однак для виконання перевірки ДАТ за допомогою мультиметра необхідно мати під рукою електричну схему автомобіля з тим, щоб знати, до яких контактів приєднувати щупи мультиметра.

зміст:

 • ознаки несправності
 • Принцип роботи
 • Як перевірити працездатність ДАТ

Як перевірити ДАТ

Симптоми несправності ДАТ

При повному або частковому виході датчика абсолютного тиску (його ще називають MAP сенсор, Manifold Absolute Pressure) з ладу зовні поломка проявляється в наступних ситуаціях:

 • Високий витрата палива. Це пов'язано з тим, що датчик передає некоректні дані про тиск повітря у впускному колекторі на ЕБУ, і відповідно, блок управління подає команду на подачу палива в більшому, ніж треба кількості.
 • Зниження потужності двигуна. Це проявляється в слабкому розгоні і недостатній тязі при їзді машини в гору і / або в завантаженому стані.
 • В районі дросельної заслінки постійно відчувається стійкий запах бензину. Це викликано тим, що відбувається постійний його перелив.
 • Нестабільні обороти холостого ходу. Їх значення то падає то підвищується без натискання на педаль акселератора.
 • «Провали» двигуна на перехідних режимах, зокрема, при перемиканні передач, рушанні машини з місця, перегазовках.
 • Проблеми з запуском двигуна. Причому, як «на гарячу», так і «на холодну».
 • Формування в пам'яті електронного блоку управління помилок з кодами p0105, p0106, p0107, p0108 і p0109.

Більшість з описаних ознак несправності є загальними, і можуть бути викликані іншими причинами. Тому необхідно завжди виконувати комплексну діагностику, і починати потрібно в першу чергу зі сканування помилок в ЕБУ.

Як працює датчик абсолютного тиску

Перед тим як перевірити датчик абсолютного тиску повітря необхідно в загальних рисах розуміти його пристрій і принцип роботи. Це полегшить сам процес перевірки та точність результату.

Так, в корпусі датчика розташована вакуумна камера з тензорезистором (резистор, що змінює свій електричний опір в залежності від деформації) і мембраною, який підключено за допомогою мостового з'єднання до електричної схемою автомобіля (грубо кажучи, до електронного блоку управління, ЕБУ). В результаті роботи двигуна тиск повітря змінюється, що фіксується мембраною і порівнюється з вакуумом (звідси і назва - датчик «абсолютного» тиску). Інформація про зміну тиску передається на ЕБУ, на підставі чого блок управління приймає рішення про кількість палива, що подається для освіти оптимальної паливоповітряної суміші. Повний цикл роботи датчика виглядає наступним чином:

 • Під впливом різниці тисків мембрана деформується.
 • Зазначена деформація мембрани фіксується тензорезистором.
 • За допомогою мостового з'єднання змінюване опір перетворюється в змінне напруга, яке і передається на електронний блок управління.
 • На основі отриманої інформації ЕБУ коригує кількість палива, що подається на форсунки.

Сучасні датчики абсолютного тиску приєднуються до ЕБУ за допомогою трьох проводів - харчування, «маси» і сигнального проводу. Відповідно, суть перевірки часто зводиться до того, щоб за допомогою мультиметра перевірити значення опору і напруги на зазначених проводах при різних умовах роботи двигуна в цілому і датчика зокрема. Деякі датчики MAP мають чотири дроти. Крім зазначених трьох проводів у них додається четвертий, по якому передається інформація про температуру повітря у впускному колекторі.

У більшості автомобілів датчик абсолютного тиску розташований безпосередньо на штуцері впускного колектора. На старіших машинах він може розташовуватися на гнучких повітряних магістралях і закріплений на корпусі автомобіля. У разі тюнінгу турбированного мотора ДАТ найчастіше розташовують на повітроводах.

Якщо тиск у впускному колекторі низький, то і видається датчиком сигнальне напруга також буде низьким, і навпаки, у міру зростання тиску зростає і вихідна напруги, що передається в якості сигналу від ДАТ до ЕБУ. Так, при повністю відкритій заслінці, тобто, при низькому тиску (приблизно 20 кПа, відрізняється у різних машин) значення напруги сигналу буде знаходитися в межах 1 ... 1,5 Вольта. При закритій заслінці, тобто, при високому тиску (близько 110 кПа і вище) відповідне значення напруги дорівнюватиме 4,6 ... 4,8 Вольта.

Перевірка датчика ДАТ

Перевірка датчика абсолютного тиску в колекторі зводиться до того що спочатку необхідно переконається в його чистоті, а відповідно чутливості до зміни потоку повітря і потім вже дізнатися його опір і видається напруга при роботі двигуна.

Чистка датчика абсолютного тиску

Зверніть увагу, що в результаті своєї роботи датчик абсолютного тиску поступово забивається брудом, яка блокує нормальну роботу мембрани, що може викликати частковий вихід ДАТ з ладу. Тому перед перевіркою датчика його потрібно обов'язково демонтувати і виконати чистку.

Для виконання чищення датчик необхідно демонтувати з його місця. Залежно від марки і моделі автомобіля методи кріплення і місце розташування будуть відрізнятися. У турбованих двигунів зазвичай є два датчика абсолютного тиску, один у впускному колекторі, інший на турбіні. Зазвичай кріпиться датчик за допомогою одного-двох кріпильних болтів.

Чистку датчика необхідно виконувати акуратно, за допомогою спеціальних карбклінеров або подібних засобів для чищення. В процесі чистки потрібно очистити його корпус, а також контакти. При цьому важливо не пошкодити кільце ущільнювача, елементи корпусу контакти і мембрану. Потрібно просто бризнути всередину невелика кількість миючого засобу і вилити його назад разом з брудом.

Дуже часто така проста чистка вже відновлює роботу MAP сенсора і проводити подальші маніпуляції вже немає потреби. Так що після чистки можна поставити датчик тиску повітря на місце і перевірити роботу двигуна. Якщо ж вона не допомогла, то варто перейти до перевірки ДАТ тестером.

Перевірка датчика абсолютного тиску мультиметром

Для перевірки дізнайтеся з керівництва по ремонту який дріт і контакт за що відповідає в конкретному датчику, тобто, де дроти живлення, «маси» і сигнальний (сигнальні в разі чьотирьох датчика).

Щоб розібратися як перевірити датчик абсолютного тиску мультиметром необхідно для початку переконається що проводка між ЕБУ і самим сенсором ціла і ніде не коротить, адже від цього буде залежати точність результату. Робиться це теж за допомогою електронного мультиметра. З його допомогою необхідно перевірити як цілісність проводів на обрив, так і цілісність ізоляції (визначити значення опору ізоляції на окремо взятих проводах).

Розглянемо виконання відповідної перевірки на прикладі автомобіля Chevrolet Lacetti. У нього до датчика підходять три дроти - харчування, «маса» і сигнальний. Сигнальний провід йде прямо на електронний блок управління. «Маса» ж з'єднана з мінусами інших датчиків - датчика температури повітря, що надходить в циліндри і датчика кисню. Провід живлення з'єднаний з датчиком тиску в системі кондиціонування. Подальша перевірка датчика ДАТ виконується за наступним алгоритмом:

 • Обов'язково має бути від'єднано мінусову клему з акумуляторної батареї.
 • Від'єднати колодку з електронного блоку управління. Якщо розглядати саме Лачетті, то у цього авто вона знаходиться під капотом з лівого боку, біля акумулятора.
 • Зняти фішку з датчика абсолютного тиску.
 • Встановити на електронному мультиметри режим вимірювання електричного опору з діапазоном приблизно 200 Ом (залежить від конкретної моделі мультиметра).
 • Перевірити значення опору щупів мультиметра, просто з'єднавши їх між собою. На екрані буде показано значення їх опору, яке в подальшому потрібно буде враховувати при виконанні перевірки (зазвичай воно складає близько 1 Ом).
 • Один щуп мультиметра необхідно підключити до контакту номер 13 на колодці ЕБУ. Другий щуп аналогічно підключити до першого контакту колодки датчика. Таким чином «продзвонювати» провід «маси». Якщо провід цілий і у нього не пошкоджена ізоляція, то значення опору на екрані приладу становитиме приблизно 1 ... 2 Ома.
 • Далі потрібно посмикати джгути з проводами. Це робиться для того, щоб переконатися, що провід не пошкоджений і змінює свій опір в процесі руху автомобіля. При цьому показання на мультиметри не повинні змінюватися і перебувати на тому ж рівні, що і в статиці.
 • Одним щупом підключитися до контакту номер 50 на колодці блоку, а другим щупом підключитися до третього контакту на колодці датчика. Таким чином «продзвонювати» провід живлення, за яким на датчик подається стандартні 5 Вольт.
 • Якщо провід цілий і не ушкоджений, то значення опору на екрані мультиметра буде також дорівнює приблизно 1 ... 2 Ома. Аналогічно необхідно посмикати джгут з тим, щоб виключити пошкодження проводу в динаміці.
 • Підключити один щуп до контакту номер 75 на колодці ЕБУ, а другий - до сигнального контакту, тобто, контакту номер два на колодці датчика (середнього).
 • Аналогічно, якщо провід не пошкоджений, то опір проводу повинен бути приблизно 1 ... 2 Ом. Також потрібно посмикати джгут з проводами, щоб переконатися в надійності контакту та ізоляції проводів.

Після перевірки цілісності проводів і їх ізоляції необхідно перевірити, чи приходить живлення на датчик від електронного блоку управління (живлять 5 Вольт). Для цього потрібно назад під'єднати колодку ЕБУ до блоку управління (встановити її на її посадочне місце). Після цього ставимо назад клему на АКБ і включаємо запалювання НЕ запускаючи двигун. Щупами мультиметра, перемикання в режим вимірювання постійної напруги, торкаємося до контактів датчика - живить і «масі». Якщо харчування подається, то на екрані мультиметра буде значення близько 4,8 ... 4,9 Вольт.

Аналогічно перевіряється напруга між сигнальним проводом і «масою». Перед цим потрібно запустити двигун. Далі необхідно переключитися щупами до відповідних контактів на датчику. Якщо датчик в порядку, то на екрані мультиметра буде інформація про напругу на сигнальному проводі в діапазоні від 0,5 до 4,8 Вольта. Низька напруга відповідає холостим оборотам двигуна, а високе - високих обертів двигуна.

Зверніть увагу, що порогових значень напруги (0 і 5 Вольт) на мультиметри в робочому стані не буде ніколи. Це зроблено спеціально для діагностики стану ДАТ. Якщо напруга буде дорівнювати нулю, то електронний блок управління видасть помилку р0107 - низька напруга, тобто, обрив проводу. Якщо напруга буде високим, то ЕБУ розцінить це як коротке замикання - помилка р0108.

Перевірка за допомогою шприца

Перевірити роботу датчика абсолютного тиску можна за допомогою медичного одноразового шприца об'ємом 20 «кубиків». Також для перевірки потрібен буде герметичний шланг, який потрібно під'єднати до демонтованому датчику і безпосередньо до горловини шприца.

Зручніше за все використовувати вакуумний шланг кута коригування запалювання для автомобілів ВАЗ з карбюраторним двигуном.

Відповідно, для перевірки ДАТ необхідно демонтувати датчик абсолютного тиску з його посадкового місця, проте фішку залишити підключеної до нього. В контакти найкраще вставити металеву скріпку, а щупи (або «крокодили») мультиметра вже приєднувати до них. Перевірку харчування необхідно виконувати аналогічно, як описано в попередньому розділі. Значення харчування повинно знаходитися в межах 4,8 ... 5,2 Вольта.

Для перевірки сигналу з датчика необхідно включити запалювання автомобіля, але двигун не запускати. При нормальному атмосферному тиску значення напруги на сигнальному проводі буде приблизно 4,5 Вольта. При цьому шприц повинен перебувати в «вичавленому» стані, тобто, його поршень повинен бути повністю занурений в тіло шприца. Далі для перевірки необхідно витягувати поршень зі шприца. Якщо датчик працездатний, то при цьому напруга буде знижуватися. В ідеалі при сильному розрідженні значення напруги опуститься до значення 0,5 Вольта. Якщо ж напруга опустилося лише до 1,5 ... 2 Вольт і нижче не опускається - датчик несправний.

Зверніть увагу, що датчик абсолютного тиску - хоча і надійні пристрої, але досить крихкі. Вони є неремонтоздатність. Відповідно, при виході датчика з ладу його необхідно замінити на новий.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found