Несправності генератора. основні причини, ознаки та діагностика можливих несправностей генератора автомобіля

Несправність електрообладнання автомобіля зустрічаються досить часто і займають одне з лідируючих місць в списку поломок. Їх можна умовно поділити на несправності джерел струму (акумуляторів, генераторів) і несправності споживачів (оптика, запалювання, клімат і т.д.). Основними джерелами електроживлення автомобіля є акумуляторні батареї і генератори . Несправність кожного з них веде до загальної несправності автомобіля і експлуатації його в ненормальних режимах, а то і зовсім - до знерухомлення автомобіля.

лампа зарядки акумулятора

В електрообладнанні автомобіля акумулятор і генератор працюють в нерозривній тандемі. Якщо вийде з ладу один - через деякий час вийде з ладу і інше. Наприклад, руйнується акумулятор призводить до збільшення зарядного струму генератора. А це тягне за собою несправність випрямляча (діодного моста). У свою чергу, при несправності регулятора напруги, що надходить від генератора, може збільшитися зарядний струм, що неминуче призведе до систематичної перезарядки батареї, «википання» електроліту і швидкого руйнування.

Поширені несправності генератора:

 • знос або пошкодження шківа;
 • знос струмознімальних щіток;
 • знос колектора (струмознімальних кілець);
 • пошкодження регулятора напруги;
 • замикання витків обмотки статора;
 • знос або руйнування підшипника;
 • пошкодження випрямляча (діодного моста);
 • пошкодження проводів зарядної ланцюга.

Поширені несправності акумуляторної батареї:

 • коротке замикання електродів / пластин батареї;
 • механічне або хімічне пошкодження пластин акумулятора;
 • порушення герметичності банок акумуляторів - тріщини корпусу акумулятора в результаті ударів або неправильної установки;
 • хімічне окислення вивідних клем аккумулятора.Основнимі причинами зазначених несправностей є:
 • грубі порушення правил експлуатації;
 • витікання терміну служби виробу;
 • різні виробничі дефекти.

Безумовно, конструкція генератора складніше акумуляторної батареї. Цілком резонно, що і несправностей генератора в рази більше, і діагностика їх значно складніше.

Автомобілісту дуже корисно знати основні причини несправностей генератора , способи їх усунення, а також профілактичні заходи щодо запобігання поломок.

Всі генератори підрозділяються на генератори змінного і постійного струму . Сучасний легковий транспорт оснащується генераторами змінного струму з вбудованим доданими мостом (випрямлячем). Останній необхідний для перетворення струму в постійний, на якому працюють електроспоживачі автомобіля. Випрямляч, як правило, знаходиться в кришці або корпусі генератора і представляє з останнім одне ціле.

Всі електроприлади автомобіля розраховані на строго певний діапазон робочих струмів по напрузі. Як правило, робочі напруги - в діапазоні 13,8-14,7 В. З огляду на те, що генератор «прив'язаний» ременем до колінчастого валу двигуна, від різних оборотів і швидкості руху автомобіля, він буде працювати по-різному . Саме для згладжування і регулювання видається струму призначений реле-регулятор напруги, що грає роль стабілізатора і запобігає як скачки, так і провали робочої напруги. Сучасні генератори забезпечені вбудованими інтегральними регуляторами напруги, в просторіччі іменовані «шоколадкою» або «таблеткою».

Вже зрозуміло, що будь-який генератор це досить складний агрегат, надзвичайно важливий для будь-якого автомобіля.

Види несправностей генератора

З огляду на те, що будь-який генератор - це електромеханічний пристрій, відповідно і різновидів несправностей буде дві - механічні та електричні .

До перших відносяться руйнування кріплень, корпусу, порушення роботи підшипників, притискних пружин, ремінного приводу і інші, не пов'язані з електричною частиною поломки.

До електричних несправностей відносяться обриви обмоток, несправності діодного моста, вигоряння / знос щіток, міжвиткові замикання, пробої, биття ротора, несправності реле-регулятора.

Нерідко симптоми, які вказують на характерні несправного генератора, можуть з'явитися і внаслідок цілком інших неполадок. Як приклад - поганий контакт в гнізді запобіжника ланцюга обмотки збудження генератора покаже на несправність генератора. Те ж підозра може виникнути через обгорілих контактів в корпусі замку запалювання. Так само, постійне горіння лампи-сигналізатора несправності генератора може бути викликано поломкою реле, миготіння цієї лампи включає може свідчити про несправності генератора.

Основні ознаки несправності автогенератора :

 • При працюючому двигуні блимає (або безперервно горить) контрольна лампа розряду акумулятора.
 • Розрядка або перезаряд (википання) акумуляторної батареї.
 • Тьмяне світло автомобільних фар, що деренчить або тихий звуковий сигнал при працюючому двигуні.
 • Значна зміна яскравості фар при збільшенні числа обертів. Це може бути допустимо при збільшенні оборотів (перегазовки) з режиму холостого ходу, але фари, захопившись яскраво, далі яскравість свою збільшувати не повинні, залишаючись в одній інтенсивності.
 • Сторонні звуки (виття, писк) виходять від генератора.

Необхідно регулярно контролювати натяг і загальний стан ременя приводу. При тріщинах і розшарування необхідна негайна заміна.

Ремкомплекти генератора

Щоб усунути зазначені несправності генератора, знадобиться провести ремонт. Починаючи пошук ремкомплекта генератора в інтернеті, варто приготуватися до розчарування - пропоновані комплекти, як правило, містять шайби, болти і гайки. А повернути генератору працездатність часом можна тільки заміною - щіток, діодного моста, регулятора ... Тому сміливець, який наважився на ремонт, складає індивідуальний ремкомплект з тих деталей, які підходять до його генератору. Виглядає це приблизно так, як показують таблиці нижче, на прикладі пари генераторів для ВАЗ 2110 і Форд Фокус 2.

Генератор ВАЗ 2110 - КЗАТЕ 9402.3701-03 на 80 А. Застосовується на ВАЗ 2110-2112 і їх модифікаціях після 05.2004 р, а також на ВАЗ-2170 Лада-Пріора і модифікаціях
Генератор КЗАТЕ 9402.3701-03
деталь Каталоговий номер Ціна, руб.)
щітки 1127014022 105
Регулятор напруги 844.3702 580
Діодний міст БВО4-105-01 500
Підшипники 6303 і 6203 345
Генератор Рено Логан - Bosch 0 986 041 850 на 98 А. Застосовується на Renault: Megane, Scenic, Laguna, Sandero, Clio, Grand Scenic, Kangoo, а також Dacia: Logan.
Генератор Bosch 0 986 041 850
деталь Каталоговий номер Ціна, руб.)
щітки 140371 30
щіткотримач 235607 245
Регулятор напруги IN6601 1020
Діодний міст INR431 1400
Підшипники 140084 і 140093 140/200 рублів

діагностика несправностей

На сучасних автомобілях використання «дідівського» способу діагностики шляхом скидання з клеми акумулятора може призвести і до серйозної поломки безлічі електронних систем автомобіля. Значні перепади напруги бортової мережі автомобіля здатні вивести з ладу майже всю бортову електроніку. Саме тому сучасні генератори завжди перевіряються тільки шляхом заміру напруги в мережі або діагностики самого знятого вузла на спеціальному стенді. Спочатку проводиться вимір напруги на клемах акумулятора, пускається двигун і знімаються свідчення вже при працюючому моторі. До запуску напруга повинна бути близько 12 В, після запуску - від 13,8 до 14,7 В. Відхилення в більшу сторону свідчить, що йде «перезаряд», що має на увазі несправність реле-регулятора, в меншу - що струм не надходить.Відсутність струму підзарядці свідчить пронесправності генератора або ланцюгів.

причини поломок

Поширені причини несправностей генератора - це банальний знос і корозія. Майже всі механічні несправності, будь-то знос щіток або розвалені підшипники - наслідок тривалої експлуатації. Сучасні генератори оснащуються закритими (необслуговуваних) підшипниками, які просто підлягають заміні після закінчення певного терміну або пробігу автомобіля. Те саме можна сказати і до електричної частини - часто вузли підлягають заміні цілком.

Також причинами можуть бути:

 • низька якість виготовлення комплектуючих;
 • порушення правил експлуатації або робота поза межами нормальних режимів;
 • зовнішні фактори (сіль, рідини, висока температура, дорожня «хімія», бруд).

Самостійна перевірка генератора

Найпростіший спосіб - перевірити запобіжник. Якщо він справний, оглядається генератор і його розташування. Перевіряється вільне обертання ротора, цілість ременя, проводів, корпусу. Якщо нічого підозр не викликало, перевіряються щітки і контактні кільця. В процесі роботи щітки неминуче зношуються, їх може заклинити, перекосити, а канавки токос'емноє кілець забитися графітової пилом. Явна ознака цього - надмірне іскріння.

Нерідкі випадки повного зносу або поломки, як підшипників, так і поломка статора.

Найпоширеніша механічна проблема генератора - знос підшипників. Ознака даної несправності - виття або свист при роботі агрегату. Звичайно, підшипники потрібно негайно замінити, попередньо оглянувши посадочні місця. Ослаблення натягу приводного ременя також може бути причиною слабкої роботи генератора. Однією з ознак може бути високий по тону свист з-під капота, коли автомобіль газує або розганяється.

Для перевірки обмотки збудження ротора на короткозамкнені витки або обриви, потрібно підключити мультиметр, перемкнутий в режим вимірювання опору, до обох контактних кілець генератора. Нормальне опір - від 1,8 до 5 Ом. Показання нижче свідчить про наявність короткого замикання в витках; вище - прямий обрив обмотки.

Для перевірки обмотки статора на «пробою на масу», їх потрібно від'єднати від випрямного блоку. При показаннях опору, які видаються мультиметром, що мають нескінченно велике значення можна не сумніватися у відсутності контакту статорних обмоток з корпусом ( «масою»).

Для перевірки діодів в блоці випрямляча використовується мультиметр (після повного від'єднання від обмоток статора). Режим перевірки - «перевірка діодів». Плюсовій щуп під'єднується до плюса або мінуса випрямляча, а мінусовій - до висновку фази. Після цього щупи міняють місцями. Якщо при цьому значення показань мультиметра сильно відрізняються від попередніх - діод справний, якщо не відрізняються - несправний. Ще однією ознакою, що свідчить про швидку "смерть" діодного моста генератора - окислення контактів, а причина цього - перегрів радіатора.

Ремонт і усунення несправностей

Всі механічні неполадки усуваються шляхом заміни несправних вузлів і деталей (щіток, ременя, підшипників і т.п.) на нові або справні. На старих моделях генераторів найчастіше потрібна проточка контактних кілець. Приводні ремені змінюються внаслідок зносу, максимального розтягування або закінчення строку експлуатації. Пошкоджені обмотки ротора або статора, їх, в даний час, змінюють на нові в зборі. Перемотка хоч і зустрічається серед послуг автомайстрів, але все рідше - це дорого і недоцільно.

А ось все електричні проблеми з генератором потрібно вирішувати внаслідок перевірки , як інших елементів ланцюга (зокрема АКБ), так і безпосередньо його деталей і вихідної напруги. Однією з частих проблем, з якою доводиться стикатися автовласникам - це перезаряд , або ж навпаки, низька напруга генератора . Усунути першу несправність допоможе перевірка і заміна регулятора напруги або діодного моста, а з видачею низької напруги розібратися буде трохи складніше. Причин, чому генератор видає низька напруга, може бути кілька:

 1. збільшення навантаження на бортову мережу споживачами;
 2. пробою одного з діодів на діодному мосту;
 3. вихід з ладу регулятора напруги;
 4. прослизання поліклинового ременя (внаслідок слабкого натягу)
 5. поганий контакт масового проводу на генераторі;
 6. коротке замикання;
 7. посаджений акумулятор.

інфографіка

Автор: Іван Матієшин


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found