Перевірка адсорбера. 3 способи як перевірити адсорбер

Багатьох власників автомобілів може цікавити питання про те, як перевірити адсорбер і клапан його продувки коли діагностика показала його несправність (вискочила помилка абсорбера). Зробити подібну діагностику цілком можна в гаражних умовах, правда, для цього необхідно буде демонтувати або повністю адсорбер або тільки його клапан. А щоб провести таку перевірку знадобляться слюсарні інструменти, багатофункціональний мультиметр (для виміру значення ізоляції і «прозвонки» проводів), насос, а також джерело живлення 12 В (або аналогічний акумулятор).

зміст

 • Що таке адсорбер
 • Як зовні визначити несправність
 • Як перевірити адсорбер
 • Як перевірити клапан адсорбера
 • Ремонт адсорбера і його клапана

Як перевірити адсорбер

Для чого потрібен адсорбер

Перед тим як перейти до питання про те, як перевірити роботу адсорбера, коротко зупинимося на описі роботи системи уловлювання парів бензину (по-англійськи називається Evaporative Emission Control - EVAP). Це дасть більш чітке уявлення про функції як адсорбера, так і його клапана. Отже, як зрозуміло з назви, система EVAP призначена для уловлювання парів бензину і недопущення попадання їх в незгорілих вигляді в навколишнє повітря. Випари утворюються в паливному баку при нагріванні бензину (найчастіше при тривалій стоянці під палючим сонцем в теплу пору року) або при зниженні атмосферного тиску (дуже рідко). Завдання системи уловлювання паливних випарів полягає в тому, щоб повертати ці самі випаровування у впускний колектор двигуна і спалювати їх разом з паливо-повітряної сумішшю. Як правило,така система встановлюється на всі сучасні бензинові двигуни відповідно до екологічною нормою Євро-3 (був прийнятий в Євросоюзі в 1999 році).

Система EVAP складається з наступних елементів:

 • вугільного адсорбера;
 • електромагнітний клапан продувки адсорбера;
 • з'єднувальні трубопроводи.

Також додатково є джгути проводів, що йдуть від електронного блоку управління двигуном (ЕБУ) до згаданого клапану. З їх допомогою забезпечується управління цим пристроєм. Що стосується адсорбера, то має три зовнішніх з'єднання:

 • з паливним баком (через це з'єднання утворені пари бензину безпосередньо потрапляють в адсорбер);
 • з впускним колектором (з його допомогою виконується продування адсорбера);
 • з атмосферним повітрям через паливний фільтр або окремий клапан на його вході (забезпечує перепад тиску, яке необхідно для виконання продувки адсорбера).
Зверніть увагу, що на більшості автомобілів система EVAP включається лише при розігрітому двигуні ( «на гарячу»). Тобто, на холодному моторі, а також на його холостих обертах система неактивна.

Адсорбер являє собою якусь бочку (або аналогічний посудину), який наповнений перемолотим вугіллям, в якому, власне, конденсуються пари бензину, після чого вони в результаті продування відправляються в систему харчування автомобіля. Довга і якість його функціонування адсорбера можлива лише при його регулярної і достатньої вентиляції. Відповідно, перевірка адсорбера автомобіля полягає в тому, щоб перевірити його цілісність (оскільки корпус може іржавіти) і здатність конденсувати пари бензину. Ще старі адсорбер пропускають через свою систему вугілля, що знаходиться в них, ніж забивають як систему, так і клапан їх продувки.

Перевірка клапана адсорбера мультиметром

Електромагнітний клапан продувки адсорбера виконує безпосередньо продування системи від наявних в ній випарів бензину. Виконується це шляхом його відкриття по команді від ЕБУ, тобто, клапан є виконавчим механізмом. Він знаходиться в трубопроводі між адсорбером і впускним колектором.

Що стосується перевірки клапана адсорбера, то, по-перше, перевіряється факт того, що він не забитий вугільним пилом або іншим сміттям, який може потрапити в паливну систему при її розгерметизації ззовні, а також вугіллям з адсорбера. А по-друге, перевіряється його працездатність, тобто можливість відкриття і закриття по команді, що йде від електронного блоку управління двигуном. При цьому перевіряється не тільки наявність самих команд, але і їх значення, що виражається в часі, протягом якого клапан повинен бути відкритий або закритий.

Цікаво, що в двигунах, оснащених турбокомпресором, розрідження у впускному колекторі не створюється. Тому для роботи системи в ній передбачений ще один двухходовой клапан , що спрацьовує і спрямовує пари палива у впускний колектор (якщо тиск наддуву відсутній) або на впуск компресора (якщо тиск наддуву має місце).

Зверніть увагу, що управління електромагнітним клапаном адсорбера виконується електронним блоком на підставі великого обсягу інформації від датчиків температури, масової витрати повітря, положення колінчастого вала і інших. Насправді алгоритми, за якими побудовані відповідні програми, досить складні. Важливо знати, що чим більше витрата повітря двигуном - тим більше тривалість імпульсів від ЕБУ до клапана і тим сильніше продування адсорбера.

Тобто, важливо не напруга, що подається на клапан (воно стандартне і дорівнює загальному напрузі в автомобільній електричної мережі), а його тривалість. Існує таке поняття як «шпаруватість продувки адсорбера». Воно скалярний і вимірюється в межах від 0% до 100%. Нульовий поріг показує, що продувки немає зовсім, відповідно, 100% означає, що адсорбер продувається максимально в даний момент часу. Однак насправді це значення завжди знаходиться десь посередині і залежить від умов експлуатації машини.

Також поняття скважности цікаво тим, що його можна виміряти за допомогою спеціальних діагностичних програм на комп'ютері. Прикладом такого програмного забезпечення можуть служити програми Chevrolet Explorer або OpenDiag Mobile. Остання відмінно підійде для перевірки адсорбера вітчизняних автомобілів ВАЗ «Пріора», «Калина» та інших аналогічних моделей. Зверніть увагу, що для роботи з мобільним додатком необхідний додатковий сканер, наприклад, ELM 327.

Зовнішні ознаки несправності

Перш ніж перевіряти клапан продувки адсорбера, а також сам адсорбер, напевно буде корисно дізнатися, якими зовнішніми ознаками супроводжується цей факт. Існує ряд непрямих ознак, які, правда, можуть бути викликані і іншими причинами. Однак при їх виявленні має сенс також перевірити і роботу системи EVAP, а також входять до неї елементів.

 1. Нестабільна робота двигуна на холостих обертах (обороти «плавають» аж до того, що машина заводиться і глохне, оскільки вона працює на збідненої паливоповітряної суміші).
 2. Невелике збільшення витрати палива, особливо при роботі двигуна «на гарячу», тобто, в розігрітому стані і / або в спекотну літню погоду.
 3. Двигун автомобіля важко запускається «на гарячу», зазвичай неможливо запустити його з першого разу. І при цьому стартер і інші супутні запуску елементи знаходяться в працездатному стані.
 4. При роботі двигуна на низьких оборотах дуже відчувається втрата потужності. А на більш високих оборотах також відчувається зменшення значення крутного моменту.

У деяких випадках відзначається, що при порушенні нормальної роботи системи уловлювання парів бензину, запах палива може потрапляти в салон. Особливо це актуально при відкритих передніх вікнах і / або коли машина тривалий час стоїть в закритому боксі або гаражі зі слабкою вентиляцією. Також погану роботу системи сприяє розгерметизація паливної системи, поява дрібних тріщин на топливопроводах, заглушках і так далі.

Як перевірити адсорбер

Тепер переходимо безпосередньо до алгоритму перевірки адсорбера (інша його назва - акумулятор парів палива). Основне завдання при цьому - визначити, наскільки його корпус герметичний і не пропускає він паливні випаровування в атмосферу. Так, перевірку необхідно виконувати за наступним алгоритмом:

корпус адсорбера

 • Від'єднати мінусову клему з акумуляторної батареї автомобіля.
 • Попередньо від'єднати від адсорбера все шланги і контакти, що йдуть до нього, після чого демонтувати безпосередньо акумулятор парів палива. У різних машин ця процедура буде виглядати по-різному, в залежності від місця розташування вузла, а також монтажних засобів, за допомогою яких він був закріплений.
 • Необхідно щільно заткнути (загерметизувати) два штуцери. Перший - що йде безпосередньо до атмосферного повітря, другий - до електромагнітного продувного клапану.
 • Після цього за допомогою компресора або насоса подайте на штуцер, що йде до паливного баку, невеликий тиск повітря. Не переборщити з тиском! Справний адсорбер не повинен давати витоків з корпусу, тобто, бути герметичним. Якщо такі витоку виявлено, то, швидше за все, вузол необхідно замінити, оскільки відремонтувати його не завжди представляється можливим. Зокрема, це особливо актуально, якщо адсорбер виконаний з пластмаси.

Також обов'язково необхідно виконати візуальний огляд адсорбера. Особливо це стосується його корпусу, зокрема, вогнищ іржавіння на ньому. Якщо вони мають місце, то бажано демонтувати адсорбер, позбутися від згаданих вогнищ і пофарбувати корпус. Обов'язково потрібно перевірити, чи не просочується вугілля з акумулятора паливних випарів в трубопроводи системи EVAP. Це можна зробити, оглянувши стан клапана адсорбера. Якщо в ньому є згаданий вугілля, то потрібно поміняти в адсорбере поролоновий сепаратор. Однак, як показує практика, все ж краще замінити адсорбер повністю, ніж займатися самодіяльними ремонтами, які не приводять до успіху в довгостроковій перспективі.

Як перевірити клапан адсорбера

Якщо після перевірки виявилося, що адсорбер знаходиться в більш-менш дієздатному стані, то має сенс перевірити його електромагнітний клапан продувки. Відразу варто обмовитися, що у деяких машин, в силу їх конструкції, деякі дії будуть відрізнятися, бути присутнім або відсутнім деякі з них, однак в цілому логіка перевірки завжди залишатиметься однаковою. Отже, для перевірки клапана адсорбера необхідно виконати наступні дії:

клапан адсорбера

 • Візуально перевірити цілісність гумових шлангів, що входять в систему уловлювання парів палива, зокрема, безпосередньо підходять до клапану. Вони обов'язково повинні бути цілими і забезпечувати герметичність системи.
 • Відключити мінусову клему з акумуляторної батареї. Робиться це для запобігання помилкового спрацьовування діагностики системи і занесення в електронний блок керування відомостей про відповідні помилки.
 • Зняти поглинач (зазвичай він знаходиться в правій стороні двигуна, в районі установки елементів повітряної системи, зокрема, повітряного фільтра).
 • Відключити електричне живлення самого клапана. Робиться це шляхом зняття з нього електричного роз'єму (так званої «фішки»).
 • Відключити від клапана вхідний і вихідний повітряні шланги.
 • За допомогою насоса або медичної «груші» необхідно спробувати вдути повітря в систему через клапан (в отвори для шлангів). При цьому важливо забезпечити герметичність подачі повітря. Для цього можна скористатися хомутами або щільною гумовою трубкою.
 • У разі, якщо з клапаном все в порядку, то він буде закритий і повітря через продути не вдасться. В іншому випадку його механічна частина вийшла з ладу. Можна спробувати відновити його, проте вдається це далеко не завжди.
 • Необхідно від блоку живлення або акумуляторної батареї за допомогою проводів подати на контакти клапана електричний струм. У момент замикання ланцюга ви повинні почути характерний звук, який сигналізує про те, що клапан спрацював і відкрився. Якщо цього не відбулося, то можливо замість механічної поломки має місце електрична, зокрема, перегоріла його електромагнітна котушка.
 • При підключеному до джерела електричного струму клапані необхідно спробувати вдути в нього повітря зазначеним вище способом. Якщо він справний, а відповідно і відкритий, то це повинно вийти без проблем. Якщо ж прокачати через повітря не виходить, то клапан вийшов з ладу.
 • Далі потрібно скинути з клапана харчування, при цьому знову буде клацання, що сигналізує про те, що клапан закрився. Якщо це сталося, значить, клапан робочий.

Також клапан адсорбера можна перевірити за допомогою багатофункціонального мультиметра, перекладеного режим омметра - приладу для вимірювання значення опору ізоляції електромагнітної обмотки клапана. Щупи приладу необхідно розташувати на висновках котушки (місцях, де до нього підключаються дроти, що йдуть від електронного блоку управління, існують різні конструкторські рішення), і перевірити опору ізоляції між ними. У нормального, справного, клапана це значення повинно знаходитися приблизно в межах 10 ... 30 Ом або незначно відрізнятися від цього діапазону. Якщо значення опору маленьке - значить, має місце пробою електромагнітної котушки (короткий межвитковое замикання). Якщо ж значення опору буде дуже велике (що обчислюються в кіло-і навіть мегаомах), то має місце розрив електромагнітної котушки.І в тому і в іншому випадку котушка, а значить, і клапан, буде непридатна для використання. Якщо вона запаяна в корпус, то єдиним виходом із ситуації буде повна заміна клапана на новий.

Зверніть увагу, що у деяких автомобілів допускається високе значення опору ізоляції на котушці клапана (зокрема, до 10 кОм). Уточнюйте цю інформацію в мануалі до вашого автомобіля.

Таким чином, щоб знати, як перевірити, чи справний клапан адсорбера, необхідно його демонтувати, і перевірити в гаражних умовах. Головне при цьому знати, де знаходяться його електричні контакти, а також виконати механічну ревізію пристрою.

Як відремонтувати адсорбер і клапан

Відразу варто відзначити, що і адсорбер і клапан в більшості випадків ремонту не підлягають, відповідно, їх потрібно замінити на аналогічні нові вузли. Однак що стосується адсорбера, то в деяких випадках з часом в його корпусі вигнівает поролон, через що вугілля, що знаходиться в ньому, забиває трубопроводи і електромагнітний клапан системи EVAP. Гниття поролону відбувається з банальних причин - від старості, постійних перепадів температур, впливу вологи. Можна спробувати замінити поролоновий сепаратор адсорбера. Однак це можна зробити не з усіма агрегатами, деякі з них є нерозбірними.

Якщо проіржавів або прогнив корпус адсорбера (зазвичай також від старості, перепаду температур, постійного впливу вологи), то його можна спробувати відреставрувати, проте краще не випробовувати долю, і замінити його на новий.

Перевірка клапана за допомогою саморобної контрольки

Аналогічні міркування справедливі і для електромагнітного клапана системи уловлювання парів бензину. Більшість цих агрегатів є нерозбірними. Тобто, електромагнітна котушка запаяна в його корпус, і при виході її з ладу (пробою ізоляції або розрив обмотки) замінити її на нову не вийде. Аналогічно і з поворотною пружиною. Якщо вона ослабла згодом, то можна спробувати замінити її на нову, проте зробити це виходить не завжди. Але незважаючи на це, все ж краще виконати детальну діагностику адсорбера і його клапана з тим, щоб уникнути дорогих покупок і ремонтів.

Деякі автовласники не хочуть приділяти увагу ремонту і відновленню системи уловлювання парів бензину, і просто «глушать» її. Однак такий підхід не є раціональним. По-перше, це дійсно впливає на екологію, і особливо це помітно у великих мегаполісах, які і так не відрізняються чистотою довкілля. По-друге, якщо система EVAP буде функціонувати належним чином або не працювати зовсім, то періодично з-під кришки бензобака виходитимуть пари бензину під тиском. І це буде відбуватися настільки частіше, наскільки велика температура буде в обсязі бензобака. Така ситуація небезпечна з кількох причин.

По-перше, порушується герметичність кришки бака, у якій згодом порушується ущільнювач, і автовласникові напевно доведеться періодично купувати нову кришку. По-друге, пари бензину не тільки мають неприємний запах, а й шкідливі для людського організму. А це небезпечно за умови, що машина стоїть в закритому приміщенні з поганою вентиляцією. Ну і по-третє, паливні пари просто вибухонебезпечні, і якщо вони будуть виходити з бензобака в той час, коли поруч з машиною буде знаходитися джерело відкритого вогню, то виникає пожежонебезпечна ситуація з вельми сумними наслідками. Тому не потрібно «глушити» систему уловлювання паливних парів, замість цього краще підтримувати її в працездатному стані і стежити за адсорбером і його клапаном.

висновок

Перевірка адсорбера, а також його електромагнітного продувочного клапана не становить великих труднощів навіть для початківців автовласників. Головне знати, де розташовані зазначені вузли в конкретному автомобілі, а також як вони підключаються. Як показує практика, при виході з ладу як одного так і іншого вузла, ремонту вони не підлягають, тому їх потрібно міняти на нові. Що стосується думки про те, що систему уловлювання паливних парів потрібно глушити, то його можна віднести до помилок. Система EVAP повинна нормально працювати, і забезпечувати не тільки екологічність навколишнього середовища, але і безпечну експлуатацію автомобіля в різних умовах.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found