Чому скриплять гальмівні колодки (6 причин)

Існує шість основних причин, чому скриплять гальмівні колодки автомобіля. Найпростішим і банальним є їх знос. Однак крім цього причиною виникнення скрипу можуть служити гальмівні диски, ступичні підшипники, неправильно підібрані гальмівні колодки, потрапляння в систему гальмування пилу, бруду, вологи або будь-яких дрібних предметів.

зміст

  • Причини виникнення скрипів
  • Методи усунення скрипу
  • Цікаві факти

Скриплять гальмівні колодки

Як правило, для усунення перерахованих причин необхідно проводити ревізію зазначених вузлів і механізмів. Це можна зробити самостійно за умови, що у вас є досвід виконання подібних ремонтних робіт і наявності відповідних інструментів. Природно, що самостійне усунення причин скрипу гальмівних колодок дозволить вам заощадити гроші. Однак пам'ятайте, що ви повинні бути впевнені в кінцевій справності гальмівної системи автомобіля, адже вона є критично важливим вузлом, і безпосередньо впливає на безпеку всіх учасників дорожнього руху.

Причини виникнення скрипів

Перш за все варто зазначити, що в 90% випадків (а може й частіше) пищать передні колодки. Тому перевірку необхідно починати саме з них. Пояснюється це дуже просто. У процесі гальмування маса автомобіля переноситься вперед, низ кузова трохи опускається, а зад підводиться. Відповідно, передні колодки відчувають велике навантаження в порівнянні з задніми. І чим різкіше процес гальмування, тим робота передніх колодок інтенсивніше.

Супорт і напрямні

В даному випадку мова йде про пильовику основного поршня, а також напрямних. Нерідко виникає ситуація, коли він рветься від механічного пошкодження або банально від старості, після чого всередину нього потрапляє бруд, пісок, волога і всякий дрібне сміття. Природно, що в процесі їзди і гальмування вся ця суміш треться об металеві поверхні, зношуючи їх.

Наслідком цього може стати ситуація, коли напрямні і безпосередньо поршень може банально заклинити . У свою чергу це стане причиною того, що після гальмування колодки не повертаються на вихідну позицію. Тобто, залишаються в стислому положенні, розігріваючи гальмівний диск і перешкоджаючи руху автомобіля. Нерідко такий момент супроводжується скрипом, який викликаний перегрівом диска, колодок, їх зносом. До речі, при цьому відбувається значне зношення гальмівного диска, за його зовнішнім виглядом (потемніння від високої температури) можна побічно визначити поломку.

Гальмівні колодки

Навіть в разі, якщо гальмівні колодки не сильно зношені, а можливо навіть нові, все ж існує ряд об'єктивних причин, за якими вони можуть видавати скрип / свист після заміни. Перша причина - покупка неякісної неоригінальною колодки. Зазвичай оригінальна запчастина відрізняється якістю і така колодки не буде скрипіти (за дуже рідкісним винятком). А ось виробники неоригінальних расходников зазвичай економлять на своїх виробах.

Зокрема, на дешевих колодках зазвичай завдано неякісний фрикційний шар, який в процесі гальмування поступово зношується. Він може бути двох типів - м'який і жорсткий. М'який зношується швидше (приблизно через 15 тисяч кілометрів пробігу), проте щадяще впливає на диск і зазвичай не викликає скрипів. А ось якщо у колодки є жорсткий фрикційний шар, то вона набагато сильніше зношує гальмівний диск і нерідко є причиною виникнення скрипу. Зате перевагою таких колодок є їх довговічність - до 30 і більше тисяч кілометрів пробігу.

Ще однією причиною наявності скрипів може бути відсутність на поверхні колодки пропилов і / або скосів. Справа в тому, що в процесі гальмування поверхню колодки в повному обсязі (не ідеально, залежить від типу колодки і процесу установки) прилягає до диска навіть за умови, що система працює правильно, а установка була виконана професійно. Тому в процесі гальмування при взаємодії поверхонь колодки і диска виникає звуковий резонанс, який людське вухо сприймає як скрип.

На деяких видах гальмівних колодок з заводу встановлюють так звані протівоськріпниє пластини. Як зрозуміло з їх назви, вони служать для запобігання появи скрипу і вібрації колодки під час гальмування, а також допомагають відводити тепло. Відповідно, при їх відсутності колодка може видавати неприємні для слуху звуки.

Гальмівні диски

В процесі пригальмовування, через тертя, на поверхні гальмівного диска виділяється тепло, а він сам розігрівається. При наборі критичної температури (це залежить від конкретного диска і металу, з якого він зроблений) диск може видавати неприємні звуки, схожі на скрип і / або писк. Особливо цьому явищу схильні старі, не вентильовані, диски. У них немає отворів для відведення тепла, тому вони розігріваються швидше і довше тримають температуру.

Однак бувають випадки, коли і вентильовані диски пищать. Але це трапляється в разі їх істотного зносу чи після інтенсивного (наприклад, аварійного) гальмування, коли вони аналогічно перегріваються.

Піскуни

Інше їх назва - Ськріпун. Це спеціальні скоби, які встановлюються на деякі марки гальмівних колодок. Їх мета полягає в тому, щоб при критичному зносі колодок в процесі гальмування стосуватися диска і видавати пищать звуки, сповіщаючи тим самим автовласника про необхідність заміни гальмівних колодок.

Ступичний підшипник

Йдеться про значному зносі підшипника, коли він починає люфтіть і розігрівати маточину колеса. Через це тепло з маточини передається на гальмівний супорт, диск і колодки. А через їх розігріву буде чутний писк. Зверніть увагу, що в разі, якщо ступичний підшипник дуже зносився, то він може свистіти і на швидкості , причому чим більша швидкість - тим більший свист.

Зовнішні фактори

В даному випадку мова йде про бруд, піску, дрібному смітті, вологи і так далі. Перераховані елементи при їзді у вологу або морозну погоду, при їзді по бруду або піску, потрапляючи в проміжок між колодкою і диском, можуть видавати скрипи. У деяких випадках замерзлий фрикційний шар також може видавати неприємні звуки.

Методи усунення скрипу

Методи усунення виниклого скрипу з боку гальмівних колодок залежать від перерахованих вище причин.

Супорт і напрямні

В першу чергу необхідно перевірити стан пильовика, його цілісність. Якщо в нього набився бруд, то необхідно провести його ревізію і замінити. При цьому не забудьте перевірити наявність вільного ходу супорта і його поршня. Вони повинні ходити вільно, і не перешкоджати поверненню гальмівних колодок на вихідну позицію.

Для перевірки можна просто рукою зімітувати гальмування, натиснувши на поршень, який притисне колодки до диска. Після цього вони повинні вільно стати на своє місце. Якщо цього не відбувається - значить, треба проводити ревізію супорта і його складових елементів. При цьому не забудьте використовувати спеціальні мастила для супортів і направляющіх.Очень часто проблему з писком при гальмуванні вирішується простою перебиранням супорта зі змазуванням напрямних і зовнішніх сторін колодок.

Ремкомплект тормозного суппорта. Склад набору, застосування, виробники

Ремкомплекти супорта індивідуальні для кожної машини. Найчастіше в набір входять ущільнюючі кільця, направляючі, регулювальні гвинти, регулювальні пристосування, мастильні матеріали.

Детальніше

Гальмівні колодки

Протівоськріпниє канавки на нових колодках

Що стосується усунення першої зазначеної причини, то тут лише варто порекомендувати до покупки більш-менш якісні (не обов'язково оригінальні) гальмівні колодки. Тобто, такі, які мають середній по м'якості фрикційний шар.

Усунути ж звуковий резонанс можна різними способами. Перший з них також полягає в рекомендації покупки тих колодок, на поверхні яких є спеціальні пропили і скоси, призначені якраз для цих цілей. На більшості таких виробів вони є за замовчуванням. Також можна зробити такі пропили самостійно. Однак врахуйте, що спилювати великий шматок пластини небезпечно, оскільки це знизить ефективність її роботи! Крім того, необхідно знати місце, де це зробити. Зазвичай для цього знімається фаска по периметру колодки, а посередині робиться неширока канавка. Для роботи можна використовувати болгарку.

Як зняти фаску на колодці

Також звуковий резонанс можна усунути за допомогою так званих антіскріпних пластин. Вони продаються окремо в магазинах, і встановлюються згодом на гальмівні колодки. Як це зробити зазначено в інструкції по їх експлуатації. Якщо ви вирішите купити антіскріпние пластини, при їх установці не забудьте скористатися йде з ними в комплекті спеціальним мастилом, яку потрібно нанести на зворотну сторону накладки. Більшість виробників комплектують свої колодки такими металевими пластинами, але трапляються і без таких.

Ще одна функція антіскріпних накладок полягає в відведенні тепла від гальмівного диска . Це допоможе продовжити термін його експлуатації. Варто зазначити, що відгуки про використання антіскріпних пластин від різних автовласників, які використовували їх, вельми неоднозначні. Резюмувати їх можна так, що, якщо фрикційний матеріал колодок хороший, то і пластини можуть допомогти, а якщо колодка спочатку неякісна - то ніякі антіскріпние пластини не допоможуть.

Гальмівні диски

Залежно від стану дисків для усунення їх скрипів можна піти різними шляхами. Найпростіший і ефективний - заміна старого не вентильованих диска на вентильований. Для цього потрібно знати марку і розмір виробу і підібрати запчастина по каталогу або безпосередньо в магазині. Однак для деяких старих автомобілів не існує не вентильованих дисків.

Інший варіант - аналіз стану гальмівного диска. Якщо він сильно зношений, то його можна проточити або замінити на новий. Непрямим ознакою того, що диск «повело», є ситуація, коли машина гальмує ривками. Проточка диска можлива тільки в разі, коли він зношений незначно, і його товщини досить, щоб за допомогою верстата зняти деякий шар металу. Однак кращим рішенням в даному випадку буде заміна диска на новий. Це убезпечить вас від поломок і створення аварійних ситуацій на дорогах в майбутньому.

Ступичний підшипник

Ремонтувати ступичний підшипник не має ніякого сенсу, та й це неможливо, а їздити з ним дуже небезпечно, оскільки існує ризик того, що на швидкості відбудеться повне заклинювання колеса, що загрожує створенням фатальною аварійної ситуації. Тому вихід в даному випадку лише один - повна заміна підшипника.

Зовнішні фактори

У більшості випадків це явище тимчасове. Зазвичай скрип в таких випадках з'являється при їзді по бруду, піску або в морозну погоду незабаром після виїзду на машині після тривалої стоянки. Як правило, через 5 ... 10 хвилин їзди в нормальних умовах скрип припиняється.

Піскуни

пристрій піскунів

В даному випадку вихід тільки один, і полягає він у заміні колодок на нові. Пам'ятайте, що змінювати їх потрібно попарно , на кожній осі (на передній або задній осі, або на обох відразу). Причому, незалежно від того, в якому стані знаходиться інша колодка, адже в іншому випадку вона зноситься набагато швидше, а ефективність її роботи буде нижче, ніж у щойно встановленої.

Цікаві факти

На деяких нових гальмівних колодках є так званий початковий шар . Він знаходиться над основним фрикційним матеріалом. Після установки такої нової колодки при їзді на перших 50 ... 100 кілометрах пробігу може виникнути писк, пов'язаний з притиранням колодок і зносом початкового шару. Тому нові колодки після заміни і скриплять. До цього потрібно поставитися спокійно і прийняти як належне. Однак щоб заощадити нерви, перед покупкою тих чи інших гальмівних колодок необхідно уточнювати інформацію про те, чи є на них згаданий початковий шар.

Іноді писк колодок має місце і на барабанних гальмах. Яскравим прикладом тому служить популярний автомобіль «Рено Логан». У нього є так звана дитяча хвороба, що виражається в тому, що при сильному гальмуванні колодки (особливо нові) можуть чіплятися за опорний щит. Усунення цього недоліку, що виражається в тому, щоб колодки не чіплялися і не скрипіли, полягає в затирання наждачним папером місця тертя.

Ще, зрідка, на дискові і барабанні гальмівні колодки налипає металева крихта. Вона є причиною появи тихого писку, а також зниження ефективності гальмування. Щоб позбутися від цього явища потрібно демонтувати колодки і видалити такий наліт за допомогою дрібної наждачного паперу. Зверніть увагу, що працювати потрібно акуратно, щоб не пошкодити колодку і її робочу поверхню.

висновок

Пошуки причин того, чому скриплять гальмівні колодки, завжди необхідно починати з перевірки їх стану. Найчастіше, особливо на машинах з великим пробігом, їх власники банально забувають проводити їх заміну, і колодки в процесі гальмування створюють скрип через зношеність. Пам'ятайте, що змінювати колодки необхідно відповідно до вимог компанії-виробника вашого автомобіля. Найчастіше допускається їх використання до досягнення критичного зносу. У інших же машин міняти колодки потрібно після певного пробігу (наприклад, 30 тисяч кілометрів).

Якщо ж з колодками все в порядку, то потрібно ретельно перевірити перераховані вище вузли і елементи гальмівної і ходової систем автомобіля. Пам'ятайте, що ремонтні роботи потрібно виконувати з усією відповідальністю, щоб в подальшому гальма машини працювали безвідмовно!


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found