Як перевірити датчик коленвала? Три способи перевірки датчика коленвала (ДПКВ)

Датчик положення коленвала призначений для синхронізації системи запалювання і роботи паливних форсунок в бензинової инжекторном двигуні. Відповідно, його поломка призведе до того, що запалювання поспішатиме або запізнюватися. Це призведе до неповного згоряння паливної суміші, нестабільної роботи двигуна або повному його відмову.

В даний час існує три типи датчиків - індукційні, на основі ефекту Холла, а також оптичні. Проте найпоширенішими є датчики, що відносяться до першого типу (індукційні). Далі ми поговоримо з вами про можливі несправності і методи їх усунення.

зміст:

 • ознаки несправності
 • пристрій датчика
 • способи перевірки

Датчик коленвалу

Ознаки несправності датчика коленвала

Незалежно від того, за якою технологією працює ДПКВ, ознаки несправностей в його роботі завжди однакові. Якщо не працює датчик коленвала, то про це вам скажуть наступні ознаки:

Датчик коленвала який буде давати збій через велику кількість металевої стружки

 • значне зниження динамічних характеристик машини (хоча цей фактор може бути наслідком і інших поломок, все ж варто провести діагностику ДПКВ);
 • довільно змінюються обороти двигуна в русі;
 • в холостому режимі обороти мотора «плавають»;
 • під час динамічного навантаження в двигуні виникає детонація;
 • при повному виході з ладу ДПКВ, стає неможливо запустити двигун.

Далі коротко зупинимося на пристрої датчика коленвала для того, щоб краще зрозуміти причини виникнення несправностей і методи їх усунення.

Пристрій датчика коленвала

Для того щоб зрозуміти роботу і помилки ДПКВ в першу чергу необхідно розібратися з принципом роботи датчика. Він являє собою конструкцію зі сталевого сердечника, обмотаного мідним дротом, який міститься в пластмасовий корпус. Всі дроти ізольовані один від одного компаундною смолою.

Датчик положення коленвала / распредвала. Пристрій і призначення

Відео лекція про устрій і призначенням датчика положення коленвала / распредвала. Функціональні особливості і вихід з ладу датчиків положення колінчастого вала і розподільного вала (ДПКВ і ДПРВ).

Детальніше

Завдання пристрої - фіксувати проходження біля датчика металевих зубів шківа. На ньому є 60 зубів, 2 з яких відсутні. Саме проходження цього порожнього проміжку повинен зафіксувати датчик. Це дає можливість синхронізувати роботу системи запалювання і системи харчування з тим, щоб забезпечити правильну послідовність подачі палива через форсунки. Це необхідно для створення оптимальної паливної суміші.

Перед тим як перейти безпосередньо до опису принципу роботи датчика коленвала необхідно вказати, що всього існує три їх різновиди. Зокрема:

 • Індукційний датчик . В його основі лежить використання намагніченого сердечника, навколо якого намотана мідний дріт (котушка), кінці якої виведені для фіксації зміни напруги. Саме такий тип датчика найчастіше встановлюється в сучасних машинах.
 • Оптичний датчик працює на основі світлодіода, який випромінює світловий промінь і приймача, що фіксує цей промінь з іншого боку. При проходженні контрольного зуба промінь переривається, що фіксується контрольним приладом. Інформація про частоту обертання передається на ЕБУ.
 • Датчик Холла . Він заснований на однойменному фізичному ефекті. Так, на коленвале встановлений магніт, який фіксується датчиком, в якому в цей момент починається рух постійного струму, що фіксується синхронизирующим диском. Детальніше про це ви можете почитати в наступній статті.

Далі перейдемо до розгляду несправностей.

Три способи як перевірити датчик коленвала

Ми поговоримо з вами про те, як зробити перевірку індуктивного датчика, оскільки, як було зазначено вище, саме такий тип найбільш поширений на сучасних автомобілях. Отже, переходимо до розгляду діагностики.

Перевірка OBD-2 сканером

В дорозі, швидше за все виявити збій допоможе діагностичний сканер. Найдоступнішим і популярним є корейський Scan Tool Pro Black Edition .

Як виглядає діагностичний сканер

Помилка датчика коленвала при діагностиці

Якщо при візуальному огляді ви не помітили бруду і стружки на торці ДПКВ (очистити можна бензином або спиртом), то варто підключити OBD2 сканер до автомобіля і будь-яким гугл додатком підключиться по Wi-Fi або Bluetooth з телефону до ЕБУ автомобіля. Найпопулярніші додатки на смартфон:

 • Torque (максимальна сумісність з можливостями сканера);
 • Auto Doktor OBD;
 • MobileOpenDiag;
 • InfoCar - OBD2.

Діагностичні коди несправності (DTC) датчика колінчастого вала - P0335 або P0336 в залежності від того чи надходить взагалі сигнал з датчика і чи вдається виявляти на заданому зубчастому диску синхронизирующий виступ. Також в режимі реального часу можна подивитися кількість обертів двигуна і чи є сінхронізіронізація фаз запалювання по періоду імпульсу сигналу напруги.

Оскільки Scan Tool Pro працює на 32-х бітному чипі, то всі ці моменти він зможе вам показати і зберегти в пам'яті. Також з його допомогою можна діагностувати не тільки двигун, а й інші вузли і агрегати автомобіля (коробку передач, трансмісію, допоміжні системи ABS, ESP і т.д.).

Але, так як можливість перевірити сканером є не у всіх, то все-таки пропонуємо більш детально зупиниться на перевірці датчика КВ мультиметром і осцилографом, він дає найточніший аналіз його працездатності. Перед тим як зняти датчик з його посадкового місця, не забудьте позначити мітками його положення на двигуні. Це позбавить вас від проблем при повторному його монтажі.

Перевірка опору омметром

Перевірка ДПКВ за допомогою омметра і осцилографа

Це найбільш простий метод перевірки своїми руками, однак він не дає 100% гарантії того, що така перевірка виявить несправність. Для цієї процедури вам знадобиться мультиметр , який ви повинні перемкнути в режим вимірювання опору (омметр). З його допомогою потрібно виміряти опір котушки індуктивності. Зробити це можна, просто доторкнувшись щупами мультиметра попарно до висновків котушки. Полярність в даному випадку не має значення.

Як правило, значення опору більшості котушок знаходиться в межах 500 ... 700 Ом. Однак точне значення краще почитати в документації до датчика або знайти в інтернеті. Відповідно, на мультиметри потрібно встановлювати верхню межу - 2 кОм (межа може відрізнятися у різних моделей мультиметров, головне, щоб він був більше вимірюваного і найбільш близький до нього). Якщо в результаті виміру ви отримали значення, близьке до визначеного вище, значить, з котушкою все в порядку. Однак заспокоювати себе ще рано, адже така перевірка не повна. Краще продовжити перевірку за допомогою інших методів.

Перевірка значення індуктивності

Будь-яка котушка в збудженому стані має свою індуктивність. Це ж стосується і тієї, яка вбудована в корпус ДПКВ. Метод перевірки полягає в вимірі цього значення. Для цього вам знадобиться:

вимірювач індуктивності

вимірювач індуктивності

 • мегаомметр;
 • мережевий трансформатор;
 • вимірювач індуктивності;
 • вольтметр (бажано цифровий).

Деякі мультиметри мають вбудовану функцію вимірювання індуктивності. Якщо ж у вашого приладу її немає, то варто скористатися додатковим обладнанням. У будь-якому випадку виміряне значення індуктивності котушки ДПКВ має перебувати в межах 200 ... 400 мГн (в окремих випадках може незначно відрізнятися). Якщо ви отримали значення, яке сильно відрізняється від зазначеного, то велика ймовірність того, що датчик несправний.

Далі потрібно виміряти опір ізоляції між дроти котушки. Для цього використовують мегаомметр, встановивши на ньому видається напруга, рівне 500 В. Процедуру виміру краще проводити 2-3 рази для отримання більш точних даних. Виміряний значення опору ізоляції не повинно бути нижче 0,5 МОм . В іншому випадку можна констатувати порушення ізоляції в котушці (в тому числі можливість появи межвиткового короткого замикання). Це вказує на несправність приладу. Розмагнічування котушки необхідно провести за допомогою мережевого трансформатора. Однак найдосконаліший метод діагностики ДПКВ полягає в використанні осцилографа.

Перевірка за допомогою осцилографа

Осцилограма на працюючому двигуні. Червоним позначено проходження місця без зубів

За допомогою цього методу можна не тільки дізнатися контрольовані значення, а й побачити процес формування сигналів. Це дає вичерпну інформацію про стан і роботу ДПКВ. Краще проводити його на працюючому двигуні. Однак можна і зняти датчик. Для роботи вам знадобиться електронний осцилограф і програмне забезпечення для роботи з ним. Перевірка зі знятим датчиком проходить за наступним алгоритмом:

 1. Приєднати щупи осцилографа до висновків котушки ДПКВ. Полярність не має значення.
 2. Запустити програму для роботи з осцилографом.
 3. Взяти будь-який металевий предмет і помахати їм перед ДПКВ.
 4. Якщо датчик справний, то одночасно з цим на екрані буде відтворюватися осциллограмма, яка буде будуватися за даними від датчика.

Якщо датчик зафіксував переміщення металевого предмета, значить, він, швидше за все справний. Однак точний діагноз можна поставити лише при підключенні осцилографа до датчика з працюючим двигуном . Це робиться просто, підключивши щупи паралельно до висновків датчика. Отримана таким чином осциллограмма дасть вам інформацію про формуються сигнали.

підсумки

Датчик положення коленвала індуктивного типу - нескладне, проте дуже важливий пристрій. При описаних вище ознаках несправності обов'язково проведіть його діагностику. Який метод вибрати, залежить від наявності в вашому розпорядженні необхідних приладів та інструментів. Радимо вам почати з найпростішого методу по вимірюванню опору котушки. Якщо у вас немає описаних вище інструментів і приладів, то відженете машину на СТО, де майстри проведуть для вас повну діагностику.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found