Як правильно заряджати АКБ (скільки часу, яким струмом і напругою), як зарядити не обслуговуються, гелевий та Кальцева акумулятор

Про те, як заряджати акумулятор автомобіля повинен знати кожен автовласник. Це необхідно не тільки для того, щоб збільшити ресурс акумуляторної батареї, а й забезпечити безпеку всієї автомобільної електросистеми. Відповідь на питання як правильно заряджати АКБ, залежить від кількох факторів, серед яких тип акумулятора, його ємність, значення струму і напруги, на які розрахована батарея та інше. Про все це ви дізнаєтесь, якщо дочитаєте даний матеріал до кінця.

зміст:

 • Основні відомості про зарядку
 • Коли слід заряджати батарею
 • Чи можна заряджати не знімаючи
 • Як зарядити кальцієвий АКБ
 • Зарядка гелевого акумулятора
 • Як зарядити гібридний АБК
 • Зарядка AGM акумулятора
 • обслуговуються акумулятор

Як заряджати акумулятор автомобіля

Як правильно зарядити АКБ автомобіля

Перед тим перейти до практичних порад і рекомендацій, необхідно коротко зупинитися на теоретичних питаннях. Так, для акумуляторні батареї заряджають одним з двох можливих способів - за допомогою постійного струму і за допомогою постійної напруги. Розглянемо кожен з них окремо.

Зарядка постійним струмом

Як зрозуміло з назви, за допомогою регульованого зарядного пристрою встановлюють значення зарядного струму, що дорівнює 10% від ємності акумуляторної батареї (наприклад, традиційний автомобільний акумулятор ємністю 60 А · год заряджають постійним струмом, рівним 6 Ампер). При цьому значення напруги буде в процесі зарядки змінюватися.

З недоліків такого методу наголошується на тому, що необхідно періодично (приблизно раз за одну-дві години) коригувати значення струму, яке теж може змінитися. Що стосується старих обслуговуваних акумуляторних батарей, то з їх електроліту буде виділятися газ, і чим більше зарядженої буде батарея - тим газовиділення буде інтенсивніше. До слова, інтенсивне виділення газу з електроліту - одна з ознак повного заряду батареї.

На початковому етапі значення напруги, що видається зарядним пристроєм, буде відносно низьким, і буде збільшуватися в міру зарядки. У той момент, коли напруга досягне рівня 14,4 Вольта, необхідно зменшити струм в два рази (якщо він дорівнював 6 Ампер, то потрібно зменшити до 3 Ампер). Процес заряджання необхідно проводити до початку інтенсивного газовиділення з електроліту. Коли напруга досягне значення 15 Вольт значення струму потрібно зменшити ще в два рази (до 1,5 Ампер в наводиться прикладі). Так потрібно продовжувати до тих пір, напруга не досягне сталого значення, і перестане підвищуватися. Другим сигналом повного заряджання акумулятора буде той факт, що значення напруги і струму протягом одного-двох годин не змінюються. Скільки за часом заряджати можна розрахувати на спеціальному калькуляторі:

Зарядка постійною напругою

Інший метод заряджання - з встановленням постійної напруги на зарядному пристрої. Це значення залежить від типу акумуляторної батареї. У момент підключення акумулятора до зарядного пристрою значення струму буде максимальним (і воно буде тим більше, чим більше розряджена батарея). Як правило, зарядні пристрої мають схемні рішення, які примусово обмежують струм зарядки межами близько 20 ... 25 Ампер. Це робиться для збереження працездатності як зарядного пристрою, так і акумулятора. У міру заряджання значення напруги на клемах акумуляторної батареї наближається до видається зарядним пристроєм, а значення струму наближається до нуля. Відбувається це за експоненціальним законом.

Вибір значення постійної напруги залежить від ступеня розрядженого акумулятора. Наприклад, при напрузі 14,4 Вольта акумулятора зарядиться за одну добу на 75 ... 85%. При напрузі 15 Вольт - на 85 ... 90%, а при 16 Вольтах - на 95 ... 97%. Щоб за добу повністю зарядити акумулятор, то необхідно напруга близько 16,3 ... 16,4 Вольта. Зверніть увагу, що для багатьох сучасних необслуговуваних акумуляторів існує штучне обмеження за значенням напруги, наприклад, рівне 14,4 Вольта. При таких умовах для повного заряду батареї буде потрібно часу більше доби.

Як зарядити АКБ автомобіля

Незалежно від типу акумулятора для його зарядки необхідно скористатися джерелом постійного струму (постійної напруги) з можливістю регулювання цих значень. Найкраще користуватися для цього спеціальними зарядними пристроями, реалізованими в автомобільних магазинах або на ринках. Важливо, щоб зарядний пристрій, призначений для заряджання АКБ, розраховану на 12 Вольт постійного напруження, давало можливість підвищити напругу заряду до значення 16 ... 16,5 Вольт. Це необхідно в світлі того, що в іншому випадку неможливо буде зарядити сучасну необслуговується батарею до межі (на 100% її ємності).

АКБ (автомобільний акумулятор)

Автомобільний акумулятор (АКБ) - джерело енергії авто який відповідає за запуск двигуна. Основні несправності - сульфацил, окислення клем, замикання. Перевіряється мультиметром, а заряджається постійним струмом або напругою.

Детальніше

Для початку розглянемо найпростіший тип акумулятора - «сурм'янисті» (до складу матеріалу пластин додана сурма) і «гібридні» (до складу матеріалу пластин додані сурма, кальцій, іноді срібло). Відповідно, для їх зарядки підійде звичайний зарядний пристрій. Зарядний струм необхідно вибирати в залежності від ємності акумулятора, він повинен становити 10% від її значення (наприклад, батарею ємністю 60 А · год необхідно заряджати постійним струмом із значенням 6 Ампер). Значення постійної напруги при цьому має перебувати в межах від 13,8 до 14,5 Вольт. У процесі заряджання значення струму буде падати, і відбуватися це буде за експоненціальним законом. Цей факт є також відповіддю на питання - скільки часу заряджати АКБ. Відповідно, тривалість процесу заряджання залежить від декількох факторів:

 • ємності акумулятора;
 • ступеня його разряженности;
 • потужності зарядного пристрою;
 • загального технічного стану акумуляторної батареї.

Чим вище буде струм заряджання - тим швидше зарядиться акумулятор. Однак в цьому випадку ймовірність його розрядки також буде вище. Тому багато автолюбителів встановлюють значення струму в районі близько 2 Ампер (приблизно, і залежить від ємності), і залишають батарею із зарядним пристроєм на ніч (близько 6 ... 10 годин). Такий підхід виключить «перезарядження», яке дуже шкідливо акумулятора, а також забезпечить більш якісну зарядку (надалі АКБ буде довше зберігати свій заряд).

Зверніть увагу, що перед процесом зарядки бажано очистити клеми акумулятора від нальоту та іржі (якщо такі є), нехай навіть в профілактичних цілях. Це забезпечить кращий електричний контакт. А після зарядки бажано обробити клеми акумулятора спеціальними засобами для цього.

За рівнем заряду акумуляторної батареї необхідно стежити регулярно, і перевіряти відповідне значення не рідше одного разу на місяць. Причому це не залежить від пори року і температури навколишнього повітря, хоча саме в холоду проблеми з АКБ виникають набагато частіше.

Перед процесом заряджання необхідно відвернути пробки на кожній з банок (для обслуговуваних акумуляторів), а також зняти заглушку з тим, щоб забезпечити вільний вихід парів електроліту і не створювати всередині батареї надлишкового тиску. Після демонтажу пробок потрібно перевірити рівень електроліту в кожній банці. Якщо його рівень низький - необхідно долити всередину дистильованої води до моменту, коли вона повністю покриє акумуляторні пластини.

Особливості обслуговування автомобільних акумуляторів

Набір інструкцій щодо правильного обслуговування автомобільних акумуляторів різного типу. Особливості обслуговування гелиевого, лужного і кислотного АКБ

Детальніше

Обслуговуються акумулятори небажано заряджати в домашніх умовах, оскільки при цьому в процесі кипіння електроліту виділяється шкідливий для людського організму газ (у великих концентраціях він є вибухонебезпечним). Відповідно, бажано проводити заряджання в гаражі або в добре провітрюваних приміщеннях. Що стосується необслуговуваних акумуляторів (у них не можна відвернути пробки на банках), то їх можна заряджати в квартирі, оскільки аналогічний газ не виділяється при нормальних умовах зарядки.

Коли потрібно заряджати АКБ

Перед тим як виконувати заряджання акумуляторної батареї, необхідно переконатися в тому, що вона дійсно розряджена. Зробити це кількома способами:

 • Замір напруги на клемах . Зробити це можна за допомогою вольтметра постійної напруги, простіше кажучи, електронним мультиметром або стрілочним тестером. Для стандартних акумуляторів, що використовуються в більшості легкових автомобілів, стандартне значення напруги дорівнює 12 В. На практиці ж воно трохи відрізняється від номіналу. Так, значення, рівне 12,7 В, каже автовласникові про те, що рівень заряду батареї дорівнює 100%, і відповідно, заряджати її не потрібно. Якщо виміряне напруга дорівнює 12,2 В, то це сигналізує про те, що рівень заряду приблизно дорівнює 50%. А якщо напруга впала до 11,6 ... 11,7 В, то означає, що акумулятор майже повністю розрядився, і він потребує додаткового заряджанні.
 • Вимірювання значення щільності електроліту . Однак цей метод перевірки можливий лише для так званих обслуговуються акумуляторів, тобто, у яких можна дістатися до ємностей з електролітом (і при необхідності додати його). Для виміру щільності використовується спеціальний прилад - ареометр. Значення щільності електроліту має перебувати близько 1,27 г / см ³. Якщо воно значно менше - значить, АКБ слід зарядити зарядним пристроєм. У необслуговуваних є спеціальне віконце, де буде відображатися 3 етапи щільності.
 • Проблеми з запуском двигуна . Однією з причин, чому не крутить стартер, і виникають проблеми з запуском двигуна, є якраз розряд акумулятора. Зазвичай це супроводжується і проблемами в роботі інших споживачів електрики в автомобілі - освітлення, робота аудіосистеми і так далі.
В розрядженому акумуляторі відбувається сульфатация його свинцевих пластин, що призводить до різкого зменшення ресурсу його роботи, тобто, довговічності.

Чи можна заряджати акумулятор на машині

Багатьох автолюбителів, особливо початківців, цікавить питання про те, чи можна заряджати акумулятор, не знімаючи його з машини. Тут важливо розділити поняття. Що стосується його фізичного зняття (наприклад, перенесення ближче до зарядного пристрою), то заряджання можна проводити прямо на його посадковому місці. Однак, якщо мова йде про від'єднання автомобільних клем, то це обов'язково потрібно робити! Особливо потрібно відключити мінусову клему, хоча краще обидві. Пов'язано це з тим, що навіть в ситуації, коли двигун не запущений електричний струм з акумуляторної батареї все одно переходить в електросистему машини, харчування відповідні елементи.

По-перше, під час зарядки деяка частина електричної енергії з АКБ буде йти в систему. Це природним чином збільшить час заряджання. По-друге, завжди існує ризик стрибка напруги або інших подібних неприємностей, що може негативно позначитися на стані елементів електричної системи автомобіля. Особливо це актуально для дорогих автомобіля (бізнес і преміум класу), в конструкції яких є багато вбудованої електроніки. Вона-то якраз і буде знаходитися в зоні ризику.

Як зарядити кальцієвий акумулятор

Кальцієві акумулятори (мають також позначення Ca-Ca) є практично необслуговуваних, і є відносно новими пристроями на ринку автомобільних товарів. Вони мають багато переваг (великі струми запуску, значна ємність, електроліт з них не випаровується), проте є у них і недоліки. Одним з них є те, що якщо їх неправильно заряджати, то через 3 ... 4 циклу глибокої розрядки ємність у них зменшується в рази. Відповідно, процес зарядки для них критично важливий.

Оскільки кальцієві акумулятори виготовляють за особливою технологією, то і процес заряджання у них особливий. Так, для цього необхідно використовувати зарядні пристрої, здатні видавати постійний електричний струм з діапазоном напруга 16,1 ... 16,5 Вольта. Відповідно, якщо який-небудь блок живлення видає максимальне значення напруги, рівне 14,8 Вольта, а далі його «відсікає» електроніка, то в такому випадку батарея зарядиться на 45 ... 50% своєї ємності. Якщо ж аналогічне значення буде рівним 15,5 Вольта, то зарядка станеться на 70 ... 80% ємності. Відповідно, до нормального 100% заряду так не дійти ніколи (відмінне зарядний пристрій для зарядки кальцієвих акумуляторів - «Оріон Вимпел-55» з програмованим циклом).

Цікаво, що електричні генератори сучасних легкових автомобілів не в змозі видати таке високе напруження. Зазвичай воно не перевищує значення в 15 Вольт. Відповідно, кальцієвий акумулятор не може зарядитися, будучи встановленим в машині. Генератор просто не дозволяє йому розрядитися. Однак з огляду на суворі вітчизняні зими, холод і важкі умови експлуатації можуть зробити свою «чорну» справу, і розрядити кальцієву АКБ. Тому її потрібно періодично заряджати (приблизно раз на місяць)! Однак для цього потрібно мати зарядний пристрій з програмованими режимами. Робити підзарядку потрібно за таким алгоритмом:

 • Встановити значення напруги на зарядному пристрої, рівне 16,1 Вольт. Значення струму буде рівним 10% від ємності акумулятора (наприклад, якщо ємність батареї дорівнює 60 А · год, то значення струму буде 6 Ампер).
 • У такому режимі потрібно зарядити акумулятор до того моменту, коли значення сили зарядного струму не опуститься до 0,5 Ампер. Це може зайняти як кілька хвилин, так і кілька годин, все залежить від розрядженого акумулятора, його ємності і загального технічного стану.
 • Встановити два режими. Верхній - значення напруги 16,1 Вольта і 3 Ампера. Нижній - 13,2 Вольта і 0 Ампер.
 • Влаштувати так звані «гойдалки». Їх зміст полягає в тому, при струмі 3 Ампера значення напруги плавно зростає до значення 16,1 Вольта. При досягненні цього значення струм пропадає (дорівнює нулю), а напруга плавно падає до значення 13,2 Вольта. Далі струм знову ставиться рівним 3 Ампера і напруга знову зростає до 16,1 Вольта. Далі все повторюється.
 • У міру зарядки акумулятора тимчасові проміжки перемикання режимів будуть зменшуватися. Спочатку процес зростання напруги становитиме кілька десятків хвилин, а час зменшення буде дуже швидке. Однак з часом буде відбуватися зворотна ситуація. Тобто, падіння напруги до 13,2 Вольт буде розтягувати на хвилини, а зростання його до 16,1 Вольт складе менше однієї хвилини. Така ситуація сигналізує про те, що кальцієвий акумулятор повністю зарядився.

Як зарядити гелевий акумулятор

Гелеві акумулятори - ще один тип сучасних АКБ, мають переваги перед традиційними кислотними батареями (вони мають позначення GEL). В основному, їх використовують в якості харчування мультимедійної системи авто і акумуляторних батарей для скутерів, мотоциклів, квадроциклів. Також вони можуть використовуватися в джерелах безперебійного живлення (ДБЖ) для комп'ютерів, газових котлів та іншої побутової техніки. До переваг гелевих акумуляторів варто віднести:

 • висока токоотдачи, навіть в режимі низького заряду (близько 20 ... 30% від номінального значення);
 • велика кількість циклів перезарядження (до однієї тисячі і навіть більше, залежить від конкретної моделі і умов експлуатації);
 • мінімальний струм саморозряду (це дозволяє довгий час зберігати акумулятор в зарядженому стані, навіть в несприятливих для нього умовах експлуатації, він може втратити лише близько 20% заряду в рік !!!);
 • гелевий акумулятор можна зберігати повністю розрядженим навіть при мінусовій температурі навколишнього середовища.

Що стосується недоліків, то їх у гелевих акумуляторних батарей лише два:

 • висока ціна в порівнянні з традиційними кислотними АКБ при їх однакових технічних параметрах;
 • гелевий акумулятор дуже не любить підвищення напруги (перезарядження), і в таких умовах значно знижується його ємність, і скорочується загальний ресурс використання.

Багатьох автолюбителів, які використовують такі акумулятори, цікавить питання про те, як заряджати гелевий АКБ? Насправді відмінностей від зарядки традиційних батарей небагато.

 • Для заряджання використовують звичайний зарядний пристрій з можливістю регулювання значення видаються їм струму і напруги.
 • Значення струму вибирають в залежності від ємності акумулятора. Вона повинна складати 10% від неї. Наприклад, для АКБ, має ємність 60 А · год ток зарядки повинен складати 6 Ампер. У крайніх випадках, наприклад, якщо потрібно зарядити акумулятор швидко, то допускається брати 30% від ємності. Тобто, в нашому випадку це буде 18 Ампер.
 • Для гелевого акумулятора важливо не переборщити зі значенням напруги, тобто, не можна встановлювати занадто високу його значення. Як правило, граничним значенням в даному випадку буде 14,5 ... 15 Вольт (додаткову інформацію слід уточнити на наклейці на корпусі акумулятора).
 • Максимальне значення допустимого струму зарядки позначається як max initial current . Не можна допускати збільшення зарядного струму вище відповідного значення.
 • Час заряджання гелевого акумулятора залежить від значення струму зарядки. Для його обчислення необхідно значення ємності розділити на значення струму. Якщо струм був обраний в розмірі 10% від ємності, то і час заряджання буде ті ж 10 годин. Якщо ж струм буде нижче - то час більше. Для того, щоб виключити можливість перезарядки (що дуже шкідливо для гелевого АКБ!) Краще користуватися для цього спеціальними електронними зарядними пристроями, які в автоматичному режимі підберуть і ток зарядки, і часовий проміжок для цього.
Причина того, що при підвищенні напруги акумулятор руйнується, полягає в тому, що при зазначених умовах гель, який виконує роль електроліту, починає плавитися. І чим більше напруга - тим сильніше оплавлення. І чим довше час зайвої перезарядки - тим гірше для електроліту-гелю.

Якщо гелевий акумулятор є обслуговуються, то необхідно викрутити пробки з його банок (ємностей) з тим, щоб не створювати всередині нього надлишковий тиск. Щупи зарядного пристрою необхідно підключити до відповідних клем на акумуляторі (дотримуючись полярності). Далі на зарядному пристрої необхідно виставити відповідні значення сили струму і напруги. У міру заряджання акумуляторної батареї напруга в ній буде рости. Не можна допускати, щоб воно вийшло за межі значення cycle use . Якщо це ненадовго сталося, то потрібно зменшити силу струму з тим, щоб зменшити і напруга. В таких умовах зазвичай акумулятор можна повністю зарядити за 10 ... 12 годин.

Найчастіше на етикетці вказується значення Standby Use , яке вказує, при якій напрузі в режимі очікування може перебувати акумулятор. Виробник має на увазі, що акумулятор може зберігатися довгий час без підзарядки, але для збереження його працездатності без навантаження його потрібно періодично заряджати невеликим напругою. Зазвичай цей діапазон становить близько 13,5 ... 13,8 Вольта. Недотримання цієї вимоги призведе до незворотних наслідків, зокрема, швидкої втрати ємності акумулятором і швидкого виходу його з ладу.

Оптимальним рішенням для заряджання гелевого акумулятора буде використання спеціальних електронних зарядних пристроїв, які в автоматичному режимі контролюватимуть значення зарядних сили струму і напруги, і при необхідності обмежувати їх. Крім цього, такі зарядні пристрої вибирають режим зарядки, грунтуючись на ступеня розрядженого акумулятора, а також зовнішні фактори, такі як температура навколишнього повітря. У продажу існують зарядні пристрої, спеціально призначені для роботи з гелевими акумуляторами. Зокрема, вони мають функцію температурної компенсації і функцію управління процесом зарядки за стадіями в автоматичному режимі.

Зверніть увагу, що, якщо на машині встановлено гелевий акумулятор, то обов'язково необхідно періодично перевіряти працездатність реле напруги на генераторі. Якщо воно вийде з ладу - акумуляторна батарея може вийти з ладу буквально за лічені години. Можна в якості додаткового захисту купити клеми з реле-регулятором.

Як зарядити гібридний акумулятор

У гібридних акумуляторів одна частина пластин виконані по «сурм'янистого» технології, а інша - по «кальцієвої» (іноді з додаванням срібла). Акумулятор є малообслуговувані, однак пробки на ньому все ж є. Відповідно, у нього необхідно раз в два-три місяці перевіряти рівень електроліту, і при необхідності доливати в нього дистильовану воду. З переваг варто відзначити його стійкість до глибокого розряду і можливості видавати високий пусковий струм. Що стосується ціни, то вона прийнятна, і приблизно в два рази менше, ніж у кальцієвого.

Що стосується процесу зарядки, то вона є стандартною, і не відрізняється складністю. Так, необхідно заряджати струмом, значення якого становить 10 ... 30% від значення ємності. Як вказувалося вище для 60 А · год ток повинен бути 6 Ампер (якщо потрібно зарядити швидше, то можна підвищити до 18 Ампер). Оптимально буде встановити значення струму в 2 Ампера. Значення напруги буде перебувати в межах 13,8 ... 14,2 Вольта. Сигналом закінчення зарядки буде значення напруги 14,2 Вольта, а струму - 0,3 ... 0,5 Ампер.

Не можна встановлювати великі зарядні струми, в іншому випадку електроліт закипить, що надзвичайно шкідливо для акумуляторних пластин, вони розігріваються, і з них може обсипатися активна маса.

Особливістю гібридних акумуляторів є те, що влітку у них необхідно регулярно перевіряти рівень електроліту. Це пов'язано з тим, що на відміну від своїх старих «побратимів» така батарея видає більше робоча напруга. І якщо взимку це лише допомагає без проблем здійснити запуск двигуна, то влітку вона перетворюється в вільну енергію. Це загрожує тим, що електроліт може закипіти і почати випаровуватися, а концентрація кислоти зростає. Через це пластини розігріваються і оголюються, тим самим пошкоджуючи. Тому влітку крім підзарядки необхідно обов'язково контролювати рівень електроліту в банках гібридного акумулятора.

Як заряджати AGM акумулятор

Нові акумулятори виконані за технологією AGM, багато автолюбителів плутають з гелевими акумуляторними батареями (позначається як GEL). Насправді ж це два різних типи АКБ. Одним з переваг подібних батарей є великі пускові струми (аж до 500 ... 900 Ампер), що дозволяє без проблем запустити будь-який двигун в холодну погоду. Ще одна перевага полягає в прискореному заряджанні (приблизно в три рази). І він чудово заряджає від автомобільного генератора. А термін служби його на 3 ... 5 років довше, ніж у звичайного кислотного АКБ.

Що стосується зарядки АГМ акумуляторів, то тут існує три варіанти. Зокрема:

 • Заряд, накопичення, зберігання . Процес підзарядки може виконуватися безпосередньо на автомобілі або за допомогою зарядного пристрою. При цьому значення напруги буде перебувати в межах 14,2 ... 14,8 Вольта (але не більше 15,2 Вольта, потрібно додатково уточнити в інструкції), сила струму - 10 ... 30% від значення ємності. Накопичення енергії виробляється після глибокої розрядки. Напруга аналогічно - 14,2 ... 14,8 Вольта, а сила струму - 10% від ємності (не більше!). У режимі зберігання (наприклад, тривале зберігання на складі або в гаражі) значення зарядної напруги повинно бути в межах 13,2 ... 13,8 Вольта, а значення сили струму - 5 ... 10% від значення ємності.
 • Заряджання та зберігання . Це найбільш частий варіант, його рекомендують більшість виробників. Для зарядки значення напруги одно 14,2 ... 14,8 Вольта, а сила струму - 10 ... 30% від ємності. Для зберігання напруга буде 13,2 ... 13,8 Вольт.
 • Заряджання . У деяких виробників про режим зберігання не вказується, а дається лише інформація про умови заряджання. Вони ідентичні наведеним вище - напруга 14,2 ... 14,8 Вольта, а сила струму - 10 ... 30% від ємності АКБ.

Пару слів про зарядні пристрої. Як і у випадку з гелевими акумуляторами, необхідно уважно стежити за рівнем струму і напруги. Тому бажано придбати заздалегідь електронний блок підзарядки, бажано з двома режимами. Це дозволить не тільки мінімізувати участь автовласника в процесі заряджання, а й забезпечить безпечну і ефективну зарядку. Якщо ви вирішите купити механічне зарядний пристрій, то потрібно вручну уважно стежити і регулювати значення струму і напруги.

Як заряджати не обслуговуються акумулятор

Багато сучасні акумулятори є необслуговуваних. Це означає, що у них не можна перевірити рівень електроліту і стан пластин. В цілому ж, процес заряджання необслуговуваних акумуляторів мало чим відрізняється від аналогічної процедури зі старими АКБ. Заряджання можна виконувати як постійним струмом, так і постійною напругою. Оптимальним варіантом буде користуватися для цього електронним автоматичним зарядним пристроєм, наприклад, зі світловим індикатором зарядки (зеленої лампочкою, що сигналізує про закінчення заряджання). Воно не тільки полегшить роботу автовласникові, але і забезпечить правильні значення струму і напруги, а також час заряджання.

Однак, якщо користуватися механічним зарядним пристроєм, то в даному контексті важливим є розрахунок часу заряджання. Для цього потрібно обчислити ступінь його розрядки. Значення напруги на клемах акумулятора, рівне 12,7 Вольта вказує на 100% заряд батареї. Якщо ж аналогічне значення дорівнюватиме 11,7 Вольта (може бути і нижче, однак це вже буде глибока розрядка, що шкідливо для багатьох акумуляторів), то його можна прийняти за 0%. Відповідно, наприклад, напруга 12,2 Вольта буде вказувати на заряд в 50% ємності.

Оптимальний зарядний струм дорівнює 10% від ємності. В неодноразово наведеному вище прикладі це буде 6 Ампер для акумулятора з ємністю 60 А · год. Наприклад, якщо виміряна напруга на клемах напруга дорівнюватиме 12,2 Вольта, тобто, акумулятор розряджений на 50%, то це означає, для заповнення його ємності нам потрібно подати 30 А · год. Тому 30 А · год потрібно поділити на значення струму 6 Ампер, в результаті чого отримаємо 5 годин. Теоретично можна подати і все 30 Ампер для скорочення часу до однієї години. Однак робити так не можна, оскільки це «уб'є» акумулятор.

Важливо розуміти, що для будь-яких акумуляторів шкідлива перезарядка. Тобто, наприклад, що буде, якщо витримати не 5 годин часу, як в попередньому прикладі, а 7 або 10? У цьому випадку рівень ємності і зарядки не зміниться, а почнеться процес кипіння електроліту з його випаровуванням. І якщо в обслуговується АКБ його можна долити, то в необслуживаемом цього зробити не можна, відповідно, і допускати такої ситуації також не можна! Закипілий електроліт випарується через запобіжно-спусковий клапан при досягненні критичного тиску всередині банок акумулятора. Однак корпус його при цьому залишиться цілим (не вибухне, як думають багато автолюбителів). Але низький рівень електроліту знизить ємність акумулятора і знизить його загальний робочий ресурс. За інструкцією допускається перезарядка за часом максимум 15 ... 30 хвилин.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found