Симптоми пробитою прокладки ГБЦ. Основні ознаки по яких можна дізнатися що прокладку ГБЦ пробило

Пробій прокладки ГБЦ призводить до таких неприємних наслідків як перегрів двигуна, погана робота грубки, поява відпрацьованих газів з-під капота автомобіля, виникненні емульсії в моторному маслі, появі білого диму з вихлопної труби і деяким іншим. При появі перелічених вище симптомів або одного з них необхідно виконати перевірку прокладки ГБЦ. Для цього існує кілька способів. Далі ми розглянемо, чому пробиває прокладку ГБЦ, до яких наслідків це призводить, і що робити, якщо ця неприємність трапилася з двигуном вашого автомобіля.

Про що ми поговоримо:

 • Ознаки пробитою прокладки
 • Які причини
 • Як дізнатися що прокладка ГБЦ пробита
 • Що робити
 • Яку прокладку краще купувати

Пробій прокладки ГБЦ

Ознаки, що пробило прокладку ГБЦ

Завдання прокладки ГБЦ - забезпечення герметичності, і недопущення проникнення газів з циліндрів назад наверх, в моторний відсік, а також змішування охолоджуючої рідини, моторного масла і палива між собою. У ситуації, коли пробита прокладка ГБЦ, порушується герметичність блоку. Про це автовласникові підкажуть наступні ознаки:

Ознаки прогара прокладки ГБЦ

 • Вихід вихлопних газів з-під ГБЦ . Це найпростіший і очевидний ознака. При прогорании прокладки вона починає пропускати вихлопні гази, які будуть виходити в моторний відсік. Це буде видно візуально, а також відчутно на слух - з-під капота будуть лунати гучні звуки, які не помітити просто неможливо. Однак, якщо прогар невеликий, то необхідно звернути увагу на інші ознаки.
 • Простріл між циліндрами . Зовнішні ознаки будуть нагадувати ті, які виникають, коли двигун "троїть". Відбувається змішування паливної суміші з одного циліндра з вихлопними газами в іншому. Як правило, в цьому випадку буває важко запустити двигун, однак після прогріву він продовжує стійко працювати. Для визначення поломки необхідно провести замір компресії циліндрів. Якщо відбувається згадане змішування, то значення компресії в різних циліндрах буде значно відрізнятися.емульсія

  Емульсія з-під кришки розширювального бачка

 • Попадання вихлопних газів в охолоджуючу рідину . У разі, якщо пробило прокладку ГБЦ, то з корпусу блоку циліндрів відпрацьовані гази в невеликій кількості можуть потрапити в систему охолодження. У цьому випадку досить відкрутити кришку радіатора або розширювального бачка. У разі, якщо гази у великій кількості потрапляють в систему, бурління буде дуже активним. Однак, якщо газів трохи, то для діагностики використовують підручні засоби - целофанові пакети, повітряні кульки, презерватив . Детально методу діагностики ми торкнемося нижче.
 • Антифриз потрапляє в один з циліндрів . Як правило, це відбувається через розрив прокладки в місці між каналом сорочки охолодження і безпосередньо камерою згоряння. Найчастіше при цьому відбувається поява білого диму з вихлопної труби, навіть в теплу погоду. А рівень тосола в бачку падає. Чим більше антифризу потрапить в циліндри - тим більше білої пари вийде з вихлопної труби.
 • Витік масла назовні з-під ГБЦ . Ці факти також можуть бути ознаками прогара прокладки ГБЦ. Тобто, відбувається розрив її зовнішньої оболонки. В цьому випадку в районі стику ГБЦ і БЦ можна побачити патьоки масла. Однак їх причини можуть бути і в іншому.Піна в розширювальному бачку

  Піна в розширювальному бачку

 • Значний і швидке зростання температури двигуна . Таке явище відбувається через те, що гарячі вихлопні гази потрапляють в систему охолодження, внаслідок вона не справляється зі своїми завданнями. У цьому випадку крім заміни прокладки також необхідно виконати промивку системи охолодження. Як це зробити і за допомогою яких засобів ви можете почитати окремо.
 • Змішування масла і антифризу . В даному випадку охолоджуюча рідина може потрапити в моторний відсік і змішатися з маслом. Це дуже згубно впливає на двигун, оскільки властивості масла губляться, і двигун змушений працювати в невідповідних умовах, що призводить до його значного зносу. Діагностувати цю несправність можна по наявності маслянистих плям в розширювальному бачку охолоджуючої системи. Для цього потрібно відкрити пробку маслозаливной горловини і подивитися на внутрішню поверхню кришки. Якщо на її поверхні є емульсія (її ще називають "сметаною", "майонезом" і так далі) рудого кольору - значить, антифриз змішався з маслом. Особливо це актуально в разі, коли машина стоїть не в теплому гаражі, а взимку на вулиці. Аналогічно потрібно дивитися за наявністю згаданої емульсії на щупі перевірки рівня масла.Мокрі свічки запалювання

  Мокрі свічки

 • Погана робота грубки . Справа в тому, що при прогорании прокладки ГБЦ з'являються вихлопні гази в "сорочці" охолодження. Як наслідок - завоздушівается теплообмінник опалювача, і відповідно, знижується ефективність його роботи. Найчастіше при цьому температура охолоджуючої рідини різко скаче.
 • Зростання тиску в патрубках радіатора . У разі розгерметизації прокладки вихлопні гази будуть потрапляти в систему охолодження через патрубки. Відповідно, вони стануть на дотик дуже твердими, це можна перевірити просто рукою.
 • Поява значного нагару на свічках . Крім цього, вони можуть бути в буквальному сенсі мокрими внаслідок появи в циліндрах антифризу або вологи.

А явною ознакою перегріву двигуна є наявність конденсату на його поверхні. Це також є непрямою ознакою прогара прокладки ГБЦ або тріщини в блоці циліндрів. В першу чергу необхідно провести комп'ютерну діагностику двигуна. Наявність помилок вкаже напрямок і можливі додаткові несправності. Як правило, ці помилки пов'язані з проблемами в системі запалювання.

Антифриз в циліндрі

Антифриз в циліндрі

Зупинимося ще раз на змішуванні антифризу і масла. Як згадувалося вище, в результаті їх змішування утворюється емульсія жовтуватого (найчастіше) кольору. Якщо вона з'явилася, то однією заміною прокладки ГБЦ ремонт не обійдеться. Обов'язково потрібно промити систему від цього складу. У тому числі піддон і масляні канали. А це може обійтися вам в додаткові витрати, часом порівнянні з капітальним ремонтом двигуна.

Ми розібралися з симптомами, що виникають при пробитті прокладки ГБЦ. Далі перейдемо до розгляду причин, чому ж може статися її прогоряння.

Чому пробиває прокладку ГБЦ

У більшості випадків причиною, по якій виникають проблеми з прокладкою ГБЦ, є банальний перегрів . Через нього кришку блоку може "повісті", і порушиться площину, по якій прокладка прилягає до двох дотичних поверхонь. Як наслідок, виникає розгерметизація внутрішньої порожнини з усіма витікаючими наслідками. Змінюють свою геометрію, в основному, алюмінієві головки. Чавунні таких несправностей не схильні до, вони швидше дадуть тріщину, ніж викривити, та й то в самих крайніх випадках.

Схема протягання болтів ГБЦ

Схема протягання болтів ГБЦ на ВАЗах «класиці»

Також через перегрів прокладка може загостритися до таких температур, при яких вона змінить свою геометрію. Природно, в цьому випадку також відбудеться розгерметизація. Особливо це актуально для залізо-азбестових прокладок.

Ще одна причина - порушення моменту затягування болтів . Згубний вплив надає як дуже велике, так і мале значення моменту. У першому випадку прокладка може зруйнуватися, особливо якщо вона виконана з неякісних матеріалів. А в другому - пропускати вихлопні гази назовні, не перешкоджаючи їм. При цьому гази разом з атмосферним повітрям будуть згубно впливати на матеріал прокладки, поступово виводячи її з ладу. В ідеалі болти необхідно закручувати за допомогою динамометра, що показує значення моменту, крім цього, дотримуватися при цьому послідовність їх закручування. Довідкову інформацію про це можна знайти в мануалі.

Як правило, послідовність затягування полягає в тому, що спочатку закручують центральні болти, а після цього інші по діагоналі. При цьому закручування відбувається поетапно. Зокрема, в автомобілях ВАЗ "класичних" моделей крок момент становить 3 кгс. Тобто, все болти в зазначеній послідовності затягуються на 3 кгс, після цього дотягуються до 6 кгс, і до 9 ... 10 кгс.

За статистикою, в близько 80% випадків, коли прокладка виходила з ладу причиною цього служили неправильні моменти затягування або недотримання її послідовності (схеми).

І найочевидніша причина - низька якість матеріалу , з якого зроблена прокладка. Тут все просто. Намагайтеся купувати вироби в перевірених магазинах. При виборі необхідно керуватися правилом "золотої середини". Прокладка, звичайно ж, коштує недорого, тому не варто переплачувати, як і купувати відверто дешевий сміття. Головне, щоб ви були впевнені в магазині, де робите покупку.

Також не виключено що прокладка головки блоку прогоріла просто від зносу матеріалу , адже у всього є свій строк служби.

Пробило прокладку ГБЦ

Приклади місць пробою прокладки ГБЦ

Також іноді причинами в роботі прокладки бувають проблеми з порушенням процесу згоряння палива (детонація, краплинне запалювання). Через перегріву дуже страждає головка блоку циліндрів. У ній можуть з'явитися тріщини, які також приведуть до розгерметизації описаних систем. Головка, як правило, зроблена з алюмінію. А в процесі нагрівання він розширюється швидше, ніж сталеві болти. Тому головка починає значно тиснути на прокладку, а та відчуває перевантаження. Це і призводить до затвердіння матеріалів прокладки, що в свою чергу викликає розгерметизацію.

Часто коли прокладка виходить з ладу, вона прогорає по окантовці або між циліндрами. У цьому випадку нерідко виникає ерозія поверхні блоку циліндрів і самої окантовки поблизу пошкодження. Зміна кольору матеріалу прокладки біля окантовки також може свідчити про високу температуру в камері згоряння. Для усунення несправності часто досить встановити правильний кут запалювання.

Для водія важливо розуміти різницю між поняттями «пробою» і «прогар» прокладки. Пробій в даному випадку мається на увазі істотне пошкодження поверхні прокладки або окремих її елементів. В даному ж випадку (а найчастіше так і відбувається) водій стикається з прогаром. Тобто, виникають незначні пошкодження , які часом навіть важко знайти на прокладці. Однак саме вони стають причиною перерахованих вище неприємних ситуацій.

Як дізнатися що пробита прокладка ГБЦ

Зрозуміти, пробита прокладка ГБЦ, можна, скориставшись одним з декількох методів. В даному випадку діагностика нескладна, і по плечу будь-кому, навіть починаючому і недосвідченому водію.

Для перевірки цілісності прокладки необхідно виконати одну з наступних дій:

 • При запущеному двигуні візуально оглянути, чи не йде дим з щілини між ГБЦ і БЦ . Також послухати, чи не долинають звідти гучні дзвінкі звуки, яких до цього не було.
 • Оглянути поверхні кришок радіатора і розширювального бачка системи охолодження, а також горловини для заливки масла в двигун. Для цього їх потрібно просто відкрутити і візуально оглянути. У разі, якщо антифриз потрапив у двигун, то на кришці масляної горловини буде емульсія рудого кольору. Якщо ж масло потрапило в антифриз, то на кришках радіатора або розширювального бачка будуть маслянисті відкладення.Білий дим з глушника

  Білий дим з вихлопної труби

 • Переконатися, що з вихлопної труби не йде білий дим (насправді це пар). Якщо він є - значить, велика ймовірність прогара прокладки. Особливо, якщо вихлопної дим має солодкуватий запах (в разі, якщо ви в якості охолоджуючої рідини використовуєте антифриз, а не звичайну воду). Паралельно з цим зазвичай рівень ОЖ в радіаторі падає. Це непряма ознака згаданої несправності.
 • Перевірити, чи надходять вихлопні гази в систему охолодження . Це можна зробити двома способами - візуально і за допомогою підручних засобів. У першому випадку достатньо відкрутити кришку радіатора або розширювального бачка і подивитися, чи немає там інтенсивного бурління. Однак навіть якщо інтенсивних "гейзерів" там не спостерігається, необхідно скористатися підручними засобами. Найчастіше для цього використовують банальний презерватив.

Як перевірити прокладку ГБЦ за допомогою презерватива

Одним із дієвих і популярних методів перевірки є метод з використанням повітряної кульки або презерватива. Його надягають на горловину розширювального бачка, попередньо відкрутивши кришку. Головне, щоб презерватив сидів на горловині щільно і забезпечував герметичність (замість презерватива можна використовувати пакет або повітряну кульку, однак діаметр презерватива зазвичай ідеально підходить для горловини бачка). Після того, як ви надягнете його на бачок, необхідно запустити двигун і дати йому попрацювати кілька хвилин на оборотах 3 ... 5 тисяч обертів на хвилину. Залежно від рівня розгерметизації презерватив наповниться газами швидко або повільно. Це залежить від конкретної ситуації. У будь-якому випадку, якщо він почав наповнюватися вихлопними газами - це значить, що пробита прокладка ГБЦ.

Перевірка прокладки ГБЦ презервативом

Перевірка прокладки ГБЦ презервативом

Перевірка презервативом

Перевірка прокладки пляшкою

Ще один метод, як визначити, пробита прокладка ГБЦ, часто використовують на вантажних машинах . Для цього достатньо мати невелику пляшку з водою (наприклад, обсягом 0,5 літра). Як правило, на більш ширших бачках є сапун (трубка, за допомогою якої підтримується однакове з атмосферним тиском в закритій ємності). Метод дуже простий. При заведеному двигуні необхідно кінець сапуна помістити в ємність з водою. У разі, якщо прокладка пробита, то з трубки почнуть виходити бульбашки повітря. Якщо їх немає - значить, з прокладкою все в порядку. Якщо при цьому з сапуна почала з'являтися охолоджуюча рідина - це також означає, що з прокладкою все в порядку.

Перевірка прокладки ГБЦ на вантажівках

Перевірка прокладки ГБЦ за допомогою пляшки

Перевірка за допомогою пляшки

Два описаних вище методу підходять для діагностики несправності, коли вихлопні гази прориваються в сорочку охолодження. Ці методи дуже дієві і використовуються автомобілістами вже десятки років.

Що робити якщо пробило прокладку ГБЦ

Багатьох водіїв цікавить питання, чи можна їздити з пробитою прокладкою ГБЦ ? Відповідь проста - можна, але небажано, і лише на невеликі відстані, Зокрема, до гаража або автосервісу для проведення ремонтних робіт. В іншому випадку наслідки того, що пробило прокладку ГБЦ можуть бути жахливими.

Якщо в результаті діагностики з'ясувалося, що прокладку пробило, то з цим уже нічого не поробиш, крім як зробити її заміну. Також варто оглянути прилеглі поверхні, і що найважливіше, постаратися з'ясувати справжню причину прогара ... Ціна прокладки може бути різною і залежить від марки автомобіля і виробника самої запчастини. Однак у порівнянні з іншими вузлами вона невисока. Ремонтні роботи можуть обійтися вам трохи дорожче простий покупки прокладки. Справа в тому, що необхідно врахувати наступні моменти:

 • Якщо в процесі демонтажу ГБЦ виявиться, що кріпильні болти "повело" і вони не відповідають технічним параметрам, їх необхідно буде замінити. А іноді трапляються ситуації, коли внаслідок зміни геометрії ГБЦ болт неможливо викрутити, і його доводиться просто зривати. Для проведення цієї неприємної процедури є відповідне обладнання. Часто на сучасних двигунах встановлюють болти, які працюють на межі своєї плинності. А це означає, що після зняття ГБЦ (для заміни прокладки або з інших причин) необхідно купувати і встановлювати аналогічні нові.
 • Якщо порушена площину головки блоку циліндрів, то необхідно буде провести її шліфування. Для цього використовують спеціальні верстати, робота на яких також буде коштувати грошей. Однак робочу площину ГБЦ "веде" не так часто, але перевірити цей параметр все ж варто. У разі, якщо поверхня зазнала шліфовці, то нову прокладку необхідно купувати, враховуючи товщину знятого шару металу.

Перед самостійною заміною прокладки необхідно очистити голівку від нагару, накипу і шматків старої прокладки. Далі необхідно провести ревізію її поверхні. Для цього використовують спеціальний мірний інструмент, як правило, лінійку. Нею проводять по поверхні, виявляючи наявність зазорів. Розмір зазорів не повинен бути більше 0,5 ... 1 мм . В іншому випадку поверхня головки потрібно відшліфувати або повністю замінити на нову. Замість лінійки можна використовувати товстий лист скла (наприклад, товщиною 5 мм). Його укладають зверху на поверхню головки і дивляться на наявність можливих повітряних плям. Для цього можна поверхню головки трохи змастити маслом.

Перевірка ГБЦ

Перевірка поверхні ГБЦ

При заміні прокладки рекомендується змастити її поверхню графітової змазкою. Так вона стане м'якшою і простіше знайде "своє" місце на поверхні ГБЦ. Крім цього, при демонтажі вона буде легше зніматися. Перевага графітової мастила в даному випадку полягає в тому, що графіт в процесі експлуатації не видавлюється, перетворюючись на попіл.

Після проведення ремонтних робіт автовласник повинен стежити за поведінкою мотора. Чи не з'являються знову описані вище несправності (білий дим з вихлопної труби, емульсія або жирні плями в охолоджуючої рідини, масло на стику ГБЦ і БЦ, відсутня перегрів двигуна і так далі). Причому відразу після заміни не варто експлуатувати двигун на максимальній потужності. Краще, щоб прокладка "усталилася" і прийняла своє місце.

Який матеріал для прокладки краще

прокладки ГБЦ

Прокладки з різних матеріалів

При заміні прокладки у багатьох автовласників виникає резонне питання, яка прокладка краще - з металу або пароніту? Кожен з цих матеріалів має свої переваги і недоліки. При цьому потрібно розуміти, що якщо виробник рекомендує використовувати прокладки з певного матеріалу, то необхідно дотримуватися цих вимог.

Як правило, металева прокладка міцніша, ніж її паронітових аналог. Тому її доцільно ставити на потужні турбовані або форсовані двигуни. Якщо ж ви не плануєте тюнінгувати мотор вашого автомобіля, а просто експлуатуєте його в щадному режимі, то для вас не має великого значення вибір матеріалу. Відповідно, цілком підійде і паронітові прокладка. Тим більше, що цей матеріал є більш гнучким, і здатний щільніше прилягати до робочих поверхонь.

Також при виборі необхідно враховувати, що матеріал, з якого виготовлена ​​прокладка, не робить першочерговий вплив на термін її служби. Набагато важливішим показником є ​​те, як була встановлена ​​прокладка. Справа в тому, між окремими групами отворів дуже тонкі стінки. Тому, якщо прокладку встановити не точно на посадочне місце, то велика ймовірність прогара навіть у самого міцного матеріалу.

Самим явною ознакою, того, що прокладка була встановлена ​​невірно, є її швидкий вихід з ладу. Також якщо ви неправильно встановили її, машина може просто не завестися. У дизельних двигунів при цьому ще може чутися і стукіт поршнів. Це відбувається через те, що поршень зачіпає край прокладки.

висновок

У разі, якщо у вас пробита прокладка ГБЦ, то їздити на несправному автомобілі небажано . Тому рекомендуємо вам при виявленні пробиття прокладки відразу ж замінити її. Крім цього, важливо не тільки виявити сам факт того, що вона пробита, але і причину цього. Зокрема, чому перегрівається двигун або виникають інші несправності.

В процесі заміни контролюйте значення моменту на кріпильних болтах. Своєчасна заміна прокладки ГБЦ позбавить вас від великих фінансових витрат по ремонту більш дорогих вузлів. Чим довше ви будете їздити на машині з пробитою прокладкою ГБЦ, тим більша ймовірність, що з ладу вийдуть інші, більш дорогі і важливі вузли двигуна.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found