Смикається АКПП. Причини чому машина смикається і штовхає при перемиканні

Існує багато причин, чому смикається АКПП . Це може бути недостатній рівень ATF рідини в коробці передач, забитий масляний фільтр, зношені фрикційні диски, забитий радіатор охолодження масла, пошкоджений масляний насос, проблеми з гидроблоком і / або соленоїдами. Найчастіше стусани АКПП виникають як результат недобросовісного обслуговування автовласником або майстрами на СТО, яким було доручено це зробити. Відповідно, в більшості випадків щоб не допускати поштовхів і стусанів в автоматичної трансмісії її досить вчасно і якісно обслуговувати.

Причини смикань або стусанів АКПП і їх рішення:

 • Вироблення рідини ATF
 • невідповідний масло
 • Масляний фільтр
 • зношені фрікціони
 • Радіатор охолодження
 • Пошкоджений масляний насос
 • засмічений гідроблок
 • несправні соленоїди
 • електропроводка автомобіля
 • Проблеми з ЕБУ
 • додаткові причини
 • спеціальні присадки

Смикання і стусани АКПП

Багато автовиробників навмисно вводять своїх клієнтів в оману, розповідаючи їм про те, що сучасна автоматична трансмісія на їх автомобілях є не потребує постійного обслуговування, і не потрібно туди лізти. Насправді ж після покупки нової машини і пробігу на ній близько 100 тисяч кілометрів (звичайно, ця цифра є приблизною і умовної) можуть виникнути поштовхи при перемиканні режимів АКПП. Обман з боку «офіціалів» полягає в тому, що автовласник змушений буде приїхати до них на ремонт. Далі перераховані причини і методи їх усунення та запобігання у порядку від найбільш поширених до «екзотичним».

Недостатній рівень рідини ATF

Вироблення ATF рідини в «автоматі» - одна з найбільш поширених причин того, що АКПП смикається при розгоні або на швидкості . Особливість полягає в тому, що вона дуже рідка, і саме з цієї причини її не називають трансмісійним маслом. Крім змащувальних і захисних функцій даний склад виконує ще одну дію - він передає крутний момент від однієї частини гідротрансформатора до іншої. Відповідно, навантаження на рідину більше, ніж на звичайне масло, і відбувається швидке зниження її експлуатаційних характеристик, а також рівня. Саме ці показники і призводять до того, що коробка-автомат починає працювати в важких умовах, що в кінцевому підсумку і призводить до появи поштовхів і / або стусанів.

Відповідно, щоб відновити працездатності автоматичної коробки передач і запобігти появі биття в подальшому, необхідно замінити трансмісійне масло. І робити це періодично приблизно через кожні 40 ... 50 тисяч кілометрів пробігу. Якщо заміна АТФ рідини не допомогла - потрібна додаткова діагностика коробки.

Неправильно підібрана рідина ATF

Зверніть увагу, що в трансмісії конкретного автомобіля необхідно використовувати рідину ATF певної в'язкості і з експлуатаційними характеристиками, що пред'являються заводом-виробником автомобіля (або трансмісії, якщо автовиробник лише виконує складання). Відповідно, заправляти потрібно «правильну» рідина. Оскільки масло з невідповідними параметрами також може привести до появи поштовхів або стусанів під час руху автомобіля.

Інший поширений випадок - АКПП смикається «на холодну» , зокрема, після тривалого простою на морозі, наприклад, на ранок. Однак після прогріву проблема зникає. Це означає, що автовласник спочатку підібрав невідповідний масло, яке на морозі загусає, і не забезпечує нормальну роботу автоматичної трансмісії. Відповідно, потрібно підібрати більш рідке масло.

15 кращих рідин для ГУР

Огляд 15 кращих рідин ГУР які можна залити. PSF, ATF, Dextron - яка рідина і ціна для гідропідсилювача керма краще підходить.

Детальніше

Масляний фільтр

Навіть в найсучаснішою і технологічною коробці-автомат, де приводні шестерні підігнані одна до одної з дуже високою точністю, в трансмісійної рідини все одно з часом утворюється металева стружка. Обумовлено це банальним зносом металевих частин. І чим більше знос - тим більше стружки. Ну а знос обумовлений перебігом і умовами експлуатації машини.

Відповідно, масляний фільтр в системі автоматичної трансмісії з часом забивається і не може пропускати через себе необхідну кількість масла. Це призводить до зниження робочого тиску в системі , через що страждають фрикційні диски. Вони не зупиняються в потрібний момент, і не затискаються з необхідним зусиллям. Відповідно, диски починають прослизати , що і є причиною появи поштовхів при перемиканні передач, як при розгоні, так і при гальмуванні автомобіля. У найгіршому випадку, коли масла зовсім мало, а навантаження на диски велика, вони можуть ще й підгорати.

Особливо актуальна ця ситуація, коли АКПП смикається «на гарячу» . Тобто, коли двигун і система трансмісії самі по собі сильно розігріті, а тут ще й виникає низький тиск і недостатня кількість рідини АТФ.

Висновок напрошується сам собою - необхідно стежити за станом масляного фільтра трансмісії, використовувати якісну ATF рідина з зазначеними автовиробником параметрами. Ну і звичайно ж, вчасно міняти фільтр і саме масло.

фрикційні диски

Фрікціони в автоматичній коробці передач виконують роль зчеплення. В їх завдання входить запускати або зупиняти необхідну шестерню. Фрикційні диски стискаються і розтискаються. А приводить їх в рух трансмісійна рідина, яка циркулює по системі під тиском. Відповідно, якщо тиску недостатньо, то і диски не здатні стискатися і розтискати з потрібним зусиллям. Тобто, вони просто ковзають і труться одна об одну, а при нестачі масла - нагріваються і підгорає.

У разі, коли один або кілька фрикційних дисків критично підгоріли , в той час, як інші фрікціони знаходяться ще в більш-менш нормальному стані, як раз відбуваються поштовхи при перемиканні на конкретній парі передач . Наприклад, при переході з першої на другу, з другої на третю і так далі. Причому це може бути як при підвищенні передач, так і при їх зниженні, тобто, гальмуванні машини.

У свою чергу це призводить до швидкого старіння рідини ATF. З цієї причини вона також підгорає, стає чорною і втрачає свої властивості. Також вона набуває специфічного горілий запах . У зовсім «запущеному» випадку, коли фрикційні диски значно зносилися і / або попросту підгоріли, то шестерні в коробці передач не зможуть не зупинятися не запускатися при необхідності. Така ситуація і призводить до того, що при перемиканні швидкостей АКПП відчуваються стусани або посмикування. Також часто можна почути неприємні хрусткі звуки, які виходять з коробки передач.

Якщо диски зносилися критично, то перемикання передач зовсім неможливо. Інший варіант - при постановці машини на нейтральну передачу вона все одно продовжує рух. Знос фрикційних дисків - дуже серйозна поломка, і без демонтажу АКПП і її розкриття ремонт неможливий.

Несправності коробок передач

Несправності коробок передач будуть відрізняться в силу своїх конструкційних особливостей, але як в механічних, так і в автоматах є типові ознаки виходу з ладу певних вузлів. У таблиці є опис основних симптомів і рішення проблем

Детальніше

Масляний радіатор охолодження

Завдання радіатора в системі автоматичної трансмісії полягає в охолодженні рідини ATF. При зниженні його експлуатаційних характеристик масло сильно нагрівається і підгорає. Це не тільки псує саму рідину, але і позначається на роботі АКПП в цілому по описаним раніше причин.

Основна причина, чому радіатор поступово виходить з ладу - заміна трансмісійної рідини під тиском . При виконанні зазначеної процедури на так званих апаратах високого тиску система встановлюється в розриві між радіатором охолодження і безпосередньо АКПП. Далі під тиском із системи витягується старе масло і на його місце заливається нове. Однак процес не має на увазі ні заміну масляного фільтра, ні промивання піддона коробки, в тому числі радіатора. Тому виходить ситуація, коли бруд з низу піддону примусово піднімається нагору і забиває окремі елементи трансмісії, зокрема, радіатор, масляний фільтр, гідроблок, соленоїди.

Радіатор складається з безлічі дрібних патрубків і сот, які елементарно забиваються брудом. А при підвищенні температури вона пригорає до його стінок, що значно знижує ефективність роботи масляного радіатора.

Відповідно, щоб позбутися від поштовхів при перемиканні передач на АКПП одним з варіантів є очищення радіатора охолодження АТФ. І надалі бажано не міняти рідину ATF під тиском, а разом з нею міняти і фільтр, а також чистити радіатор (магніти). Це обійдеться дорожче, але в довгостроковій перспективі продовжить термін експлуатації коробки-автомата в цілому.

Масляний насос

Справедливості заради, варто відзначити, що насос дуже рідко виходить з ладу. Залежно від конструкції насос може встановлюватися в одному з двох місць:

 • безпосередньо за гидроблоком;
 • внизу на піддоні, розвиваючись при цьому ланцюгом від приводних валів коробки-автомата.

Конструкція насоса дуже надійна, проте, при механічному пошкодженні або заводський брак може поламатися і він. Відповідно, в таких умовах трансмісійна рідина перестане циркулювати при робочому тиску або зовсім. Тиск впаде, що призведе до появи ривків при перемиканні передач, а в критичних випадках - повної відмови коробки передач.

гідроблок

Друга назва гидроблока - гідропліта. Ця частина автоматичної трансмісії є керуючою, і складається з безлічі дрібних каналів, по яких безпосередньо пересувається під тиском рідина ATF. Коротко можна зазначити, що до кожної передачі веде свій канал з рідиною, яка під тиском змушує фрікціони стискатися або розтискати.

Відповідно, якщо згадані дрібні канали заб'ються брудної рідиною, то тиску не вистачатиме для нормальної роботи фрикционов. Вони не зможуть нормально стискатися і розтискати, а в поведінці машини з'являться ривки або поштовхи.

Причини цього все ті ж - використання брудного масла (несвоєчасна його заміна), заміна рідини ATF під тиском. Чистка згаданих каналів можлива лише при демонтажі і розбиранні коробки передач, а це може обійтися досить дорого.

Ще одна причина, пов'язана з гидроблоком - це вироблення пластини . Справа в тому, що гідроблок складається з двох плит, між якими знаходиться спеціальна пластина. У неї впирається шток у вигляді кульки від соленоїда. Таким чином забезпечується закривання (фіксація) тиску. У зазначеній пластині є отвір, яке якраз і перекривається зазначеним кулькою. Згодом отвір розбивається, що призводить до появи незначних поштовхів при перемиканні швидкостей на коробці-автомат. Для того, щоб позбутися від зазначеної проблеми необхідно відшліфувати згадану пластину, або ж замінити її на нову в разі значної вироблення. У будь-якому випадку необхідний демонтаж коробки передач для детальної діагностики і ремонту.

Магніти

Магніти регулюють подачу трансмісійної рідини в згадані вище канали гидроблока. Вони являють собою спеціальні клапана, які відкриваються і закриваються в потрібний момент. Працюють вони за допомогою вхідних в їх конструкцію штоків. Зворотний хід штока забезпечується механічною пружиною.

Згодом соленоїд (або соленоїди) може вийти з ладу через механічну поломку або просто по старості. Відповідно, вони або не закривають, або не відкривають канал. Останнє відбувається частіше, тобто, соленоїд залишає потрібний канал в закритому положенні постійно. Найчастіше соленоїди працюють не плавно, а ривками, їх підклинює. Відповідно, це позначається і на роботі всієї автоматичної коробки передач, вона смикається при перемиканні, причому у всіх режимах.

Ситуація ускладнюється тим, що часто в сучасних автомобілях соленоїди виготовляють з пластмаси. Відповідно, при високих температурах вони можуть оплавитися, втратити свою геометрію і перестати коректно працювати. З металевими соленоїдами таких проблем немає. Для ремонту соленоїдів необхідно демонтувати гідроблок, чистити, регулювати його, в тому числі і соленоїди.

Електропроводка від ЕБУ

Роботою автоматичної трансмісії управляє ЕБУ - електронний блок керування двигуном. Він за допомогою електричних сигналів по прокладеним проводам передає інформацію на соленоїди, як їм себе вести в конкретний момент часу. Досить рідко, однак у старих автомобілів таке може зустрітися, проводка окислюється або повністю рветься, може пропасти контакт на одному або декількох проводах.

Все це призводить до некоректної роботи коробки передач, яка в тому числі може виражатися в поштовхах і некоректному перемиканні передач. Варто відзначити, що це досить рідкісна поломка, і її можна обчислити лише за допомогою електронних сканерів помилок і несправностей.

Електронний блок управління

У ще більш рідкісних випадках винуватцем того, що штовхає АКПП є електронний блок керування двигуном. Зокрема, може просто «заглючила» його прошивка. Однак в таких «екзотичних» випадках можуть з'являтися не тільки ривки при перемиканні передач, але і інші несправності. Наприклад, обороти двигуна будуть нестабільними, при механічному включенні важеля в певний режим коробка не буде на це реагувати і так далі. В цьому випадку необхідно виконати комп'ютерну діагностику електронного блоку. Причому в цьому випадку бажано машиною не користуватися, а замість цього принести діагностичний прилад (бажано ноутбук з необхідною програмою) безпосередньо до машини. Самостійно перепрошивку блоку управління бажано не робити. По-перше, для цього потрібне спеціальне апаратне і програмне забезпечення, а по-друге,справа ця відповідальна, і краще доручити це фахівцям, які дають гарантію на свою роботу.

додаткові причини

У деяких випадках в стусани АКПП винна не коробка, а погано налаштований двигун. Зокрема, дросельна заслінка, свічки, форсунки, повітряний фільтр, моторне масло. Особливо це стосується дросельної заслінки. Бажано, щоб вона була чиста для забезпечення нормального проходу повітря. Аналогічно і з повітряним фільтром. В цілому, комплексна робота перерахованих вище елементів забезпечує зменшення поштовхів при перемиканні і позбавить від затяжних перемикань передач на АКПП.

Причинами поштовхів при перемиканні коробки-автомат можуть бути подушки, на яких закріплені двигун і трансмісія. Справа в тому що мотор і приєднаної до нього коробку в конструкції автомобіля встановлюють на спеціальні "подушки", які являють собою дві металеві пластини з розташованої між ними гумовою вставкою. Згодом (в тому числі під впливом вібрацій) гума втрачає свої властивості, зокрема, еластичність і не відпрацьовує повинні чином. Це призводить до появи поштовхів при перемиканні швидкостей. Позбутися від цього можна, замінивши подушку / подушки на нові.

На багатьох старих автомобілях коробка-автомат управляється тросом. Аналогічно і педаль акселератора. Відповідно, можна спробувати відрегулювати перемикання окремих швидкостей при певних параметрах - оборотах і моменті, що крутить. Однак самостійно це навряд чи вийде зробити, краще звернутися за допомогою в автосервіс.

У старих автоматичних коробках, які використовуються в іномарках 1990 ... 2000 років випуску (в основному, чотириступінчасті) замість гальмівних фрикційних використовувалися гальмівні стрічки. Це обумовлено простотою і дешевизною конструкції. Однак проблема полягає в тому, що вони досить швидко виходили з ладу. І це позначалося, зокрема, при перемиканні не між усіма передачами, а лише між певними їх парами. Наприклад, між 1 і 2, 3 і 4. Класичним прикладом такої коробки є АКПП від компанії Ford модель 4F27E. Ремонт в даному випадку неможливий, і «лікується» така поломка лише повною заміною гальмівної стрічки.

Присадки в АКПП проти стусанів

Ринок сучасної автомобільної хімії надзвичайно насичений, і серед представлених на ньому товарів в контексті наведеного матеріалу має сенс згадати про спеціальні присадки для автоматичних коробок передач. Вони призначені для наступних цілей:

 • збільшення плавності роботи коробки, зокрема, перемикання між передачами;
 • збільшення терміну експлуатації як окремих елементів трансмісії, так і АКПП в цілому;
 • зниження шуму роботи коробки;
 • відновлення і подальший захист окремих елементів трансмісії автомобіля;
 • відновлення і подальший захист пластмасових і гумових деталей коробки;
 • очистка рідини ATF від металевої стружки та іншого сміття, що дозволяє збільшити термін експлуатації масляного фільтра;
 • запобігання та усунення витоків трансмісійної рідини з системи;
 • як результат - усунення ривків і поштовхів при експлуатації автоматичної трансмісії на автомобілі.

Представниками таких захисних присадок в масло автоматичної коробки є: "Ормекс", Liqui Moly ATF Additiv, Hi-Gear HG7012.

Застосовують такі присадки для АКПП кожні 20 тисяч кілометрів пробігу , але не більше трьох разів на одному і тому ж маслі.

Однак справедливості заради варто відзначити, що у подібних присадок є як свої прихильники, так і противники, оскільки склади мають, по більшій мірі недоліки, ніж переваги. Тому користуватися присадками для АКПП чи ні - вирішувати виключно автовласникові.

підсумки

Перше, що потрібно зробити при появі ривків або стусанів, що виходять від автоматичної коробки передач при перемиканні - це комп'ютерна діагностика. Виявлені помилки (при їх наявності) покажуть, з наскільки серйозною проблемою зіткнувся автовласник.

Щоб не знімати коробку можна замінити в ній трансмісійну рідина і масляний фільтр (але не користуватися заміною під тиском). Якщо проблема була в рідини - для усунення поштовхів цього повинно вистачити. Якщо заміна масла не допомогла - доведеться демонтувати коробку передач і виконувати діагностику в умовах автосервісу. Процедура ця досить дорога, але необхідна.

Щоб не допускати проблем з коробкою-автоматом в майбутньому, намагайтеся стежити за нею, періодично міняти масло і фільтр, і не використовувати АКПП в критичних режимах.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found