Швидка перевірка свічок розжарювання. Як перевірити свічки дизельного двигуна лампочкою або тестером не знімаючи їх

Завданням свічок розжарювання - максимально швидке нагрівання повітря в камері згоряння дизельного автомобіля, оскільки займання суміші, в даному випадку, відбувається при температурі 800-850 C і одним тільки стисненням такого показника не добитися. Тому, після запуску двигуна, свічки повинні працювати до моменту , поки його температура не досягне 75 ° C .

При відносно теплій погоді вихід з ладу однієї або двох свічок накалу може бути малопомітним, а ось з настанням холодів відразу виникають труднощі з запуском дизельного мотора і потреба в перевірці свічок.

Свічки розжарення

Зі статті ви дізнаєтесь:

 • Ознаки несправності свічок накалу
 • Як перевірити свічки напруження не викручуючи
 • Як перевірити свічку напруження лампочкою
 • Як перевірити свічки напруження мультиметром
 • Як перевірити свічку на акумуляторі
 • Візуальні відмінності поганий свічки
 • Як перевірити реле свічок напруження

Тривалістю подачі струму на свічку і величиною напруги управляє реле або спеціальний електронний блок (свічки при прожарюванні до 1300 градусів протягом 2-30 сек. Споживають струм від 8 до 40A кожна). На приладовій панелі лампочка у вигляді спіралі показує водієві, що крутити стартером, поки вона не згасне, рано. У сучасних конструкціях електроніка відстежує температуру двигуна, і якщо мотор досить теплий, то не включає свічки взагалі.

При несправних свічках, теплий (понад 60 ° C) дизель заводиться без проблем, важкий запуск дизеля тільки на холодну.

схема включення свічок накалу

Свічка розжарювання може виходити з ладу з двох причин:

 • вичерпаний ресурс спіралі (орієнтовно після 75-100 тис. км пробігу);
 • несправна паливна апаратура .

Ознаки несправності свічок накалу

Непрямі ознаки присутності несправності:

 1. При запуску з вихлопної йде дим біло-сизого кольору . Це говорить про те, що паливо надходить, але не запалюється.
 2. Нерівна робота холодного двигуна на холостих . Галасливу і жорстку роботу двигуна можна буде помітити по тремтячими пластиковим деталям салону за рахунок того, що суміш в якомусь циліндрі пізно запалюється через відсутність підігріву.
 3. Важкий запуск дизеля на холодну . Доводиться робити кілька повторів розкручування стартером двигуна.

Явними ознаками непридатною свічки розжарювання будуть:

 1. Часткове руйнування наконечника .
 2. Товстий шар нагару на наконечнику біля корпусу.
 3. Здуття гартівні трубки (відбувається внаслідок перевищення подачі напруги).

Як можна перевірити свічки розжарювання дизельного двигуна

Як перевіряти?

Залежно від моделі та віку автомобіля, є різні принципи роботи системи підігріву дизельних двигунів:

 • У старих машин свічки розжарювання, як правило, включаються практично при кожному запуску двигуна.
 • Сучасні автомобілі можуть успішно заводитися і без включення свічок накалу при плюсових температурах.

Тому, перш ніж приступати до діагностики системи передпускового підігріву дизеля, потрібно дізнатися при якому температурному режимі відбувається нагрів камери згоряння. А також, якого виду свічка, оскільки вони діляться на дві групи: стрижневі (нагрівальний елемент виконаний з вогнетривкої металевої спіралі) і керамічні (нагрівач - керамічний порошок).

Екологічні норми Євро 5 і Євро 6 передбачають роботу дизеля з керамічними свічками, оскільки вони мають функцію передпускового і після пускового нагріву, що дозволяє допалювати паливо в холодному двигуні, а також режим проміжного розжарювання, необхідний для забезпечення регенерації фільтр сажі.

Для перевірки свічок дизеля Форд, Фольксваген, Мерседес або іншого авто, можна скористатися кількома способами , причому, в залежності від того викручені вони або на двигуні, принцип буде один і той же. Перевірка працездатності може здійснюватися за допомогою:

3 способи перевірки свічок накалу - відео

 • Акумулятора . На швидкість і якість розжарювання;
 • Тестера . Перевіривши обрив обмотки розігріву або її опір;
 • Лампочки (12V). Найпростіший тест на обрив нагрівального елементу;
 • Іскроутворення (може застосовуватися тільки в старих дизелях, оскільки для нових небезпечний виходом з ладу ЕБУ);
 • Візуального огляду .

Найпростіша діагностика свічок накалу полягає в перевірці їх електричної провідності. Спіраль має проводити струм, її опір в холодному стані в межах 0,6-4,0 Ома . Якщо до свічок є доступ, «продзвонити» їх можна самостійно: не всякий побутової тестер здатний виміряти настільки невисокий опір, але будь-який прилад покаже наявність обриву нагрівача (опір одно нескінченності).

При наявності безконтактного (індукційного) амперметра можна обійтися без зняття свічки з двигуна. Але нерідко необхідний огляд робочої частини, на якій можуть бути помітні ознаки перегріву - оплавлення, деформація наконечника аж до його руйнування.

У деяких випадках, зокрема при відмові відразу всіх свічок, може знадобитися перевірка електрообладнання автомобіля. А саме - реле управління свічками і його ланцюгів.

Ми опишемо всі способи перевірки свічок розжарювання дизеля. Вибір кожного з них залежить від навичок, наявності приладів, інструменту та вільного часу. Але в ідеалі, потрібно застосувати всі разом, плюс візуальний огляд.

Перевірка свічок розжарювання (акумулятором, мультиметром, лампочкою). інфографіка

Як перевірити свічки напруження не викручуючи (на двигуні)

Перевірку свічок розжарювання потрібно починати з того, що з'ясувати, чи подається на них напруга взагалі, оскільки іноді просто окислюється або слабшає контакт живильного проводу. Тому перевірку без тестера (з режимами омметра і вольтметра) або в крайньому випадку 12 вольтової лампочки , провести ніяк.

На двигуні свічки розжарювання можна перевірити хіба що на загальну їх працездатність , оскільки інтенсивність і швидкість напруження нагрівального елемента не побачити (лише на деяких моторах можна викрутити форсунки і через їх колодязі подивитися). Тому найнадійнішим варіантом діагностики буде викручування свічок, перевірка на акумуляторі і завмер показників мультиметром, але для швидкої перевірки хоч щось згодиться.

Як перевірити свічку напруження лампочкою

Як перевірити свічку напруження лампочкою

Принцип перевірки свічки напруження лампочкою

І так, перший спосіб перевірки свічки напруження на двигуні (або вже з викрученій) - використання контрольки . До лапочка 21 Вт (підійде лампочка габаритів або стопів) припаюють два проводка, і одним з них торкаємося клемних висновків свічок (від'єднавши попередньо провід живлення), а другим на плюсову клему акумулятора. Якщо лампочка загоряється, значить, обриву нагрівального елементу немає. І так по черзі до кожної свічки. Коли лампочка світиться тьмяно або зовсім не горить - свічка погана . Оскільки метод перевірки свічки напруження лампочкою не завжди доступний, та й його результати відносні, то наступним етапом є перевірка тестером.

Перевірка свічки на іскру

Перевірка свічки напруження на іскру, подібна попередньому способу, тільки проводиться без лампочки і інтенсивними дотиками різьбової частини.

Перевірка на іскріння в місці підключення живильного проводу може проводитися лише на старих дизелях , де відсутня електронний блок управління.

Для перевірки на іскру вам знадобиться:

 1. Метровий шматок дроту, очищеного на кінцях від ізоляції.
 2. Відключити свічки від шини подає харчування.
 3. Один кінець дроту прикрутити до «+» АКБ, а другий, дотичними рухами, прикладати до центрального електроду.
 4. На справній свічці буде спостерігатися сильне іскріння, а на слаборазогревающейся іскра утворюється погано.

Зважаючи на небезпеку застосування даного методу, на сучасних дизельних автомобілях не застосовується, але знати його, хоча б для того, як не потрібно робити контрольку з лампочкою , обов'язково!

Як перевірити свічки напруження мультиметром

Перевірку свічок дизеля мультітестером можна здійснювати в трьох режимах:

Перевірка свічки напруження мультиметром

Прозвонка свічки напруження мультиметром на обрив спіралі

 • в режимі прозвонки;
 • заміряти опір;
 • дізнатися споживаний струм.

Продзвонити на обрив нагрівального елементу можна навіть і не викручуючи свічку з двигуна, а ось щоб скористатися двома іншими методами перевірки свічок накалу тестером, бажано щоб вони все ж були перед вами.

І так, для режиму прозвонки потрібно:

 1. Перекласти регулятор у відповідне положення.
 2. Від'єднати подає струм провід від центрального електрода.
 3. Плюсовій щуп мультиметра на електрод, а мінусовим торкнутися блоку ДВС.
 4. Нема звукового сигналу або не відхилена стрілка (якщо аналоговий тестер) - обрив.
Перевірка опору свічки напруження тестером

Вимірювання опору свічки напруження тестером

Даний метод допоможе лише виявити повністю неробочу свічку розжарювання, але неполадки з нагрівальним елементом ви дізнатися не зможете.

Набагато краще перевірити тестером опір , але для цього потрібно знати номінальне значення , якому повинна відповідати конкретна свічка. У справної свічки опір спіралі становить 0,7-1,8 Ом . Оскільки досить часто свічки хоч ще і спрацьовують, але вже мають великий опір, внаслідок чого споживають менше струму і блок управління, отримавши відповідний сигнал, думає що вони вже прогрілися, і відключає їх.

З великим ступенем вірогідності результату щодо придатності свічки, причому без її викручування з дизельного двигуна, можна дізнатися, перевіривши споживання струму .

Для виміру потрібно: на холодному моторі відключити від свічки провід живлення і підключити до нього (або плюса на АКБ) одну клему амперметра, а другу на центральний висновок свічки. Включаємо запалювання і дивимося на показники споживаного струму. Струм споживання справної свічки розжарювання, в залежності від типу, повинен становити 5-18A. До речі, зауважте, що на першій секунді перевірки свідчення будуть максимальними, а потім, десь через 3-4 сек., Поступово починають падати, поки струм не стабілізується. Стрілка або цифри на тестері повинні знижуватися, без ривків, рівномірно. Всі перевіряються свічки з двигуна повинні мати однакові значення струму, що протікає. Якщо на який-небудь свічці буде по-іншому або взагалі нічого не відбувається, то має сенс відкрутити свічку і перевірити напруження візуально. Коли свічка розжарюється частково (наприклад, самий кінчик або середина) - свідчення будуть значно відрізнятися, а коли в обриві - струму немає зовсім.

Варто відзначити, що при однополюсного підключенні електроживлення (коли маса на корпусі) одна штифтова свічка споживає від 5 до 18 ампер, а двополюсна (від свічок розжарювання два висновки) до 50А.

В даному випадку, як і при вимірюванні опору, бажано знати номінальне значення споживання струму.

Коли немає часу робити контрольну лампочку або інструментів для вилучення свічок, або вони вже лежать на столі, може виявитися корисною перевірка мультиметром. Але вона має і свої недоліки - цей спосіб, як, і, перевірка лампочкою, не дозволяє виявити свічку зі слабким напруженням. Тестер покаже, що пробою немає, а свічка буде недостатньо прогрівати камеру згоряння. Тому, для визначення швидкості, ступеня і правильності розжарювання, а також при відсутності приладів під рукою, в обов'язковому порядку слід перевірити свічки на предмет розігріву, акумулятором.

Перевірка свічок накалу за допомогою акумулятора

Найбільш точну і наочну картину про справність нагрівальних елементів дає перевірка на АКБ. Кожна свічка перевіряється окремо, при цьому видно ступінь і правильність її розжарювання.

перевірка свічки напруження акумулятором

Принцип перевірки свічки напруження акумулятором

Для перевірки потрібно всього нічого - буквально шматок ізольованого проводу та робочий акумулятор:

 1. Центральний електрод свічки притискаємо до плюсової клеми.
 2. Проводом з'єднуємо мінус з корпусом нагрівального елементу.
 3. Швидкий нагрів до красна (причому грітися повинна з кінчика) говорить про справність.
 4. Повільний напруження або його відсутність зовсім - свічка несправна .

Для більш точної перевірки непогано було б виміряти швидкість, з якою кінчик свічки нагрівається до вишневого кольору. Потім порівняти час розігріву кожної свічки щодо інших.

У сучасному дизелі справна свічка, з нормально працюючим блоком управління, розігрівається до робочої температури за кілька секунд.

Ті свічки, які нагріваються раніше або пізніше від основної групи (середній час для сучасних свічок становить 2-5 сек) відкладаємо в утиль. Запитайте, чому ті, що раніше, викидати, адже це добре? Коли свічки однієї фірми і однакового типу, нагрівання завчасно говорить про те, що гріється не весь елемент, а лише невелика його частина. При цьому дуже часто в цих місцях спостерігаються тріщини на корпусі. Так що при випробуванні на нагрівання бажано знати характеристики свічок або прийняти за еталон значення нової.

Перевірка свічок накалу акумулятором на нагрів

Коли свічки хоча і працюють, але розігріваються до різних температур і з різною швидкістю, тоді, як результат, відбуваються ривки двигуна (одна вже запалює паливну суміш, а інша лише допалює навздогін). Досить часто можуть перевіряти відразу всі свічки одночасно, підключивши їх не послідовно, як здавалося б, а паралельно, тоді всі отримають однакову силу струму.

При перевірці все свічки повинні нагріватися до вишневого кольору з різницею не більше однієї секунди.

Єдиною складністю даного методу є те, що доведеться викручувати все свічки, а це іноді виходить досить важко і времязатратно. Але плюс також в тому, що крім перевірки на нагрів свічок накалу, заодно перевіряємо і на прихований дефект.

Візуальна перевірка свічок накалу

Візуальна перевірка дозволяє виявити не тільки дефекти, а й роботу паливної системи, спрацьовування електронного управління, стан поршневий, тому завжди уважно оглядайте свічки напруження, коли вже вони зняті.

На свічці є дефекти

Якщо свічки ще не вибігали свій ресурс, але вже мають сліди перегріву (приблизно посередині нагрівається стерженька), корпус здувається і по сторонам розбігаються тріщини, то це:

 1. Занадто висока напруга. Потрібно виміряти мультиметром напругу в бортовій мережі.
 2. Реле напруження свічок довго не відключається. Засічіть час спрацьовування за клацання або перевірте реле омметром.
Оплавлення кінчика свічки

Може відбуватися з причин:

 1. Раннього вприскування паливної суміші.
 2. Забруднення форсунок, внаслідок чого розпил відбувається неправильно. Можна перевірити факел уприскування на спеціальному стенді.
 3. Слабка компресія і пізнє запалювання, а відповідно - перегрів.
 4. Накрився напірний клапан. Тоді мотор буде досить жорстко працювати, а якщо попустити (на працюючому моторі) гайку підводить до форсунки паливопроводу, то з під неї піде не паливо, а піна.

Візуальна перевірка свічок накалу

При візуальної перевірки найтоншої частини свічки (та, яка і знаходиться в форкамері) дивіться, щоб вона була хоч і потемніла, але не з оплавленим залізним корпусом, і без тріщин. Тому, що навіть якщо вона і працює ще, то це буде тривати недовго, і незабаром доведеться знову перевіряти її роботу.

До речі кажучи, погана робота свічки може статися через недостатнє контакту з живильної шиною. При слабкій затягуванні гайки через вібрації, вона пріоткручівается. Але і тягнути сильно не варто, можна пошкодити електрод. Часто свічки пошкоджуються непрофесійними діями при викручування / закручуванні. Не рідкість, що неправильне зусилля крутного моменту може призвести до втрати компресії, а їх вібрація руйнує сердечник в керамічних свічках розжарювання.

моменти затягування свічок накалу

Свічки розжарювання - досить тендітні , так що викручувати їх з двигуна, бажано, тільки якщо потрібна заміна. Причому, робити затяжку слід за допомогою динамометричного ключа, оскільки зусилля не повинно перевищувати 20 Нм . Круглі гайки кріплення електричного дроту затягуються тільки вручну; якщо шестигранні - ключем (але без натиску). Якщо застосувати велике зусилля, то це позначиться на зазорі (звузиться) між металевим корпусом і гартівні трубки і свічка почне перегріватися.

Коли всі перераховані вище перевірки показали, що свічки в отличном состоянии, але при установці на двигун вони не працюють, то тут потрібно зайнятися електропроводкою і перше, з чого варто починати, це з запобіжників, датчиків і реле свічок напруження.

Перевірку реле часу і датчиків краще довірити фахівцям. Слід пам'ятати, що система підігріву працює тільки на «холодному» двигуні, температура якого не перевищує + 60 ° С.

Як перевірити реле свічок напруження

реле свічок напруження

Реле свічок накалу

Реле свічок накалу дизеля є пристрій, здатний активувати свічки перед запуском двигуна для прогріву форкамери, включення якого, після повороту ключа в замку запалювання, супроводжується добре чутним клацанням. Саме воно не здатне вирішувати період активації, ця функція лягає на ЕБУ, який подає сигнал відповідно до показників датчика ОЖ і датчика коленвала. Команди з блоку дозволяють замикати і розмикати ланцюг.

Перевірити реле напруження свічок на дизелі варто в тому випадку, якщо немає характерних клацань . А ось якщо лампочка спіралі на панелі перестала загорятися, то спочатку огляньте запобіжники, а потім перевірте датчик температури.

Кожне реле має кілька пар контактів (однокомпонентні 4, а двокомпонентні 8), оскільки виходять 2 контакту обмотки котушки і ще 2 керуючих. При подачі сигналу керуючі контакти повинні замикатися. Універсального позначення контактів на реле різних автомобілів, на жаль, немає, для кожного реле можуть бути різними. Тому приклад перевірки опишемо в загальних рисах. На багатьох дизельних автомобілях в релюха контакти обмотки позначаються цифрами 85 і 86, а керуючі - 87, 30. Так що, при подачі напруги на контакти обмотки, контакти 87 і 30 повинні замикатися. І, щоб це перевірити, необхідно до 86 і 87 контактам підключити лампочку, подати напругу на реле свічок. Лампочка загориться, значить - реле справно, якщо немає - швидше за все, перегоріла котушка. справність релесвічок накалу, також як і самих свічок, можна перевірити за допомогою тестера , заміривши опір (конкретних показників не скажу, адже в залежності від моделі сильно різняться), і якщо омметр мовчить, то точно котушка вийшла з ладу.

Сподіваюся, ця інформація допоможе вам у вирішенні вашої проблеми, і ви легко зможете розібратися, як перевірити свічки напруження свого дизеля самостійно, а не звертатися в сервіс. Адже, як бачите, перевірка може здійснюватися не тільки за допомогою тестера, а й звичайної автомобільної лампочки і акумулятора, буквально за лічені хвилини прямо в двигуні, не викручуючи їх з блоку.

Автор: Іван Матієшин


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found