Чому Двигун на масляне голодування? (Ознаки, Причини + Наслідки)

Масляне голодування двигуна - ситуація, при якій рівень масла в ньому знаходиться нижче допустимого рівня. Внаслідок цього окремі вузли і деталі двигуна недоотримують мастило. Це призводить до їх значного зносу і перегріву, що в свою чергу, може стати причиною повного або часткового виходу двигуна з ладу. Ці міркування справедливі як для бензинових, так і дизельних двигунів, в тому числі з турбонаддувом. Тому в даному матеріалі ми з вами розглянемо ознаки, причини і наслідки масляного голодування, а також поширені міфи, пов'язані з цим явищем. Сподіваємося, що згодом ця інформація виявиться для вас корисною, і дозволить уберегти двигун вашого автомобіля від цього негативного процесу.

зміст

 • ознаки голодування
 • причини голодування
 • Наслідки низького рівня масла
 • Масляне голодування дизеля
 • Масляне голодування турбіни
 • поширені міфи
 • додаткові поради

масляне голодування

Ознаки масляного голодування

Це явище виявити досить просто. Існує ряд прямих і непрямих ознак, що вказують на наявність масляного голодування. Однак необхідно пам'ятати, що деякі з описаних нижче симптомів можуть вказувати на іншу несправність. Але перше, що ви повинні зробити, - це перевірити рівень масла в двигуні.

 1. Світиться лампа тиску масла на приладовій панелі . При цьому необхідно пам'ятати, що відповідний датчик спрацьовує заздалегідь, коли до критичного рівня масла в двигуні ще далеко. На початковому етапі піддаються ризику лише маслознімні кільця. Однак зволікати з цим не слід. Відразу ж після спрацьовування лампи необхідно перевірити рівень масла.
 2. Сіпання машини при їзді . Втрата її динамічних характеристик.
 3. Поява синього диму з вихлопної труби.
 4. У деяких випадках з'являються клацали або свистячі звуки . Особливо це актуально для турбованих двигунів.

При виявленні хоча б одного з перерахованих симптомів необхідно в першу чергу перевірити рівень масла . Однак не поспішайте доливати його. Доливання допоможе лише на початкових етапах голодування (коли засвітилася лампа на панелі). Якщо двигун проїздив «голодним» довгий час, то одним доливанням тут не обійтися. Потрібна детальна діагностика на СТО.

мастильна голодування

мастильна голодування

Причини масляного голодування

Існує кілька причин, за якими виникає згадане явище. Серед них:

 1. Несвоєчасне доливання масла . Це найпоширеніша причина. Найчастіше автовласники просто забувають регулярно перевіряти рівень масла в двигуні за допомогою призначеного для цього щупа. Адже будь-який мотор, навіть найсучасніший, поступово «під'їдають» масло. Тому за рівнем потрібно стежити регулярно. У кожного автомобіля періодичність відповідної перевірки визначається його виробником. Однак в середньому виконувати цю процедуру необхідно приблизно один раз на місяць або навіть частіше. Варто пам'ятати, що перелив масла в двигуні також негативно позначається на роботі силового агрегату.
 2. Несвоєчасна заміна масла . Згодом в процесі роботи масло густіє, забруднюється і втрачає свої технологічні властивості. Наслідком цього є засмічення масляних каналів в двигуні, а також масляного фільтра. Через це вузли мотора не отримують мастило в належному обсязі, тобто настає масляне голодування.
 3. Неякісне масло . Якщо ви купили підробку, то велика ймовірність того, що термін служби мастила закінчиться завчасно, і відповідно, масло втратить свої властивості. Зокрема, воно загусає, забруднюється і чорніє. Може також виникнути ситуація, коли воно спочатку не володіє необхідними властивостями. Щоб уникнути подібної ситуації, намагайтеся здійснювати покупки в перевірених магазинах, що мають відповідні ліцензії.
 4. Невідповідність вимогам автовиробника . Зокрема, мова йде про ситуацію, коли автовласник або працівник автосервісу заливають в двигун масло не тієї в'язкості і допуску. Тому при виборі мастила обов'язково необхідно враховувати їх маркування, а також інші вимоги автовиробника.
 5. Зниження продуктивності масляного насоса . Це може статися з різних причин. Наприклад, засмічення його крильчатки, вихід з ладу підшипників, старіння агрегату і так далі. У будь-якому випадку перевірте його працездатність.

Як бачите, в більшості випадків основною причиною масляного голодування є звичайна людська недбалість та несвоєчасне або недостатнє техобслуговування автомобіля. У свою чергу це може призвести до дуже сумних наслідків і дорогим ремонтам.

Наслідки низького рівня масла

Наслідками масляного голодування можуть найнеприємніші для автовласника явища. При цьому потрібно пам'ятати, що чим довше машина буде їздити з малою кількістю масла в двигуні, тим серйозніше вони будуть. Адже аварійна ситуація може настати дуже швидко, буквально за лічені хвилини. Перерахуємо озвучені наслідки:

Чим загрожує масляне голодування

 1. Вихід з ладу маслоз'ємних кілець . Ознакою цього явища буде сіпання машини під час руху, а також синій дим з вихлопної труби. Це відбувається з тієї причини, що масло потрапляє в циліндри мотора.
 2. Пошкодження верхнього розподільного вала . У зв'язку з тим, що він обертається без змащення, а його кутова швидкість досить велика, вал розширюється в діаметрі і його може просто заклинити.
 3. Пошкодження колінчастого вала . Ситуація аналогічна попередньому пункту. Ударні навантаження при великій температурі призводять до вигину вала, а також ексцентриситету шийок. Найгірше те, що не завжди це можна виправити шліфуванням під ремонтний розмір.
 4. Заклинювання поршнів двигуна . Це одне з найстрашніших явищ в цьому ключі, так як велика ймовірність того, що при цьому вирве великий шматок блоку двигуна. А усунути наслідки такої аварії надзвичайно складно, якщо взагалі можливо. Набагато простіше купити новий двигун.
 5. Півкільця можуть приварити до поверхні колінчастого вала . Наслідком цього є проворот вкладишів з пошкодженням посадочних місць і в блоці циліндрів і в нижніх кришках корінних опор. Також якщо станеться проворот шатунних вкладишів, то виникнуть задираки на шийці колінчастого вала і значним зносом отворів в нижній частині шатуна.
 6. Можливо пошкодження геометрії ліжку розподільних валів , а також їх опорних поверхонь. У більшості випадків їх ремонт неможливий.
 7. Деформація вкладишів , як шатунних, так і корінних з вплавленням верхнього шару ковзання (зазвичай він виконаний з бабіту).
 8. Знищення хонингования з дзеркал циліндрів.кулак дружби

  результат гідроудару

 9. Так званий «кулак дружби» . Мається на увазі ситуація, коли вийшов з ладу шатун пробиває стінку картера. Це є причиною повного виходу з ладу блоку циліндрів і його неремонтоздатність.

Як бачите, така, здавалося б, дрібниця, як несвоєчасна заміна масла може привести до значних проблем з мотором і дорогим ремонтам.

Масляне голодування дизельного двигуна

Для дизеля описані вище міркування також справедливі. Не можна допускати значного зниження рівня масла в моторі. Причинами масляного голодування можуть бути:

 1. Несвоєчасна заміна масла.
 2. Низька якість мастила.
 3. Недостатня продуктивність масляного насоса.
 4. Збільшення зазорів між окремими елементами двигуна.
 5. Засмічення масляного фільтра.
 6. Використання невідповідного масла.
 7. Розрідження масла охолоджувальною рідиною або паливом. Це може відбуватися в разі сильного зносу двигуна, коли хоча б один циліндр повністю або частково вийшов з ладу.

Тому дотримуйтесь наведених вище рекомендацій, і не забувайте стежити за рівнем і станом масла в системі. Крім цього пам'ятаєте, що зазвичай в дизельних двигунах процес заміни мастила відбувається частіше, ніж в бензинових. Поцікавтеся регламентом заміни в мануалі вашого авто.

Масляне голодування турбіни

Робота турбіни в умовах масляного голодування неприпустима ! Навіть короткочасна. Справа в тому, що її вал обертається на величезній швидкості, більшої, ніж безпосередньо двигун. Тому для вала турбіни, описані вище проблеми, актуальні ще більше. Якщо в один прекрасний момент її вал обертатиметься без змащення, то його дуже швидко заклинить, і турбіна просто вийде з ладу. Зокрема, виходять з ладу втулки і вал турбокомпресора.

Масляне голодування турбін

Пошкоджені поверхні турбокомпресора

Однак першими страждають підшипники . При виході їх з ладу одного за іншим відбувається взаємне тертя роторів турбіни і компресора, а також знос ущільнюючих кілець. У найгіршому випадку може виникнути обрив вала турбіни.

Нормальна робоча температура роботи підшипників становить + 60 ° ... + 90 ° С. Тому тепловіддача дуже важлива, а її порушення внаслідок ефекту масляного голодування призводить до значного розігріву вала турбіни. А враховуючи, що тепло також надходить з боку турбінного колеса, то температура вала може досягти + 400 ° С. Через таку температури відбувається процес коксування залишків олії на валу. Також коксом забиваються отвори, які підводять масло до підшипників та середньому корпусу турбіни. А це сприяє ще більшому масляного голодування.

Тобто, через роботу турбіни в сухому стані підшипники швидко зношуються, а на валу з'являються сторонні металеві відкладення. Зазори в підшипниках збільшуються, внаслідок чого з'являється люфт вала. Також через зазори в підшипниках відбувається процес, коли компресорна і турбінна крильчатки вибирають спочатку зазор між корпусами, а потім просто труться і зношуються про них. Наслідком цього є дисбаланс, який збільшується з часом. А це по суті «початку кінця» турбокомпресора. Зазвичай при цьому турбіна видає додаткові «нездорові звуки» - гучний свист, скрегіт, виття.

Масляні голодування турбін

Результат зношеності турбін

У турбокомпресорів виділяють три типи масляного голодування:

 1. Швидке (або різке). Різке поява масляного голодування може бути викликано декількома причинами - обривом або перегином маслоподводящие трубки, несправністю масляного насоса, витоком масла з системи. Тут же можна відзначити так званий «сухий пуск». Він може трапитися при неправильному монтажі компресора після ремонту або після покупки нового агрегату. Зокрема, при цьому в середньому корпусі пружини може утворитися повітряна пробка, яку масло не може продавити, що є природною причиною масляного голодування.
 2. Плавне (або повільне). В цьому режимі турбіна постійно працює при невеликому нестачі обсягу масла. Причин тут може бути багато - низька продуктивність масляного насоса, закоксованность масляної магістралі, невеликий перегин трубок, використання масла з не відповідає в'язкістю. Повільне голодування - це повільний вихід турбіни з ладу. Тому завжди контролюйте нормальну роботу перерахованих вузлів.
 3. Періодичне (або циклічне). Зазвичай до цього призводить невірна експлуатація двигуна. Зокрема, його різка зупинка після великої і тривалої навантаження. Справа в тому, що на великих оборотах турбіна і інші елементи сильно розігріваються, а їх охолодження забезпечується маслом. А якщо двигун відключити, рух масла припинитися. Наслідком цього є нагрів залишилася в системі змащення, і її коксування. Через це забиваються масляні канали, а площа їх поперечного перерізу, а значить і продуктивність зменшується. Таким чином, власник сам повільно «вбиває» двигун. Щоб такого не відбувалося, після значних навантажень на двигун необхідно дати йому попрацювати кілька хвилин з тим, щоб він охолодив турбіну.
Для турбіни також важливо, щоб масло було чистим і відповідної консистенції (не густо).

Поширені міфи про Олійно голодуванні

Існує кілька популярних міфів і помилок, які поширені в інтернеті і просто серед автовласників. Спробуємо розвінчати їх, і пролити світло правди на виникаючі у багатьох питання.

 1. Обсяг герметика, накладеного при монтажі клапанної кришки або піддону ніяким чином не впливає на роботу масляного насоса. І більш того, чим його більше, тим краще, оскільки нібито щільніше прилягання. Насправді це величезна помилка! Адже його надлишки частково видавляться всередину, внаслідок чого обов'язково потрапить і в систему змащення. Що загрожує засміченням масляних каналів, редукційного клапана і сіточки маслоприемника.
 2. Існують чудодійні присадки, що дозволяють двигуну працювати зовсім без масла. Насправді подібні склади лише створюють захисну плівку для поверхонь, що труться. А нібито результати тестів представлені для працюючих без навантаження двигунів (на холостих обертах). Тому двічі поцікавтеся складом і функціями таких присадок перед використанням, і навіть при цьому використовуйте їх лише з нормальним рівнем масла в моторі.
 3. Ще є один поширений міф про те, що при заміні масла його потрібно доливати також безпосередньо в масляний фільтр. Аргументується це нібито масляним голодуванням двигуна. Таке твердження справедливе лише в тому випадку, якщо температура на вулиці від -25 ° С і нижче.
На потужних дизельних двигунах конструкція передбачає наявність попередньої системи мастила перед пуском, щоб в зимовий період воно було необхідної в'язкості і не допускати масляного голодування.

додаткові поради

Наостанок резюмуємо для вас інформацію, а також наведемо кілька додаткових порад, які дозволять вам уникнути неприємних наслідків масляного голодування двигуна.

 1. Не забувайте регулярно перевіряти рівень масла в моторі. При необхідності доливайте його.
 2. Контролюйте стан масла. Міняйте його відповідно до рекомендацій автовиробника. Якщо воно значно почорніло і загусло, то слід виконати його заміну ще до наступного ТО.
 3. Вчасно міняйте масляний фільтр. Краще купуйте оригінальну продукцію або її якісний аналог. Уникайте підробок. Ніколи не купуйте фільтра, у яких фільтруючий елемент виконаний з картону.
 4. У холодну пору року після запуску двигуна не давайте йому більших обертів. Нехай він спершу нормально прогріється в холостому режимі. Також бажано в сильний мороз їхати спочатку на невеликих оборотах. Це пов'язано з тим, що густе холодне масло насосу набагато важче ганяти по системі. А це є природною причиною масляного голодування.

Ці прості правила допоможуть уникнути вам дорогих ремонтів, і експлуатувати машину довгі роки.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found