Пневмотестери: призначення, пристрій, використання тестера герметичності (ПТ-1, force)

Пневмотестери або лик-тест - це тестер герметичності циліндрів двигуна. Він дозволяє визначити, ступінь зносу деталей, що поршневий групи шляхом подачі всередину стиснутого повітря, показуючи на манометрі падіння тиску в процентах через витік повітря в циліндрі ДВС. Перевагою пневмотестери перед компрессометром є те, що, по-перше, він здатний виявити навіть малі витоку, які стандартний компрессометр виявити не в змозі, а по-друге, пневмотестери покаже безпосередньо значення витоку (по її величині роблять висновок, в якому вузлі виникла проблема ).

зміст

 • пристрій пневмотестери
 • Принцип роботи
 • саморобний пневмотестери
 • Пневмотестери для дизелів
 • Як користуватися
 • Локалізація місць витоку

пневмотестери

пристрій пневмотестери

Пристрій лик-тестера нескладне. Являє собою буквально два манометра і швидкоз'ємні муфти. Розібравшись детальніше, як він влаштований, можна зрозуміти як зробити пневмотестери своїми руками і вибрати готовий прилад, а також безпосередньо скористатися ним для діагностики двигуна.

Пневмотестери ПТ-1

ПТ-1 складається з: 1 - корпус приладу; 2 - манометр контролю вхідного тиску (від компресора); 3 - манометр контролю витоків тиску (у відсотках); 4 - регулятор тиску повітря; 5 - вхідний штуцер; 6 - швидкознімна муфта каналу вхідного тиску; 7 - швидкознімна муфта продувочного каналу.

Отже, розглянемо пристрій на прикладі пневмотестери ПТ-1 (виробництва вітчизняної компанії Magic Line), оскільки, по-перше, він є дуже поширеною моделлю серед автомобілістів на всій території нашої країни, а по-друге, його схема є класичною, і на її прикладі можна без праці розібратися з іншими аналогічними приладами (наприклад, пневмотестери FORCE є його повним аналогом).

Також в корпусі приладу 1 є спеціальний жиклер, підібраний таким чином, що він здатний пропускати через себе певну фіксовану кількість повітря, тобто витік. Її допустиме значення створює перепад тиску на другому манометрі, який фіксує його. На своїй шкалою він видає результат про те, чи знаходяться витік в допустимих межах або перевищує це значення.

Тепер на основі наведеного пристрою і, зокрема, конструкції розглянемо принцип роботи приладу.

Принцип роботи лик-тестера

Функціонування пневмотестери базується на вимірюванні ступеня герметичності надпоршневого простору . Робиться це шляхом вимірювання падіння тиску подаваного туди стисненого повітря через отвір свічки запалювання (попередньо викрутивши їх) для бензинових двигунів або отвори форсунки для дизельного мотора.

Пневмотестери герметичності циліндрів приєднується вхідним отвором до пневмомагистрали (як правило, цю роль грає стандартний компресор повітря, здатний розвивати тиск до 5 ... 10 атмосфер, в залежності від використовуваного приладу, точне значення робочого тиску зазначено в інструкції по експлуатації). Корпус пневмотестери герметичний, і приєднується до циліндра за допомогою наявних в комплекті перехідника і шланга. Далі у вхідні магістраль від компресора подається надлишковий тиск значенням 5 ... 6 атмосфер.

В циліндрах будь-якого, навіть нового, двигуна втрати тиску завжди матимуть місце . Це викликано наявністю зазорів в конструкції. Однак в нових циліндрах розмір цих зазорів буде незначним, тому і падіння тиску буде перебувати в межах норми. Якщо ж циліндр повністю або частково вийшов з ладу, то він буде пропускати повітря більше норми.

Іншими словами, якщо все повітря, який входить в циліндр, буде виходити з нього в повному обсязі (повна розгерметизація, значення 100% на другому манометрі), це означає, що система повністю вийшла з ладу . Відповідно, чим менше повітря буде виходити назовні, чим більш працездатною вона є. Шкала другого манометра не тільки проградуірована відповідним чином, і показує витік в процентному відношенні, але на неї також нанесені кольорові ділянки, візуально показують, в якому стані знаходиться той чи інший циліндр. До питання експлуатації пневмотестери для двигуна ми з вами повернемося трохи пізніше, у відповідному розділі.

Пневмотестери своїми руками

Деяких вітчизняних автомобілістів цікавить питання про те, чи можна зробити пневмотестери своїми руками. Відразу відповімо на нього - зробити цей прилад самостійно можна , однак для цього знадобляться певні матеріали, інструменти, знання і вміння. У мережі інтернет існує чимало оригінальних конструкцій, розроблених народними умільцями. Однак, по-перше, було б некоректно запозичувати у них ідеї, а по-друге, їх існує досить багато, і повний опис таких приладів не має сенсу. Тому відзначимо лише важливі зауваження, які варто врахувати при розробці пневмотестери своїми руками. Отже:

саморобний пневмотестери

саморобний пневмотестери

 • пневмотестери можна зібрати на базі двох однакових манометрів тиском 6 ... 10 атмосфер (причому бажано, щоб вони були розраховані на однакову максимальний тиск);
 • компресор, до якого буде підключатися пневмотестери обов'язково повинен бути забезпечений регульованим редуктором тиску і ресивером;
 • можна використовувати різні жиклери, в тому числі з автомобільної паливної системи або навіть паяльної лампи, проте їх продуктивність необхідно розраховувати окремо (між манометрами потрібен жиклер 0,6 мм);
 • діаметри швидкоз'ємних штуцерів повинні відповідати один одному;
 • ВАЖЛИВО! отвір в дроселі не повинно бути більше максимально допустимого зазору при зносі ЦПГ (в іншому випадку компресія в циліндрі буде дорівнює нулю, а прилад буде показувати, що все в порядку);
 • пам'ятайте, що магістральний шланг, який вкручується в отвори свічок, не повинен бути дуже довгим (в ідеалі не повинен бути довшим одного метра, в іншому випадку в ньому виникнуть втрати тиску, а це негативно позначиться на показниках приладу);
 • деякі майстри як штуцера використовують свічку запалювання, попередньо розібравши її та витягнувши нутрощі.

Цікава ідея, яку різні майстри реалізовують за своїм полягає в тому, щоб створити пневмотестери з одним манометром і навіть без регулятора . В даному випадку необхідно використовувати сучасний компресор, який має два згаданих вузла (манометр і регулятор тиску). Тому вхідний тиск для системи регулюється саме компресором (без необхідності додавання регулятора безпосередньо в корпус приладу).

Як зробити пневмотестери своїми руками

саморобний пневмотестери

Пневмотестери для дизелів

дизельний пневмотестери

дизельний пневмотестери

Кілька слів про пневмотестери для дизельних двигунів. Їх принцип роботи схожий з аналогічним приладом для бензинових моторів. Відмінності полягають лише в значенні робочих тисків, відносних відхилень, а також необхідності у використанні перехідників під різьбу свічок накалу. Як правило, дизельні пневмотестери не виробляють кустарним методом, а виробляються лише на заводі. У тому числі і з цієї причини вони зазвичай випускаються універсальними, тобто, з їх допомогою можна перевіряти дизеля різних типів і марок. Для цього в комплекті з безпосередньо приладом йде велика кількість різних перехідників, штуцерів і навіть мечиків для нарізування внутрішньої різьби після того, як в неї був закручений перехідник. Крім того, універсальні тестери здатні перевіряти двигуни як старого, так і нового зразка (зокрема, з насос-форсунками і з дизельним уприскуванням - HDI, TD Common Rail).

Станом на осінь 2017 року середня вартість дизельного пневмотестери LICOTA становить близько 26 тисяч рублів. Він або його аналог відмінно підійде для СТО або приватного автосервісу. Аналогічний популярний дизельний пневмотестери FORCE 938G1 коштує приблизно 19 тисяч рублів.

Як користуватися пневмотестери

Багатьох, особливо початківців, автомобілістів цікавить питання про те, як же, власне, користуватися пневмотестери для двигуна. Пропонуємо вашій увазі детальну інструкцію по роботі з популярним вітчизняним пневмотестери ПТ-1. Алгоритм його використання буде складатися з наступних кроків:

Використання пневмотестери

Пневмотестери і компрессометр

 1. Прогріти двигун до робочої температури. Однак не слід сильно старатися, щоб при роботі не отримати опік !
 2. Від'єднати високовольтні дроти від свічок і вивернути їх за допомогою спеціального ключа.
 3. Встановити поршень перевіряється циліндра в положення мертвої верхньої точки в також стиснення, після чого зафіксувати його там . Це можна легко зробити, вивісивши провідні колеса на домкраті, і встановивши останню передачу КПП і обертаючи їх. Після цього машину можна опустити з тим, щоб зафіксувати положення поршня.
 4. Якщо машина обладнана механічною коробкою передач, то слід поставити її на передачу і ручне гальмо. Якщо ж має місце «автомат», то крім ручного гальма також потрібно утримувати колінчастий вал двигуна спеціальним стопором або ключем.
 5. Вкрутити перехідник і шланг пневмотестери в отвір свічки перевіряється циліндра (в деяких випадках можна обійтися і без адаптера).
 6. Упевнитися, що регулятор тиску на пневмотестери знаходиться в крайньому лівому, тобто, закритому положенні і не пропускає повітря.
 7. Приєднати шланг до швидкознімною муфті вимірювального каналу, а на вхідних штуцер під'єднати компресор.
 8. За допомогою регулятора встановити тиск близько 5 ... 6 атмосфер.

У міру того, як стрілка на першому манометрі буде відхилятися, показуючи вхідний тиск, на другому манометрі стрілка також буде рухатися, вказуючи витік. Додавати тиск за допомогою регулятора необхідно до тих пір, поки стрілка на другому манометрі встановиться в одному положенні . Як правило, це тиск становить 5 ... 6 атмосфер.

Важливим етапом є оцінка отриманих результатів. Як вже було сказано, навіть новий двигун буде мати незначні витоки в циліндрах. Тому наступне питання полягає в тому, щоб правильно оцінити отримані результати. Вище згадувалося що, другий манометр має вказівки витоку в процентах і кольорову шкалу, яка полегшує сприйняття стану циліндра. Дублюємо інформацію тут у вигляді таблиці.

Величина витоку,% Колір зони шкали Висновок про щільності контуру горіння
10 ... 40% зелений Хороший стан циліндра, витік газів мінімальна. Такі показники відповідають новим двигунам або двигунів після недавнього ремонту.
40 ... 70% жовтий Задовільний стан циліндра, є значний витік робочих газів. При експлуатації машини двигун буде «смикатися», а також буде мати місце втрата потужності і динамічних характеристик. На машині з таким мотором їздити не рекомендується, а навпаки потрібно якомога швидше виконати ремонтні роботи.
70 ... 100% червоний Критична витік. Циліндр практично «мертвий». З великою часткою ймовірності двигуну необхідно виконати капітальний ремонт.
Після закінчення діагностики не можна просто від'єднувати компресорний шланг під тиском! Замість цього потрібно за допомогою регулятора перекрити подачу повітря, дочекатися падіння тиску, і лише потім демонтувати систему. Замість регулятора можна вимкнути компресор або створити з його допомогою тиск в ресивері (при його наявності). І лише після цього встановити регулятор в крайнє ліве положення.

Не забувайте при перевірці кожного окремого циліндра виставляти його в верхню мертву точку такту стиснення , а також фіксувати двигун і паралізувати машину.

Локалізація місць витоку

Додатковою перевагою пневмотестери є можливість не тільки вказати на наявність несправностей, а й допомогти в пошуках місця несправності. Для цього після того, як ви виявили, що має місце витік необхідно від'єднати пневмотестери з урахуванням наведених вище рекомендацій .

Після цього потрібно:

 • відкрити кришку радіатора або розширювального бачка охолоджувальної системи (при його наявності);
 • відкрити маслозаливную горловину і витягнути щуп рівня масла;
 • зняти кришку повітряного фільтра (для карбюраторних двигунів);
 • від'єднати патрубок впускного колектора.

Потім необхідно зібрати описану вище систему, під'єднати до пневмотестери шланг від компресора, а також приєднати його до циліндра. Далі аналогічно накрутити тиск 5 ... 6 атмосфер (в даному випадку тиск вже не так важливо). Якщо має місце значний витік, то її ви зможете знайти її на слух по виходить з отвору, повітрю.

 • Якщо повітря виходить з маслозаливной горловини, значить, поломку потрібно шукати в робочій парі циліндр / поршень.
 • Якщо повітря виходить з вхідного патрубка впускного колектора (вхідний горловини карбюратора), це свідчить про негерметичність в парі впускний клапан / сідло впускного клапана.
 • Якщо повітря виходить з вихлопної труби, значить, несправність (прогар або негерметичність) потрібно шукати в парі випускний клапан / сідло випускного клапана.
 • Якщо повітря виходить із сусідніх свічкових отворів, значить, має місце негерметичність, повний або частковий прогар прокладки ГБЦ (аж до тріщини в корпусі головки). Наявність повітря в розширювальному бачку охолоджуючої системи або в радіаторі приведуть до діагностування аналогічних проблем.

Нерідко виникає ситуація, коли одночасно може бути декілька перерахованих вище ознак. В цьому випадку необхідно виконувати демонтаж і додаткову діагностику двигуна.

висновок

Пневмотестери дозволяє знаходити такі несправності в двигуні автомобіля, які класичний компрессометр виявити не в змозі. Крім цього, за допомогою приладу можна виявити рівень розгерметизації системи, тобто ступінь несправності. Додатковою перевагою пневмотестери є можливість локалізації несправності, Тобто, пошуку місця, де відбувається витік. Це дає можливість легко відстежити знос ЦПГ і стан клапанів. Тому лик-тестер незамінний прилад для працівників СТО і приватних автовласників. Якщо ви хочете купити пневмотестери, то станом на осінь 2017 року модель ПТ-1 коштує приблизно 130 $ (7000 ... 8000 рублів). І якщо для автосервісів ця сума невелика в порівнянні з користю, яку принесе даний пристрій, то для приватників краще зробити пневмотестери своїми руками за наведеними вище рекомендаціями. Також при роботі не забувайте слідувати зазначеним правилам техніки безпеки!


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found