Шум двигуна автомобіля при роботі. Види і причина сторонніх шумів

Шум двигуна автомобіля може бути викликаний різними причинами - розтягнутим ременем генератора, несправністю насоса системи охолодження, проблемами в роботі системи запалювання і / або системи подачі палива, елементами ГРМ і КШМ, несправними гідрокомпенсаторами і навіть використанням старого або не придатного моторного масла. Причому сам шум може виникати в різних режимах роботи двигуна - на гарячу, на холодну, на холостих обертах, при розгоні машини, при навантаженні або під час гальмування. Повний список причин різного роду шумів при роботі двигуна зібраний в статті.

зміст:

 • Причини шуму в бензиновому двигуні
 • Причини шуму на дизелі
 • Як усунути шум у моторі

Деякий шум роботи двигуна чути чітко і не потребує особливої ​​діагностиці, але найчастіше доводиться застосовувати стетоскоп. З його допомогою необхідно пройтися по основним можливих джерел що можуть видавати сторонній цокають, Стукало або торохтіли звук. У таблиці зібрані всі причини шуму в двигуні при якому б режимі його роботи він не виникав. Нижче, можливі джерела виникнення будуть розглянуті більш детально. Ви дізнаєтеся через що це трапляється і як можна прибрати або знизити гучність.

Умови виникнення шуму Системи двигуна, можливі причини виникнення шумів
Працюючий двигун, шум постійний
 • ремінь генератора;
 • помпа системи охолодження;
 • елементи ГРМ;
 • ланцюг ГРМ;
 • колінчастий вал;
 • діафрагма шківа коленвала;
 • шатунні вкладиші;
 • клапана;
 • корінні підшипники;
 • паливні форсунки;
 • ТНВД у дизелів.
При запуску
 • розтягнутий ремінь генератора;
 • підшипники распредвала у дизелів;
 • гидрокомпенсатори;
 • поршні.
при прогріванні
 • поршні ;;
 • у дизельних двигунів - колінчастий вал;
 • гидрокомпенсатори.
На холостих обертах
 • помпа;
 • ланцюг ГРМ.
При розгоні (при натисканні на газ)
 • ремінь генератора.
при навантаженні
 • фазовращатели;
 • клапана.
Після заміни масла
 • неправильно підібране моторне масло, або порушена технологія його заміни.
При повороті рульового колеса
 • низький рівень рідини в системі ГУР, або вихід з ладу його насоса.

Причини шуму в бензиновому двигуні

При запуску холодного двигуна його звороти складають близько 1500 ... 2000 об / хв, в такому режимі і робота буде більш гучною. У міру прогрівання вони знижуються до 800 ... 1000 об / хв. Якщо ніяких сторонніх шумів при цьому немає - на це не варто звертати уваги. Але, коли сторонній шум в двигуні виникає при інших ситуаціях, то потрібно шукати причину в деталях двигуна.

Шуми з під капота при роботі двигуна можуть доноситься як по конкретних причин, так і внаслідок будь-якої несправності системи або деталі що спричинить за собою порушення роботи механізмів.

Прямі причини шуму двигуна

Спочатку розберемо прямі причини сторонніх шумів двигуна за якими можуть виникати виють, торохтіли, цокотіли, стукають і інші звуки.

Ремінь генератора

Слабо натягнутий ремінь генератора

Розтягнутий або недостатньо натягнутий ремінь генератора може видавати дзвінкий шум, схожий на свист. Як правило, він звучить не постійно, а в момент запуску двигуна, в основному на холодну, а також при різкому збільшенні його оборотів. Ремінь генератора може «свистіти» постійно лише в разі, якщо він дуже сильно ослаб.

Насос системи охолодження

Помпа видає тонкий пищали звук при роботі двигуна на холостих обертах. Якщо у помпи зносилася крильчатка, то звук може бути схожий на гуркіт. В цьому випадку вона буде шуміти, в будь-яких режимах роботи двигуна. Якщо шум в передній частині двигуна, то як раз таки можливо він йде від помпи.

Газорозподільчий механізм

Шуми від елементів газорозподільного механізму зазвичай прослуховуються досить чітко. При цьому звуки виходять з двигуна в районі ГРМ і головки блоку. Характер звуків буде залежати від пошкоджених деталей.

ланцюг ГРМ

На машинах, у яких в двигуні встановлена ​​ланцюг ГРМ, при розтягуванні ланцюга з'являється металевий цокали звук. Інший варіант полягає в зносі або підклинювання гидронатяжителя, знос успокоителя або направляє. І звук тим частіше, чим вище обороти двигуна.

Заміну ланцюга потрібно проводити за регламентом навіть в разі, якщо клацали звуків вона ще не створює. Зазвичай ланцюг змінюється через кожні 200 ... 250 тисяч кілометрів пробігу. Існують мотори, у яких заміну виробляють через кожні 80 ... 120 тисяч кілометрів. Прикладом може стати двигун 1.4 TFSI / TSI сімейства EA111 концерну VAG. Разом з ланцюгом змінюються і її установчі компоненти - натяжители, заспокоювачі, напрямні.

Колінчастий вал

При роботі двигуна сторонні шуми можуть видавати корінні підшипники колінчастого вала. Звуки зазвичай характеризується глухими металевими повторюваними ударами. Прослуховуються вони найкраще при різкому збільшенні оборотів, як на холодну, так і на гарячу. Крім корінних підшипників такі ж стуки будуть при задирах на поверхні самого клонували.

Демпфер шківа колінчастого вала

Розвалений демпфер коленвала

У шківа коленвала всередині є гумовий демпфер. В процесі експлуатації демпфер може відшаровуватися, через що шків трохи деформується і починає терти про захист, що і стає джерелом брязкає звуків.

Для усунення цієї проблеми потрібно просто замінити шків на новий. Найчастіше від шківа звуки долинають знизу праворуч в підкапотному просторі (хоча це залежить від конкретного двигуна). Описана проблема характерна для наступних автомобілів: Chevrolet Lacetti, Daewoo Lanos, деякі моделі AUDI і дизельні BMW, на які встановлено ремінь ГРМ.

шатунні вкладиші

Пошкоджені шатунні вкладиші також призводять до появи різких металевих звуків. Причому вони будуть досить гучні і прослуховуються в усіх режимах роботи двигуна, але в міру зростання оборотів вони будуть голосніше.

клапана

При зносі і / або пошкодженні клапанів при роботі двигуна також з'являються приглушені цокотіли звуки. Найкраще звуки чутні на високих оборотах і великому навантаженні на мотор. Місце результату звуків - головка блоку циліндрів.

поршні

Легкий спосіб визначити стукіт поршня або распредвала

Зношені поршні з часом починають видавати підвищений шум. Викликано це деформацією як самих поршнів, так і стінок циліндрів. Характер звуку схожий на звичайну роботу мотора, тільки з підвищеним рівнем звучання. Тон звуку схожий на постукування по глиняному посуді. Іноді можуть з'являтися клацання.

Стук поршнів найчастіше лунає, коли двигун ще холодний і / або працює на малих обертах, а розмір зазорів становить близько 0,3 ... 0,4 мм. У міру нагрівання мотора звук пропадає, оскільки зазори між деталями зменшуються.

корінні підшипники

Корінні підшипники видають стукіт низького тону. Він доноситься з нижньої частини картера. Звук посилюється в міру збільшення навантаження на двигун і в міру збільшення оборотів. Перевірити стан підшипників можна лише при їх демонтажі. Корінні підшипники зношуються в результаті природного зносу, а також при використанні невідповідного або старого масла або коли його в двигуні вже менше мінімуму.

фазовращатель

При значному зносі фазовращатели стукають на гарячу, коли моторне масло знаходиться в рідкому стані. Звук несправного фазовращателя має клацали характер, клацання частішають у міру збільшення оборотів. Фазорегулятори зазвичай встановлюють в районі ременя ГРМ.

гідрокомпенсатори

Найчастіше гидрокомпенсатори стукають на двигунах з великим пробігом. Звук схожий на деренчання. Найкраще він чутний при роботі мотора на холодну. Коли він прогрівається звук частково або повністю пропадає. Але це буде залежати від причини. На гарячу гидрокомпенсатори теж часто стукають.

паливні форсунки

Зношені паливні форсунки видають цокання. Це відбувається через сильного напору палива і їх деренчання. Звук має торохтіли або цокає характер і збільшується в міру збільшення оборотів двигуна.

Непрямі причини шумів в двигуні

Шум роботи двигуна не завжди виникає від якоїсь однієї деталі, він може з'явитися при збої датчика, паливної, масляної системи, системи запалювання і навіть банально пробитою прокладки.

пропуски запалювання

При виникненні пропусків запалювання з двигуна будуть доноситися повторювані шуми. Звук при цьому має глухий характер, схожий на той, коли прогорів глушник. Буде доноситися з циліндрів.

Потрібно перевірити і працездатність і стан свічок, трамблера, пробій котушки запалювання, а також перевірити стан і ізоляцію високовольтних проводів.

Шумить двигун після заміни масла і його низькому рівні

Якщо двигун загудів після заміни масла, то це означає, що або масло має невідповідну в'язкість, або воно неякісне (найчастіше підробка). Зазвичай звук за характером просто схожий на звук, видаваний двигуном, але набагато сильніше, і більш «гарчить».

При низькому рівні масла труться пари будуть працювати "на суху" і битися один об одного. Тобто, звуки будуть брязкати. Джерело звуку - блок циліндрів, картер.

неякісне паливо

При використанні неякісного бензину зазвичай підвищується загальний шум роботи двигуна. Причому характерно це у всіх режимах його роботи. Шум не має окремих характеристик, просто гучність роботи двигуна підвищується. Відповідно, для його усунення потрібно просто заправлятися якісним паливом з рекомендованим автовиробником октановим числом. Адже при невідповідності вимог до палива може виникати навіть детонація, а це вже набагато небезпечніше.

При детонації під капотом машини виникає металевий шум в двигуні. Він схожий на той, коли з великою швидкістю стикаються дві металеві деталі. Підвищений шум роботи двигуна в цьому випадку найчастіше проявляється, коли мотор працює під навантаженням і / або на високих оборотах. Додатковим ознакою детонації є те, що машина втрачає потужності характеристики, а на холостих обертах «задихається» і може стихнути взагалі.

прокладка ГБЦ

Пробита прокладка ГБЦ

У разі, якщо прогорає прокладка головки блоку циліндрів, то це також призводить до того, що двигун починає працювати більш шумно. Відбувається через порушення герметичності між масляною системою і системою охолодження. Джерело звуку - блок циліндрів. Для усунення шуму потрібно замінити прокладку.

Попадання технологічних рідин в масло

Якщо в моторне масло потрапляє антифриз або паливо, то це призводить до втрати її експлуатаційних властивостей. Деталі двигуна будуть заглиблюватися між собою практично без змащення. Відповідно, зросте і шум мотора. Сама тональність звуку мотора не зміниться, а просто зросте рівень шуму.

датчики двигуна

Часто при виході з ладу будь-якого датчика двигуна мотор втрачає потужність і починає працювати голосніше. Джерело звуку - сам мотор. Що потрібно робити в цьому випадку - перевірити пам'ять ЕБУ на наявність в ній інформації про помилки за допомогою електронного сканера. При поломці будь-якого датчика його потрібно замінити.

Причини шумів на дизельних двигунах

У дизельних двигунів багато причин появи стукотів аналогічні бензиновим силовим агрегатам. Однак у них є і свої особливості.

Колінчастий вал дизеля

У дизельному моторі колінвал починає стукати при зносі двигуна. Такий стукіт називають стуком шатунів. Це характерно для всіх типів дизелів, в тому числі, турбированних. Шум має металевий характер і з'являється у всіх режимах роботи. Виходить він від місця установки коленвала. Причина стуку полягає в великому люфт в вально-шатунной рейці.

Інша причина стуку клонували на дизелі криється в ослабленій шатунной гайки. Цей звук не такий дзвінкий, а більш глухий і нагадує тихе брязкання металевих деталей. В такому випадку краще прослуховується на холодному двигуні, коли моторне масло ще недостатньо змастив подшипниковую групу мотора. Потім звук може зникнути зовсім. Стук збільшується зі збільшенням оборотів двигуна.

Розподільний вал

Найчастіше розподільний вал дизеля стукає при запуску двигуна і роботі його на холодну. Він має невисоку частоту, а по ритмічності в два рази рідше, ніж стук коленвала. Зазвичай распредвал перестає стукати, як тільки моторне масло потрапить на його підшипники. Зазвичай це займає 2 ... 4 секунди після запуску двигуна.

Причина появи стукотів полягає в зносі підшипників розподільного вала. Вони зношуються або з природних причин, або через брудне масла.

Паливний насос високого тиску

При значному зносі ТНВД може видавати значний гул. Звуки схожі на деренчання або гул. Виявляється у всіх режимах роботи двигуна. У різних моделей машин розташування ТНВД може відрізнятися, однак у більшості випадків він знаходиться в районі блоку циліндрів.

Поломок у ТНВД може бути багато - знос плунжерних пар, знос підшипників і інших його деталей, проблеми з клапаном випередження. ТНВД може навіть гудіти через те, що в солярці присутня вода! Перевіряти насос високого тиску потрібно на спеціальному стенді в автосервісі.

Як можна прибрати шум в двигуні

Щоб позбутися від шуму двигуна необхідно розібратися з причиною, по якій він виник. В першу чергу потрібно перевірити рівень масла в картері, антифризу в охолоджувальній системі та інших технологічних рідин. Друге просте дію - перевірка наявності помилок в пам'яті ЕБУ. Якщо відповідні ремонти не допомогли - значить, треба діагностувати шум по описаним вище ознаками. У деяких випадках усунути або тимчасово прибрати проблему можна спеціальними присадками, але пам'ятайте, що вони не "лікують", а лише маскують шуми.

Присадки для зниження шуму двигуна

Atomex F8 Complex Formula

Виробники сучасної автохімії пропонують автолюбителям присадки, що зменшують шум двигуна. Зазвичай в такій якості виступають антифрикційні або зменшують витрата масла присадки.

Є ще присадки, що підвищують якісні характеристики палива. Прикладами можуть служити Atomex F8 Complex Formula або Jet100 Euro 4 Petrol. Вони захищають паливну систему і знижують шум двигуна в разі, якщо був залитий неякісний бензин.

Однак перед використанням присадки необхідно розуміти, що відповідне засіб не усуває причину поломки, а лише маскує її симптоми. Тому користуватися присадками рекомендується виключно в профілактичних цілях.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found